„60 მილიონი [ლარი] დავუმატეთ [თავდაცვის სამინისტროს] 2012 წელს. [...] რადგან თავდაცვის სამინისტროს „დელტა“ გამოეყო და ეკონომიკის სამინისტროში გადავიდა, შესაბამისი დაფინანსება მოაკლდა [...]
2014 წლის 23 ივლისს საქართველოს პარლამენტის რიგგარეშე სესიის პლენარულ სხდომაზე დეპუტატებმა...
ნახევრად სიმართლეგანცხადება არის ნაწილობრივ ზუსტი, მაგრამ გამოტოვებულია დეტალები ან ზოგიერთი საკითხი კონტექსტს გარეშეაVS
„2012 წელს თავდაცვის სფეროს ბიუჯეტი 735 მლნ [ლარი] იყო. 2013-ში ის 660 მილიონამდე შემცირდა. [...]“
ნუგზარ წიკლაურის საპასუხოდ, ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა, განაცხადა: „60 მილიონი დავუმატეთ [თავდაცვის სამინისტროს] 2012 წელს. [...] რადგან „დელტა“ გამოეყო თავდაცვის სამინისტროს
ნახევრად სიმართლეგანცხადება არის ნაწილობრივ ზუსტი, მაგრამ გამოტოვებულია დეტალები ან ზოგიერთი საკითხი კონტექსტს გარეშეა11/08/2014ნახვა 5096
2014 წლის 23 ივლისს საქართველოს პარლამენტის რიგგარეშე სესიის პლენარულ სხდომაზე დეპუტატებმა „საქართველოს 2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების წლიური ანგარიში“ მოისმინეს. სესიაზე საპარლამენტო უმცირესობის დეპუტატი ნუგზარ წიკლაური თავდაცვის სამინისტროსთვის გამოყოფილი დაფინანსების საკითხით დაინტერესდა. დეპუტატმა ამ საკითხთან დაკავშირებით ფინანსთა მინისტრ ნოდარ ხადურს მიმართა: „2012 წელს 735 მლნ იყო თავდაცვის სფეროს ბიუჯეტი. 2013-ში ის შემცირდა 660 მილიონამდე. ეს იყო „ქართული ოცნების“ პირველი ბიუჯეტი და მისი დამოკიდებულებაც ასახა თავდაცვის სფეროს მიმართ - 120 მილიონით იქნა შემცირებული ეს ბიუჯეტი. ასევე მნიშვნელოვანია, რომ თქვენეული გეგმის მიხედვით, რომელიც წარმოადგინეთ, 2012 წლის, ე.ი. შარშანწინდელ მაჩვენებელს, ჩვენი ქვეყნის თავდაცვის ბიუჯეტი გაუტოლდება მხოლოდ და მხოლოდ 2016 წელს.“
ნუგზარ წიკლაურის საპასუხოდ, ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა, განაცხადა: „60 მილიონი დავუმატეთ [თავდაცვის სამინისტროს] 2012 წელს. [...] რადგან „დელტა“ გამოეყო თავდაცვის სამინისტროს, და გადავიდა ეკონომიკის სამინისტროში, შესაბამისი დაფინანსება მოაკლდა. დაფინანსება არ აკლდება [თავდაცვის სამინისტროს]. მომავალ წელს თავდაცვის სამინისტროს დაფინანსება იზრდება.“
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა განცხადებებში მოყვანილი ფაქტების სიზუსტით და ისინი გადაამოწმა.
თავდაცვის სამინისტროს 2014 წლის დაზუსტებული ბიუჯეტი, აპრილის მონაცემებით, 660848000 ლარს შეადგენს. 2013 წელს უწყების დაფინანსება 660000000 ლარი იყო. 2012 წლის საბოლოო მონაცემებით კი, თავდაცვის სამინისტროსთვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოყოფილმა ხარჯებმა მართლაც 734733800 ლარი შეადგინა, როგორც ეს უმცირესობის დეპუტატმა ნუგზარ წიკლაურმა განაცხადა. 2012 წელთან შედარებით, 2013 წელს შეიარაღებული ძალების მზადყოფნის შენარჩუნებისა და ამაღლების მიზნით, დაახლოებით, 80 მილიონი ლარით ნაკლები დაიხარჯა, 2014 წელს ამ მიზნით გამოყოფილი თანხა კიდევ 9,35 მილიონით შემცირდა და 586 304000 ლარი შეადგინა. ბიუჯეტის კლება, ძირითადად, სწორედ ამ მუხლს ეხება. სხვა მიმართულებებით კი, კერძოდ, სამხედრო განათლების განვითარების, თავდაცვის სამინისტროს პერსონალის ჯანმრთელობის დაცვის და სოციალური უზრუნველყოფის და თავდაცვის სფეროში სამეცნიერო კვლევების ხელშეწყობის მიზნით, 2012 წელთან შედარებით, დაფინანსება გაზრდილია.
თუმცა, საყურადღებოა, რომ 2012 წლის ბიუჯეტში დეკემბერში განხორციელებულ ცვლილებამდე თავდაცვის სამინისტროსთვის 676500000 ლარი იყო გამოყოფილი, როგორც ეს ფინანსთა მინისტრმა აღნიშნა. ზრდა, ძირითადად, შეიარაღებული ძალების მზადყოფნის შენარჩუნებისა და ამაღლების მუხლს შეეხო - 2012 წლის დეკემბრის ცვლილებამდე ამ მიზნით გამოყოფილი თანხა 623 932 800 ლარი იყო, ცვლილების შემდეგ კი - 677 326 300 ლარი.
ამასთან, იქიდან გამომდინარე, რომ უმცირესობის დეპუტატი ხელისუფლებას პირველივე წელს თავდაცვის ბიუჯეტის შემცირების გამო აკრიტიკებს, ჩვენ ასევე დავინტერესდით, თუ რა ოდენობის დაფინანსებას ითვალისწინებდა „ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ პარლამენტში წარდგენილი 2013 წლის ბიუჯეტის პროექტი.
როგორც მოყვანილი მონაცემიდან ჩანს, „ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ 2013 წლის ბიუჯეტის პროექტში თავდაცვის სამინისტროსთვის 690000000 ლარი იყო გათვალისწინებული, რაც აღემატება 2012 წელს დაგეგმილ 676500 0000 ლარს, თუმცა ნაკლებია საბოლოოდ დაფიქსირებულ მონაცემზე - 734733800 ლარზე, რაზეც უმცირესობის დეპუტატი მიუთითებდა.
რაც შეეხება მომავალ წლებში თავდაცვის სფეროსთვის განსაზღვრული სავარაუდო დაფინანსების ოდენობას, ამის მოძიება 2014-2017 წლებისთვის ქვეყნის ძირითადი მონაცემების და მიმართულებების დოკუმენტშია შესაძლებელი (BDD).
დოკუმენტის თანახმად, 2016 წელს თავდაცვის სამინისტროსთვის გამოყოფილი სავარაუდო დაფინანსება 736577000 ლარია, რაც 2012 წლის ფაქტობრივ მაჩვენებელთან ყველაზე ახლოსაა.
თავდაცვის სამინისტროს დაფინანსების საკითხი ასევე განხილულია უწყების მიერ 2013 წელს მიღებულ დოკუმენტში - „თავდაცვის სტრატეგიული მიმოხილვა 2013-2016.”
თავდაცვისა და ფინანსთა სამინისტროების გათვლებზე დაყრდნობით, დოკუმენტში მოყვანილი ცხრილი (სქემა № 8) 2004-დან 2016 წლის ჩათვლით, თავდაცვის ბიუჯეტს ასახავს. როგორც დოკუმენტშია ნავარაუდები, არსებული ანალიზის საფუძველზე მოსალოდნელია, რომ თავდაცვის ბიუჯეტი, თავდაცვის სტრატეგული მიმოხილვის დაგეგმვის პერიოდის მანძილზე მიახლოებული იქნება ნატოს მიერ რეკომენდირებულ დონესთან - მთლიანი შიდა პროდუქტის 2.0%-თან. თუმცა, საყურადღებოა, რომ დოკუმენტში თავდაცვის სამინისტროს 2014 წლისთვის ნავარაუდები დაფინანსება რეალურად მიღებულზე 60000000 ლარით მეტია.
თავდაცვის ბიუჯეტთან დაკავშირებით განცხადება 25 ივლისს საკომიტეტო განხილვისას, თავდაცვის მინისტრმა, ირაკლი ალასანიამაც გააკეთა. ირაკლი ალასანიას თქმით, ფინანსთა სამინისტროსთან ერთად მის უწყებას სერიოზული სამუშაო აქვს ჩატარებული და მან მომავალი წლისთვის უწყების ბიუჯეტის 11%-იანი ზრდა მოითხოვა, რაზეც საპარლამენტო უმრავლესობისა და უმცირესობის ერთსულოვანი თანხმობის იმედი გამოთქვა. 2014 წელს თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტი 660 მილიონ ლარს შეადგენს, რომლის 11 პროცენტიც 72,6 მილიონია.
„ჩვენი მოთხოვნაა და იმედია პარლამენტი ერთსულოვნად - ოპოზიციაც და პოზიციაც მხარს დაგვიჭერს, რომ 11%-იანი ზრდა დაფიქსირდეს ბიუჯეტის“, - განაცხადა ირაკლი ალასანიამ საკომიტეტო მოსმენაზე 25 ივლისს, რომელიც განახლებული მთავრობისთვის ნდობის გამოცხადების წინ მიმდინარე განხილვების ფარგლებში გაიმართა. ირაკლი ალასანიამ ბიუჯეტის ზრდის საჭიროება რეგიონში არსებული საფრთხეებით, უკრაინაში რუსეთის აგრესიული ქმედებებით ახსნა. შესაბამისად, პარლამენტის მიერ მისი წინადადების გაზიარების შემთხვევაში, 2015 წელს თავდაცვის სამინისტროს დაფინანსებამ 732,6 მილიონი ლარი უნდა შეადგინოს.
ფაქტ-მეტრმა ასევე ფინანსთა მინსიტრის განცხადების ის ნაწილი შეისწავლა, რომლის მიხედვითაც თავდაცვის ბიუჯეტის კლება ნოდარ ხადურმა სსიპ სახელმწიფო სამხედრო სამეცნიერო-ტექნიკური ცენტრის „დელტა“ ეკონომიკის სამინისტროს დაქვემდებარებაში გადასვლით ახსნა. სახელმწიფო სამხედრო სამეცნიერო-ტექნიკური ცენტრი „დელტა“ ეკონომიკის სამინისტროსთვის გადაცემამდე თავდაცვის სამინისტროს ექვემდებარებოდა.
აღნიშნული გადაწყვეტილება მთავრობამ 2014 წლის 11 მარტს მიიღო. შესაბამისად, ის ვერ იქონიებდა გავლენას 2013 წლის ბიუჯეტზე. ამასთან, „დელტას“ დაფინანსება 2014 წლის ბიუჯეტშიც თავდაცვის სამინისტროს ფარგლებშია გამოყოფილი, ეკონომიკის სამინისტროს ბიუჯეტში კი „დელტას“ დაფინანსება გათვალისწინებული არ არის. აღნიშნული ფაქტ-მეტრს ეკონომიკის სამინისტროშიც დაუდასტურეს.
2012 წელს თავდაცვის სამინისტროს დაფინანსება 734733800 ლარს შეადგენდა, თუმცა აღნიშნული მონაცემი ბიუჯეტში 2012 წლის დეკემბერში განხორციელებული ცვლილების შემდეგ დაფიქსირდა, იქამდე კი თავდაცვის უწყებისთვის 676500000 ლარი იყო გამოყოფილი. 2013 წელს თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტი 2012 წელთან შედარებით 75 მილიონით შემცირდა და 660000000 ლარი შეადგინა. 2014-2017 წლებისთვის ქვეყნის ძირითადი მონაცემების და მიმართულებების (BDD) დოკუმენტის თანახმად, 2016 წელს თავდაცვის სამინისტროსთვის გამოყოფილი სავარაუდო დაფინანსება 736577000 ლარია, რაც 2012 წლის ფაქტობრივ მაჩვენებელთან ყველაზე ახლოსაა.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, უმცირესობის დეპუტატ ნუგზარ წიკლაურის განცხადება: „2012 წელს თავდაცვის სფეროს ბიუჯეტი 735 მლნ [ლარი] იყო. 2013-ში ის 660 მილიონამდე შემცირდა. ეს იყო „ქართული ოცნების“ პირველი ბიუჯეტი და მისი დამოკიდებულებაც ასახა თავდაცვის სფეროს მიმართ - 120 მილიონით იქნა შემცირებული ეს ბიუჯეტი. ასევე, მნიშვნელოვანია, რომ თქვენეული გეგმის მიხედვით, რომელიც წარმოადგინეთ, 2012 წლის, ე.ი. შარშანწინდელ მაჩვენებელს, ჩვენი ქვეყნის თავდაცვის ბიუჯეტი მხოლოდ და მხოლოდ 2016 წელს გაუტოლდება“, არის ნახევრად სიმართლე.
რაც შეეხება ფინანსთა მინისტრის განცხადებას, 2012 წლის დეკემბერში ბიუჯეტში განხორციელებული ცვლილებებით თავდაცვის სამინისტროსთვის დამატებით დაახლოებით 60 მლნ გამოიყო. ქვეყნის ძირითადი მონაცემების და მიმართულებების (BDD) დოკუმენტების თანახმად, თავდაცვის უწყების დაფინანსების ზრდა გათვალისწინებულია. განცხადების ის ნაწილი, სადაც თავდაცვის ბიუჯეტის კლება ნოდარ ხადურმა სამხედრო სამეცნიერო-ტექნიკური ცენტრის „დელტა“ ეკონომიკის სამინისტროს დაქვემდებარებაში გადასვლით ახსნა, არაზუსტია. აღნიშნული გადაწყვეტილება მთავრობამ 2014 წლის 11 მარტს მიიღო. შესაბამისად, ის ვერ იქონიებდა გავლენას 2013 წლის ბიუჯეტზე. ამასთან, „დელტას“ დაფინანსება 2014 წლის ბიუჯეტშიც თავდაცვის სამინისტროს ფარგლებშია გამოყოფილი, ეკონომიკის სამინისტროს ბიუჯეტში კი ამ მიმართულებით დაფინანსება გათვალისწინებული არ არის. აღნიშნული ფაქტ-მეტრს ეკონომიკის სამინისტროშიც დაუდასტურეს.
შესაბამისად, ჩვენი დასკვნით, ფინანსთა მინისტრ ნოდარ ხადურის განცხადება: „60 მილიონი [ლარი] დავუმატეთ [თავდაცვის სამინისტროს] 2012 წელს. [...] რადგან თავდაცვის სამინისტროს „დელტა“გამოეყო და ეკონომიკის სამინისტროში გადავიდა, შესაბამისი დაფინანსება მოაკლდა. მომავალ წელს თავდაცვის სამინისტროს დაფინანსება დაფინანსება არ აკლდება, ის იზრდება“, არის ნახევრად სიმართლე.

“We gave an additional GEL 60 million to the Ministry of Defence in 2012 […]. Since Delta was separated from the Ministry of Defence and became part of the Ministry of Economy, respective funds were taken from the former […].”
On 23 July 2014, at the extra plenary session of the Parliament, MPs listened to the 2013 annual...
Half TrueThe statement is partly accurate, but the details are missing or some of the issues are without contextVS
“The defence budget in 2012 was GEL 735 million. In 2013 it was reduced to GEL 660 million […].”
Since the MP of the Minority criticised the government for reducing the defence budget in their very first year of office
Half TrueThe statement is partly accurate, but the details are missing or some of the issues are without context11/08/2014ნახვა 3102
On 23 July 2014, at the extra plenary session of the Parliament, MPs listened to the 2013 annual budget implementation report. MP of the Parliamentary Minority, Nugzar Tsiklauri, asked about the finances allocated to the Ministry of Defence. The MP addressed the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, as follows: “The defence budget in 2012 was GEL 735 million. In 2013 it was reduced to GEL 660 million. This was the first budget approved by the Georgian Dream coalition and it reflects your team’s attitude towards the field of defence – slashing its budget by GEL 120 million. It should also be noted that according to your plan, the defence budget will return to 2012 levels only in 2016.”
As a response to Mr Tsiklauri’s statement, the Minister of Finance of Georgia stated: “We gave an additional GEL 60 million to the Ministry of Defence in 2012 […]. Since Delta was separated from the Ministry of Defence and became part of the Ministry of Economy, respective funds were taken from the former. The funding of the Ministry of Defence is not being reduced. In fact, it will increase next year.”
FactCheck took interest in the facts given in these statements and verified their accuracy.
As of April 2014, the total budget of the Ministry of Defence is GEL 660,848,000. In 2013, the total budget was equal to GEL 660,000,000. As for 2012, the funds allocated for the Ministry of Defence were indeed equal to GEL 734,733,800 as stated by Nugzar Tsiklauri. In total, GEL 80 million less was allocated for the maintaining and increasing of the readiness of the armed forces in 2013 than in 2012. In 2014 the amount was further reduced by GEL 9.35 million and amounted to GEL 586,304,000. The overall reduction of the budget is mainly due to the reduction in the aforementioned field since the funding in other fields such as military education, health and social care for Ministry personnel and scientific research in the field of defence, have been increased as compared to 2012.
However, it should be noted that before the budget amendment of December 2012, the finances allocated to the Ministry of Defence were equal to GEL 676,500,000 as stated by the Minister of Finance. The growth mainly affected the article about maintaining and increasing the readiness of the armed forces. Before the amendment the funds allocated for this field amounted to GEL 623,932,800 whereas after the amendment they grew to GEL 677,326,300.
Since the MP of the Minority criticised the government for reducing the defence budget in their very first year of office, FactCheck also took interest in the defence segment of the 2013 budget plan as presented by the United National Movement to the Parliament.
According to the data, the United National Movement’s 2013 budget plan allocated GEL 690,000,000 for the field of defence which is more than the GEL 676,500,000 planned in 2012 but less than the actual figure of the same year which equalled to GEL 734,733,800.
The estimated funds for the defence budget for the following years can be found in the Country Basic Data and Directions for 2014-2017 (BDD).
According to the document, the estimated funding for the Ministry of Defence for 2016 is GEL 736,577,000 which is the closest to the 2012 levels.
The data about the funding of the Ministry of Defence can also be found in the Strategic Review of Defence 2013-2016 ratified by the Ministry in 2013.
The chart (Plan No. 8) which is included in this article shows the amounts of defence funds from 2004 to 2016 based upon the calculation made by the Ministry of Defence and the Ministry of Finance. According to the calculations and analysis, in the time period covered by the document the defence budget will be close to the level recommended by the North Atlantic Treaty Organisation (NATO) – 2% of the GDP. It should be noted that, according to the document, the estimated defence funds for 2014 are GEL 60,000,000 more than the actual ones.
“Our request is an 11% growth of the defence budget and we hope that the approval of the Parliament will be unanimous,” said Mr Alasania at the committee hearing which was held in terms of the discussions preceding the vote of confidence for the new Cabinet. According to the Minister, the growth of the defence budget was justified by the dangers existing in the region and the aggressive actions of Russia against Ukraine. Thus, in the case of the approval of the Parliament the funding for the Ministry of Defence should be equal to GEL 732.6 million.On 25 July, during the committee hearing, Minister of Defence of Georgia, Irakli Alasania, also made a statement about the defence budget. According to Alasania’s statement, his Ministry and the Ministry of Finance have serious work to do since he has requested an 11% growth of the defence budget for the following year and is hopeful for the approval of both the Parliamentary Majority and the Minority as well. The 2014 defence budget is equal to GEL 660 million and its 11% amounts to GEL 72.6 million.
FactCheck also studied the part of the statement of the Minister of Finance where he explained the defence budget reduction by the Delta military scientific-technological centre’s becoming a part of the Ministry of Economy. The Delta military scientific-technological centre was previously a subdivision of the Ministry of Defence.
The decision about repositioning Delta was made by the Government on 11 March 2014 and, therefore, could not have affected the 2013 defence budget. Furthermore, Delta is funded from the defence budget even in 2014. The Ministry of Economy has also confirmed this.
The defence funding of 2012 was GEL 734,733,800; however, it reached this number only after the budget amendment of December 2012. Before this, the defence budget was GEL 676,500,000. The 2013 budget of the Ministry of Defence was reduced by GEL 75 million and amounted to GEL 660,000,000. According to the Country Basic Data and Directions for 2014-2017 (BDD) document, the estimated funds allocated for the Ministry of Defence for 2016 is GEL 736,577,000 which is the closest to the budget level of 2012.
Hence, FactCheck concludes that Nugzar Tsiklauri’s statement: “The defence budget in 2012 was GEL 735 million. In 2013 it was reduced to GEL 660 million. This was the first budget approved by the Georgian Dream coalition and it reflects your team’s attitude towards the field of defence – slashing its budget by GEL 120 million. It should also be noted that according to your plan, the defence budget will return to 2012 levels only in 2016,” is HALF TRUE.
As for the statement of the Minister of Finance, in terms of the budget amendment of December 2012, an extra GEL 60 million was allocated for the Ministry of Defence. The Country Basic Data and Directions for 2014-2017 (BDD) document does include the gradual growth of the defence budget. The part of the statement of the Minister of Finance, where he explained the defence budget reduction by the Delta military scientific-technological centre’s becoming part of the Ministry of Economy, is not correct. The decision about repositioning Delta was made by the Government on 11 March 2014 and, therefore, it could not have affected the 2013 defence budget. Furthermore, Delta is funded from the defence budget even in 2014. The Ministry of Economy has also confirmed this.
Thus, we conclude that Nodar Khaduri’s statement: “We gave an additional GEL 60 million to the Ministry of Defence in 2012 […]. Since Delta was separated from the Ministry of Defence and became part of the Ministry of Economy, respective funds were taken from the former. The funding of the Ministry of Defence is not being reduced. In fact, it will increase next year,” is HALF TRUE.