ღვინისა და სპირტიანი სასმელების ჯამურმა ექსპორტმა 565 მლნ დოლარს მიაღწია, ბაზარი დივერსიფიცირებულია
დავით სონღულაშვილი: ღვინისა და სპირტიანი სასმელების ჯამურმა ექსპორტმა 565 მლნ დოლარს მიაღწია, ბაზარი დივერსიფიცირებულია
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, დავით სონღულაშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
2024 წელს ექსპორტზე 276 მლნ დოლარი ღვინო და 289 მლნ დოლარის სპირტიანი სასმელები გავიდა. ჯამურმა ექსპორტი 2023 წელთან შედარებით 24%-ით, 455-დან 565 მლნ დოლარამდე გაიზარდა.
2024 წელს ღვინის 66% და სპირტიანი სასმელების 54% რუსეთში გაიყიდა. როგორც უშუალოდ 2024 წელს, ასევე ბოლო რამდენიმე წელიწადში რუსეთზე დამოკიდებულება გაიზარდა. გარდა იმისა, რომ რუსეთში გასაყიდი საექსპორტო ფასი საშუალოზე დაბალია, ნებისმიერ ერთ ქვეყანაზე მაღალი დამოკიდებულება რისკებთანაა დაკავშირებული. რუსეთის შემთხვევაში, რისკები კიდევ უფრო მაღალია.
ხელისუფლებაში ყოფნის 12 წლის განმავლობაში, „ქართულ ოცნებაში“ რამდენჯერმე განაცხადეს, რომ რთვლის სუბსიდირება დასრულდებოდა, თუმცა ის პრაქტიკულად არასდროს დასრულებულა. პირდაპირი სუბსიდირების გარდა, სახელმწიფო კომპანიები დაწუნებული ყურძნის შესყიდვასა და სპირტად გამოხდის პრაქტიკას განაგრძობენ, რაც ეფექტიან პოლიტიკად ვერ ჩაითვლება.
სტატისტიკურად სწორი მონაცემებისა და ტენდენციების მცდარად დასახელების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ დავით სონღულაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
მეათე მოწვევის პარლამენტის წევრმა ქართული ოცნებიდან დავით სონღულაშვილმა ღვინისა და სპირტიანი სასმელების ექსპორტთან დაკავშირებით განაცხადა: „ხელისუფლების მიერ გატარებული თანმიმდევრული პოლიტიკის შედეგად, ღვინისა და სპირტიანი სასმელების ექსპორტიდან მიღებული შემოსავლები, 2023 წელთან შედარებით, 24%-ითაა გაზრდილი.
განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ პროდუქცია ექსპორტირებულია 70 ქვეყანაში. ეს ნიშნავს იმას, რომ ბაზრები დივერსიფიცირებულია. ექსპორტის ზრდა განსაკუთრებით აღსანიშნავია ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზრებზე: ამერიკის შეერთებულ შტატებში, ევროპის მიმართულებით ისეთ ქვეყნებში, როგორებიცაა პოლონეთი, გერმანია, დიდი ბრიტანეთი და ა.შ., რაც კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს, რომ ის პოლიტიკა, რომელსაც ხელისუფლება ახორციელებს დარგთან მიმართებით არის სწორი და თანმიმდევრული“.
2024 წელს ექსპორტზე 276 მლნ დოლარის ღირებულების ღვინო და 289 მლნ დოლარის სპირტიანი სასმელი გავიდა. ღვინის ექსპორტში ადგილობრივი ექსპორტის წილი. 99%-ს აჭარბებს და რეექსპორტი მხოლოდ 1.5 მლნ-ია, სპირტიან სასმელებში ადგილობრივი ექსპორტი 250 მლნ-ს შეადგენს და რეექსპორტი 13%-ზე ოდნავ მეტს - 29 მლნ-ს.
როგორც მთლიან, ასევე ადგილობრივი ექსპორტის მიხედვით, საქმე გვაქვს თანხობრივად რეკორდულ მაჩვენებლებთან. მათი ჯამური ექსპორტი (რეექსპორტის ჩათვლით) მართლაც 565 მლნ აშშ დოლარს შეადგენს და 2023 წელთან შედარებით ნამდვილად 24%-ით არის გაზრდილი. ბოლო ერთ წელიწადში ღვინის ექსპორტი 7%-ით და სპირტიანი სასმელების ექსპორტი 47%-ით გაიზარდა.
განცხადების მეორე ნაწილი ბაზრების დივერსიფიცირება ეხებოდა. 2024 წელს რუსეთის წილმა ღვინის ექსპორტში 66%-ს მიაღწია, რაც ემბარგოს მოხსნის შემდეგ ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია.
გრაფიკი 1: ღვინის ექსპორტი (მლნ. აშშ დოლარი)
2024 წელს რუსეთის გარდა სხვა ქვეყნებში ექსპორტზე სულ 93 მლნ დოლარის ღვინო გავიდა, რაც 2021 წელთან შედარებით 15 მლნ-ით ნაკლებია და 2019 წლის მონაცემს მხოლოდ 3 მლნ დოლარით აღემატება, თუმცა თუ დოლარის მსყიდველუნარიანობის ცვლილებასაც გავითვალისწინებთ, 2019 წელთან შედარებითაც კლება დაფიქსირდება.
დავით სონღულაშვილმა ოთხი კონკრეტული სახელმწიფოც დაასახელა: აშშ, პოლონეთი, გერმანია და ბრიტანეთი. 2024 წელს ამ ოთხ ქვეყანაში ღვინის ექსპორტი 18%-ით (26.5-დან 31.4 მლნ დოლარამდე) გაიზარდა. ამ ოთხი ქვეყნის ჯამურმა წილმა მთლიან ექსპორტში 11.4% შეადგინა. მიუხედავად იმისა, რომ ბრიტანეთში ექსპორტი 2019-2024 წლებში 3-ჯერ გაიზარდა, მისი წილი მთლიან ექსპორტში დღესაც 0.7%-ზე ნაკლებია.
გრაფიკი 2: ღვინის ექსპორტი (მლნ. აშშ დოლარი)
ღვინის მსგავსად, სპირტიანი სასმელების ექსპორტშიც რუსეთი ლიდერობს, მისმა წილმა ემბარგოს მოხსნის შემდეგ 50%-იან ზღვარს პირველად 2024 წელს გადააჭარბა. დამოკიდებულება ერთბაშად 20 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა.
გრაფიკი 3: სპირტიანი სასმელების ექსპორტი (მლნ. აშშ დოლარი)
დასახელებული ოთხი ქვეყნის წილი სპირტიანი სასმელების ექსპორტში კიდევ უფრო მცირეა. აშშ-ში, ბრიტანეთში, გერმანიასა და პოლონეთში 2024 წელს სულ 4.2 მლნ დოლარის სპირტიანი სასმელი გაიყიდა, რაც ჯამური ექსპორტის 1.5%-ია.
გრაფიკი 4: სპირტიანი სასმელების ექსპორტი (მლნ. აშშ დოლარი)
დავით სონღულაშვილმა ეს ოთხი სახელმწიფო სტრატეგიულ მიმართულების მქონედ მოიხსენია და განსაკუთრებული მნიშვნელობა მიანიჭა. ღვინის შემთხვევაში, მართალია, პოლონეთი მეორე ადგილს იკავებს, მაგრამ აშშ მეექვსე ადგილზეა, გერმანია მერვეზე და ბრიტანეთი მეთერთმეტეზე. რაც შეეხება სპირტიან სასმელებს, ამ შემთხვევაში, აშშ მეათე ადგილს იკავებს, პოლონეთი მეთხუთმეტეს, გერმანია ოცდამეშვიდეს და ბრიტანეთი ოცდამეთვრამეტეს. დავით სონღულაშვილს არათუ რუსეთი, არც უკრაინა უხსენებია, არც ყაზახეთი, არც ჩინეთი, არც სომხეთი, არც ბელარუსი და არც საფრანგეთი ანუ ის ქვეყნები, სადაც 2024 წელს ყველაზე მეტი ღვინო და სპირტიანი სასმელი გაიყიდა.
გრაფიკი 5: ღვინისა და სპირტიანი სასმელების ექსპორტი 2024 წელს (მლნ. აშშ დოლარი)
დავით სონღულაშვილმა ისიც თქვა, რომ ღვინო ექსპორტზე 70 ქვეყანაში გადის, რაც ფორმალურად სიმართლეს შეესაბამება, საქსტატის ცნობით, 2024 წელს ღვინო ექსპორტზე 72 სახელმწიფოში გავიდა, თუმცა 100 ათას დოლარიან ნიშნულს მხოლოდ 40 ქვეყანაში გადააჭარბა და ბოლო 32 სახელმწიფოში ჯამურად მხოლოდ 877 ათასი დოლარის ღვინო გაიყიდა.
ნებისმიერ ერთ ქვეყანაზე მაღალი დამოკიდებულება ეკონომიკურად გაუმართლებელი და რისკის შემცველია. პოლიტიკური კონიუნქტურა რუსეთის შემთხვევაში რისკებს მნიშვნელოვნად ზრდის. გარდა იმ რისკისა, რომ რუსეთმა ერთ დღეს შესაძლოა, კვლავ ემბარგო დააწესოს, რუსეთი დღემდე ერთ-ერთ ყველაზე იაფ ბაზრად რჩება. 2024 წელს 1 ლიტრი ღვინის საშუალო საექსპორტო ფასი რუსეთში 2.74 დოლარს შეადგენდა, სხვა ყველა ქვეყანაში საშუალოდ 21%-ით მეტს 3.32 დოლარს. სპირტიანი სასმელების შემთხვევაში, საშუალო საექსპორტო ფასი რუსეთშიც და სხვა ქვეყნებშიც 3.90 დოლარია.
ყოფილმა დეპუტატმა ხაზი „ხელისუფლების მიერ გატარებული თანმიმდევრულ პოლიტიკასაც“ გაუსვა, რითაც ექსპორტის თანხობრივი ზრდა ხელისუფლების დამსახურებად მიიჩნია.
12 წლის განმავლობაში, „ქართულ ოცნებაში“ რამდენჯერმე განაცხადეს, რომ რთვლის სუბსიდირების პროგრამა დასრულდებოდა, თუმცა ის რეალურად არასდროს დასრულებულა[1]. ღვინის ქარხნები სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ყოველწლიურად ფინანსდებიან იმ პირობით თუ კონკრეტული ჯიშის ყურძენს წინასწარ განსაზღვრულ ფასად ჩაიბარებენ. პირობითად, თუ ერთ კილოგრამ რქაწითელს 60 თეთრად ჩაიბარებენ, კილოგრამზე 30 თეთრს უმატებენ, რის შემდეგაც ჩამბარებლისთვის ჩასაბარებელი ფასი 90 თეთრი ხდება. გარდა ამისა, იმ ყურძენს, რომელსაც ქარხნები სუბსიდიითაც არ იბარებენ, სახელმწიფო კომპანიები ყიდულობენ და ძირითადად სპირტს ხდიან. 2013-2024 წლებში რთვლის პირდაპირ და ირიბ (სახელმწიფო კომპანიების მიერ ყურძნის შესყიდვა) სუბსიდირებაზე ჯამში 766 მლნ ლარი დაიხარჯა. გადასახადების გადამხდელების ფულით სუბსიდია და იძულებითი შესყიდვა ეფექტიან პოლიტიკად ვერ შეფასდება.
გრაფიკი 6: რთვლის სუბსიდირებაზე დახარჯული თანხები (მლნ. ლარი)
წყარო: მთავრობის ადმინისტრაცია
საერთო ჯამში, დავით სონღულაშვილი სტატისტიკის ნაწილში მართალია. ღვინისა და სპირტიანი სასმელების ექსპორტი ნამდვილად 24%-ით,565 მლნ-მდე გაიზარდა (რეექსპორტის ჩათვლით), თუმცა დივერსიფიცირების დონე არათუ გაიზარდა, პირიქით შემცირდა. ორივე შემთხვევაში, გაიზარდა რუსეთის წილი, რომელიც პოლიტიკური სიტუაციის გამო, მომეტებულ რისკთანაა დაკავშირებული. წარმატებულ პოლიტიკად ვერც დაუსრულებელი სუბსიდია შეფასდება. ყველა ამ ფაქტობრივი გარემოებისა და ტენდენციის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ დავით სონღულაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
[1] 2017-2020 წლებში პირდაპირი სუბსიდირება შეწყდა, თუმცა სახელმწიფო კომპანიები ყურძნის შესყიდვას განაგრძოდბდნენ.

Verdict: FactCheck concludes that David Songulashvili’s statement is HALF TRUE.
Wine exports totalled USD 276 million whilst spirituous beverages accounted for USD 289 million in 2024. Combined exports saw a 24% increase, rising from USD 455 million in 2023 to USD 565 million in 2024.
Russia accounted for 66% of exported wine and 54% of exported spirits in 2024. This growing export dependence on Russia has been evident not just in 2024 but in previous years as well. In addition to export prices to Russia remaining below average, such reliance on a single country poses significant risks – risks that are particularly prominent in the case of Russia.
The Georgian Dream government has repeatedly announced plans to halt the vintage subsidy programme during their 12 years in power, yet it has never been fully discontinued. Alongside direct subsidies, state-owned companies continue to purchase damaged grapes for alcohol production which cannot be regarded as efficient policymaking.
Considering the correct data but inaccurately presented tendencies, FactCheck concludes that David Songulashvili’s statement is HALF TRUE.
David Songulashvili, a member of the 10th Convocation Parliament from the Georgian Dream party, stated regarding the export of wine and alcoholic beverages: “As a result of the consistent policy pursued by the government, revenues from the export of wine and spirituous beverages have increased by 24% as compared to 2023.
It is particularly noteworthy that wine products are exported to 70 countries, highlighting a diversified market. Export growth is especially prominent in strategic markets for Georgian wine: the United States and European countries like Poland, Germany, Great Britain, etc. This further underscores that the government’s policy in the sector is both correct and consistent.”
Wine exports totalled USD 276 million whilst spirituous beverages accounted for USD 289 million in 2024. The share of domestic exports in wine exports exceeds 99%, with re-exports amounting to only USD 1.5 million. Furthermore, domestic exports of alcoholic beverages total USD 250 million whilst re-exports account for slightly over 13% at USD 29 million.
Record levels have been marked both in terms of total and domestic exports. Total exports (including re-exports) indeed amount to USD 565 million and a 24% rise has been market as compared to 2023. Wine exports have grown by 7% whilst exports of spirituous beverages have increased by 47% over the past year.
The second part of the statement addressed market diversification. Russia’s share in wine exports reached 66% in 2024, marking the highest level since the embargo was lifted.
Graph 1: Export of Wine (USD Million)
A total of USD 93 million worth of wine was exported to countries other than Russia which is USD 15 million less than in 2021 and only USD 3 million more than in 2019. However, a decrease as compared to 2019 becomes evident when accounting for the change in the purchasing power of the USD.
Moreover, David Songulashvili mentioned four specific countries: the US, Poland, Germany and Great Britain. Wine exports to these four countries grew by 18%, rising from USD 26.5 million to USD 31.4 million in 2024. The combined share of the aforementioned countries in total exports amounted to 11.4%. Despite exports to Great Britain increasing threefold form between 2019 and 2024, its share in total exports remains below 0.7% to this day.
Graph 2: Export of Wine (USD Million)
Russia also leads in the export of spirits similar to wine with its share surpassing the 50% mark for the first time in 2024 since the embargo was lifted. This dependence has increased by 20 percentage points at once.
Graph 3: Exports of Spirituous Beverages (USD Million)
The share of the four cited countries in the export of spirits is even smaller. A total of USD 4.2 million worth of alcoholic beverages were sold to the US, Great Britain, Germany and Poland in 2024, accounting for a mere 1.5% of total exports.
Graph 4: Export of Spirituous Beverages (USD Million)
David Songulashvili referred to these four countries as having a strategic direction and gave them special importance. Whilst Poland ranks second in the case of wine, the US ranks sixth, Germany ranks eighth and Great Britain ranks eleventh. For alcoholic beverages, the US ranks tenth, Poland ranks fifteenth, Germany ranks twenty-seventh and Great Britain ranks thirty-eighth. Notably Songulashvili did not mention Russia, Ukraine, Kazakhstan, China, Armenia, Belarus or France – countries where the most wine and spirits were sold in 2024.
Graph 5: Export of Wine and Spirits in 2024 (USD Million)
David Songulashvili also claimed that wine is exported to 70 countries, which is formally accurate, as wine was exported to 72 countries in 2024, according to GeoStat. However, the USD 100,000 threshold was surpassed in only 40 of those countries with a combined total of just USD 877,000 worth of wine sold across the remaining 32 destinations.
High dependence on a single country is economically unjustified and risky. The political situation with Russia amplifies these risks. Beyond the possibility of Russia imposing another embargo, it also remains as one of the cheapest markets. The average export price of 1 litre of wine in Russia was USD 2.74 as compared to an average of USD 3.32 in other countries – 21% higher. However, the average export price of alcoholic beverages is USD 3.90 in both Russia and other destinations.
The former MP also underlined the “consistent policy pursued by the government,” attributing the increase in exports to the government’s efforts.
The Georgian Dream government has repeatedly announced plans to halt the vintage subsidy programme during their 12 years in power, yet it has never been fully discontinued.[1] Wineries receive annual funds from the state budget under the condition that they purchase specific varieties of grapes at predetermined prices. For example, if one kilogram of Rkatsiteli is purchased at GEL 0.60, a subsidy of GEL 0.30 per kilogram is added, bringing the final price to GEL 0.90. Furthermore, grapes that are not accepted by factories, even with the subsidy, are purchased by state-owned companies and are mainly used for spirit production. A total of GEL 766 million was spent on direct and indirect (grape purchases by state companies) subsidies for the harvest. Subsidies and forced purchases funded by taxpayers’ money cannot be regarded as an efficient policy.
Graph 6: Expenditure on Vintage Subsidies (USD Million)
Source: Administration of the Government
Overall, David Songulashvili was correct about the statistics. Whilst the export of wine and spirits has indeed increased by 24% to USD 565 million (including re-exports), the degree of market diversification has not increased; in fact, it has decreased. Russia’s share has grown in both cases, amplifying the associated risks due to the political situation. Additionally, endless subsidies cannot be regarded as a successful policy. Considering all the aforementioned factual circumstances and tendencies, FactCheck concludes that David Songulashvili’s statement is HALF TRUE.
[1] Whilst direct subsidies were discontinued during 2017-2020, state-owned companies continued to purchase grapes in this period.