2013 წლის 4 ივნისს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა ჟურნალისტებთან შეხვედრა გამართა. პრესკონფერენციაზე პრემიერმა ახალი მთავრობის პირობებში განათლების მიმართულებით განხორციელებულ პროგრამებზე ისაუბრა და ყურადღება მასწავლებლების ხელფასებზე და სკოლების მშენებლობა-რეაბილიტაციაზეც გაამახვილა. მისი თქმით: „გაიზარდა მასწავლებლების ხელფასები და ათობით მილიოინი ლარი გამოიყო სკოლების მშენებლობა-რეაბილიტაციისათვის”.
ფაქტ-მეტრი პრემიერ-მინისტრის განცხადებით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა.
მასწავლებლების ხელფასებისა და საჯარო სკოლების მშენებლობა-რეაბილიტაციის შესახებ ინფორმაციის მისაღებად საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ოფიციალური წერილით მივმართეთ. საჯარო სკოლების მშენებლობა-რეაბილიტაციის შესახებ ინფორმაცია უწყებიდან დროულად მივიღეთ, მასწავლებლების ხელფასების შესახებ კი - ერთი თვის დაგვიანებით.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს განმარტებით, ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებები დაფუძნებულია საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სახით. ამასთან, „ზოგადი განათლების დასაფინანსებლად ერთ მოსწავლეზე გათვლილი ფინანსური ნორმატივისა და მისი შესაბამისი სტანდარტული ვაუჩერის ოდენობის განსაზღვრის შესახებ“ საქართველოს მთავრობის დადგენილების შესაბამისად, საჯარო სკოლები უზრუნველყოფილია ყოველთვიური ვაუჩერული (თითოეულ საჯარო სკოლას ბავშვების რაოდენობის მიხედვით გადაეცემა შესაბამისი ოდენობის ვაუჩერი) დაფინანსებით. აღნიშნული დაფინანსების ფარგლებში საჯარო სკოლის დირექცია მათთან დასაქმებული სკოლის მასწავლებლების შრომის ანაზღაურების ხარჯების დაფინანსებას უზრუნველყოფს. საჯარო სკოლის მასწავლებელთა შრომის ოდენობის გამოანგარიშება „საჯარო სკოლების მასწავლებელთა შრომის ანაზღაურების ოდენობისა და პირობების შესახებ ინსტრუქციის დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2005 წლის 21 ოქტომბრის #576 ბრძანების შესაბამისად ხორციელდება. ის საჯარო სკოლების მასწავლებელთა შრომის ანაზღაურების ოდენობის გამოანგარიშების წესსა და პირობებს არეგულირებს.
სანამ უშუალოდ ხელფასების მატების თემას შევეხებით, საინტერესოა, იმ მექანიზმის განხილვა, რომლის მიხედვითაც საჯარო სკოლის პედაგოგების სახელფასო სარგო და მასზე დანამატების გაცემის წესი განისაზღვრება.
ზემოთ ხსენებული ბრძანება განსაზღვრავს, რომ მასწავლებელთა შრომის ანაზღაურება თანამდებობრივ სარგოს და თანამდებობრივ სარგოზე დანამატს მოიცავს. მასწავლებლის თანამდებობრივ სარგოზე შეიძლება სხვადასხვა ტიპის დანამატი გაიცეს.
მასწავლებლის შრომის ანაზღაურების სქემის მიხედვით, მასწავლებლის თანამდებობრივი სარგო და თანამდებობრივ სარგოზე დანამატები შემდეგი კრიტერიუმების მიხედვით ანგარიშდება: ა) მასწავლებლის განათლება და კვალიფიკაცია; ბ) ზოგადსაგანმანათლებლო, უმაღლეს საგანმანათლებლო და პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში პედაგოგიური, სამეცნიერო, შემოქმედებითი საქმიანობა; გ) სამუშაო დატვირთვა; დ) სამუშაოს სპეციფიკა.
საჯარო სკოლის მასწავლებლის განათლება და კვალიფიკაცია 5 საფეხურსა და შესაბამის კოეფიციენტებს მოიცავს.
მასწავლებლის თანამდებობრივი სარგოს გაანგარიშებისას განმსაზღვრელია მასწავლებლის სამუშაო სტაჟიც, რომელიც სამ საფეხურს მოიცავს. თითოეულ საფეხურს შესაბამისი კოეფიციენტები აქვს მინიჭებული: ა) 5 წლამდე - 0,2;ბ) 5-დან 10 წლის ჩათვლით - 0,5; გ) 10 წლის ზემოთ - 0,6.
საჯარო სკოლის პედაგოგის სახელფასო სარგოზე დანამატის გაცემა მისი სამუშაო სპეციფიკის გათვალისწინებითაც ხდება. გარდა ამისა, მასწავლებლის სახელფასო სარგო გამოითვლება სამუშაო საათების მიხედვითაც, რომელიც 3 ტიპს მოიცავს.
საბოლოო სახით, საჯარო სკოლის მასწავლებლისათვის ხელფასის დაანგარიშება სწორედ ზემოთ ჩამოთვლილი კრიტერიუმებისათვის მინიჭებული კოეფიციენტებისა და საბაზო თანამდებობრივი სარგოს ერთმანეთზე გადამრავლებით ხდება.
რაც შეეხება საჯარო სკოლების პედაგოგების ხელფასების მატებას, აღნიშნულის შესახებ ინფორმაცია განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ  2013 წლის 19 თებერვალს გააჟღერა. 2013 წლის ბიუჯეტის ფარგლებში, მასწავლებლის შრომის ანაზღაურება 26%–59%–ით გაიზარდა. კერძოდ:
რაც შეეხება მიმდინარე წელს, 2014 წლის ბიუჯეტში საჯარო სკოლის მასწავლებლების ხელფასების ზრდა გათვალისწინებული არ არის. თუმცა, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის, თამარ სანიკიძის განმარტებით, მასწავლებლის კატეგორიიდან კატეგორიაში გადასვლა პირდაპირ აისახება ხელფასის ზრდაზე.
აქვე, ისიც მნიშვნელოვანია, რომ საჯარო სკოლის მასწავლებლებისთვის ხელფასის ზრდა ეტაპობრივად ყოველწლიურად ხდებოდა. მაგალითად, თუკი 2005 წელს სრულ განაკვეთზე მომუშავე მასწავლებლის საბაზო ხელფასი 115 ლარს შეადგენდა, 2009 წლისთვის აღნიშნული მაჩვენებელი უკვე 220 ლარი იყო. 2009 წლის 1 სექტემბრიდან კი, სრული განაკვეთის მასწავლებლის საბაზო ხელფასი, 220 ლარიდან 245 ლარამდეგაიზარდა. გარდა ამისა, გაიზარდა სადამრიგებლო დანამატიც და ის 27 ლარის ნაცვლად 63 ლარი გახდა.
რაც შეეხება საჯარო სკოლების მშენებლობა-რეაბილიტაციას, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, აღნიშნული მიმართულებით გამოყოფილი თანხებიდან შესრულებული სამუშაოები ასე გამოიყურება:
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს განმარტებით, საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს მიერ საჯარო სკოლების რეაბილიტაციის პროცესი ეტაპობრივად მიმდინარებს. სკოლების ნაწილობრივი რეაბილიტაცია ერთსადაიმავე საჯარო სკოლაში, რიგ შემთხვევებში, ხორციელდება რამდენიმე წლის მანძილზე. რეაბილიტირებული საჯარო სკოლების 2009-2012 წლების სტატისტიკა კი ასეთია:
2009-2013 წლებში საჯარო სკოლების მშენებლობის ამსახველი სტატისტიკა ასე გამოიყურება:
- გაიზარდა სრულ განაკვეთზე საბაზო ხელფასი (245-დან 305 ლარამდე);
- ზრდა შეეხო სტაჟის ნაწილს;
- გაიზარდა კლასკომპლექტით (ორ ან მეტ გაერთიანებულ კლასთან მუშაობა) სწავლების დანამატი (24,5-დან 30,5 ლარამდე);
- გაიზარდა იმ მასწავლებლების დანამატი, ვინც არაქართულენოვან სკოლებში ქართულ ენასა და ლიტერატურას, საქართველოს ისტორიასა და გეოგრაფიას ასწავლის;
- გაიზარდა კლასის დამრიგებლის დანამატი (62,48-დან 76,25 ლარამდე);
- 19-დან 26 საგაკვეთილო საათამდე ჩატარებისას, მასწავლებელს სრული განაკვეთის ხელფასზე დანამატი ყოველ შემდგომ საათზე 5 ლარი დანამატი ეძლევა;
- სერტიფიცირებულ პედაგოგს დანამატი იმ შემთხვევაშიც მიეცემა, თუ დაწყებითი საფეხურისპედაგოგის დატვირთვა კვირაში 13 საათს შეადგენს;
- სერტიფიცირების დანამატი ასევე მიეცემა სერტიფიცირებულ პედაგოგს (გარდა დაწყებითი საფეხურის პედაგოგისა), რომლის სამუშაო დატვირთვა კვირაში 15-17 საათს შეადგენს.

have been allocated for the construction and repairs of school buildings.”
In order to request information about teachers’ wages and funds allocated for the construction and repairs of school buildings, we sent an official letter to the Ministry of Education and Science of Georgia. We received the requested information about schools on time; however, the information about wages took one month to arrive.
According to the Ministry of Education and Science of Georgia, the secondary education facilities in Georgia are legal entities of public law. According to the Directive of the Government of Georgia on the Allocation of Normative Financial Resources and the Respective Vouchers for Funding the Secondary Education of a Student, secondary schools are entitled to monthly funding (each secondary school receives a voucher for each student). Within the boundaries of governmental funding, the administration of a secondary school then pays wages to the employed teachers. The calculation of the teachers’ wages is based upon the 21 October 2005 Directive No. 576 of the Minister of Education and Science of Georgia on the Approval of the Instructions about the Conditions and Amount of the Wages of Secondary School Teachers. The Directive regulates the norms and conditions for the calculation of teachers’ wages.
Before we examine the issue of the increased wages, let us look into the mechanisms of the distribution of wages and surpluses for secondary school teachers.
The aforementioned Directive determines that the payments to teachers include the salary and the surpluses as well. Different kinds of surpluses can be distributed.
The calculation of salaries and surpluses for teachers is based upon the following criteria: a) qualification of the teacher, b) pedagogical, scientific or creative activities in the higher, secondary or professional education facilities, c) workload and d) type of work.
The education and qualification of the secondary school teachers has five levels with respective coefficients to each level.
The work experience of a teacher is an additional factor in the calculation of the wages. The experience has three levels with respective coefficients assigned to each level: a) up to five years – 0.2, b) from five to ten years – 0.5 and c) ten years or more – 0.6.
The surpluses to the wages are also calculated based upon the type of work done by the teachers. The workload is also a factor and there are three different types.
The final wages of secondary school teachers are calculated by the multiplication of the basic salaries to the coefficients of the aforementioned criteria. As for the growth of teachers’ wages, the Ministry of Education and Science of Georgia voicedthis on 19 February 2013. In terms of the 2013 annual budget, the wages of secondary school teachers were raised by 26%-59%. Namely:
- The full workload basic salary increased from GEL 245 to GEL 305.
- The surplus according to work experience also increased.
- The surplus for combined classes (two or more classes combined) increased from GEL 24.5 to GEL 30.5.
- The surplus for teachers employed in non-Georgian schools teaching Georgian literature, history or geography was also subject to an increase.
- The surplus for the class instructor increased from GEL 62.48 to GEL 76.25.
- For a workload from 19 to 26 hours, the teacher has a surplus of GEL 5 for each additional hour.
- A certified teacher receives a surplus if the workload of the elementary-level teacher is 13 hours a week.
- The certification surplus is also given to the teacher (except elementary-level teachers) if his/her workload is from 15 to 17 hours a week.
The 2014 annual budget of Georgia does not include the wage growth for secondary school teachers. However, according to the statement of the Minister of Education and Science of Georgia, Tamar Sanikidze, movement of a teacher to a higher category will have a direct influence upon his/her wage.
It should also be pointed out that the growth of secondary school teacher wages has happened step by step every year. For example, the full workload basic salary of a teacher was GEL 115 in 2005 while it amounted to GEL 220 in 2009. From 1 September 2009, the full workload basic salary increased from GEL 220 to GEL 245. The surplus for a class instructor also rose from GEL 27 to GEL 63.
As for the construction and repairs of school buildings, according to the data received from the Ministry of Education and Science of Georgia, the amounts of money assigned for this process upon a yearly basis was as follows (figures in GEL):
24,764 ,430.76 |
14,166,026.47 |
29,011,457.97 |
52,953,280.92 |
39,620,871.21 |
According to the Ministry of Education and Science of Georgia, the rehabilitation of secondary education institutions by the Educational and Scientific Infrastructure Development Agency (ESIDA) is a gradual process. The full rehabilitation process of schools may take several years. The statistics of the repaired school buildings from 2009 to 2013 are as follows:
364 buildings |
302 buildings |
225 buildings |
535 buildings |
581 buildings |
The statistics of the construction of schools from 2009 to 2013 are:
- 2009 – Construction of one building finished. Two more in progress.
- 2010 – Construction of three buildings finished.
- 2011 – Construction of five buildings finished.
- 2012 – Construction of nine buildings finished.
- 2013 – Construction of one building finished. Eight more started.
As for the data of 2014:
In total, GEL 57,114,000 has been allocated for the construction and rehabilitation of secondary education facilities by the Educational and Scientific Infrastructure Development Agency. The rehabilitation of 317 schools is planned; 40 of them are in Tbilisi and 277 are located in different regions. Construction of one school started, three more are to be started and the construction of eight schools are in progress. The planning of four more schools is in progress and construction will start shortly.
According to the results of our study, the wages of secondary school teachers did indeed increase in 2013. The basic salary of teachers with a full workload increased from GEL 245 to GEL 305. The surplus of a class instructor increased from GEL 62.48 to GEL 76.25. The salary surplus for combined classes increased from GEL 24.5 to GEL 30.5. However, it should also be noted that the rise in teachers’ salaries is not planned in the annual budget of 2014. Another important point is that there was a trend of increasing teachers’ wages from 2005 to 2009 which grew from GEL 115 to GEL 245. The wage surpluses were also increased in these years.
The same is true about the construction and repairs of secondary education facilities. A large amount of money was allocated for this process from 2009 to 2013.
FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement: “Teachers’ wages have been raised and tens of millions of lari have been allocated for the construction and repairs of school buildings,” is TRUE.