2014 წლის 8 მაისს ამომრჩევლებთან შეხვედრისას, კოალიცია „ერთიანი ოპოზიციის“ თბილისის მერობის კანდიდატმა, დიმიტრი ლორთქიფანიძემ NDI-ის (National Democratic Institute), კვლევის შედეგები გააკრიტიკა და თქვა, რომ მისი კანდიდატურის კვლევაში არმოხვედრის შესახებ, კითხვა იმ ორგანიზაციას უნდა დაესვას, რომელმაც აღნიშნული კვლევა ჩაატარა. საკითხის კომენტირებისას, მან განაცხადა: „როგორ  მოხდა, რომ 26 მარტიდან 18 აპრილამდე წარმოებული კვლევების ფარგლებში, იმ კანდიდატის სახელი და გვარი არ დაფიქსირდა, რომელიც ოფიციალურად 4 აპრილს, ანუ  მიმდინარე საველე კვლევების დასაწყისში იქნა წარდგენილი“.
ფაქტ-მეტრი ამ განცხადებით დაინტერესდა და გადაწყვიტა გადაემოწმებინა, თუ რატომ არ მოხვდა დიმიტრი ლორთქიფანიძის კანდიდატურა NDI-ის მიერ ჩატარებულ კვლევაში.
ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის მიერ ჩატარებული კვლევა 8 მაისს გასაჯაროვდა. კვლევა შვედეთის საერთაშორისო განვითარებისა და თანაშრომლობის სააგენტოს (SIDA) მიერ იყო დაფინანსებული და საქართველოში საზოგადოების განწყობის შესწავლას ისახავდა მიზნად.
კვლევა რამდენიმე ეტაპს მოიცავდა. კვლევის ბოლო ეტაპის საველე სამუშაოები 2014 წლის 26 მარტიდან 18 აპრილამდე პერიოდში მიმდინარეობდა. კვლევის ფარგლებში 3942 ინტერვიუ განხორციელდა. ინტერვიუებისათვის რესპონდენტები საქართველოს მასშტაბით, ქართულენოვან მოსახლეობაში შეირჩა, მათ შორის ქალაქის და სოფლის ტიპის დასახლებებში, როგორც აღმოსავლეთ, ისე დასავლეთ საქართველოში. კვლევისათვის დამატებით წარმომადგენლობითი შერჩევა 12 თვითმმართველ ქალაქში განხორცილედა. ესენია: თბილისი, ქუთაისი, ბათუმი, ფოთი, რუსთავი, გორი, ახალციხე, ოზურგეთი, ამბროლაური, ზუგდიდ, თელავი, მცხეთა. კვლევის ფარგლებში ყველა ინტერივიუ პირისპირ ინტერვიუს მეთოდით ჩატარდა. აღნიშნული კვლევის საშუალო ცდომილების ზღვარი +/-2.1 პროცენტია.
კვლევის შედეგების მიხედვით, დედაქალაქის მერობის ყველაზე სასურველი კანდიდატი დავით ნარმანიაა 39%-ით, მეორე ადგილს კი 10%-ით ნიკა მელია იკავებს.
თბილისის მერობის კანდიდატებში საზოგადოების სიმპათიები შემდეგნაირად გადანაწილდა:
აღნიშნულ კვლევაში ინფორმაცია დიმიტრი ლორთქიფანიძის შესახებ მართლაც არ გვხვდება. ის, თუ რატომ არ მოხვდა დიმიტრი ლორთქიფანიძის კანდიდატურა კვლევაში, ჩვენ NDI-ში გადავამოწმეთ. ორგანიზაციაში განგვიმარტეს, რომ მაშინ როდესაც გაერთიანებულმა ოპოზიციამ თბილისის მერობის კანდიდატად დიმიტრი ლორთქიფანიძე ოფიციალურად წარადგინა, კვლევის ფარგლებში საველე სამუშაოები უკვე 9 დღის დაწყებული იყო (მისი კანდიდატურა ოფიციალურად 4 აპრილს დასახელდა, საველე სამუშაოები კი 26 მარტს დაიწყო). შესაბამისად, კითხვარში ინფორმაციის განახლება უკვე შეუძლებელი იყო. ჩვენს კითხვაზე, რატომ არ მოხდა კვლევის პროცესის დაყოვნება იმ დრომდე, ვიდრე მერობის ყველა კანდიდატი გამოვლინდებოდა, NDI-ში გვიპასუხეს, რომ თითოეული კვლევის ჩატარებისათვის არსებობს წინასწარ მკაცრად გაწერილი ვადები. ამასთან, აღნიშნული კვლევა მიზნად სხვადასხვა ინსტიტუტებისა და პოლიტიკური ლიდერების  მიმართ საზოგადოების განწყობების გამოვლენას და არა უშუალოდ მერობის კანდიდატების რეიტინგების დადგენას ისახავდა. შესაბამისად, მისი გარკვეული დროით გადადება ან შეჩერება მხოლოდ იმიტომ, რომ მერობის რომელიმე კანდიდატი გამოვლენილი ჯერ არ იყო, ვერ მოხერხდებოდა.
რაც შეეხება კვლევაში მოხვედრილ მერობის სხვა კანდიდატებს, 2013 წლის ნოემბერში უკვე ცნობილი იყო, რომ კოალიცია „ქართულის ოცნების“ სახელით მერობისთვის დავით ნარმანია იბრძოლებდა, „ნაციონალურმა მოძრობამ“ საკუთარი კანდიდატურა ოფიციალურად 2014 წლის 12 მარტს წარადგინა. 2014 წლის თებერვალში ცნობილი გახდა, რომ თბილისის მერობის კიდევ ერთი კანდიდატი „მწვანეთა პარტიის“ ლიდერი, გია გაჩეჩილაძე იქნებოდა. კახა კუკავამ კი 2014 წლის 10 მარტს განაცხადა, რომ თბილისის მერობისთვის ბრძოლაში თავად ჩაერთვებოდა.
როგორც ვნახეთ, ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) მიერ ჩატარებულ კვლევაში, რომელიც მიზნად სხვადასხვა ინსტიტუტების მიმართ საზოგადოებრივი განწყობების გამოვლენას ისახავდა, მერობის კანდიდატების ჩამონათვალში დიმიტრი ლორთქიფანიძე არ გვხვდება. მისი კანდიდატურა მას შემდეგ გამოვლინდა, რაც აღნიშნული კვლევის საველე სამუშაოები უკვე ცხრა დღის დაწყებული იყო და არა კვლევის დასაწყისში, როგორც ეს მერობის კანდიდატმა განაცხადა. როგორც NDI–ში განგვიმარტეს, იქიდან გამომდინარე, რომ კვლევის ჩატარებისათვის წინასწარ მკაცრად გაწერილი ვადები და წესები არსებობს, ველზე გასული კითხვარის უკან დაბრუნება, მასში ცვლილებების შეტანა და კვლევის პროცესის ხელახლა დაგეგმვა შეუძლებელია. ამასთან, აღნიშნული კვლევა ზოგადი ხასიათის იყო და ის უშუალოდ მერობის კანდიდატის რეიტინგების გამოვლენისაკენ არ იყო მიმართული. შესაბამისად, კვლევის იმ დრომდე დაყოვნებაც ვერ მოხერხდებოდა, ვიდრე მერობის ყველა კანდიდატი გამოვლინდებოდა.
ჩვენ ვასკვნით, რომ დიმიტრი ლორთქიფანიძის განცხადება: „როგორ  მოხდა, რომ 26 მარტიდან 18 აპრილამდე წარმოებული კვლევების ფარგლებში, იმ კანდიდატის სახელი და გვარი არ დაფიქსირდა, რომელიც ოფიციალურად 4 აპრილს, ანუ  მიმდინარე საველე კვლევების დასაწყისში იქნა წარდგენილი“, არის მცდარი.

On 8 May 2014, while meeting with the electorate, Tbilisi mayoral candidate of the United Opposition coalition, Dimitri Lortkipanidze, criticised the research outcomes of the National Democratic Institute (NDI) and declared that the institution should be asked why his candidacy was not included within the scope of the research: “How is it that in the research conducted from 26 March to 18 April, the name of a candidate officially nominated on 4 April, by the beginning of the fieldwork, was not included at all?”
FactCheck took interest in Lortkipanidze’s statement and decided to investigate why his name was excluded from the research conducted by NDI.
The National Democratic Institute’s research was published on 8 May. It was funded by the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA) and aimed at studying the attitudes of Georgian society surrounding the upcoming elections.
The research consisted of several stages. The fieldwork for the final stage was conducted between the period of 26 March-18 April 2014. A total of 3,942 respondents were interviewed within its scope. The sample covered the Georgian-speaking population throughout the country including rural and urban areas in eastern and western Georgia. An additional representative sampling was conducted in 12 self-governing cities of Georgia: Tbilisi, Kutaisi, Batumi, Poti, Rustavi, Gori, Akhaltsikhe, Ozurgeti, Ambrolauri, Zugdidi, Telavi and Mtskheta. The method of an individual interview was used. The average margin of error of the abovementioned research is +/- 2.1%.
According to the research findings the most preferred mayoral candidate is Davit Narmania (39%) followed by Nikoloz Melia (10%).
The public attitude towards Tbilisi mayoral candidates is as follows:
While researching the abovementioned issue, FactCheck did indeed not come across Dimitri Lortkipanidze’s name. In order to verify the reasons for excluding his candidacy in the section concerning Tbilisi mayoral candidates, FactCheck got in touch with the National Democratic Institute. Based upon the information obtained from NDI, the fieldwork for the abovementioned study had begun nine days prior to Lortkipanidze’s nomination as a mayoral candidate (Lortkipanidze was nominated on 4 April while the fieldwork started on 26 March). Therefore, it was impossible to update any information in the research questionnaire. To the question about why the research started before all of the candidates had been announced, NDI responded that the dates for each research topic were strictly defined in advance. In addition, the aforementioned study aimed at identifying the public’s attitude towards different institutions and political leaders and not the ratings of the mayoral candidates. Therefore, the research could not be deterred or postponed because not all of the candidates had been identified by that time.
As for the other candidates whose names were included in the research, by November 2013 the candidate of the Georgian Dream coalition was already announced to be Davit Narmania. The United National Movement officially nominated its candidate on 12 March 2014. In February 2014 the candidate of the Greens Party of Georgia was announced to be Gia Gachechiladze while Kakha Kukava proclaimed participation in the elections as a mayoral candidate on 10 March 2014.
FactCheck’s research showed that the National Democratic Institute’s (NDI) study that aimed at identifying the public’s attitudes towards various institutions and political leaders does not contain Dimitri Lortkipanidze’s name in the list of Tbilisi mayoral candidates. His candidacy was announced nine days after the fieldwork for the NDI study had begun and not at the beginning of the research as declared by Lortkipanidze. As a representative of NDI explained, the research dates and procedures were strictly set in advance which rendered it impossible to change the questionnaire and restart the research. Additionally, NDI’s research comprised a very general character and never aimed at discovering and presenting the ratings of Tbilisi’s mayoral candidates. Therefore, the research could not be postponed until such time when all of the mayoral candidates had been announced.
FactCheck concludes that Dimitri Lortkipanidze’s statement: “How is it that in the research conducted from 26 March to 18 April, the name of a candidate officially nominated on 4 April, by the beginning of the fieldwork, was not included at all?,” is FALSE.