მიმდინარე წლის 30 სექტემბერს თოქშოუ „არჩევანაში“ „ქართული ოცნების“ მმართველობის 2 წელი შეაჯამეს. მთავრობის გუნდი ერთ-ერთ მთავარ მიღწევად ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობას, ანუ საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამას ასახელებდა. ამავე გადაცემაში ჯანდაცვის ყოფილმა მინისტრმა, ზურაბ ჭიაბერაშვილმა საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ხარვეზებზე ისაუბრა. მაგალითისთვის, მან გეგმიური ოპერაციების დაფინანსების მეთოდი განიხილა: „გეგმიური ოპერაციების შემთხვევაში სახელმწიფო აფინანსებს არა კლინიკაში არსებული ფასის 70%-ს, არამედ სახელმწიფომ დაადგინა თავისი ფასი და ამ ფასის 70%-ს აფინანსებს. შესაბამისად, თუკი მიდიხარ მართლაც მაღალხარისხიან, კარგ კლინიკაში, სადაც ოპერაციის ფასი სახელმწიფოს მიერ დადგენილ ფასს შეიძლება 2-ჯერ აღემატებოდეს, მაინც სახელმწიფოს მიერ დადგენილი ფასიდან იანგარიშება 70% და რეალურად სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსება შეიძლება გამოვიდეს 30 ან 40 პროცენტი“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, რა პრინციპით ფინანსდება გეგმიური ოპერაციები საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ფარგლებში. შესაბამისად, ჩვენ ზურაბ ჭიაბერაშვილის განცხადება გადავამოწმეთ.
ჯანმრთელობის დაცვის საყოველთაო სახელმწიფო პროგრამა 2013 წლის 28 თებერვლიდან ამოქმედდა. 2013 წლის 1 ივლისიდან კი, საყოველთაო ჯანდაცვის მეორე ეტაპი დაიწყო და პროგრამა გაფართოვდა. საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამით საქართველოს ის მოქალაქეები სარგებლობენ, რომელთაც ჯანმრთელობის დაზღვევის სხვა პაკეტი არ გააჩნიათ.
N36 დადგენილების
თანახმად, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა ანაზღაურებს:
• გეგმიურ ამბულატორიულ მომსახურებას 70%-ით, ხოლო ოჯახის ექიმის მომსახურებას და ბაზისურ ლაბორატორიულ ანალიზებს – 100%-ით;
• გადაუდებელ სტაციონარულ მომსახურებას (ლიმიტი ერთ შემთხვევაზე 15 000 ლარი. ანაზღაურდება 70%-ით,  რიგ შემთხვევებში 100%-ით);
• გეგმიურ ქირურგიულ ოპერაციებს და მასთან დაკავშირებულ გამოკვლევებს (წლიური ლიმიტი 15 000 ლარი. ანაზღაურდება 70%-ით);
• ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობას (წლიური ლიმიტი 12 000 ლარი. ანაზღაურდება 80%-ით);
• მშობიარობას (500 ლარის ფარგლებში) და საკეისრო კვეთას (800 ლარის ფარგლებში).
ფაქტ-მეტრი საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაზე ადრეც წერდა (იხ. სტატია).
ამ შემთხვევაში კი,  ჩვენ ყურადღებას გეგმიური ქირურგიულ ოპერაციებზე გავამახვილებთ.
გეგმიური ოპერაციების შესახებ დეტალები ჩვენ  საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის მართვის დეპარტამენტში გავარკვიეთ. სამინისტროს შემუშავებული აქვს სპეციალური ფორმულა, რომლითაც გეგმიური ოპერაციის ფასი გამოითვლება. სწორედ ამ ფასის 70%-ით ფინანსდება გეგმიური ოპერაციები. კერძოდ, გეგმიური ოპერაციის ფასი შემდეგი ფორმულით გამოითვლება:  (მაქსიმალურ ფასს - მინიმალური ფასი) / 4 + მინიმალური ფასი.
ანუ, მინიმალურ და მაქსიმალურ ფასს შორის სხვაობის მეოთხედს დამატებული მინიმალური ფასი. აღნიშნული ფორმულით მიღებული ფასის 70% არის ლიმიტი. იმ შემთხვევაში, თუ კლინიკაში არსებული ფასი სახელმწიფოს მიერ განსაზღვრულ ფასს არ აღემატება, მაშინ სამინისტრო დამატებითი გამოთვლების გარეშე, ოპერაციის ღირებულების 70%-ს აფინანსებს.
მაგალითად, დავუშვათ, რომ საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში ჩართულ კლინიკებში კონკრეტული ოპერაციის ყველაზე დაბალი ფასი დაფიქსირდა A კლინიკაში – 1 000 ლარი. იგივე ოპერაციის ყველაზე მაღალი ფასი დაფიქსირდა B კლინიკაში – 1 600 ლარი. ამ შემთხვევაში, თუ პაციენტი ამ კონკრეტულ ოპერაციას A კლინიკაში გაიკეთებს, მას კლინიკის ფასის 70%, ანუ 700 ლარი დაუფინანსდება. ვნახოთ, ფორმულის თანახმად რეალურად რა პროცენტით დაუფინანსდება პაციენტს ოპერაცია, თუ ის ოპერაციას B კლინიკაში გაიკეთებს – (1600-1000) / 4+1000=1150. შესაბამისად, მას დაუფინანსდება 1150 ლარის 70%, რაც 805 ლარს შეადგენს. ამდენად, B კლინიკაში ოპერაციის გაკეთების შემთხვევაში პაციენტს კლინიკაში არსებული ფასის დაახლოებით 50% უფინანსდება.
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში ჩართული კლინიკები ვალდებულნი არიან  საინფორმაციო პორტალზე N36 დადგენილებით განსაზღვრული სამედიცინო მომსახურეობის შესაბამისი ღირებულება განათავსონ. ფასების განახლება ყოველთვიური პროცესია და შესაბამისად, სატარიფო არეალიც (სამინისტროს მიერ განსაზღვრული ფასები) ყოველთვიურად გადაიხედება.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამით მოსარგებლეებმა გეგმიური ოპერაციის დაფინანსებისთვის საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის სერვის ცენტრებს
უნდა მიმართონ. მოცდის პერიოდის მაქსიმალური ვადა 2 თვეა.
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ფარგლებში ჯანდაცვის სამინისტრომ სპეციალური ფორმულა შეიმუშავა, რომლითაც კონკრეტული გეგმიური ოპერაციის ფასი გამოითვლება – (მაქსიმალურ ფასს - მინიმალური ფასი) / 4 + მინიმალური ფასი. გეგმიური ოპერაციები სწორედ ამ ფორმულით მიღებული ფასის 70%-ით ფინანსდება. იმ შემთხვევაში, თუ კლინიკაში არსებული ოპერაციის ღირებულება სამინისტროს მიერ განსაზღვრულ ფასს არ აღემატება, მაშინ დაფინანსდება არა სახელმწიფოს მიერ განსაზღვრული ფასის 70%, არამედ კლინიკის მიერ განსაზღვრული ფასის 70%.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ზურაბ ჭიაბერაშვილის განცხადება: „გეგმიური ოპერაციების შემთხვევაში სახელმწიფო აფინანსებს არა კლინიკაში არსებული ფასის 70%-ს, არამედ სახელმწიფომ დაადგინა თავისი ფასი და ამ ფასის 70%-ს აფინანსებს,“ არის სიმართლე.

On 30 September, the two-year rule of the Georgian Dream was summarised on the TV talk show Archevani.
The governmental team said that the availability of healthcare, namely the Universal Healthcare Programme, is one of their main achievements. On the same programme, the former Minister of Labour, Health and Social Affairs, Zurab Chiaberashvili, spoke about the flaws in the Universal Healthcare Programme. For instance, he reviewed the method of funding scheduled operations and said: “In the case of scheduled surgeries, the state funds not 70% of the medical facility costs but 70% of the price as established by the state. Therefore, if one goes to a high quality, good clinic in which the operation cost may twice exceed the price as established by the state, the price is still 70% of the price as established by the state and, in reality, the co-financing from the state may represent 30 or 40%.”
took interest in the principles guiding the finance of scheduled operations within the framework of the Universal Healthcare Programme and verified Zurab Chiaberashvili’s statement.
The implementation of the Universal Healthcare Programme began on 28 February 2013. The second stage of the Universal Healthcare Programme started on 1 July 2013 as the Programme was expanded. The citizens of Georgia who do not possess any other insurance package benefit from the Universal Healthcare Programme.
According to Resolution No. 36, the Universal Healthcare Programme reimburses:
• Scheduled ambulatory service by 70% and the service of a family doctor and basic laboratorial analyses – by 100%;
• Emergency stationary service (limit for a single accident – GEL 15,000. Reimbursed by 70% and sometimes also by 100%);
• Scheduled surgical operations and associated tests (annual limit – GEL 15,000. Reimbursed by 70%);
• Treatment of oncological diseases (annual limit – GEL 12,000. Reimbursed by 80%);
• Childbirth (within GEL 500) and caesarean section (within GEL 800);
• FactCheck has written about the Universal Healthcare Programme before (see the article). In this case, we concentrate upon scheduled surgery operations.
We learned more about scheduled operations from the Universal Healthcare Administration Department. The Ministry has worked out a special formula for calculating the cost of a scheduled operation. The Universal Healthcare Programme funds 70% of this price. Specifically, the cost of scheduled operations is calculated in the following way: (maximal cost - minimal cost)/4 + minimal cost. The minimal cost is added to one-fourth of the difference between the maximal and minimal costs. The limit is 70% of the cost as calculated by the aforementioned formula. In the case if the price in the clinic is lower than the price as determined by the state, then the Ministry covers 70% of the operation costs without any additional calculations.
Let us say, for example, that the lowest price for one particular surgery among the clinics participating in the Universal Healthcare Programme was recorded at Clinic A – GEL 1,000. The highest price for the same surgery was recorded at Clinic B – GEL 1,600. In this case, if the patient undergoes surgery at Clinic A, he will get funding equal to 70% of the clinic price which is GEL 700. Let us see, according to the formula, what percentage of the patient’s surgery cost would be covered if he underwent the surgery at Clinic B:  (1,600 – 1,000)/4 + 1000 = 1,150. Thus, he will get funding equal to 70% of GEL 1,150 which is GEL 805.
The clinics participating in the Universal Healthcare Programme are required to publish the respective costs of their medical services as defined by Resolution No. 36. The prices are updated upon a monthly basis and the tariff range (the prices as defined by the Ministry) is revised once per month.
It should also be noted that in order to receive funding for scheduled operations, the users of the Universal Healthcare Programme should address the service centres of the Universal Healthcare Programme. The maximal length of the waiting period is two months.
Within the framework of the Universal Healthcare Programme, the Ministry of Labour, Health and Social Affairs has worked out a special formula for calculating the cost of a certain scheduled operation: (maximal cost - minimal cost)/4 + minimal cost. Scheduled operations receive funding equal to 70% of the cost as calculated by this formula.
In the case if the price of the operation in a clinic is lower than the price as defined by the Ministry of Labour, Health and Social Affairs, the patient receives funding amounting to 70% of the price as defined by the clinic and not by the Ministry.
FactCheck concludes that Zurab Chiaberashvili’s statement: “In the case of scheduled surgeries, the state funds not 70% of the medical facility costs but 70% of the price as established by the state,” is TRUE.