2013 წლის 13 დეკემბერს, პარლამენტის სხდომაზე, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ლევან იზორიამ, „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“, კანონპროექტი წარადგინა. სიტყვით გამოსვლისას მან ასევე განაცხადა, რომ „დღემდე, პრაქტიკულად საქართველოში არ არსებობდა იმის მექანიზმი, რომ გამოვლენილი ყოფილიყო არალეგალი და შესაბამისად მისი გაძევების მექანიზმიც ყოფილიყო უზრუნველყოფილი. ძველ რედაქციაში იყო ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის შესახებ გარკვეული ჩანაწერები, იყო ჩანაწერი გაძევების შესახებ, რომ აღსრულების ბიუროა ამაზე უფლებამოსილი, მაგრამ პოლიციას არ ჰქონდა სამართლებრივად შესაძლებლობა, პირი იდენტიფიკაციისთვის შეეჩერებინა და არ ჰქონდა ზოგადად უფლებამოსილება არალეგალურ მიგრაციასთან ბრძოლისა. პოლიციის შესახებ ახალ კანონში კი ეს უფლებამოსილება გაიწერა“.
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადებით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა.
საქართველოს კანონი „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა მდგომარეობის შესახებ“ (20.09.2013 მდგომარეობით), უცხოელთადა მოქალაქეობის არმქონე პირთასაქართველოში შემოსვლას და ყოფნას არეგულირებს (მუხლი 2). ეს კანონი 2005 წლის 27 დეკემბერსაა მიღებული.
ამ კანონის ერთ-ერთი მიზანია, ხელი შეუწყოს საერთაშორისო თანამშრომლობას უკანონო და ფარული მიგრაციის თავიდან აცილების სფეროში, აგრეთვე, თავიდან აიცილოს სტიქიური და მოუწესრიგებელი მიგრაცია, უზრუნველყოს მიზანმიმართული მიგრაციული პოლიტიკის განხორციელება და ამ პროცესებში სახელმწიფო ორგანოების მონაწილეობა (მუხლი 1, ნაწილი 1, პუნქტი „ვ“).ასევე, კანონის აღწერილობით ნაწილში ნათქვამია, რომ ის საქართველოში მყოფ უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა ქვეყნიდან გაძევების სამართლებრივ საფუძვლებს, გაძევების ფორმებსა და პროცედურას, გაძევების პროცესში მონაწილე სახელმწიფო დაწესებულებათა კომპეტენციის ფარგლებსა და პასუხისმგებლობას განსაზღვრავს (მუხლი 1, ნაწილი 2).საქართველოს ტერიტორიიდან უცხოელის გაძევება შესაძლებელია მხოლოდ საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად და საერთაშორისო სამართლის საყოველთაოდ აღიარებული პრინციპების დაცვით (მუხლი 3, ნაწილი „კ“).უცხოელის საქართველოში ყოფნის ვადის შეწყვეტის ერთ-ერთ საფუძველს საქართველოდან გაძევება წარმოადგენს (მუხლი 25, ნაწილი 1, პუნქტი „ზ“).
კარი III უცხოელთა პასუხისმგებლობას და გაძევებას განსაზღვრავს. მუხლი 53 კი უცხოელთა გაძევების საფუძვლებს მოიცავს:
ა) იგი უკანონოდ შემოვიდა საქართველოში;
ბ) აღარ არსებობს საქართველოში მისი შემდგომი ყოფნის სამართლებრივი საფუძველი;
გ) მისი ყოფნა ეწინააღმდეგება საქართველოს სახელმწიფო უშიშროების ინტერესებს და საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვას;
დ) მისი გაძევება აუცილებელია საქართველოს მოქალაქეებისა და საქართველოში კანონიერად მყოფი სხვა პირების ჯანმრთელობის, უფლებებისა და კანონიერი ინტერესების დაცვისათვის;
ე) იგი სისტემატურად არღვევს საქართველოს კანონმდებლობას;
ვ) მან საქართველოში შემოსვლის ან ყოფნის სამართლებრივი საფუძველი მოიპოვა ყალბი ან ძალის არმქონე საბუთების წარდგენით;
ზ) მას ერთი ან რამდენიმე განზრახ ჩადენილი დანაშაულისათვის მისჯილი აქვს ერთ წელზე მეტი ვადით თავისუფლების აღკვეთა − სასჯელის მოხდის შემდეგ.
გადაწყვეტილებას საქართველოდან უცხოელთა გაძევების ან გაძევების უარის თქმის შესახებ 7 დღის ვადაში საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო და სასამართლოიღებს. სასამართლოში საკითხის განხილვის საფუძველს საქართველოდან უცხოელის გაძევების მიზანშეწონილობის შესახებდასკვნაწარმოადგენს, რომელსაც საქართველოდან უცხოელის გაძევების გადაწყვეტილების მიმღებ კომპეტენტურ ორგანოში საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროწარადგენს.
სხვა სახელმწიფო დაწესებულება, რომელსაც საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში შეიძლება საქართველოდან უცხოელის გაძევების მიზანშეწონილობისა და საფუძვლიანობის შესახებმონაცემებიჰქონდეს, ვალდებულია შესაბამისი მტკიცებულებები შემდგომი განხილვისა და რეაგირებისათვის საქართველოდან უცხოელის გაძევების საკითხის განმხილველ ორგანოსწერილობით წარუდგინოს. იუსტიციის სამინისტროს მიერ გაძევების გადაწვეტილებაში უცხოელის მიერ საქართველოს ტერიტორიის ნებაყოფლობით დატოვების ვადა (მუხლები 54 და 55)მიეთითება.
უცხოელის საქართველოდან გაძევების შესახებ მიღებულ გადაწყვეტილებას, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მმართველობის სფეროში შემავალი სსიპ - აღსრულების ეროვნული ბიურო აღასრულებს (მუხლი 57, ნაწილი 1). გაძევებასთან დაკავშირებული ყველა ხარჯი გაძევებას დაქვემდებარებულმა უცხოელმა, მისმა მომწვევმა ფიზიკურმა ან იურიდიულმა პირმა უნდა გაიღოს.
2013 წლის 20 სექტემბერს აღნიშნულ კანონში გარდამავალი დებულება შევიდა, რომლის მიხედვითაც მთავრობას 2014 წლის 1 აპრილამდე „უცხოელთა საქართველოდან გაძევების წესის“ დამტკიცება დაევალა.ახალი წესის მიღებამდე კი საქართველოს პრეზიდენტის 2006 წლის 28 ივნისის №401 ბრძანებულებით „უცხოელთა საქართველოდან გაძევების წესის შესახებ“ დებულება მოქმედებს. ეს დებულება საქართველოში მყოფ უცხოელთა ქვეყნიდან გაძევების სამართლებრივ საფუძვლებს, გაძევების ფორმებსა და პროცედურას, აგრეთვე გაძევების პროცესში მონაწილე სახელმწიფო დაწესებულებათა კომპეტენციის ფარგლებს განსაზღვრავს.
დებულებაში ვკითხულობთ, რომ უცხოელს, რომლის მიმართაც იუსტიციის სამინისტრომ საქართველოდან გაძევების თაობაზე გადაწყვეტილება მიიღო, საქართველოს ტერიტორიის ნებაყოფლობით დატოვებისათვის სამდღიანი ვადა ეძლევა, ხოლო უცხოელის საქართველოდან გაძევების შესახებ სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება დაუყოვნებლივ უნდა აღსრულდეს. უცხოელის საქართველოდან გაძევების შესახებ მიღებულ გადაწყვეტილებას საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სააღსრულებო დეპარტამენტი (მუხლი 6)აღასრულებს.
მოქმედი კანონიდან გამომდინარე შეგვიძლია ვიმსჯელოთ, რომ საქართველოს კანონი სახელმწიფო ორგანოებს გარკვეულ კომპეტენციებს ანიჭებს, რათა არალეგალი უცხოელის გამოვლინება (თუ ის მუხლ 53-ში მოექცევა) და სახელმწიფოდან მისი გაძევება განხორციელდეს.
ახალკანონპროექტში, რომელიც პარლამენტმა მიიღო და ჯერ ძალაში არ შესულა, მოქმედ კანონთან შედარებით შემდეგი დამატებები და ცვლილებებია:
შემოდის ტერმინი „გაძევების“ განმარტება: „სახელმწიფოს უფლებამოსილი ორგანოს ქმედება, რომლის მიზანია ამ კანონით განსაზღვრული საფუძვლების არსებობის შემთხვევაში, უცხოელის ან საქართველოში სტატუსის მქონე მოქალაქეობის არმქონე პირის მიერ ქვეყნის ტერიტორიის დატოვების უზრუნველყოფა მისი სურვილის საწინააღმდეგოდ (მუხლი 2 ნაწილი „ს“)“.
საქართველოდან გაძევების საფუძვლების ჩამონათვალს ემატება „თ“ პუნქტი - „უცხოელს შეფარდებული აქვს არასაპატიმრო სასჯელი - სასჯელის მოხდამდე, ან დანიშნული აქვს პირობითი მსჯავრი - გამოსაცდელი ვადის გასვლამდე“.
კანონპროექტის თანახმად,გადაწყვეტილებას საქართველოდან უცხოელთა გაძევების თაობაზე საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო იმ შემთხვევაში იღებს,თუ უცხოელი კანონიერი საფუძვლის გარეშე შემოვიდა საქართველოში ან უცხოელის შემდგომი ყოფნის კანონიერი აუცილებლობა (მუხლი 51 ნაწილი 1)აღარ არსებობს, ხოლო სხვა შემთხვევებში კი გადაწყვეტილებას სასამართლო (შსს–ს უფლებამოსილი ორგანოს შუამდგომლობით) იღებს.
სახელმწიფო დაწესებულებები ვალდებულნი არიან შინაგან საქმეთა სამინისტროს უფლებამოსილ ორგანოს საქართველოდან უცხოელის გაძევების საფუძვლების არსებობის შესახებ (მუხლი 53)მათ ხელთ არსებული ინფორმაციამიაწოდონ.შინაგან საქმეთა სამინისტროს უფლებამოსილი ორგანო 10 სამუშაო დღის ვადაში განიხილავს უცხოელის საქართველოდან გაძევების საკითხს და კანონმდებლობით დადგენილი წესით ერთ-ერთ შემდეგ გადაწყვეტილებასიღებს: ა) უცხოელის საქართველოდან გაძევების შესახებ; ბ) უცხოელის საქართველოდან გაძევებაზე უარის თქმის შესახებ; გ) უცხოელის გაძევების გადავადების შესახებ (მუხლი 53).
უცხოელს მისი გაძევების შესახებ გადაწყვეტილება შესაბამისი უფლებამოსილი ორგანოს მიერ ეცნობება. მას 10-დან 30 კალენდარულ დღემდე გონივრული ვადაეძლევა, რომლის განმავლობაშიც მან საქართველოს ტერიტორიასახელმწიფო ბიუჯეტიდან ხარჯების გაღების გარეშე უნდა დატოვოს. ასევე, ახალი კანონპროექტის მუხლ 55-ში გაძევების გადავადების კონკრეტული შემთხევებიცგაიწერა.
რაც შეეხება გაძევების აღსრულებას, კანონპროექტის მიხედვით, უცხოელის საქართველოდან გაძევების შესახებ მიღებულ გადაწყვეტილებას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს უფლებამოსილი ორგანო აღასრულებს (მუხლი 58). გაძევებასთან დაკავშირებით ყველა ხარჯი გაძევების დაქვემდებარებულმა უცხოელმა ან მისმა მომწვევმა პირმაუნდა გაიღოს. გაძევებასთან დაკავშირებული ხარჯები ნაწილობრივ ან მთლიანად სახელმწიფომუნდა გაიღოს, თუ უცხოელისა ან მისი მომწვევი პირის მიერ (მუხლი 62)ანაზღაურება შეუძლებელია. კანონპროექტი ითვალისწინებს გაძევების მიზნით უცხოელის დაკავებას და დროებითი განთავსების ცენტრში მოთავსებას (თავი XI). ასევე, კანონპროექტით გათვალისწინებულიაუცხოელთა პერსონალური მონაცემების დამუშავება (თავი XII).
რაც შეეხება პოლიციის შესახებ ახალ კანონს, რომელიც პარლამენტმა 2013 წლის 4 ოქტომბერს მიიღო (ამოქმედდა 2014 წლის 1 იანვრიდან), მასში მართლაც გაიწერა საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისა და მართლწესრიგისათვის საფრთხის თავიდან აცილების ან მათი დარღვევის აღკვეთის მიზნით პირის გამოკითხვის და იდენტიფიკაციის (მუხლი 18 ნაწილი 1) პოლიციის უფლებამოსილება. 1993წლის 27 ივლისსმიღებულ პოლიციის შესახებძველ კანონშიკი ასეთი უფლებამოსილება არ გვხვდება (2013 წლის 4 ოქტომბრის მდგომარეობით).
”უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა მდგომარეობის შესახებ“ მოქმედ კანონმდებლობაში (20.09.2013 წლის მდგომარეობით) გაწერილია გაძევების მექანიზმები, რომელშიც ძირითადად სამი სახელმწიფო ორგანო მონაწილეობს: იუსტიციის სამინისტრო, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო და სასამართლო. ახალი კანონპროექტით კი ეს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და სასამართლოს კომპეტენციაა.აქვე აღსანიშნავია, რომ ჯერ კიდევ მოქმედი კანონმდებლობით გაძევებასთან დაკავშირებით ხარჯები გაძევებას დაქვემდებარებულმა უცხოელმა, მისმა მომწვევმა ფიზიკურმა ან იურიდიულმა პირმა უნდა გაიღოს. კანონპროექტით კი გათვალისწინებულია სახელმწიფოს მიერ გარკვეული ხარჯების გაღება იმ შემთხვევაში, თუ გაძევებას დაქვემდებარებულ უცხოელს შესაბამისი სახსრები არ გააჩნია.
როგორც ვხედავთ, მოქმედ კანონშიც და კანონპროექტშიც არალეგალი უცხოელის გაძევების მექანიზმები გაწერილია. შესაბამისად, ლევან იზორიას განცხადება, რომ გაძევების მექანიზმი პრაქტიკულად არ არსებობდა, ბოლომდე ზუსტი არ არის. ამასთან, მინისტრის მოადგილე მართალია, როცა აცხადებს, რომ აქამდე არ არსებობდა და პოლიციის შესახებ ახალ კანონში პირის გამოკითხვისა და იდენტიფიკაციის შესახებ პოლიციელის უფლებამოსილება გაიწერა, რაც გამოვლენის მექანიზმის გაუმჯობესებაა.
ჩვენ ვასკვნით, რომ ლევან იზორიას განცხადება, „დღემდე, პრაქტიკულად საქართველოში არ არსებობდა იმის მექანიზმი, რომ გამოვლენილი ყოფილიყო არალეგალი და შესაბამისად მისი გაძევების მექანიზმიც ყოფილიყო უზრუნველყოფილი. ძველი რედაქციაში იყო ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის შესახებ გარკვეული ჩანაწერები, იყო ჩანაწერი გაძევების შესახებ, რომ აღსრულების ბიუროა ამაზე უფლებამოსილი, მაგრამ პოლიციას არ ჰქონდა სამართლებრივად შესაძლებლობა, პირი იდენტიფიკაციისთვის შეეჩერებინა და არ ჰქონდა ზოგადად უფლებამოსილება არალეგალ მიგრაციასთან ბრძოლისა. პოლიციის შესახებ ახალ კანონში კი ეს უფლებამოსილება გაიწერა“, არის მეტწილად სიმართლე.

On 13 December 2013, at the plenary session of the Georgian Parliament, the Deputy Minister of Internal Affairs of Georgia, Levan Izoria, presented a draft law on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons. He stated: “Until now, Georgia had virtually no mechanism for revealing illegal immigrants in Georgia or the ways for their deportation. The previous edition of the law contained some entries on the subject of administrative responsibility; there was a note about the National Bureau of Enforcement being responsible for deportation, but the police did not have any legal means to stop a person for an identity check or the general authority to combat illegal migration. The new Law on Police, however, foresees this sort of authority for the police.”
FactCheck took interest in the abovementioned statement and decided to check its accuracy.
The Law of Georgia on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons (last accessed on 20 September 2013) regulates the entry and stay of aliens in Georgia (Article 2). This law was adopted on 27 December 2005.
One of the objectives of the law is to support international cooperation for preventing illegal and clandestine migration. The law also foresees the prevention of uncontrolled and spontaneous migration and portends to ensure the implementation of a targeted migration policy and the involvement of state organs in the said processes (Article 1, Part 1, Paragraph f). In addition, the descriptive part of the law notes that it regulates the legal grounds for the deportation of aliens and stateless persons residing in Georgia as well as the forms and procedure for deportation, the field of competence and the responsibility of the state institutions participating in the process of deportation (Article 1, Part 2).
An alien can be deported from the territory of Georgia only in accordance with the Georgian legislation and in compliance with the universally recognised principles of international law (Article 3, Paragraph j). The expulsion from the Georgian territory can serve as the basis for the termination of the alien’s stay in Georgia (Article 25, Paragraph 1, Sub-paragraph g).
Section III regulates the liability and deportation of aliens. Article 53 describes the grounds for the deportation of aliens from Georgia:
a) He/she has illegally entered Georgia
b) Legal grounds for his/her further stay in Georgia no longer exist
c) His/her stay comes in conflict with the national security interests of Georgia and the protection of the public order of Georgia
d) His/her deportation is necessary for the protection of the health, rights and legitimate interests of citizens and other persons legally residing in Georgia
e) He/she systematically violates Georgian legislation
f) He/she has obtained legal grounds for entry and stay in Georgia by submitting fraudulent or invalid documents
g) He/she has been sentenced to imprisonment for more than a one-year term for intentionally committing one or more crimes – after the enforcement of sentence
The decision on the deportation of an alien from Georgia is made within seven days by the Ministry of Justice of Georgia and the Court of Georgia. The ground for launching examination on the issue is a report on the expediency of the deportation of an alien from Georgia which is submitted to a competent decision-making body by the Ministry of Justice of Georgia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
Any other state institution, which may hold certain data within its field of competence on expediency and validity of the deportation of an alien from Georgia, is obliged to submit the relevant evidence in writing to the body conducting the examination on the case of deportation for further inquiry and the corresponding response. A decision on the deportation made by the Ministry of Justice also defines the term for the voluntary exit of an alien from the territory of Georgia (Articles 54 and 55).
A decision on the deportation of an alien from Georgia is to be enforced by the National Bureau of Enforcement which is a legal entity of public law under the subordination of the Ministry of Justice of Georgia (Article 57, Paragraph 1). All expenses related to deportation are to be covered by an alien subject to deportation or a natural or legal person inviting him/her.
On 20 September 2013, a transitory provision of the law entered into force that obliged the Government of Georgia to adopt a Law on the Deportation of Aliens from Georgia before 1 April 2014. Before the adoption of the new law, based upon Edict No. 401 of 28 June 2006 of the President of Georgia, the regulation on the Deportation of Aliens from Georgia is in force. The present regulation defines the legal grounds, procedures and forms for the deportation of aliens as well as the competence frameworks of the state offices involved in the deportation processes.
According to the regulation, an alien who is to be deported by the decision of the Ministry of Justice of Georgia is given three days to deliberately leave the country; when the decision on deportation is made by the court, the alien is bound to leave the country immediately. The decision on the deportation of an alien from Georgia is enforced by the National Bureau of Enforcement under the subordination of the Ministry of Justice of Georgia (Article 6).
Based upon the current legislation we can argue that the law assigns competences to certain state structures to reveal illegal immigrants (under Article 53) and deport them from the Georgian territory.
A new draft law adopted by the Parliament, although not yet entered into force, contains the following supplementary additions and changes:
The new definition of “deportation” is introduced: “Activities of the state-authorised agency which aim to enforce the decision about an alien or a stateless person to leave Georgian territory against his/her will, provided legal grounds exist for such action” (Article 2, Paragraph s).
The list of grounds for deportation is enriched by Paragraph t: an alien is imposed a non-custodial sentence, before serving sentence or a conditional sentence, before the expiration of the probationary period.
According to the draft law, the decision about the deportation of aliens is made by the Ministry of Internal Affairs of Georgia provided the alien has illegally entered Georgian territory or the legal grounds for his/her further stay in Georgia no longer exist (Article 51, Paragraph 1); in other cases, the decision is made by the court (mediated by the authorised agency of the Ministry of Internal Affairs).
The state offices are obliged to submit the relevant documentation confirming the legal grounds for an alien’s deportation to the authorised agency of the Ministry of Internal Affairs (Article 53). The authorised agency of the Ministry of Internal Affairs should discuss the issue of the deportation within ten working days and make one of the following decisions in accordance with Georgian legislation: a) on the exile of an alien from the Georgian territory, b) on the refusal of the deportation of an alien from Georgian territory and c) on postponing the deportation of an alien from Georgian territory (Article 53).
The decision about the deportation is communicated to the alien by the respective authorised agency. He/she is given reasonable time, from ten to 30 calendar days, to leave the Georgian territory without any expenditure from the Georgian state budget. Moreover, Article 55 of the new draft bill also regulates the case of postponing the deportation.
As for the enforcement of the deportation, according to the new draft law, the decision on the deportation of an alien from the Georgian territory is enforced by the authorised agency of the Ministry of Internal Affairs of Georgia (Article 58). All expenses related to deportation are to be funded by an alien subject to deportation or a person inviting him/her. These expenses are to be covered partly or fully by the state of Georgia if reimbursement is impossible by the alien subject to deportation or a person inviting him/her (Article 62). The draft bill envisages the arrest of an alien subject to deportation and placement in a temporary detention centre (Chapter X). The draft law also forsees the processing of personal data of aliens (Chapter XII).
The Law of Georgia on Police adopted by the Parliament on 4 October 2013 (entered into force on 1 January 2014) in fact regulates the article on the authority of the police to interrogate and identify a person in order to prevent or avoid the violation of public safety and order (Article 18, Paragraph 1). The older version of the Law on Police adopted on 27 July 1993 did not provide this authority (last accessed on 4 October 2013).
The current Law on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons (last accessed on 20 September 2013) provides the mechanism of deportation involving three state agencies: Ministry of Justice, Ministry of Internal Affairs and the court. The draft bill assigns these competences to the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the court.
According to the current legislation, deportation expenses should be covered by the alien subject to deportation or a natural or legal person inviting him/her. The draft law imposes this obligation upon the state provided the alien subject to deportation has no necessary funds.
Both the current law and the draft law contain the mechanism of deportation of illegal immigrants. Therefore, Levan Izoria’s statement about not having deportation mechanisms is not entirely accurate. The Deputy Minister is right, however, when saying that the police had no authority to interrogate and identify an alien; although this authority is assigned to the police by the new law and serves as an improvement of the mechanism of identification of illegal immigrants.
Consequently, Levan Izoria’s statement, “Until now, Georgia had virtually no mechanism for revealing illegal immigrants in Georgia or the ways for their deportation. The previous edition of the law contained some entries on the subject of administrative responsibility; there was a note about the National Bureau of Enforcement being responsible for deportation, but the police did not have any legal means to stop a person for an identity check or the general authority to combat illegal migration. The new Law on Police, however, foresees this sort of authority for the police,” is MOSTLY TRUE.