წლის 25 ივლისს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის ყოფილმა მინისტრმა, სოზარ სუბარმა პარლამენტის კომიტეტის სხდომაზე მისი სამინისტროს საქმიანობა შეაჯამა. მისი განცხადებით, სამინისტროში „რეალური ცვლილება ის არის, რომ მიმდინარე წლის 7 თვის მონაცემებით ათჯერ არის შემცირებული სიკვდილიანობის აბსოლუტური რიცხვი (ოთხნახევარჯერ არის შემცირებული ყოველ 10 000 კაცზე გაანგარიშებით). მაგალითად, თუ 23 კაცი კვდებოდა თვეში „ნაციონალების“ მმართველობის დროს, ახლა 7 თვეში არის 9 გარდაცვლილი პატიმარი".
მინისტრმა სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში სუიციდის ფაქტებზეც ისაუბრა და აღნიშნა: „არსებობს სუიციდის პრევენციის პროგრამები და სხვა ღონისძიებები. შარშან ოქტომბერში ჩვენ დავიწყეთ სუიციდის პრევენციის პროგრამა. ნოემბრიდან 9 თვის განმავლობაში, დღევანდელი დღის ჩათვლით, მომხდარია 1 სუიციდი“.
ფაქტ-მეტრი სოზარ სუბარის განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტის შემოწმება გადაწყვიტა.
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროში 2010 წლამდე სტატისტიკური ინფორმაციის წარმოება არ ხორციელდებოდა. 2006 - 2010 წლებში სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში პატიმართა სიკვდილიანობის სტატისტიკა მოყვანილია სახალხო დამცველის 2011 წლის ანგარიშში. რაც შეეხება 2012 - 2014 წლებში პატიმართა სიკვდილიანობის სტატისტიკას, ამის შესახებ ფაქტ-მეტრმა საჯარო ინფორმაცია რამდენჯერმე გამოითხოვა (იხილეთ: ბმული 1, ბმული 2).მონაცემები შემდეგნაირად გამოიყურება:
ცხრილი 1: 2006 – 2014 წლებში პატიმართა სიკვდილიანობის სტატისტიკა
თვე | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 (ივლისის ჩათვლით) |
იანვარი | 6 | 10 | 5 | 12 | 7 | 11 | 9 | 3 | 2 |
თებერვალი | 3 | 12 | 3 | 9 | 12 | 12 | 10 | 1 | 1 |
მარტი | 10 | 10 | 8 | 7 | 7 | 21 | 10 | 3 | 3 |
აპრილი | 6 | 9 | 5 | 3 | 10 | 10 | 8 | 2 | 0 |
მაისი | 3 | 7 | 12 | 14 | 13 | 14 | 7 | 2 | 1 |
ივნისი | 5 | 7 | 16 | 10 | 10 | 9 | 6 | 1 | 2 |
ივლისი | 8 | 11 | 9 | 4 | 13 | 7 | 3 | 1 | 1 |
აგვისტო | 12 | 6 | 6 | 3 | 15 | 14 | 5 | 3 | - |
სექტემბერი | 14 | 6 | 6 | 5 | 15 | 11 | 0 | 1 | - |
ოქტომბერი | 6 | 8 | 6 | 6 | 14 | 8 | 4 | 2 | - |
ნოემბერი | 10 | 8 | 7 | 7 | 12 | 14 | 2 | 2 | - |
დეკემბერი | 6 | 7 | 7 | 11 | 14 | 9 | 3 | 4 | - |
სულ | 89 | 101 | 90 | 91 | 142 | 140 | 67 | 25 | 10 |
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2006–2013 წლებში თვეების მიხედვით სიკვდილიანობის სტატისტიკის შედარებისას ყველაზე მეტი, 21 პატიმარი, 2011 წლის მარტში გარდაიცვალა, ამიტომ სოზარ სუბარის მხრიდან ერთი კონკრეტული მონაცემის განზოგადება და მტკიცება, რომ „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის პერიოდში თვეში 23 პატიმარი იღუპებოდა, არამართებულია. რაც შეეხება მიმდინარე წელს, 2014 წლის 7 თვის მონაცემებით, სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში 10 პატიმარი გარდაიცვალა.
რაც შეეხება სიკვდილიანობის აბსოლუტური რიცხვის კლებას, 2010 წელთან შედარებით, როდესაც საქართველოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში პატიმართა სიკვდილიანობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი დაფიქსირდა, 2013 წელს სიკვდილიანობის აბსოლუტური რიცხვი დაახლოებით 5.7-ჯერ შემცირდა.
სოზარ სუბარმა სიკვდილიანობის აბსოლუტურ მაჩვენებელზე საუბრისას 2014 წლის 7 თვის მონაცემი გასული წლების სტატისტიკას შეადარა. ინფორმაციის უფრო ზუსტი ანალიზისთვის ფაქტ–მეტრმა 2014 წლის 7 თვეში პატიმართა სიკვდილიანობის მონაცემს გასული წლების ანალოგიური პერიოდის სტატისტიკა შეადარა.
ცხრილი 2: 2006 – 2014 წლების პირველ 7 თვეში პატიმართა სიკვდილიანობის სტატისტიკა
სულ | 41 | 66 | 48 | 59 | 62 | 84 | 53 | 13 | 10 |
2006-2014
წლების შვიდი თვის მონაცემებით, მიმდინარე წელს პატიმართა სიკვდილიანობის აბსოლუტურმა რიცხვმა, 2011 წელთან შედარებით, 8.4-ჯერ, ხოლო 2013 წელთან შედარებით, 1.3-ჯერ დაიკლო.
პატიმართა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი ევროსაბჭოს პრაქტიკის თანახმად ყოველ 10 000 პატიმარზე გარდაცვლილთა რაოდენობით გამოითვლება. ფაქტ-მეტრმა 2006-2013 წლებში პატიმართა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი გამოთვალა და სოზარ სუბარის მიერ მოყვანილ რიცხვს შეადარა.
ცხრილი 3: სიკვდილიანობის მაჩვენებელი საქართველოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში 2006 – 2014 წლებში
წელი | ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა რაოდენობა | სიკვდილიანობის რაოდენობა | სიკვდილიანობის მაჩვენებელი (10 000 პატიმარზე) |
2006 | 15 465 | 89 | 57.5 |
2007 | 18 309 | 101 | 55.1 |
2008 | 18 659 | 90 | 48.2 |
2009 | 21 239 | 91 | 42.8 |
2010 | 23 684 | 142 | 60.0 |
2011 | 24 114 | 140 | 58.1 |
2012 | 19 349 | 67 | 34.6 |
2013 | 9 093 | 25 | 27.5 |
2014 (ივლისის მონაცემებით) | 10 142 | 10 | 9.9 |
სოზარ სუბარმა თავის განცხადებაში არ დააკონკრეტა, თუ რომელი წლის მონაცემს ადარებდა მიმდინარე წლის 7 თვის მაჩვენებელს. თუ შედარებისთვის 2010 წლის მაჩვენებელს ავიღებთ, რომელიც 2006-2013 წლებში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი იყო, მაშინ, მასთან შედარებით, 2014 წლის 7 თვეში პატიმართა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი 6,1-ჯერ შემცირდა. თუმცა, 7 თვის სტატისტიკის დასრულებული წლის სტატისტიკასთან შედარება არარელევანტურად მიგვაჩნია. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრმა ერთმანეთს 2010 წლისა და 2013 წლის მონაცემები შეადარა. პატიმართა სიკვდილიანობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი (60) 2010 წელს დაფიქსირდა, ხოლო 2013 წელს 2010 წელთან შედარებით, სიკვდილიანობის მაჩვენებელი დაახლოებით 2.2-ჯერ შემცირდა და 27.5-ს გაუტოლდა.
სუბარმა განცხადების მეორე ნაწილში სუიციდის პრევენციის პროგრამაზე ისაუბრა. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ინფორმაციით,პატიმრები სუიციდის მაღალი რისკის ქვეშ მყოფ ჯგუფს მიეკუთვნებიან. მაგალითისათვის, წინასწარი დაკავების იზოლატორებში მოთავსებულ პატიმრებში სუიციდის მაჩვენებელი ათჯერ მაღალია საზოგადოების დანარჩენ ნაწილში დაფიქსირებულ რაოდენობაზე, ხოლო სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში სუიციდის რაოდენობა სამჯერ მაღალია საზოგადოების დანარჩენ ნაწილში არსებულ იმავე მაჩვენებელზე.
საქართველოს პენიტენციურ სისტემაში სუიციდის პრევენციის პროგრამის შემუშავება 2013 წლის ნოემბრიდან, ხოლო მისი განხორციელება კი იმავე წლის დეკემბრიდანდაიწყო. პროგრამის მიზანი სუიციდის რისკებისა და სუიციდისკენ მიდრეკილი პატიმრების გამოვლენა და მათთვის დახმარების აღმოჩენა იყო.
სოზარ სუბარის განცხადებით, სუიციდის პრევენციის პროგრამის დაწყების შემდეგ, ნოემბრიდან 9 თვის განმავლობაში, მხოლოდ ერთი სუიციდის შემთხვევა დაფიქსირდა. სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, 2013წლის ნოემბრიდან 2014 წლის ივლისამდე, სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში სუიციდის 4 შემთხვევა დაფიქსირდა, მათ შორის, სამი შემთხვევა სუიციდის პრევენციის პროგრამის ამოქმედების შემდეგ.
ცხრილი 4: სუიციდის სტატისტიკა საქართველოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში
თვე | წელი | ||||||||||
2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | |
იანვარი | 1 | 1 | |||||||||
თებერვალი | 1 | 1 | 1 | 1 | |||||||
მარტი | 1 | 1 | |||||||||
აპრილი | 1 | ||||||||||
მაისი | 1 | 1 | 1 | ||||||||
ივნისი | 1 | 2 | 2 | 2 | |||||||
ივლისი | 1 | 1 | 1 | 1 | |||||||
აგვისტო | 1 | 1 | 1 | - | |||||||
სექტემბერი | 2 | 1 | 1 | 1 | - | ||||||
ოქტომბერი | 1 | 1 | 1 | 1 | - | ||||||
ნოემბერი | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | - | |||||
დეკემბერი | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | - | ||||
სულ | 6 | 3 | 5 | 7 | 5 | 2 | 5 | 6 | 4 | 6 | - |
ფაქტ-მეტრმა სოზარ სუბარის განცხადებაში მოყვანილი ინფორმაცია გადაამოწმა. მისი განცხადებით, 2014 წლის 7 თვის მონაცემებით სასჯელსაღსრულების დაწესებულებებში სიკვდილიანობის აბსოლუტური რიცხვი ათჯერ, ხოლო სიკვდილიანობის რიცხვი 10 000 კაცზე გაანგარიშებით ოთხნახევარჯერ შემცირდა. მისი თქმით, თუ „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის პერიოდში თვეში 23 პატიმარი იღუპებოდა, მიმდინარე წლის 7 თვეში მხოლოდ 9 პატიმარი გარდაიცვალა. როგორც სტატიაში მოყვანილი ინფორმაციიდან ირკვევა, 2006 – 2013 წლებში თვეების მიხედვით ყველაზე მეტი, 21 პატიმარი, 2011 წლის მარტში გარდაიცვალა. სოზარ სუბარის მიერ მოყვანილი რიცხვი მართალია ახლოს დგას 2011 წლის მარტში დაფიქსირებულ გარდაცვალების შემთხვევებთან, თუმცა მისი ყოველ თვეზე განზოგადება არამართებულია. რაც შეეხება მიმდინარე წელს, 2014 წლის 7 თვის მონაცემებით სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში 10 პატიმარი გარდაიცვალა.
რაც შეეხება სიკვდილიანობის აბსოლუტური რიცხვის კლებას, ფაქტ-მეტრმა 2013 წლის სიკვდილიანობის მაჩვენებელი გასული წლების მონაცემებს შეადარა. აღსანიშნავია, რომ გასულ წლებთან შედარებით პატიმრების სიკვდილიანობის რიცხვი შესამჩნევად შემცირდა. 2010 წელთან შედარებით, როდესაც საქართველოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში პატიმართა სიკვდილიანობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი დაფიქსირდა, 2013 წელს სიკვდილიანობის აბსოლუტური რიცხვი დაახლოებით 5.7-ჯერ არის შემცირებული. თუმცა, ეს მაჩვენებელიც თითქმის ორჯერ ნაკლებია მინისტრის მიერ დასახელებულ ათჯერ შემცირებასთან შედარებით.
ჩვენ პატიმართა სიკვდილიანობის მაჩვენებლის კლება 10 000 პატიმარზე გაანგარიშებითაც გამოვთვალეთ. ფაქტ-მეტრმა ერთმანეთს 2010 წლისა და 2013 წლის მონაცემები შეადარა. პატიმართა სიკვდილიანობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი (10 000 კაცზე 60) 2010 წელს დაფიქსირდა, ხოლო 2013 წელს 2010 წელთან შედარებით სიკვდილიანობის მაჩვენებელი დაახლოებით 2.2-ჯერ შემცირდა და 27.5-ს გაუტოლდა. როგორც ვხედავთ, ეს მონაცემიც საკმაოდ განსხვავდება სასჯელაღსრულების ყოფილი მინისტრის მიერ დასახელებული ციფრისგან.
სუბარი შეცდა პატიმრებს შორის სუიციდის ფაქტების სტატისტიკაზე საუბრის დროსაც, კერძოდ, 2013 წლის ნოემბრიდან 2014 წლის ივლისამდე სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში სუიციდის 4 შემთხვევა დაფიქსირდა, მათ შორის სამი, სუიციდის პრევენციის პროგრამის ამოქმედების შემდეგ, და არა 1, როგორც ეს ყოფილმა მინისტრმა განაცხადა.
ზემოთ აღნიშნული გარემოებების გათვალისწინებით ჩვენ ვასვკნით, რომ სოზარ სუბარის განცხადება საქართველოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში არსებული სიკვდილიანობის და სუიციდის სტატისტიკის შესახებ, არის მეტწილად მცდარი.

On 25 July 2014, at the hearing of a Parliamentary committee, the former Minister of Corrections of Georgia, Sozar Subari, summarised the activities of his former Ministry. He stated: “The real change is that according to the data of the first seven months of 2014, the number of deaths in the penitentiary facilities is ten times less (4.5 times per 10,000 prisoners). For example, if, during the office of the United National Movement, 23 people died every month, now we have nine deaths in seven months.”
The Minister also discussed the issue of suicides in the penitentiary facilities and pointed out: “There are suicide prevention programmes and other things as well. In October of the previous year, we launched the suicide prevention programme and there has been only one suicide in nine months since November.”
FactCheck took interest in Mr Subari’s statement and verified its accuracy.
The Ministry of Corrections of Georgia did not produce any kind of statistics before 2010. The prisoner mortality statistics in Georgian penitentiary facilities from 2006 to 2010 can be found in the 2011 Public Defender’s Report. As for the prisoner mortality statistics from 2012 to 2014,
FactCheck requested appropriate public information several times. The received data look like this:
Table 1: 2006-2014 Prisoner Mortality Statistics
Month
2014 (Including July)
21
June
16
July
August
September
October
November
December
89
101
90
91
142
140
67
25
As table 1 makes clear, the highest number of deaths in the penitentiary facilities from 2006 to 2013 was recorded in March 2011 when 21 prisoners died. Hence, Sozar Subari is wrong when generalising the statistics of just one month and saying that 23 prisoners per month died during the government of the United National Movement. As for 2014, ten prisoners have died in the first seven months.
As for the reduction of the absolute number of deaths, by 2013 it had reduced 5.7 times as compared to 2010 which was the year with the highest prisoner mortality rates in Georgia.
When talking about the absolute number of deaths, Sozar Subari compared the statistics of the first seven months of 2014 to those of the previous years. For a more accurate picture,
FactCheck compared the statistics of the first seven months of 2014 to those of the same periods of the previous years.
Table 2: Prisoner Mortality Statistics of the First Seven Months from 2006 to 2014
41
66
48
59
62
84
53
According to the prisoner mortality statistics of the first seven months from 2006 to 2014, the absolute number of prisoner deaths has reduced 8.4 times as compared to 2011 and 1.3 times as compared to 2013.
According to the practice adopted by the Council of Europe, the prisoner mortality rate is calculated by the number of deaths per 10,000 prisoners.
FactCheck calculated the prisoner mortality rates from 2006 to 2013 and compared them to the numbers stated by Mr Subari.
Table 3: Prisoner Mortality Rate in Georgian Penitentiary Facilities from 2006 to 2014
Number of Accused/Prisoners |
Number of Deaths |
Mortality Rate (per 10,000 Prisoners ) |
15,465 |
89 |
57.5 |
18,309 |
55.1 |
18,659 |
48.2 |
21,239 |
91 |
42.8 |
23,684 |
142 |
60.0 |
24,114 |
140 |
58.1 |
19,349 |
34.6 |
9,093 |
27.5 |
2014 (As of July) |
10,142 |
9.9 |
In his statement Sozar Subari did not specify the statistics of which year he used for comparison with the first seven months of 2014. If we take the 2010 statistics which is the highest from 2006 to 2013, the prisoner mortality rates of the first seven months of 2014 have reduced 6.1 times. However, we believe that comparing the statistics of seven months to the statistics of a whole year is not relevant. Thus,
FactCheck compared the 2010 and 2013 statistics. The highest number of prisoner deaths (60) was recorded in 2010 whilst the 2013 number reduced 2.2 times as compared to 2010 and equalled to 27.5.
In the second part of his statement Mr Subari talked about the suicide prevention programme. According to the
data of the World Health Organisation, prisoners are among the groups with a high risk of suicide. For example, the number of suicides in people held in pre-detention facilities is ten times higher than those of the other segments of society whilst the suicide rates in prisoners of penitentiary facilities is three times higher.
The creation of the suicide prevention programme in Georgian penitentiary facilities started in November 2013 and was launched in December of the same year. The main goal of the programme was to identify suicide-prone prisoners and help them.
According to Mr Subari’s statement, only one case of suicide has been recorded after launching the suicide prevention programme. According to the data provided by the Ministry of Corrections of Georgia, four cases of suicide have been registered from November 2013 to July 2014, three of them after launching the suicide prevention programme.
Table 4: Statistics of Suicide in Georgian Penitentiary Facilities
FactCheck verified the accuracy of Sozar Subari’s statement. According to his statement, the absolute number of deaths in Georgian penitentiary facilities reduced ten times in the first seven months of 2014 whilst the mortality rates per 10,000 prisoners reduced 4.5 times. He said that if 23 prisoners died per month during the United National Movement government, only nine prisoners have died in the first seven months of 2014. As our study showed, the highest number of deaths (21 prisoners) from 2006 to 2013 was recorded in March 2011. Even though the numbers stated by Mr Subari are close to the data of March 2011, generalising it as one every month is inherently wrong. As for 2014, ten people have died in the penitentiary facilities in the first seven months.
FactCheck compared the absolute number of deaths of 2013 to those of the previous years. It should be noted that the number of deaths has significantly reduced as compared to the previous years. The absolute number of deaths in 2013 has reduced 5.7 times as compared to that of 2010 which was the year with the highest mortality rate. However, even these numbers are two times less than the ones stated by the Minister who said that the numbers had reduced ten times.
FactCheck also calculated the mortality rate reduction per 10,000 prisoners. We compared the 2010 and 2013 data. Therein, 2010 saw the highest mortality rate with 60 deaths per 10,000 prisoners. The mortality rate in 2013 reduced 2.2 times as compared to 2010 and equalled to 27.5. As we can see, these numbers also significantly differ from those stated by the former Minister.
Subari was also wrong when talking about the suicide statistics among the prisoners; namely, four cases (and not one as stated by Mr Subari) of suicide were registered from November 2013 to July 2014, three of which happened after launching the suicide prevention programme.
Based upon the aforementioned information, we conclude that Sozar Subari’s statement about the statistics of mortality and suicide rates in Georgian penitentiary facilities is