მიმდინარე წლის 15 ივლისს, ფაქტ-მეტრის ახალი სერვისის „შეამოწმე შენი ფაქტის“ ფარგლებში, ჩვენმა მკითხველმა, ნინო დემურიამ, მესტიის მიმართულებით დანიშნულ ახალ ავიარეისთან დაკავშირებით მოგვმართა. კერძოდ, მან უმცირესობის დეპუტატის, საჰაერო ნავიგაციის სამეთვალყურეო საბჭოს ყოფილი თავმჯდომარის, გიორგი კარბელაშვილის განცხადების სიზუსტის გადამოწმება გვთხოვა, რომლის თანახმად, მესტიის მიმართულებით დანიშნული თვითმფრინავი მსოფლიოში საშიშად არის აღიარებული.
ჩვენ მოვიძიეთ უმცირესობის დეპუტატ გიორგი კარბელაშვილის განცხადება:
„მედიით შევიტყვე, რომ მესტიის მიმართულებით ფრენები დაიწყო, რაც ძალიან გამიხარდა, რადგან გამოდიოდა, რომ მესტიაში ამხელა ინვესტიციები ჩაიდო და ფრენები გაჩერებული იყო. მაგრამ გავიგე კატასტროფული რამ, რომ ფრენებს ჩეხური წარმოების L-410 ტიპის თვითმფრინავი განახორციელებს. როდესაც ოთხი წლის წინ ჩვენი მთავრობა განიხილავდა, თუ რა თვითმფრინავს ეფრინა მესტიაში, საუბარი იყო აღნიშნულ ჩეხურ თვითმფრინავზე, მაგრამ როდესაც თვითმფრინავი შევისწავლეთ, გაირკვა, რომ ეს არის ყველაზე საშიში თვითმფრინავი მსოფლიოში. უსაფრთხოების არანაირ ნორმებს არ აკმაყოფილებს. როცა ქვეყანა წინ მიდის, ამ თვითმფრინავის შემოყვანა შეურაცხყოფაა. ხელისუფლება ვერ აცნობიერებს, რა კატასტროფა შეიძლება მოჰყვეს ამას. ამ თვითმფრინავის ფრენამ შეიძლება უბედურება მოგვიტანოს. თავის დროზე, უცხოელმა ექსპერტებმაც გვითხრეს, რომ ეს თვითმფრინავი არ არის კონტროლირებადი. მას სულელ თვითმფრინავს ეძახიან. 1991 წელს მოხდა ოთხი ტრაგედია, ტრაგედია მოხდა 1992 წელს, რუსეთის თითქმის ყველა ქალაქში ჩამოვარდნილია, ექვსჯერ მოხდა ტრაგედია 2003 წელს, 2004-ში ჩამოვარდა კილიმანჯაროზე, სამი ჩამოვარდა აფრიკაში. თავის დროზე ჩამოვარდა სოხუმში, ჩამოვარდა ფოთში და ამას მოჰყვა ტრაგედია. ხელისუფლება ვერ აცნობიერებს, რა კატასტროფა შეიძლება მოპყვეს მათ გადაწყვეტილებას, რასაც ჰქვია L-410 ტიპის, ჩეხური თვითმფრინავის ფრენას მესტიის მიმართულებით“.
დეპუტატის განცხადებას „საქართველოს აეროპორტების გაერთიანებაში“ გამოეხმაურნენ
და აღნიშნეს, რომ „საჰაერო ხომალდი L 410, რომელიც  მესტიაში იფრენს, არის უსაფრთხო, რასაც ასევე მოწმობს ის ფაქტი, რომ იგი სერტიფიცირებულია ევროპის საავიაციო უსაფრთხოების სააგენტოს მიერ, რომელიც მოქმედებს საერთაშორისო და ევრორეგულაციებზე დაყრდნობით. შესაბამისად, საჰაერო ხომალდი, რომელიც სერტიფიცირებულია ევროკავშირის ქვეყნებში ოპერირებისათვის, არ შეიძლება იყოს საფრთხის შემცველი, სწორედ ამის გარანტად დგება ევროპის საავიაციო უსაფრთხოების სააგენტო“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, თუ რამდენად უსაფრთხოდ მიიჩნევა მსოფლიოში L 410-ის ტიპის თვითმფრინავები.
2013 წელს ვებ-გვერდმა AirlineRatings.com, ერთ-ერთმა დამოუკიდებელმა წყარომ, რომელიც მომსახურების უსაფრთხოებასა და ხარისხს სხვადასხვა კრიტერიუმზე დაყრდნობით აფასებს, 2003-2012 წლების კვლევა გამოაქვეყნა. კვლევის თანახმად,
ჩეხური L 410 ტიპის თვითმფრინავს სამ სხვა მოდელთან ერთად (Antonov AN-12,  Ilyushin Il-76, CASA C-212) ჩამოვარდნის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი ჰქონდა. ბრიტანული გამოცემა The Telegraph-ის მიხედვით, აღნიშნული მოდელები ყველაზე ნაკლებად უსაფრთხო თვითმფრინავებს შორის დასახელდა. საკვლევ პერიოდში L 410 ტიპის ჩეხურმა თვითმფრინავმა, სულ მცირე 20 ავარია განიცადა, რომელსაც მსხვერპლი მოჰყვა (fatal crash). კვლევის ავტორების განმარტებით, სხვადასხვა მონაცემთა ბაზაზე დაყრდნობით, მათ მხოლოდ ის თვითმფრინავები შეისწავლეს, რომლებიც, 2013 წლის მდგომარეობით, ექსპლუატაციაში იყო. 1970-იან და 1980-იან წლებში მომხდარი ის ინციდენტები, რომლის მონაწილე თვითმფრინავებმა მოდერნიზაცია განიცადა და აღარ გამოიყენება, კვლევის მიღმა დარჩა.
image001 წყარო: The Telegraph თუმცა, ზოგადად ავარიის მიზეზებზე საუბრისას, ვებ-გვერდის AirlineRatings.com რედაქტორმა და გლობალური ავიაციის ექსპერტმა, ჯეფრი ტომასმა, განმარტა,
რომ უბედური შემთხვევების გამომწვევად, როგორც წესი, ცუდ ამინდში ფრენისას კონტროლის დაკარგვა და ასაფრენ ბილიკზე აცდენა (runway overrun) რჩება და არა თვითმფრინავის კონსტრუქცია (დიზაინი).
„ანგარიშთან დაკავშირებით, მნიშვნელოვანია განიმარტოს, რომ თვითმფრინავის ჩამოვარდნის მაჩვენებელს (aircraft’s crash rate) საერთო თითქმის არაფერი აქვს თვითმფრინავის კონსტრუქციასთან ან ხარისხთან. მგზავრებმა უფრო მეტად ყურადღება არა აუცილებლად თავად თვითმფრინავს უნდა მიაქციონ, არამედ ოპერატორის უსაფრთხოების მაჩვენებელს და შემდეგ, როგორ და სად იყენებენ ისინი თვითმფრინავს“ - განაცხადა ჯეფრი ტომასმა. ექსპერტმა მაგალითად სწორედ L 410-ის მაჩვენებლები მოიყვანა და აღნიშნა, რომ მასთან დაკავშირებული ინციდენტებიდან, ფაქტობრივად, არცერთი თვითმფრინავის კონსტრუქციის (aircraft design) ბრალი არ ყოფილა, მის უკანასკნელ მოდელს კი უსაფრთხოების ძალიან კარგი მაჩენებელი აქვს და სერტიფიცირებულია ბევრი ქვეყნის მიერ, მათ შორის, ევროპაში, აშშ-სა და ავსტრალიაში.
„ამ თვითმფრინავებმა აფრიკის კონტინენტზე გაითქვეს სახელი ძალიან კარგი, მოკლე მანძილზე ასაფრენი და დასაფრენი შესაძლებლობებით, მტკიცე სტრუქტურით და ექსტერმალურ კლიმატურ პირობებში მოქმედების უნარით“ - განმარტა ჯეფრი ტომასმა. თუმცა, მისივე თქმით, ჩამოვარდნის მაჩვენებელი მსჯელობისას დიდ ყურადღებას მოითხოვს, რადგან L 410 და მსგავსი თვითმფრინავები, როგორც წესი, მოქმედებენ მთიან რეგიონებში, ჯუნგლებში და თითქმის ყოველთვის, ბალახიან ან ხრეშიან ასაფრენ ბილიკზე, ისეთ პირობებში, სადაც თვითმფრინავების უმრავლესობას მუშაობა არ შეუძლია.
ამავე ორგანიზაციის კვლევამ
ყველაზე უსაფრთხო თვითმფრინავებიც გამოავლინა, რომლებიც შემდეგნაირად გამოიყურება:
image002 წყარო: The Telegraph
ფაქტ-მეტრი ასევე დაინტერესდა, თუ რომელ ქვეყნებშია სერტიფიცირებული L 410 ტიპის თვითმფრინავები. L 410-ს ევროკავშირში, EASA-ს (ევროპის ავიაციის უსაფრთხოების სააგენტოს) სერთიფიკატი გააჩნია. ის ასევე სერტიფიცირებულია რუსეთში, შვედეთში, დანიაში, ავსტრალიაში და სხვა ქვეყნებში, ხოლო მისი ბოლო მოდელი კი სერტიფიცირებულია აშშ-შიც.
image003 წყარო: Aircraft Industries
ფაქტ-მეტრი თავად დეპუტატსაც დაუკავშირდა იმის დასაზუსტებლად, თუ რომელი ექსპერტები აფასებდნენ უარყოფითად L 410 ტიპის თვითმფრინავებს. გიორგი კარბელაშვილმა ჩვენთან საუბარში განმარტა, რომ განცხადება, ძირითადად, თვითმფრინავის უარყოფით სტატისტიკურ მაჩვენებლებზე დაყრდნობით გააკეთა. მისივე თქმით, მას სურდა, რომ მესტიის მიმართულებით უკეთეს თვითმფრინავს ეფრინა და განცხადების მიზანი შესაძლო საფრთხეების შესახებ მთავრობის გაფრთხილება იყო.
ჩვენ ასევე დავინტერესდით, თუ ექსპერტთა რა რეკომენდაციები არსებობს L 410 ტიპის თვითმფრინავებთან დაკავშირებით შპს  „საქაერონავიგაციაში.“ როგორც უწყებაში ჩვენს კითხვაზე პასუხად განაცხადეს,
შპს „საქაერონავიგაციის“ ფუნქციიდან და საქმიანობიდან გამომდინარე, ისინი თვითმფრინავთან დაკავშირებით ჩვენ მიერ მოთხოვნილ ინფორმაციას არ ფლობენ.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, L 410 სერიის თვითმფრინავებიდან, თუ კონკრეტულად რომელი მოდელი ემსახურება მესტიის მიმართულებით ფრენებს. როგორც „საქართველოს აეროპორტების გაერთიანებაში“ განგვიცხადეს, მესტიის მიმართულებით ფრენებს L 410 UVP ასრულებს. „ავიაციის უსაფრთხოების ქსელის“ (Aviation Safety Network) მონაცემთა ბაზაში L 410 სერიის თვითმფრინავებთან დაკავშირებული 52 უბედური შემთხვევა იძებნება,
რომელსაც მსხვერპლიც მოჰყვა. აქედან, 17 შემთხვევა L 410 UVP მოდელთანაა დაკავშირებული, რომელთაგან 9 შემთხვევა 2003 წლის შემდეგ დაფიქსირდა.
დასკვნა ვებ-გვერდის AirlineRatings.com
მიხედვით, L 410 ტიპის თვითმფრინავები უკანასკნელი ათწლეულის მანძილზე, ჩამოვარდნის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი მაჩვენებლით გამოირჩევა. თუმცა, მათივე განმარტებით, ავარიის მიზეზად თვითმფრინავის კონსტრუქციის დასახელება გამართლებული არაა და ავარიის მიზეზებზე საუბრისას  გასათვალისწინებელია ოპერატორების პასუხისმგებლობა, მათ მიერ უსაფრთხოების ზომების დაცვა, მომსახურების ხარისხი და ა.შ.
ასევე, მნიშვნელოვანია ისიც, რომ L 410 ფლობს სხვადასხვა, მათ შორის ევროპის ავიაციის უსაფრთხოების სააგენტოს (EASA) სერტიფიკატს. ამასთან, დეპუტატ გიორგი კარბელაშვილს ჩვენთან საუბარში არ დაუსახელებია კონკრეტული ექსპერტები, რომლებიც L 410-ის ტიპის თვითმფრინავების შესახებ უარყოფით შეფასებას აკეთებდნენ, არამედ აღნიშნა, რომ განცხადება, ძირითადად, თვითმფრინავის უარყოფით სტატისტიკურ მაჩვენებლებს ეყრდნობოდა.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დეპუტატ გიორგი კარბელაშვილის განცხადება: „ეს [L 410] არის ყველაზე საშიში თვითმფრინავი მსოფლიოში, უსაფრთხოების არანაირ ნორმას არ აკმაყოფილებს,“ არის ნახევრად სიმართლე.

new Check Your Fact service, our reader, Nino Demuria, addressed us about the new flight route to Mestia. She asked us to check the accuracy of the statement of the United National Movement MP, former Chairman of the Air Navigation Supervisory Council, Giorgi Karbelashvili, who stated that the plane assigned for flights to Mestia is one of the most dangerous in the world.
We found the full statement of Giorgi Karbelashvili: “I learned from the media that a flight route has been opened to Mestia and I was very glad because big amounts of money had been invested in Mestia and the flights were stopped until now. However, I also learned a terrible thing that the flights will be performed using the L 410 airplane which is made in the Czech Republic. When our government was discussing the aircraft models which could be used for flights to Mestia four years ago, we also examined the L 410 and found that it was the most dangerous plane in the world and doesn’t meet any kind of safety criteria. When the country is being developed, using this kind of a plane is an outrage. The government does not acknowledge what kind of catastrophe it could cause. Using this plane could bring grievous results. Even international experts told us that this plane is very hard to control. They call it a silly plane. Four tragedies happened in 1991. A tragedy happened in 1992, also. This plane has crashed in almost all cities of Russia. Six crashes happened in 2003; in 2004, it crashed near Mount Kilimanjaro, three times it crashed in Africa. It also crashed in Sokhumi and Poti and ended in tragedy. The government does not understand what kind of a catastrophic decision they are making when assigning this airplane for flights to Mestia.”
United Airports of Georgia responded to the statement of the MP saying that: “The L 410 which will perform flights to Mestia is absolutely safe. The proof of this is that the plane has been certified by the European Aviation Safety Agency (EASA) which employs international and euro-regulations in its activities. Accordingly, this aircraft which is certified to operate in the European Union cannot be dangerous and the EASA is a guarantor of its safety.
FactChecktook interest in how safe the L 410 is considered to be throughout the world.
In 2013, the AirlineRatings.com website, one of the independent sources which assesses the safety and quality of airplane services based upon different kinds of criteria, published its 2003-2012 study. According to this study, the L 410 along with three other aircraft models (Antonov AN-12, Ilyushin Il-76, CASA C-212) had the highest crash records. According to the British publication The Telegraph,these airplanes were among the least safe aircraft in the world. In the study period, the L 410 crashed at least 20 times and several times with fatal results. According to the authors of the study, they used different data to study only those planes which were still operational in 2013. The incidents in the 1970s and 1980s, after which the airplanes were modernised, were not included in the study.
that the main causes of the accidents were and still are bad weather and runway overrun and not the aircraft design.
“Relating to that report, it is important to clarify that an aircraft’s crash rate has almost nothing to do with the design or quality of the aircraft. The passengers should look more at the operator’s safety rating and then how and where they operate the aircraft – not necessarily the aircraft itself,” said Mr Thomas.
As an example, the expert took the crash cases of the L 410 and pointed out that it has been involved in some accidents over recent years but none were related to the design of the aircraft. In fact, the latest models of the L 410 have an excellent safety record and have been certified by many authorities including those in Australia, the US and Europe.
“These aircraft have made a name for themselves on the continent of Africa with their remarkable "hot and high" performance, excellent short take-off and landing capabilities, durable structure and their ability to operate under extreme climatic conditions,” said Mr Thomas. However, according to him crash rates for the aircraft must be treated with extreme caution as aircraft such as the L 410 operate where most aircraft cannot and provide critical lifelines to communities in rugged mountainous regions and jungles, almost always onto grass or gravel runways.
A studyof the same organisation also revealed the world’s safest aircraft which are as follows:
also examined the countries in which the L 410 is certified to fly. The L 410 has the European Aviation Safety Agency (EASA) certificate to operate in the European Union. It is also certified in Russia, Sweden, Denmark, Australia and other countries. The latest models of the L 410 are certified in the USA, too.
contacted the MP himself to clarify which experts had assessed the L 410 aircraft negatively. Giorgi Karbelashvili told us that his statement was mainly based upon negative statistics about the airplane. He said that he wanted a better plane to perform flights to Mestia and that the main objective of his statement was to notify the government about possible risks.
We also took interest in the kind of recommendations experts at Sakaeronavigatsia Ltd. have about the L 410. According to the statement that we received, given the functions and activities of Sakaeronavigatsia Ltd., they do not possess the required information about the aircraft.
FactCheck also figured out which aircraft model of the L 410 series performs the flights to Mestia. According to United Airports of Georgia, the flights are performed by the L 410 UVP. In total, 52 accidents with fatal outcomes can be found in the database of the Aviation Safety Network.Of these accidents, 17 are connected to L 410 UVP and nine of them occurred after 2003.
Conclusion According to AirlineRatings.com,
the L 410 aircraft series has the highest crash report for the last decade. However, they also clarify that the reasons for the crashes rarely have anything to do with the design and structure of the aircraft and the responsibility of the airline operators, safety precautions and quality of the service are more important.
It should also be noted that the L 410 possesses the European Aviation Safety Agency (EASA) and many other certificates. Additionally, Giorgi Karbelashvili could not name the experts who had assessed the L 410 negatively. He said that his statement was mainly based upon the negative statistics about the aircraft.
Hence, FactCheck concludes that Giorgi Karbelashvili’s statement, “This [L 410] is the most dangerous airplane in the world. It doesn’t meet any kind of safety criteria,” is HALF TRUE.