დეზინფორმაცია: მარიუპოლის საავადმყოფოზე რუსეთის ჯარის მიერ საჰაერო თავდასხმა არ განხორციელებულა
კრემლის მიერ კონტროლირებულმა რუსეთის პირველმა არხმა და ასევე სხვა რუსული პროპაგანდის წყაროებმა გაავრცელეს ინფორმაცია, სადაც რუსეთის მიერ მარიუპოლის სამშობიაროზე საჰაერო თავდასხმას უარყოფენ. კერძოდ, მათ გამოაქვეყნეს მარიუპოლის სამშობიაროს დაბომბვის შემდგომ გადაღებულ კადრებში მოხვედრილი დაშავებული ორსულის მარიანა ვიშეგირსკაიას ვიდეო. რუსეთის პირველი არხის მიერ ვიდეოს ჩაწერის ადგილი ზუსტად ცნობილი არაა, თუმცა გავრცელებული ინფორმაციით, ის, სავარაუდოდ, დონეცკის რეგიონის სეპარატისტების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზეა. უკრაინული მედია იუწყებოდა, რომ რუსებმა მარიანა ვიშეგერსკაია გაიტაცეს და მათ კონტროლირებულ ტერიტორიაზე წაიყვანეს, მიუხედავად ახლობლების თხოვნისა, რომ მარიანა ახალდაბადებულ ბავშვთან ერთად უკრაინის კონტროლირებულ ტერიტორიაზე გადაეყვანათ. უკრაინული მედიამ ასევე განაცხადა, რომ ვიშეგერსკაიას, სავარაუდოდ, პროპაგანდის მიზნებისთვის გამოყენება იგეგმებოდა. ვიშეგერსკაიას გარდა, რამდენიმე ათასი მოქალაქე, რომელიც მარიუპოლის დატოვებას ცდილობდა, რუსეთმა გაიტაცა, დაატყვევა და რუსეთის ტერიტორიაზე გადაიყვანა, (მათ შორის - 2300 ბავშვზე მეტი). რუსული პირველი არხის ინტერვიუმ დაადასტურა, უკრაინული მხარის განცხადება, რომ მარიანა ვიშეგირსკაია რუსეთის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადაყვანას მისი პროპაგანდისტული მიზნებით გამოყენება მოჰყვებოდა.
გამოქვეყნებულ ვიდეოში იგი ამბობს, რომ საავადმყოფოზე საჰაერო თავდასხმა არ განხორციელებულა, რადგან არავის გაუგია ხმა, რომელიც თვითმფრინავის მიერ ბომბის ჩამოგდებაზე მიანიშნებდა, არამედ იყო სხვა ტიპის აფეთქება იყო (ორჯერ). ამასთან, რუსული პირველი არხი სიუჟეტს ისე ავითარებს, რომ ირიბად მიანიშნებს, თითქოს მარიუპოლის სამშობიარო უკრაინულმა მხარემ დაბომბა.
მარიუპოლის საავადმყოფოზე საჰაერო თავდასხმის შესახებ, რომლის შედეგადაც მინიმუმ 17 ადამიანი დაიჭრა, მინიმუმ სამი ადამიანი დაიღუპა, იუწყებიან უკრაინის ოფიციალური პირები. რუსეთის მიერ მარიუპოლის სამშობიაროზე თავდასხმას გაერო-ს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისარი და ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციაც ადასტურებენ. ასევე, CNN-თან ინტერვიუში უკრაინაში გაეროს ადამიანის უფლებათა მონიტორინგის მისიის ხელმძღვანელმა ბოგნერმა დაადასტურა, რომ, მარიუპოლის საავადმყოფოზე თავდასხმა რუსეთის მიერ განხორციელდა.
შეიარაღების ექსპერტის, კრის კობ-სმიტის თანახმად, შეიარაღების ექსპერტები თანხმდებიან, რომ მარიუპოლის საავადმყოფოსთან დაბომბვის შემდეგ გაჩენილი კრატერი, რომელიც, დაახლოებით, ორი სართულის სიღრმისაა, უდავოდ ჰაერიდან ჩამოგდებული ბომბის შედეგია და ასევე, ეს ბომბი მინიმუმ 450 კილოგრამზე მეტი წონის უნდა ყოფილიყო. Truth Hounds-ი, უკრაინული ჯგუფი, რომელიც 2014 წლიდან სამხედრო დანაშაულების დოკუმენტირებას ახდენს, კი აცხადებს, რომ კრატერი თვითმფრინავიდან ჩამოგდებულ მინიმუმ 500-კილოგრამიან ბომბს შეესაბამება.
რუსეთის მტკიცების მიუხედავად საავადმყოფოს აზოვის ბატალიონის მიერ სამხედრო მიზნებისთვის გამოყენების დამადასტურებელი მტკიცებულება არ არსებობს. ისრაელში რუსეთის საელჩომ გამოაქვეყნა სურათი, სადაც ტანკი შენობის წინ დგას და მასზე დაყრდნობით ცდილობდა მარიუპოლის საავადმყოფოს აზოვის ბატალიონის მიერ გამოყენება დაემტკიცებინა. თუმცა ისრაელში რუსეთის საელჩოს მიერ გამოქვეყნებული სურათი Bellingcat-მა გადაამოწმა და დაადგინა, რომ სურათზე ნაჩვენები შენობა საავადმყოფოდან, დაახლოებით, 10 კილომეტრის დაშორებით მდებარეობს.
საერთაშორისო მედია გავრცელებულ ვიდეოს რუსული პროპაგანდის ნაწილად მიიჩნევს და წერს, რომ ვიდეომ მარიუპოლის სამშობიაროს დაბომბვის შესახებ მცდარი ინფორმაციის გავრცელებას უწყობს ხელს (მაგალითად, იხილეთ Telegraph, Washingtonpost, METRO, Associated Press და ა.შ.).
Associated Press-ის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, მომხდარის შემსწრეთა ჩვენებები და Associated Press-ის (AP) მიერ გადაღებული ვიდეო საჰაერო თავდასხმის მტკიცებულებებს წარმოადგენს - აფეთქებამდე თვითმფრინავების ხმა გაისმა, ხოლო აფეთქების შემდეგ საავადმყოფოს წინ, დაახლოებით, ორი სართულის ზომის კრატერი გაჩნდა. შემთხვევის ადგილიდან ინტერვიუში პოლიციის ოფიცერმა და ჯარისკაცმა თავდასხმას საჰაერო დარტყმა უწოდეს. თავდასხმის მომენტში AP-ის რეპორტიორები მარიუპოლის სხვა ნაწილში იყვნენ და მათ ჯერ თვითმფრინავის და შემდეგ ორი აფეთქების ხმა გაიგეს. შემდეგ ისინი ახლოს მდებარე შენობის მე-12 სართულზე ავიდნენ და საავადმყოფოს მიმართულებით ორი დიდი კვამლის ამოსვლის წერტილი შენიშნეს. შემდეგ კი მათ საავადმყოფოსთან მისვლისთვის, დაახლოებით, 25 წუთი დასჭირდათ, მაშინ როდესაც რუსული პროპაგანდისტული წყაროები ამტკიცებენ, რომ თავდასხმა დადგმული იყო და რეპორტიორებიც წინასწარ მზად იყვნენ ადგილზე.
პირველი არხის გავრცელებულ ვიდეოში ვიშეგერსკაია AP-ის ჟურნალისტებთან საუბარს არასწორად ჰყვება. ის ამბობს, რომ AP-ს განუცხადა, რომ არ სურდა, მისთვის გადაეღოთ, მაგრამ მასთან AP-ის ჟურნალისტების ინტერაქციის ჩანაწერები ვიშეგერსკაიას მტკიცებას გამორიცხავს. ვიდეოში ჩანს რეპორტიორების პირველი შეხვედრა ვიშეგერსკაიასთან, სადაც მას პლედი აქვს მოხვეული და პირდაპირ კამერას უყურებს. AP-ის რეპორტიორმა, მსტისლავ ჩერნოვმა მას ჰკითხა, თუ როგორ იყო, რაზეც ვიშეგერსკაიამ უპასუხა, რომ ყველაფერი კარგად იყო და თავს კარგად გრძნობდა. ამ დროს ვიშეგერსკაიამ იცოდა, რომ მას კამერა უღებდა და არანაირად არ მიუნიშნებია, რომ არ სურდა კადრში მოხვედრა. AP-ის რეპორტიორების თქმით, არც მას და არც მის ქმარს არ მიუნიშნებიათ, რომ ისინი გადაღებას ან ინტერვიუს მიცემას არ ეთანხმებოდნენ, როდესაც წყვილს ბავშვის შეძენის შემდგომ დღეს, 11 მარტს, ესაუბრნენ. რაც შეეხება საავადმყოფოს დაბომბვის დეტალებს, AP-ს კამერის წინ ვიშეგერსკაიამ განაცხადა, რომ მას საკუთარი თვალით არ უნახავს, თუ ვისგან, საიდან, რა ან რა მიმართულებიდან მოხვდა. მან ასევე დაამატა, რომ ბევრი ჭორი იყო, მაგრამ, ფაქტობრივად, არაფრის თქმა შეეძლო.
ვიშეგირსკაიას მიერ რუსულ პროპაგანდისტულ მედიასთან გაკეთებული განცხადება ასევე ეწინააღმდეგება დაბომბვის შემდეგ რუსეთის მიერ გავრცელებულ მტკიცებებს. მაგალითად, 9 მარტის სამშობიაროს დაბომბვის შესახებ გაერთიანებულ სამეფოში რუსეთის საელჩომ AP-ის მიერ გადაღებულ ვიშეგერსკაიას სურათების შესახებ დაწერა, რომ ისინი ყალბი იყო და ამტკიცებდა, რომ ვიშეგერსკაია დაბომბვისთვის მაკიაჟით პოზირებდა. ლონდონში რუსეთის საელჩო (ასევე, ჰოლანდიაში რუსეთის ელჩი და სოციალურ მედიაში პროპაგანდის გამავრცელებელი სხვა წყაროები) ასევე ამტკიცებდა, რომ ვიშეგერსკაია დაქირავებული მსახიობი იყო. რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი აცხადებდა, რომ დაბომბვის დროს სამშობიარო ფუნქციური აღარ იყო და მას უკრაინის შეიარაღებული ძალები რადიკალები, კერძოდ „ნეო-ნაცისტური“ აზოვის ბატალიონი იყენებდა. აღნიშნულის შესახებ რუსეთმა სამი დღით ადრე გაერო-ს უშიშროების საბჭოს სხდომაზეც განაცხადა. საინტერესოა, რომ რუსეთის თავდაცვის ძალების წარმომადგენელი აცხადებდა, რომ რუსულ ძალებს საავადმყოფო არ განუხორციელებია.
Twitter-მა ლონდონში რუსეთის საელჩოს აღნიშნული ყალბი განცხადებები წაშალა. შესაბამისად, რუსულმა მხარემ ვიშეგერსკაიას ახალი ინტერვიუ სანდო წყაროდ მიიჩნია იმის მიუხედავად, რომ ის მათ მიერვე გავრცელებულ წინა ვერსიებს, მათ შორის იმას რომ ვიშეგერკაია რეალურად არ დაშავებულა და მსახიობი იყო, ეწინააღმდეგებოდა.
ყოველივე ზემოთქმულიდან გამომდინარე, რუსული პირველი არხის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია ყალბ ამბავს წარმოადგენს.

The Kremlin-controlled Russia’s Channel One and other purveyors of Russian propaganda promoted information where they deny that Russia carried out an air assault against the Mariupol maternity hospital. In particular, they released footage featuring Mariana Vishegirskaya, a pregnant woman who was injured as a result of bombing the Mariupol maternity hospital, which was recorded after the incident. The exact location where Russia’s Channel One footage was recorded is unknown. However, Ms Vishegirskaya is reportedly in the Donetsk region which is separatist-held territory. The Ukrainian media reported that the Russians abducted Ms Vishegirskaya and took her to this territory under their control despite the pleas from her relatives to let her and her new-born baby go to Ukraine-controlled territory. The Ukrainian media also reported about possible plans to use Mariana Vishegirskaya for propaganda purposes. Apart from Ms Vishegirskaya, the Russians abducted, took prisoners and transferred thousands more citizens to Russia (including over 2,300 children) as they were trying to flee Mariupol. The interview aired on Russia’s Channel One confirmed the statement of the Ukrainian side that Mariana Vishegirskaya’s transfer to Russian-controlled territory would be followed by using her for propagandist aims.
In the footage published by Russia’s Channel One, Mariana Vishegirskaya says that the hospital was not targeted by airstrikes since nobody heard any noise indicating an aircraft dropping a bomb. Instead, she claims that there was a different type of explosion (which happened twice). In addition, Russia’s Channel One concocts the broadcast in a way so as to indicate that the Mariupol maternity hospital was bombed by the Ukrainians themselves.
Ukrainian officials reported about the airstrike against the Mariupol hospital which injured at least 17 and killed at least three people. The UN High Commissioner for Human Rights and the World Health Organisation also confirmed Russia’s attack against the Mariupol maternity hospital. In addition, Head of the UN Human Rights Monitoring Mission in Ukraine, Matilda Bogner, confirmed that it was Russia which carried out the attack against the Mariupol hospital.
According to Chris Cobb-Smith, himself a weapons expert, many weapons experts agree that a crater of this size, measuring two stories deep, was undoubtedly caused by an air-dropped munition which should weigh at least over 454 kilograms. The Truth Hounds, a Ukrainian group that has been documenting war crimes since 2014, said that the size of the crater was consistent with at least a 500 kg bomb.
Despite Russia’s claims, no evidence has been found to confirm that the Mariupol hospital was used by the Azov battalion for military purposes. The Embassy of Russia in Israel published a photograph where a tank is standing in front of the building and sought to implicate the Azov battalion for using the Mariupol hospital based on this photograph. However, Bellingcat verified the photograph published by the Embassy of Russia in Israel and concluded that a building seen in the photograph is actually located some 10 kilometres away from the hospital.
International media believes that the aforementioned footage is part of Russian propaganda and writes that it contributes to the dissemination of false information about the bombing of the Mariupol maternity hospital (for instance, see the Telegraph, Washington Post, METRO, Associated Press, etc.).
As reported by the Associated Press, testimonies of eyewitnesses and footage recorded by the Associated Press (AP) are evidence of airstrikes since the sound of aircraft is audible prior to the explosion and a two-story steep crater appears afterwards. A police officer and a soldier who were interviewed on site said that the attack was an airstrike. At the moment of the explosion, AP correspondents were in a different part of Mariupol and they heard the aircraft first and then two explosions afterwards. Later, they climbed up to the 12th floor of a nearby building and noticed two spots from where thick black smoke was coming. It took 25 minutes for them to finally reach the hospital whilst Russian propaganda sources claim that the attack was staged and that reporters were already in place.
In a footage released by Russia’s Channel One, Mariana Vishegirskaya provides an inaccurate account of her conversation with AP journalists. In particular, she says that she told the AP that she did not want to be recorded, although AP journalist recordings of the interaction with her undermine her claims. AP footage shows the journalists’ first meeting with her where she is covered with a tartan and looks straight into the camera. AP reporter, Mstislav Chernov, asks her how she was doing and she answers that everything was fine and that she was feeling well. At this time, Ms Vishegirskaya was aware she was being recorded and made no hint whatsoever to make it clear that she did not want to be recorded. AP reporters stated both she and her husband have not indicated that they were against the recording or giving an interview when they spoke on 11 March 2022, a day after the couple became parents. In regard to the details of bombing the hospital, Mariana Vishegirskaya stated in front of AP cameras that she herself had not seen where the building was hit or by whom. She also added that there were a lot of rumours but she was not in a position to say anything.
Mariana Vishegirskaya’s statement, which she made with Russia’s propaganda media, also contradicts Russia’s claims made in the aftermath of the bombing. For instance, the Embassy of Russia to the UK wrote about her pictures taken and released by the AP after the bombing of the maternity hospital and stated that they were fake whilst Ms Vishegirskaya was posing for the bombing with make-up. The Embassy of Russia to the UK (together with the Russian ambassador to the Netherlands and other mouthpieces of propaganda in social media) also claimed that she was a paid actress. Sergey Lavrov, the Minister of Foreign Affairs of Russia, claimed that the maternity hospital was no longer functional during the bombing and that it was used by the Ukrainian military radicals; in particular, by the “neo-nazi” Azov battalion. Three days before that, Russia stated the same at the UNSC session. Of interest is that Russia’s Ministry of Defence spokesperson stated that the Russian forces did not carry an airstrike against the hospital.
Twitter removed the aforementioned false statements released by the Embassy of Russia in the UK. Therefore, the Russians decided that Mariana Vishegirskaya’s new interview was a reliable source despite the fact that it contradicted their previous versions, including the ones that she was a paid actress and that she was not really injured.
Given all of the aforementioned circumstances, this information promoted by Russia’s Channel One is fake news.