მიმდინარე წლის 25 ივლისს, მთავრობის ახალი შემადგენლობის საპარლამენტო კომიტეტებში განხილვის დროს, იურიდიულ კომიტეტში დანაშაულის სტატისტიკის თემაც განიხილეს. შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ალექსანდრე ჭიკაიძემ, კრიმინოგენული ვითარების გაუარებასთან დაკავშირებით არსებული ეჭვები მასმედიის საშუალებით გაშუქებას დაუკავშირა. მინისტრმა განაცხადა: „2011 წელს იყო 108 მკვლელობა, აქედან, ტელევიზიის, მასმედიის საშუალებით გაშუქდა 74 და 2013 წელს იყო 52 მკვლელობა და მასმედიის საშუალებით გაშუქდა 50. აი აქაა განსხვავება, მეტი არაფერში“.
ანალოგიური განცხადება 23 ივლისს, გადაცემა „პოლიტიკის დროში“ ირაკლი ღარიბაშვილმაც გააკეთა. როგორც პრემიერ-მინისტრმა განაცხადა, „მე თვალსაჩინოებისთვის გამოვატანინე სტატისტიკური მონაცემები და ვაჩვენეთ განსხვავება - რამდენი შუქდებოდა გასულ წლებში მძიმე დანაშაულები, რა პროცენტულობით და რამდენი შუქდებოდა ჩვენს დროს. აღმოჩნდა, რომ ჩვენს დროს აბსოლუტურად ყველა იყო გაშუქებული და თითქმის განახევრებული იყო მძიმე დანაშაული, მაშინ როდესაც მათ დროს ეს იყო გაორმაგებული და გაშუქებული მხოლოდ - 10%.“
ფაქტ-მეტრი კრიმინალური შემთხვევების გაშუქების სტატისტიკით დაინტერესდა და შინაგან საქმეთა მინისტრის განცხადება გადაამოწმა.
ალექსანდრე ჭიკაიძის განცხადება კონკრეტულად მკვლელობების გაშუქების სტატისტიკას ეხებოდა. ფაქტ-მეტრმაც სწორედ ამ დანაშაულის სტატისტიკური მონაცემები შეადარა ერთმანეთს.
2011 წელს მომხდარი რეგისტრირებული დანაშაულების შესახებ დეტალურ სტატისტიკას საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური აქვეყნებდა. 12
თვის მონაცემების შედეგად, გავარკვიეთ, რომ 2011 წლის განმავლობაში, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, განზრახ მკვლელობის 91, ხოლო დამამძიმებელ გარემოებებში მკვლელობის 10 ფაქტი დაარეგისტრირა. ჯამში, საქსტატის მონაცემების თანახმად, 2011 წელს ქვეყნის მასშტაბით 101 მკვლელობა მოხდა.
გაშუქებული მკვლელობების სტატისტიკის შესამოწმებლად ფაქტ-მეტრმა მედია მონიტორინგის სერვისი mediamonitoring.ge გამოიყენა. აღნიშნული საიტის მეშვეობით, ჩვენ 2011 წლის ყველა სიახლეს გავეცანით, სადაც მკვლელობის ფაქტზე იყო საუბარი. ჩვენს მიერ ჩატარებული კვლევის თანახმად
აღმოჩნდა, რომ 2011 წლის განმავლობაში სხვადასხვა მედია საშუალებებმა მკვლელობის 77 ფაქტი გააშუქეს. აქვე ისიც აღსანიშნავია, რომ გაშუქებული ფაქტებიდან, შესაძლოა, ყველა მათგანზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს ძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 108-ე (განზრახ მკვლელობა) და 109-ე (განზრახ მკვლელობა დამამძიმებელ გარემოებებში) მუხლების საფუძველზე არ დაუწყია. რამდენიმე ფაქტთან დაკავშირებით, მედია არ ფლობდა ზუსტ ინფორმაციას. ზოგიერთ შემთხვევაში, გაუგებარი იყო, ძიება მკვლელობის, თვითმკვლელობის თუ სხეულის განზრახ მძიმე დაზიანების მუხლით მიმდინარეობდა. გაშუქებული 77 მკვლელობის ფაქტიდან ყველა შესაძლებელია არც ყოფილიყო რეგისტრირებული როგორც განზრახ მკვლელობა ან მკვლელობა დამამძიმებელ გარემოებებში. მსგავსი ცდომილებაა 2013 წლის მონაცემებშიც, რომელსაც ქვემოთ განვიხილავთ. სწორედ ამიტომ, შედარებისთვის შეგვიძლია ვთქვათ, რომ 2011 წელს საქსტატის მიერ რეგისტრირებული 101 მკვლელობიდან 77 ფაქტი გაშუქდა, რაც პროცენტულად 76%-ს შეადგენს. ჩვენს მიერ მიღებული რიცხვები ოდნავ განსხვავდება ალექსანდრე ჭიკაიძის მიერ დასახელებული 108 მკვლელობისა და 74 გაშუქების ფაქტისგან.
ალექსანდრე ჭიკაიძემ 2011 წლის მონაცემები 2013 წლის სტატისტიკას შეადარა. როგორც მან განაცხადა, 2013 წელს მკვლელობის 52 ფაქტი დაფიქსირდა, რომელთაგან 50 გაშუქდა. 2013 წლის განმავლობაში საქსტატს კრიმინალის დეტალური სტატისტიკა არ გამოუქვეყნებია, რადგან შინაგან საქმეთა სამინისტრო ინფორმაციას არ ასაჯაროებდა. ფაქტ-მეტრი ამ პრობლემაზე უკვე წერდა. 2013 წელს მომხდარი დანაშაულების შესახებ დეტალური ინფორმაციის მიღება მხოლოდ 2014 წლის შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტატისტიკის მეშვეობით ხდება, სადაც შედარების მიზნით 2013 წლის მონაცემებიც არის მოყვანილი. მიუხედავად ამისა, დეტალურად მხოლოდ 6 თვის მონაცემებია გამოქვეყნებული. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრისთვის უცნობია, რამდენი მკვლელობა მოხდა მთლიანად 2013 წლის განმავლობაში. არსებული მონაცემების საფუძველზე, მხოლოდ 6 თვიანი პერიოდის შედარებაა შესაძლებელი. რეგისტრირებული დანაშაულის 6 თვიანი სტატისტიკის
თანახმად, 2013 წლის 1 იანვრიდან 30 ივნისამდე განზრახ მკვლელობის 42, ხოლო დამამძიმებელ გარემოებებში მკვლელობის 19 ფაქტი დაფიქსირდა.  შინაგან საქმეთა მინისტრმა განაცხადა, რომ მთელი წლის განმავლობაში 52 მკვლელობა მოხდა, თუმცა, სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებული სტატისტიკის თანახმად, 6 თვის განმავლობაში რეგისტრირებული მკვლელობების რაოდენობა არის 61, რაც ნახევარი წლის პერიოდშიც კი აღემატება მინისტრის მიერ დასახელებულ რიცხვს.
რაც შეეხება 2013 წლის გაშუქების სტატისტიკას,
მედია მონიტორინგის შედეგად გავარკვიეთ, რომ მთლიანად 2013 წლის განმავლობაში 65, ხოლო 6 თვის მანძილზე 38 მკვლელობის ფაქტი გაშუქდა. ისევე, როგორც 2011 წლის შედარებისას, 2013 წელსაც ფაქტ-მეტრი არ გამორიცხავს, რომ ამ ფაქტებიდან ყველა არ იყო დაკვალიფიცირებული როგორც განზრახ მკვლელობა ან მკვლელობა დამამძიმებელ გარემოებებში. ზოგადი შედარებისთვის კი შეგვიძლია ვთქვათ, რომ 2013 წლის 6 თვეში დაფიქსირებული 61 მკვლელობიდან, მასმედიის საშუალებით 38 გაშუქდა, რაც პროცენტულად 62%-ს შეადგენს.
განცხადებების შეფასების დროს, ფაქტ-მეტრი ასევე ითვალისწინებს განცხადების კონტექსტსაც. შინაგან საქმეთა მინისტრის განცხადების კონტექსტი კი იყო ის, რომ 2013 წელს, 2011 წელთან შედარებით, პროცენტულად უფრო მეტი მკვლელობის ფაქტი გაშუქდა. იმისთვის რომ ჩვენი ანალიზი შეფასება უფრო ზუსტი იყოს, აუცილებელია 2013 წლის ანალოგიური პერიოდი 2011 წლის ანალოგიურ პერიოდსაც შევადაროთ. გამომდინარე იქიდან, რომ 2013 წელს მომხდარი დანაშაულების დეტალური სტატისტიკა არ არსებობს, ჩვენც შესაბამისად 2011 და 2013 წლების 1 იანვრიდან 30 ივნისამდე მომხდარი დანაშაულები და მათი გაშუქება შევადარეთ.
წელს იანვრიდან ივნისამდე 63 დანაშაული მოხდა, რომელთაგან მასმედიამ 43 ფაქტი გააშუქა. პროცენტულად, 2011 წლის 6 თვის განმავლობაში გაშუქებული დანაშაულების რაოდენობა 68%-ს შეადგენს, რაც 2013 წელს დაფიქსირებულ 62%-ს აღემატება.
დასკვნა 2011
წელს მომხდარი 101 მკვლელობიდან მასმედიამ 77 ფაქტი გააშუქა. აღნიშნული რიცხვები მცირედით განსხვავდება მინისტრის მიერ დასახელებული რიცხვებისგან. 2013 წელს კი მედიამ მკვლელობის 65 ფაქტი გააშუქა. გამომდინარე იქიდან, რომ არ არსებობს 2013 წლის დეტალური სტატისტიკა, არსებული ინფორმაციის საფუძველზე მხოლოდ 6 თვიანი პერიოდის შედარებაა შესაძლებელი. 6 თვეში რეგისტრირებული 61 დანაშაული კი უკვე აღემატება მინისტრის მიერ მთელი წლის განმავლობაში დასახელებულ 52 დანაშაულს. ალექსანდრე ჭიკაიძის განცხადების კონტექსტი (ისევე როგორც მანამდე პრემიერ-მინისტრ ღარიბაშვილის) ითვალისწინებდა იმას, რომ 2013 წელს, 2011 წელთან შედარებით, პროცენტულად უფრო მეტი დანაშაული გაშუქდა. 6 თვიანი პერიოდის შედარების შედეგად კი დადგინდა, რომ 2013 წელს ჩადენილი დანაშაულების 62% გაშუქდა, ხოლო 2011 წელს კი - 68%. ალექსანდრე ჭიკაიძე მიახლოებით ზუსტად ასახელებს 2011 წელს რეგისტრირებული და გაშუქებული დანაშაულების რაოდენობას, თუმცა ის ცდება 2013 წლის რაოდენობებში. ასევე, სიმართლეს არ შეესაბამება მისი განცხადების შინაარსიც, რადგან სტატისტიკურად, 2011 წელს უფრო მეტი დანაშაული გაშუქდა, ვიდრე 2013 წელს.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ალექსანდრე ჭიკაიძის განცხადება: „2011 წელს იყო 108 მკვლელობა, აქედან, ტელევიზიის, მასმედიის საშუალებით გაშუქდა 74 [მკვლელობა].  2013 წელს იყო 52 მკვლელობა და მასმედიის საშუალებით გაშუქდა 50 [მკვლელობა]“, არის მცდარი.

On 25 July 2014, while discussing the new cabinet in parliamentary committees, crime statistics were also discussed in the Legal Issues Committee. The Minister of Internal Affairs of Georgia, Aleksandre Tchikaidze, said that the doubts raised about increased criminal activity were due to intensive media coverage. The Minister stated: “There were 108 murders in 2011 and 74 of them got media coverage. In 2013, 50 out of 52 murders were covered by the mass media. That is the only difference.”
On 23 July, Irakli Gharibashvili made a similar statement on Maestro’s Time for Politics. The Prime Minister said: “For visualisation and to show the difference, I requested statistics about serious crimes and their media coverage. It turned out that since we came to power, the coverage has been almost absolute and the rates of serious crime have been halved. When they (the United National Movement) were in government, crime rates were twice as high as they are today and the media coverage was just 10%.”
FactCheck took interest in the statistics of the media coverage of serious crime and verified the accuracy of Aleksandre Tchikaidze’s statement.
As the statement of the Minister of Internal Affairs particularly concerned the media coverage of murders, FactCheck looked into the statistics of this category of crime.
The National Statistics Office of Georgia (GeoStat) published the statistics of registered crimes committed in 2011. According to the data of 12 months, we found that the Ministry of Internal Affairs registered 91 cases of premeditated murder and ten cases of murder in aggravating circumstances. According to GeoStat, in total, 101 murders were committed in 2011.
In order to check the number of murders covered by the mass media, FactCheck used a media monitoring service, mediamonitoring.ge. Using the aforementioned website we looked up all of the news connected to murder in 2011. As a result of our study we found that 77 cases of murder were covered by different media in 2011. However, it should be noted that it is possible that not all of these crimes have been classified as based upon Articles 108 (premeditated murder) and 109 (murder in aggravating circumstances) of the Criminal Code of Georgia. The media did not have detailed information on some of the cases. It was not always clear whether or not an investigation had been started based upon the articles of murder, suicide or intentional serious bodily injury. Of the 77 cases covered by the media some may not have been classified as premeditated murder or murder in aggravating circumstances. This type of error can also be found among the data of 2013 which we shall discuss below. However, we can say that of the 101 murders registered in 2011, 77 were covered by the media which constitutes 76%. The numbers taken by us slightly differ from the Minister’s statement who said that 108 murders had taken place and only 74 received media coverage.
Aleksandre Tchikaidze compared the data of 2011 to the statistics of 2013. According to him, 52 murder cases were registered in 2013 and 50 of them had media coverage. The National Statistics Office of Georgia could not publish the criminal statistics in 2013 since the Ministry of Internal Affairs did not publish the data. FactCheck wrote about this problem earlier in the year. In order to receive information about crime in 2013 one has to use the 2014 statistics published by the Ministry of Internal Affairs which also includes statistics from 2013. However, since only the statistics of six months are given it is not clear what exact number of murders were registered during the whole year. Given these data we can only compare the six month periods. According to the statistics of the first six months, from 1 January 2013 to 30 June 2013 42 cases of premeditated murder and 19 cases of murder in aggravating circumstances were registered. The Minister of Internal Affairs stated that only 52 murders happened in 2013, however, according to the data published by the Ministry, the number of registered murders in the first six months of 2013 alone is 61 which is more than the number stated by the Minister as the statistic for the whole year.
As for the 2013 media coverage statistics, through media monitoring we found that 65 cases of murder were covered during the whole year and 38 during the first six months. Similarly to the statistics of 2011, FactCheck admits the possibility that not all of these cases may have been classified as premeditated murder or murder in aggravating circumstances. For a general comparison we can say that of the 61 murders registered in the first six months of 2013, 38 received mass media coverage which is 62%.
While verifying the accuracy of the statements FactCheck also takes their context into consideration. The context of the Minister’s statement was that more cases of murder were covered in 2013 than in 2011. In order to make our analysis more accurate we should compare the same periods of 2011 and 2013. Since we have no reliable criminal statistics for the whole period of 2013, we compared the media coverage of the first six months of 2011 and 2013.
In total, 63 murders were registered from January to June 2011 and 43 of them received mass media coverage. The number of cases covered by the mass media constitutes 68% of the whole in 2011 which is more than the 62% in 2013.
Of the 101 cases of murder in 2011, 77 were covered by the media. These data differ slightly from the numbers stated by the Minister of Internal Affairs. In 2013 the media covered 65 cases. Given the fact that we do not have reliable statistics for the whole year of 2013, we can only compare six month periods. The 61 murders registered in the first six months of 2013 already surpass the 52 stated by the Minister as a whole year statistic. The context of the statement of the Minister (as of the statement of the Prime Minister earlier) was that more serious crime cases were covered in 2013 than in 2011. However, after comparing the first six months of both years, we found that 62% of the murders registered from January to June in 2013 received media coverage while 68% were covered in the same period of 2011. In his statement, Aleksandre Tchikaidze is only slightly mistaken in the numbers of registered and covered murders in 2011, however he is completely off the mark in terms of the 2013 statistics. His statement as a whole is also not accurate as more crime cases received media coverage in 2011 than in 2013.
FactCheck concludes that Aleksandre Tchikaidze’s statement: “There were 108 murders in 2011 and 74 of them got media coverage. In 2013, 50 out of 52 murders were covered by the mass media,” is FALSE.