დეზინფორმაცია: ოლენივკას კოლონია უკრაინელებმა „ჰაიმარსის“ გამოყენებით დაბომბეს
Facebook-მომხმარებლებმა დონეცკის რეგიონში, ოლენივკაში, ციხეზე, სადაც აზოვის ბატალიონის ტყვეები იმყოფებოდნენ, შეტევის შესახებ ინფორმაცია სოციალურ ქსელში გაავრცელეს. აღნიშნული პოსტების თანახმად, დაბომბვა „ჰაიმარსის“ ამერიკული სარაკეტო სისტემის მეშვეობით ამერიკელებმა და უკრაინელებმა განახორციელეს, რადგან მათ იცოდნენ, რომ ტყვეები უკრაინის ხელისუფლების წინააღმდეგ ოფიციალურ ჩვენებას მისცემდნენ. კერძოდ, ჟურნალისტის ზაზა დავითაიას და ყოფილი ოფიცრის, რომელიც ღალატის ბრალდებით იყო გასამართლებული, ტრისტან წითელაშვილის მტკიცებით, ტყვეები აპირებდნენ, ეღიარებინათ, რომ უკრაინა აშშ-ის ხელისუფლების ხელშეწყობითა და წაქეზებით რუსეთის წინააღმდეგ სამხედრო მოქმედებებს გეგმავდა. ისინი ასევე ამტკიცებდნენ, რომ რუსები ტყვეებს საერთაშორისო კონვენციის დაცვით ეპყრობიან, ხოლო უკრაინელები პატიმრებს აწამებენ.
2022 წლის 29 ივლისს, ღამით, ოლენივკას ციხეზე, რომელიც რუსეთის მიერ კონტროლირებად, დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მდებარეობს, შეტევა განხორციელდა. შედეგად დაზიანდა შენობა, სადაც უკრაინელი სამხედრო ტყვეები იმყოფებოდნენ და 50-ზე მეტი უკრაინელი ტყვე გარდაიცვალა. რუსეთმა და მის მიერ მხარდაჭერილმა დონეცკელმა სეპარატისტებმა მომხდარში უკრაინის შეიარაღებულ ძალები დაადანაშაულეს. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა, გენერალმა იგორ კონაშენკოვმა განაცხადა, რომ ეს „სისხლიანი პროვოკაცია“ უკრაინის რეჟიმმა ამერიკული სარაკეტო სისტემა „ჰაიმარსის“ გამოყენებით მოაწყო, რათა ტყვეებს უკრაინის წინააღმდეგ ოფიციალური ჩვენება არ მიეცათ. მოცემულ საკითხთან დაკავშირებით უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენშტაბმა განცხადება გამოაქვეყნა, სადაც აღნიშნული იყო, რომ „ჩადენილი აფეთქება არის რუსეთის ფედერაციის მიერ მოწყობილი სამხედრო პროვოკაცია და ტიპური „ცრუ დროშის“ ოპერაცია, რომლის მიზანია ომის დანაშაულების დაფარვა, უკრაინის შეიარაღებული ძალების დისკრედიტაცია, უკრაინისთვის დასავლური იარაღის მიწოდების შეფერხება და უკრაინულ საზოგადოებაში დაძაბულობის გაზრდა“. მაღალი სიზუსტის შეიარაღების წყალობით, უკრაინის შეიარაღებული ძალები ზუსტ იერიშს მხოლოდ რუსულ სამხედრო ობიექტებზე ახორციელებენ. უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს საარტილერიო და სარაკეტო დარტყმები არ განუხორციელებიათ - ნათქვამია უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენშტაბის განცხადებაში.
აღნიშნულთან დაკავშირებით CNN-მა გამოძიება ჩაატარა. გამოძიების ფარგლებში გაანალიზეს შემთხვევის ადგილიდან მოპოვებული ვიდეო და ფოტომასალა, ასევე თავდასხმამდე და თავდასხმის შემდეგ გადაღებული სატელიტური ფოტოები, სასამართლო ექსპერტიზისა და შეიარაღების ექსპერტების მიერ ჩატარებული კვლევის შედეგები და დაასკვნეს, რომ მოვლენების განვითარების რუსული ვერსია, დიდი ალბათობით, ყალბია.
წყარო: CNN
მოცემულ ფოტოებზე, რომლებიც თავდასხმის შემდეგაა გადაღებული, ოლენივკას საპატიმროს იმ შენობის (საწყობის) ნანგრევებია ასახული, სადაც ტყვეები იმყოფებოდნენ. როგორც ფოტოებზე ჩანს, შენობის კედლები და სახურავის ნაწილი შეტევის შემდეგ შენარჩუნებულია. ექსპერტების თანახმად, სარაკეტო სისტემა „ჰაიმარსის“ გამოყენების შემთხვევაში შენობას გაცილებით მასშტაბური ზიანი მიადგებოდა. შეიარაღების ექსპერტმა კრის კობ-სმიტმა CNN-თან განაცხადა, რომ მოცემული შენობა, რომელსაც თხელი კედლები და მეტალის სახურავი აქვს, „ჰაიმარსის“ დარტყმის შედეგად მთლიანად განადგურდებოდა. „აფეთქების შედეგად გაჩნდებოდა კრატერები, შედეგად მივიღებდით დანგრეულ კედლებს და აფეთქებულ სხეულებს“, - განაცხადა კრის კობ-სმიტმა. ექსპერტების აზრით, მეტად სავარაუდოა, რომ ხანძრის წყარო შენობის შიგნით იყო, რადგან შენობასა და ადამიანების სხეულებზე მიყენებული დაზიანებები, საწოლების განლაგება ფართოდ გავრცელებული ძლიერი ცეცხლის შედეგს ჰგავს და არა გარეგანი აფეთქების.
„ჰაიმარსის“ სარაკეტო სისტემის გამანადგურებელი ძალის უკეთ აღსაქმელად CNN-მა წარმოადგინა სატელიტური ფოტომასალა, რომელიც ხერსონის ოლქის ქალაქ ნოვა კახოვკაში „ჰაიმარსის“ გამოყენებით რუსული იარაღის საწყობის აფეთქების შედეგებს ასახავს. როგორც მარჯვენა ფოტოზე ჩანს, სარაკეტო სისტემა „ჰაიმარსის“ დარტყმის შედეგად ნოვა კახოვკაში მდებარე შენობა მთლიანად განადგურებულია. შენობის კედლების კვალი, ოლენივკას საპატიმროსგან განსხვავებით, ადგილზე არ არის.
ადგილი: ნოვა კახოვკა
კომპანია Maxar Technologies-ის მიერ გავრცელებულ სატელიტურ ფოტოებზე ოლენივკას საპატიმროს საწყობი აფეთქებამდე და აფეთქების შემდეგ არის ასახული. როგორც მარჯვენა ფოტოზე ჩანს, ოლენივკას საპატიმროს საწყობის შენობა დაზიანებულია, თუმცა დაზიანების მასშტაბები გაცილებით მცირეა.
ადგილი: ოლენივკა
წყარო: Maxar
ამასთან ერთად, „ჰაიმარსის“ სარაკეტო სისტემის გამოყენება საწყობზე იერიშის მისატანად არარაციონალური იქნებოდა, რადგან „ჰაიმარსი“ არის ძვირადღირებული სარაკეტო სისტემა, რომელიც შორ მანძილზე იერიშის მისატანად გამოიყენება. დაზიანებული შენობა კი ფრონტის ხაზიდან დაახლოებით 15 კილომეტრში მდებარეობს.
ბუნებრივია, რომ საარტილერიო სარაკეტო სისტემის გამოყენებისას აფეთქების ძლიერი ხმა იქნებოდა, თუმცა CNN-თან საუბარში ერთ-ერთი სამხედრო პატიმრის დედამ აღნიშნა, რომ ოლენივკაში ტყვეებს აფეთქების ხმა არ გაუგიათ. ოლენივკაში დატყვევებული აზოველების ოჯახის წევრების ჩვენებები ასევე მიანიშნებს, რომ შემთხვევამდე რამდენიმე დღით ადრე ოლენივკას ციხის ძირითადი შენობებიდან დაახლოებით 200 უკრაინელი ომის ტყვე ციხის საწყობის შენობაში გადაიყვანეს, მათ შორის, ჭარბობდნენ ისეთი ტყვეები, რომლებიც აჯანყების მცდელობით რუსულ სამხედრო ძალებს საფრთხეს უქმნიდნენ. შესაბამისად, გამოძიების შედეგების თანახმად, ფაქტობრივად შეუძლებელია, რომ ციხეზე თავდასხმა „ჰაიმარსის“ გამოყენებით უკრაინული მხარის მიერ განხორციელებულიყო.
ციხეზე შეტევის შემდეგ წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტმა ოლენივკას საპატიმრო დაწესებულებაში გამოძიების დაწყების მიზნით შესვლა მოითხოვა, რაზეც რუსეთმა უარი განაცხადა. 4 აგვისტოს, აშშ-ის ეროვნული უშიშროების საბჭოს სპიკერმა ჯონ კირბიმ, დაზვერვის ანგარიშებზე დაყრდნობით, განაცხადა, რომ შესაძლოა, რუსეთი დანაშაულის თავიდან არიდების მიზნით შემთხვევის ადგილზე ცრუ მტკიცებულებებს ათავსებს და ამიტომ დამოუკიდებელ გამომძიებლებს ადგილზე წვდომის უფლებას არ აძლევს.
გარდა ამისა, პოსტში ნახსენებია დეზინფორმაცია, რომ რუსები ტყვეებს საერთაშორისო კონვენციის დაცვით ეპყრობიან, ხოლო უკრაინელები პატიმრებს აწამებენ. აღნიშნული უსაფუძვლო მტკიცება, ომის მიმდინარეობის პერიოდში არაერთხელ გავრცელდა. რუსული მხარე დადგმულ ვიდეოებს აქვეყნებდა, სადაც ნაჩვენებია, რომ უკრაინელი ტყვეები კარგ პირობებში იმყოფებიან. რეალურად, აღნიშნულის საპირისპირო არაერთი ფაქტი არსებობს.
უკრაინაში გაერო-ს ადამიანის უფლებათა მონიტორინგის მისიის 29 ივნისის ანგარიშში აღნიშნულია, რომ არსებობს მტკიცებულებები კიევის, ჩერნიგოვის, ხარკოვისა და სუმის რეგიონების 30-ზე მეტ დასახლებაში მშვიდობიანი მოქალაქეების სიკვდილით დასჯის შესახებ. ანგარიშში ასევე აღნიშნულია, რომ ფიქსირდება ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლების, ჟურნალისტების, სამოქალაქო საზოგადოების აქტივისტების გაუჩინარების ფაქტები. მისიამ სექსუალური ძალადობის 23 შემთხვევა დააფიქსირა, რაც ძირითადად რუსეთის შეიარაღებულ ძალების მიერ იყო ჩადენილი. მონიტორინგის მისიაში ასევე აღნიშნულია, რომ არსებობს დიდი რაოდენობით ვიდეოები, რომლებიც ასახავს, რომ უკრაინელ ომის ტყვეებს შეურაცხყოფას აყენებენ და აშინებენ. ანგარიშის თანახმად, ასევე არსებობს ვიდეოები, სადაც ჩანს, რომ ომის ტყვეები დაკავებისთანავე იკითხებიან, ხოლო ზოგს სისხლჩაქცევები აღენიშნება.
ასევე, Human Rights Watch-ის თანახმად, 13 აპრილს ეუთო-ს ეგიდით გამოცემულ ანგარიშში გამოთქმულია შეშფოთება, რომ ომის ტყვეების უფლებებს ორივე მხარე (რუსული და უკრაინული) არღვევს, რადგან წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის წარმომადგენლებს ომის ტყვეებთან ვიზიტის საშუალებას არ აძლევს.
აღნიშნულთან დაკავშირებით შეგიძლიათ, გაეცნოთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიებს (ბმული 1, ბმული 2)
ამდენად, რუსული მხარის მტკიცება, რომ უკრაინელ სამხედრო ტყვეებს რუსები ყველაზე ჰუმანურად ეპყრობიან, კრემლის პროპაგანდისტული გზავნილია, რომელსაც რეალური საფუძველი არ გააჩნია. ასევე საფუძველს მოკლებულია მტკიცება, რომ ოლენივკას ციხე უკრაინელებმა „ჰაიმარსის“ გამოყენებით ააფეთქეს.

Facebook users disseminated information in the social networks about the attack on the Olenivka prison in the Donetsk region where fighters from the Azov regiment are held captives. According to those publications, the Olenivka prison was bombed by Americans and Ukrainians with the US-made HIMARS missile system since they knew that the prisoners would have testified against the government of Ukraine. In particular, according to Zaza Davitaia, a journalist, and Tristan Tsitelashvili, a retired officer who was tried for treason, the prisoners were going to admit that Ukraine was planning military operations against Russia with the encouragement and the support of the US authorities. They also claimed that the Russians treat prisoners in full observance of the international conventions whilst Ukrainians torture the prisoners.
On 29 July 2022, a night-time attack was carried out on the Olenivka prison, situated in the temporarily Russian-controlled occupied territory. As a result, a building were Ukrainian prisoners of war were held captive was damaged and over 50 Ukrainian POWs were killed. Russia and Russia-supported separatists from Donetsk blamed the Armed Forces of Ukraine for the incident. The spokesperson of the Russian MoD, General Igor Konashenkov, stated that the Ukrainian regime organised this “bloody provocation” with the HIMARS missile system in order to make sure POWs do not testify against Ukraine. The General Staff of the Armed Forces of Ukraine released a statement in this regard to emphasise that the “bombardment is a military provocation organised by the Russian Federation and it is a typical false-flag operation which aims to hide war crimes, discredit the Armed Forces of Ukraine, hinder the supply of Western weapons to Ukraine and increase tensions among Ukrainian society.” The General Staff of the AFU also added that owing to high-precision weaponry, the AFU conducts precise attacks on Russia’s military facilities alone and it has not carried out artillery and missile strikes.”
CNN conducted an investigation about the incident. As part of the investigation, footage and photographs retrieved from the scene, as well as satellite imagery taken before and after attack together with the results of court forensics and arms expert studies, concluded that the Russian version of the event is very likely a fabrication.
Source: CNN
The imagery taken after the strike shows the ruins of those compounds (warehouses) of the Olenivka prison where POWs were held. The imagery shows that the walls of a building and part of a roof survived the strike. According to the experts, the building would have been much more severely damaged in the case of a strike from the HIMARS missile system. In his interview with CNN, Weapons Expert Chris Cobb-Smith stated that the building, a warehouse with thin walls and a metal roof would not have been left standing by a HIMARS strike, adding: “If it was a guided multiple launch rocket system, you’d see craters, ceilings and walls shattered, bodies blown up. The experts also believe that it is more likely that source of the fire was within the building, since damage to the building and human bodies as well as placement of beds seem to be caused by an extensive and intensive fire rather than by a high explosive strike from the outside.”
In order to better understand the destructive power of the HIMARS rocket system, CNN provided satellite imagery which shows the results of a strike at a Russian weapons warehouse in Nova Kakhovka. The photograph in the right shows that the HIMARS strike completely destroyed the building in Nova Kakhovka. There are no signs of building walls as opposed to the Olenivka prison.
Location: Nova Kakhovka
The satellite imagery disseminated by Maxar Technologies shows the warehouse of the Olenivka prison before and after the explosion. As shown in the photo on the right, building of the Olenivka warehouse is damaged, although the scale of damage is much less.
Location: Olenivka
Source: Maxar
At the same time, firing HIMARS rocket systems to strike a warehouse would have been irrational since HIMARS is a costly rocket system typically intended to hit long-distance targets. The damaged building, however, is located nearly 15 kilometres from the frontline.
Naturally, strikes from a missile-artillery system would have been heard. However, the mother of one of the POWs stated in her interview with CNN that the prisoners did not hear the rocket hit. Testimonies of family members of the POWs also indicate that a several days before the incident, nearly 200 Ukrainian POWs were moved from the main premises of Olenivka prison into the prison warehouse building. Among those POWs were those who posed danger to the Russian military by their attempts of rebellion. Therefore, it is virtually impossible that the strike on the prison was carried out by Ukraine with the HIMARS according to the investigation results.
After the strike on the Olenivka prison, the International Committee of the Red Cross requested access to the site, although Russia denied that request. On 4 August 2022, US National Security Council spokesman, John Kirby, citing intelligence reports, said Russia might be planting false evidence at the scene to deflect blame and therefore does not allow independent investigators to visit the site of the attack.
In addition, the publication includes disinformation that the Russians are treating prisoners in compliance with international conventions whilst Ukrainians are torturing the POWs. This groundless claim has been promoted multiple times during the war. The Russian side released several staged videos which showed that the Ukrainian POWs are in good conditions. However, there are numerous facts that prove the opposite.
On 29 June 2022, the UN Human Rights Monitoring Mission in Ukraine released a report saying that there are documented and verified allegations of unlawful killings, including summary executions of civilians in more than 30 settlements in the Kyiv, Chernihiv, Kharkiv and Sumy regions. The report also highlighted that arbitrary detention and the enforced disappearance of representatives of local authorities, journalists, civil society activists and other civilians by Russian armed forces and affiliated armed groups also take place. The mission further identified 23 cases of sexual violence, mostly attributable to the Russian armed forces. In addition, videos depicting insults, humiliation and ill-treatment toward Ukrainian POWs are also abundant. The report further underlined that there are videos showing that POWs are interrogated immediately after being captured and some of them have bruises on their bodies.
Furthermore, a 13 April 2022 report of Human Rights Watch, published under the auspices of the OSCE, expresses concern over the violation of the rights of POWs from both sides (Russian and Ukrainian) since representatives of the International Red Cross Committee are not allowed to visit the POWs.
More information about the issue can be found in previous FactCheck articles (link 1 and link 2).
Therefore, the claim of the Russian side that the Russians are treating Ukrainian POWs most humanely is merely the Kremlin’s propaganda message which is absolutely groundless. The claim that the Ukrainians blew up the Olenivka prison with a HIMARS strike is also ill-founded.