ირაკლი კობახიძე: 2020 წელს მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 4300 დოლარს შეადგენდა, 2025 წელს 10 000-ს გადააჭარბებს
საქსტატის ცნობით, მიმდინარე ფასებში დათვლით, 2020 წელს მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 4300 დოლარს და 2024 წელს 9200 დოლარს შეადგენდა. ფინანსთა სამინისტროს პროგნოზით, საბაზო სცენარის მიხედვით, 2025 წელს ის 10 000 დოლარს გაუთანაბრდება.
მიმდინარე ფასებში 133%-იანი ზრდა რეალური ეკონომიკის 133%-იან ზრდას არ ნიშნავს. კურსის ცვლილება და ინფლაცია სურათს მნიშვნელოვნად ამახინჯებს. მუდმივ 2015 წლის ფასებში დათვლით, 2020-2025 წელებში[1] მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 58%-ით - 4680-დან 7360 დოლარამდეა გაზრდილი. კიდევ უფრო ნაკლები - 48%, იქნება ჯამური ზრდის ტემპი პანდემიურ პერიოდთან შედარებით.
ნომინალურად სწორი მონაცემის თუმცა ისეთი დეტალების უგულებელყოფის გათვალისწინებით, რამაც წარმატება გაორმაგებულად წარმოაჩინა, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
„ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ ეკონომიკაზე საუბრისას განაცხადა: „მინდა შეგახსენოთ, რომ 2020 წლის ბოლოს ჩვენი ეკონომიკა იყო დაახლოებით 4 ათას 300 დოლარი და დღეს არის გაზრდილი, 9 ათას 200 დოლარამდე ერთ სულ მოსახლეზე. პირველად ისტორიაში გადასცდება 10 ათას დოლარს, ეკონომიკა გაიზარდა დოლარში 2-ჯერ და მეტად“.
საქსტატის ცნობით, 2020 წელს მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 4300 დოლარს შეადგენდა, რომელიც 2024 წელს 9200 დოლარამდე გაიზარდა, 2025 წლის საპროგნოზო მაჩვენებელი კი საბაზო სცენარით 10 000 დოლარია.
დოლარში დათვლით, ნომინალური მშპ 5 წელიწადში 135%-ითაა გაზრდილი, ეს მაშინ, როცა ლარში ზრდის ტემპმა 107% შეადგინა (13 375-დან 27 700) ლარამდე. კიდევ უფრო ნაკლები, 56% იყო რეალური ჯამური ზრდის ტემპი.
ნომინალურ მშპ-ზე გავლენას ინფლაცია ახდენს, ხოლო თუ მას უცხოურ ვალუტაში დავითვლით, კიდევ ერთი ფაქტორი კურსის ცვლილებაც დაემატება. სხვაობა გრძელვადიან პერიოდში უფრო თვალსაჩინო ხდება.
გრაფიკი 1: მშპ ერთ სულ მოსახლეზე მიმდინარე ფასებში
2012-2020 წლებში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 5%-ით - 4530-დან 4300-მდე შემცირდა, ხოლო ლარში 79%-ით - 7500-დან 13 400-მდე გაიზარდა. რეალურად, ამ პერიოდში ეკონომიკა არც შემცირებულა და არც იმ მასშტაბით გაზრდილა. მუდმივ 2019 წლის ფასებში დათვლით, მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 2012-2020 წლებში 29%-ით - 9700-დან 12500 ლარამდე გაიზარდა. ერთი რომელიმე წლის მონაცემის მეორესთან შედარებისას, რეალობას ყველაზე მეტად მუდმივ ფასებში დათვლილი მშპ ასახავს.
ირაკლი კობახიძემ, როდესაც 10 000 დოლარი დაასახელა, სავარაუდოდ 2025 წელი იგულისხმა და საპროგნოზო მაჩვენებელი მიმდინარე ფასებში მართლაც ასეა. საბაზო სცენარის მიხედვით, 2025 წელს მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 10 000 დოლარს, ხოლო ოპტიმისტური სცენარის მიხედვით, 10 100 დოლარს გაუთანაბრდება. დოკუმენტში მუდმივ ფასებში დათვლილი მშპ-ს საპროგნოზო მაჩვენებელი მოცემული არ არის, თუმცა ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლით მისი გამოთვლა შესაძლებელია.
საქსტატს მუდმივ ფასებში მშპ მხოლოდ ეროვნულ ვალუტაში აქვს დათვლილი. 2020-2024 წლებში 2019 წლის ფასებში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 46%-ით - 12 500-დან 18 300ლარამდე გაიზარდა. ათ თვეში მშპ 7.6%-ით გაიზარდა. ამ ტემპის შენარჩუნების შემთხვევაში, მშპ 2020 წელთან შედარებით, 57%-ით იქნება გაზრდილი.
მსოფლიო ბანკს დოლარში მშპ 2015 წლის მუდმივ ფასებში აქვს დათვლილი. 2020-2024 წლებში საქართველოში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 2015 წლის მუდმივ ფასებში დათვლით, 47%-ით - 4660-დან 6840 დოლარამდე გაიზარდა, 7.6%-იანი ზრდის შენარჩუნების შემთხვევაში ის დაახლოებით 7330 დოლარს გაუთანაბრდება, რაც 58%-იანი ზრდაა და არა 133%-იანი.
ასეთი დიდი სხვაობის მიზეზი გაცვლითი კურსის ცვლილება და ინფლაცია გახდა. 2020 წელს დოლარის საშუალო ღირებულება 3.11 ლარს შეადგენდა, 2025 წელს (იანვარ-ნოემბერში) 2.75-ს, გარდა ამისა, 2020 წლის შემდეგ სამომხმარებლო ფასები 32%-ით გაიზარდა.
კურსის ცვლილებისა და ინფლაციის გარდა, 2020 წელს კიდევ ერთი პრობლემა აქვს - ის პანდემიური წელია, რა დროსაც სახელმწიფოთა უმრავლესობაში ეკონომიკა მკვეთრად შემცირდა და საბაზო პერიოდის გათვალისწინებით, 2021 წელს პირიქით, მკვეთრად მკვეთრად გაიზარდა.
მიმდინარე ფასებშიც კი, 2019-2025 წლებში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 111%-ით - 4740-დან 10 000 დოლარამდე იქნება გაზრდილი, ხოლო მუდმივ ფასებში 47%-ით - 4975-დან 7360 დოლარამდე.
გრაფიკი 2: მშპ ერთ სულ მოსახლეზე (აშშ დოლარი)
წყარო: მსოფლიო ბანკი და საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო
მიმდინარე ფასებში დათვლით მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 2020 წელს 4300 დოლარს შეადგენდა და 2025 წელს საბაზო სცენარით 10 000-ს მიაღწევს ანუ 133%-ით გაიზრდება, თუმცა მუდმივ ფასებში დათვლით, ზრდის ტემპი 5 წელიწადში ბევრად ნაკლები - 58% იქნება (4660-დან 7360 დოლარამდე), ხოლო 6 წელიწადში, პანდემიამდელ პერიოდთან შედარებით კიდევ უფრო ნაკლები - 48% (4975-დან 7360 დოლარამდე). ნომინალურად სწორი მონაცემის, თუმცა ისეთი დეტალების უგულებელყოფის გათვალისწინებით, რამაც წარმატების გაორმაგებულად წარმოჩენის შესაძლებლობა გააჩინა, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
[1] 2020-2024 წლებში მსოფლიო ბანკის მონაცემებით მუდმივ 2015 წლის ფასებში დათვლით მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 47%-ით 4660-დან 6840 დოლარამდე გაიზარდა. 2025 წლის იანვარ-ოქტომბერში მშპ-ის ზრდის ტემპმა 7.6% შეადგინა, საიდან შესაძლებელია 2025-ის მიახლოებითი მონაცდემის გამოთვლა 6840*1.076=7360. საბოოლოოდ მიღებული მონაცემი შესაძლოა მცირედით განსხვავდებიდეს 7360 დოლარისგან, თუმცა ახლოს იქნება მასთან.

Irakli Kobakhidze: “The GDP per capita was USD 4,300 in 2020; it will exceed USD 10,000 in 2025.”
The GDP per capita was USD 4,300 in 2020 and USD 9,200 in 2024 when measured at current prices according to GeoStat. The Ministry of Finance’s baseline scenario projects it will reach USD 10,000 in 2025.
A 133% increase at current prices does not equate to a 133% growth in the real economy as exchange rate fluctuations and inflation significantly distort the picture. The GDP per capita grew by 58% from USD 4,680 in 2020 to USD 7,360 in 2025 measured in constant 2015 pries. The total growth rate would be even lower at 48% as compared to the pandemic period.
Whilst the nominal figures are correct, omitting such details exaggerate the scale of success. Considering the above, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement is HALF TRUE.
Commenting on the economy, Irakli Kobakhidze stated: “I want to remind you that the economy was around USD 4,300 per capita at the end of 2020 and today it has grown to USD 9,200 per capita. It will exceed USD 10,000 for the first time in history. The economy has more than doubled in USD terms.”
The GDP per capita was USD 4,300 in 2020, rising to USD 9,200 in 2024, with a 2025 baseline projection of USD 10,000 according to GeoStat.
The nominal GDP grew by 135% over five years when measured in USD whilst in GEL it increased by 107% from GEL 13,375 to GEL 27,700. The real cumulative growth was even lower – 56%.
The nominal GDP is affected by inflation and calculating it in foreign currency adds exchange rate fluctuations as another factor. The difference becomes more pronounced over the long term.
Graph 1: GDP Per Capita in Current Prices
Source: National Statistics Office of Georgia, Ministry of Finance of Georgia
The GDP per capita fell 5% in USD terms from USD 4,530 in 2012 to USD 4,300 in 2020 whilst in GEL it grew by 79% from GEL 7,500 to GEL 13,400. The economy neither contracted nor grew to that extent in real terms. The GDP per capita rose 29% during 2012-2020, from GEL 9,700 to GEL 12,500, when measured in 2019 constant prices. When comparing data across years, the GDP calculated in constant prices best reflects the real picture.
Irakli Kobakhidze likely referred to 2025 when mentioning USD 10,000 and the projected figure at current prices aligns with it. The GDP per capita is expected to reach USD 10,000 under the baseline scenario whilst in the optimistic scenario – USD 10,100. The projection in constant prices is not provided in the document although it can be estimated using economic growth data.
GeoStat calculates the GDP in constant prices only in the national currency. The GDP per capita in 2019 prices rose by 46% between 2020 and 2024 – from GEL 12,500 to GEL 18,300. The GDP grew 7,6% over ten months. If the aforementioned pace continues, it will be 57% higher than in 2020.
The World Bank calculates the GDP in USD at constant 2015 prices. Georgia’s GDP per capita rose 47% between 2020 and 2024 – from USD 4,660 to USD 6,840 in 2015 constant prices. If the 7.6% growth rate persists, it will reach around USD 7,330, representing a 58% increase – not 133%.
The large discrepancy is due to the exchange rate changes and inflation. The average USD exchange rate was GEL 3,11 in 2020; in 2025 (January-November) it was GEL 2.75. Additionally, consumer prices have risen by 32% since 2020.
Beyond exchange rates and inflation, 2020 was a pandemic year, during which most economies contracted sharply, followed by strong growth in 2021 when the base effect is considered.
The GDP per capita will increase by 111% even at current prices, from USD 4,740 in 2019 to USD 10,000 in 2025, whilst in constant prices it rises 47% – from USD 4,975 to USD 7,360.
Graph 2: GDP Per Capita (USD)
Source: World Bank, Ministry of Finance of Georgia
When measured at current prices, the GDP per capita was USD 4,300 in 2020 and is projected to reach USD 10,000 in 2025 under the baseline scenario, reflecting a 133% increase. However, growth over five years is much lower at 58% in constant prices – from USD 4,660 to USD 7,360 – and drops further to 48% over six years as compared to the pre-pandemic period – from USD 4,975 to USD 7,360. Whilst the nominal figures are correct, omitting such details exaggerate the scale of success. Considering the above, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement is HALF TRUE.