„2012 წელთან შედარებით [2013] წელს ჩვენ გავეცით 11 მილიონით ნაკლები პრემია და 38 მილიონი ლარით ნაკლები სახელფასო დანამატი“
2014 წლის 31 ივლისს, ფაქტ-მეტრის სერვისის – „შეამოწმე შენი ფაქტის“ ფარგლებში, მკითხველმა ნინო მალაშხიამ პრემიებთან დაკავშირებულ საკითხის გადამოწმების თხოვნით მოგვმართა: "ამა წლის 30 ივლისს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილემ, ნინო კობახიძემ განაცხადა, რომ 2012 წელთან შედარებით წელს გასცეს 11 მილიონით ნაკლები პრემია და 38 მილიონი ლარით ნაკლები სახელფასო დანამატი".
ფაქტ-მეტრმა ამ განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. დასაწყისისთვის უნდა აღინიშნოს, რომ ფაქტ-მეტრს პრემიებთან და სახელფასო დანამატებთან დაკავშირებით სტატია უკვე აქვს გამოქვეყნებული. საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებული N449 დადგენილება (2014 წლის 15 ივლისი) „საჯარო დაწესებულებებში პრემიის ოდენობის განსაზღვრის წესის დამტკიცების შესახებ“, საჯარო დაწესებულებაში დასაქმებულ პირებზე გასაცემი პრემიის ოდენობას, მისი გაცემის წესსა და პირობებს განსაზღვრავს. ამ დადგენილებით პრემიის დეფინიცია ჩამოყალიბდა, რომელიც მანამდე არ არსებობდა. პრემია საჯარო დაწესებულებაში დასაქმებულ პირზე გაცემული შრომითი გასამრჯელოა, რომელიც მის მიმართ დაკისრებული უფლებამოსილებების ზედმიწევნით და სანიმუშოდ შესრულებისთვის, ხანგრძლივი და კეთილსინდისიერი სამსახურისათვის, ან/და განსაკუთრებული სირთულის ან მნიშვნელობის დავალების შესრულებისათვის (მუხ. 2.ბ) გაიცემა. დადგენილებაში, ასევე, პრემიის გაცემის პერიოდულობა და ოდენობა გაიწერა, კერძოდ: საჯარო დაწესებულებაში დასაქმებულ პირზე ერთჯერადად გაცემული პრემიის ოდენობა აღნიშნული პირის თანამდებობრივ სარგოს არ უნდა აღემატებოდეს, რომელიც შეიძლება კვარტალში ერთხელ გაიცეს (მაგრამ არა უმეტეს წელიწადში სამჯერ). ამ წესიდან გამონაკლისის დაშვება საჯარო დაწესებულების ხელმძღვანელი თანამდებობის პირის მოტივირებული შუამდგომლობითაა შესაძლებელი. რაც შეეხება სახელფასო დანამატს, ის საქართველოს პრეზიდენტის 2001 წლის 21 ივლისის №286 ბრძანებულებით რეგულირდება. ბრძანებულების მიხედვით, საჯარო მოხელეს, რომელსაც მინიჭებული აქვს საკლასო ჩინი, ხელფასის დანამატები შემდეგი ოდენობით მიეცემა:
საკლასო ჩინი
დანამატი
პროცენტებში
თანამდებობრივ
სარგოსთან
I 1. ნამდვილი სახელმწიფო მრჩეველი2. პირველი კლასის სახელმწიფო მრჩეველი3. სახელმწიფო მრჩეველი
40
35
II 1. პირველი კლასის მრჩეველი2. მეორე კლასის მრჩეველი3. მესამე კლასის მრჩეველი
25
III 1. საჯარო სამსახურის I კლასის მრჩეველი2. საჯარო სამსახურის II კლასის მრჩეველი3. საჯარო სამსახურის III კლასის მრჩეველი
20
IV 1. საჯარო სამსახურის I კლასის რეფერენტი2. საჯარო სამსახურის II კლასის რეფერენტი3. საჯარო სამსახურის III კლასის რეფერენტი
ნინო კობახიძე თავის განცხადებაში 2013 წელს გაცემულ პრემიებს გულისხმობდა. იმის გასარკვევად, თუ რა რაოდენობის პრემიები და სახელწიფო დანამატები გაიცა მთლიანად საჯარო სექტორში 2012 და 2013 წლებში, ფაქტ-მეტრმა საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს წერილობით მიმართა. სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად: – 2012 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან პრემიებზე 134 662 100 ლარი, ხოლო სახელფასო დანამატებზე კი 163 103 600 ლარი გაიცა; – 2013 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან პრემიებზე 124 037 000 ლარი, ხოლო სახელფასო დანამატებზე კი 125 138 000 ლარი გაიცა. წერილიდან ასევე ირკვევა, რომ 2013 წელს საჯარო სექტორში გაცემული თანამდებობრივი სარგო 185 523 000 ლარით მეტია 2012 წლის ამავე მონაცემთან შედარებით. ქვემოთ მოცემულ ცხრილში ასევე მოცემულია, თუ როგორ იზრდებოდა ბიუჯეტში საჯარო სექტორში შრომის მომსახურება 2004 წლიდან დღემდე:
წლები შრომის ანაზღაურება (შესრულებული)
2004 180 197 794 ლარი
2005 276 461 300ლარი
2006 373 530 700 ლარი
2007 482 035 600 ლარი
2008 913 142 600 ლარი
2009 943 253 800 ლარი
2010 993 483 900 ლარი
2011 1 012 474 100 ლარი
2012 1 049 425 400 ლარი
2013 1 187 569 500 ლარი
2014 (გეგმა) 1 318 303 600 ლარი
რაც შეეხება დასაქმებულთა რიცხოვნობას ბოლო სამი წლის განმავლობაში, ეს მონაცემი შემდეგნაირად გამოიყურება:
წელი მომუშავეთა რაოდენობა
2012 102 976
2013 103 665
2014 104 878
მეტი სიცხადისათვის, ჩვენ მთავრობის ადმინისტრაციას კითხვით მივმართეთ, თუ რა იყო პრემიებისა და სახელფასო დანამატების კლების მიზეზი. ადმინისტრაციიდან მიღებული პასუხის თანახმად: „სახელმწიფო ბიუჯეტიდან შრომის ანაზღაურებაზე გაცემული თანხებიდან დანამატის 38 მლნ ლარით, ხოლო პრემიის საერთო მოცულობის 11.6 მლნ ლარით შემცირება საქართველოს პრემიერ მინისტრის 2013 წლის 15 მარტის #53 ბრძანებამ („საქართველოს მინისტრებისათვის დანამატის დაწესების შესახებ“) გამოიწვია, რომელმაც მინისტრებს დაუწესა და შეუმცირა სახელფასო დანამატის ზღვარი, რაც შემდგომ აისახა მთელ სახელმწიფო ვერტიკალზე პრემიებისა და დანამატების გაცემის პროცესის მიმდინარეობისას“. ადმინისტრაციის მიერ მითითებულ #53 ბრძანებაში ვკითხულობთ, რომ საქართველოს მინისტრებს (სახელმწიფო მინისტრებს) საფინანსო წლის განმავლობაში დაუწესდეთ დანამატი, თითოეულს თვეში 4335 ლარის ოდენობით. აქვე აღსანიშნავია ისიც, რომ მოგვიანებით დანამატის ზღვარი კვლავ შემცირდა. კერძოდ, 2014 წლის 21 იანვარს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გამოსცა #18 ბრძანება, რომლის მიხედვითაც საქართველოს მთავრობის წევრებს (სახელმწიფო მინისტრებს) თითოეულ თვეში 2710 ლარიანი დანამატი დაუწესდათ. მართალია, ადმინისტრაციიდან მიღებულ წერილში პრემირების საკითხთან დაკავშირებით არაფერია ნათქვამი, თუმცა შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ პრემიებზე გაცემული თანხის მოცულობის კლების ერთ-ერთი მიზეზი ისიცაა, რომ 2013 წლის მარტიდან 2013 წლის ბოლომდე საქართველოს მინისტრებს და ასევე სახელმწიფო მინისტრებს პრემიები არ აუღიათ.   დასკვნა 2013 წელს, 2012 წელთან შედარებით პრემიებზე გაცემული თანხა 10 625 100 ლარით, ხოლო სახელფასო დანამატი კი 37 965 600 ლარით შემცირდა. თუმცა, აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ საჯარო სამსახურში 2013 წელს გაცემული თანამდებობრივი სარგოების რაოდენობა 2012 წელთან შედარებით 185 523 000 ლარით მეტია, ვინაიდან საჯარო სამსახურისათვის 2004 წლიდან სახელმწიფო ბიუჯეტიდან შრომის ანაზღაურებაზე გამოყოფილი დაფინანსება ყოველ წელს იზრდება. პრემიერ-მინისტრის 2013 წლის შესაბამისი ბრძანებით, საქართველოს მინისტრებს და სახელმწიფო მინისტრებს დანამატის ზღვარი თვეში 4335 ლარით განესაზღვრათ (მოგვიანებით ზღვარმა კიდევ დაიწია). ასევე აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის ივლისის მდგომარეობით (2013 წლის მარტიდან) მინისტრებს პრემიები აღარ აუღიათ. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ნინო კობახიძის განცხადება: „2012 წელთან შედარებით წელს ჩვენ გავეცით 11 მილიონით ნაკლები პრემია და 38 მილიონი ლარით ნაკლები სახელფასო დანამატი,“ არის სიმართლე.

On 31 July 2014, in terms of FactCheck’s
new Check Your Fact service, our reader, Nino Malashkhia, addressed us with the request to look into the issue of bonuses:  “On 30 July 2014, the Deputy Head of the Administration of the Government of Georgia, Nino Kobakhidze, stated that the Government had distributed GEL 11 million less bonuses and GEL 38 million less wage surpluses in 2013 than in 2012.”
It should be noted that FactCheck has already published an article
about bonuses and wage supplements earlier in the year.
The 15 July 2014 Directive No. 449 of the Government of Georgia on the Rules of Determining the Amount of Bonuses in Public Institutions determines the amount of bonuses for the employees of public institutions and the rules and conditions of their distribution. This Directive gives a definition of bonuses which did not exist previously. A bonus is the amount of money issued to an employee of a public structure for an outstanding fulfilment of his/her professional duties, for long-standing and conscientious work or for fulfilling a particularly complex or important task.
The Directive also determines the amount and frequency of the bonuses. It says that a one-time bonus granted to the employee of a public structure must not exceed his/her monthly wage and it can be issued only once in a quarter but not more than three times a year. The exceptions to these rules can only apply in the case of a well-grounded recommendation from the head of the given public structure.
As for the wage surpluses, their distribution is regulated by the 21 July 2001 Directive No. 286 of the President of Georgia. According to the Directive, the amounts of the wage supplement of public servants with a class rank are as follows:
Class Rank
Percentage of the Bonus to the Wage
I 1. Real State Advisor2. First Class State Advisor3. State Advisor
40
35
30
II 1. First Class Advisor2. Second Class Advisor3. Third Class Advisor
25
III 1. Public Service First Class Advisor2. Public Service Second Class Advisor3. Public Service Third Class Advisor
20
IV 1. Public Service First Class Reviewer2. Public Service Second Class Reviewer3. Public Service Third Class Reviewer
In her statement Nino Kobakhidze talked about the bonuses distributed in 2013. In order to find out the total amount of bonuses and wage supplements distributed in the public sector in 2012 and 2013, FactCheck
addressed the Ministry of Finance of Georgia with a letter. According to the data of the Ministry:
A total of GEL 134,662,100 was spent on bonuses in 2012 whilst the amount of wage surpluses equalled GEL 163,103,600;
A total of GEL 124,037,000 was spent on bonuses in 2013 whilst the amount of wage surpluses equalled GEL 125,138,000.
The response letter also makes clear that the amount of wages distributed in the public sector is GEL 185,523,000 million more than that of 2012.
The table below depicts the growth of wages in the public sector since 2004:
Year Amount of Wages (GEL)
2004 180,197,794
2005 276,461,300
2006 373,530,700
2007 482,035,600
2008 913,142,600
2009 943,253,800
2010 993,483,900
2011 1,012,474,100
2012 1,049,425,400
2013 1,187,569,500
2014 (Plan) 1,318,303,600
As for the number of employees in past three years, the statistics looks like this:
Year Number of Employees
2012 102,976
2013 103,665
2014 104,878
For more clarity, we addressed the Government Administration to determine the reasons for the reduction of bonuses and wage supplements. According to their answer:  “The reduction of wage surpluses by GEL 38 million and bonuses by GEL 11.6 million was due to the 15 March 2013 Directive No. 53 of the Prime Minister of Georgia (on the Imposition of Surpluses to Georgian Ministers) which reduced the wage supplement limit of the Ministers, later reflecting upon the bonuses and surpluses of the whole government vertically.”
Directive No. 53 says that Georgian Ministers (State Ministers) are to be given a wage surplus with the amount of GEL 4,335 a month. It should also be noted that later the surplus limit reduced again. Specifically, the 21 January 2014 Directive No. 18 of the Prime Minister of Georgia determined that Georgian Ministers (State Ministers) would be given a wage surplus with the amount of GEL 2,710 per month. The letter from the administration says nothing about the bonuses; however, we can assume that one of the reasons for the reduction of the amount of bonuses is that Georgian Ministers have received no bonuses from March 2013 to the end of the year.
The amounts of bonuses reduced by GEL 10,625,100 in 2013 as compared to 2012 whilst the amount of wage supplements reduced by GEL 37,965,600. However, it should also be noted that the amount of wages in the public services was GEL 185,523,000 more than in 2012 as the money allocated for these wages has been increasing since 2004.
According to the 2013 Directive of the Prime Minister, Georgian Ministers and State Ministers were given wage supplements of GEL 4,335 per month (which later decreased again). It should also be noted that Georgian Ministers have received no bonuses from March 2013 to the end of the year.
FactCheck concludes that Nino Kobakhidze’s statement:  “We distributed GEL 11 million less bonuses and GEL 38 million less wage surpluses in 2013 than in 2012,” is TRUE.