სოციალურ ქსელში COVID-19 ვაქცინის გვერდით ეფექტზე დაუდასტურებელი ინფორმაცია ვრცელდება
Facebook-ანგარიშები და გვერდები (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3, ბმული 4, ბმული 5) სოციალურ ქსელში დაზიანებული ხელის ფოტოს შემდეგი წარწერით  ავრცელებენ: „AstraZeneca-ს ვაქცინიდან 7 საათის შემდეგ“. პოსტებს ჯამურად 7 ათასამდე მეტი გაზიარება და 500-მდე კომენტარი აქვს. ზოგიერთი გამავრცელებელი ირწმუნება, რომ დაზიანებული ხელი ბელგიელ ადამიანს ეკუთვნის, რომელმაც AstraZeneca-ს ვაქცინა გაიკეთა, ზოგი კი ამტკიცებს, რომ ფოტოზე გამოსახული ადამიანი ბულგარელი ქალია. მათი ნაწილი ფოტოზე გამოსახული ადამიანის ვინაობას საერთოდ არ ასახელებს და ამბობს, რომ ის ერთ-ერთი მომხმარებლის ახლობლის ფოტოა.
აღნიშნული ფოტო Facebook-მომხმარებლებმა ისეთ საჯარო ჯგუფებში გააზიარეს, როგორებიცაა: „ხალხური მედიცინა“, „მიხეილ სააკაშვილი საქართველოს იმედი“, „სანდრა რულოვსის მხარდამჭერები“, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის მხარდამჭერები“, „❤️მიშას🇬🇪🇺🇦მხარდამჭერები❤️(official)“, "STOP SVETSKIM ZAVERAMA“.
ვაქცინაციის პროცესის დაწყების შემდეგ სოციალურ ქსელში არაერთი დაუსაბუთებელი დეზინფორმაცია თუ მანიპულაცია გავრცელდა, რაზეც „ფაქტ-მეტრიც“ წერდა (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3). აღნიშნული ფოტო უცხოენოვან წყაროებშიც ფართოდ გავრცელდა, თუმცა არცერთი გამავრცელებელი ოფიციალურ წყაროს არ უთითებს. Facebook-მომხმარებლების უმეტესობა ამბობს, რომ ფოტო ბულგარელ Mayya Zankova-ს ეკუთვნის.
Google-ის ხელსაწყოს - Google Image Search-ის მიხედვით, დასახელებული ფოტო წარწერით - „Mayya Zankova, 7 часа · След астра зенека“ (მაია ზანკოვა, AtraZeneca-ს ვაქცინიდან 7 საათის შემდეგ) პირველად სოციალურ ქსელში 2021 წლის 8 აპრილს გამოქვეყნდა, მისი ავტორი Facebook-მომხმარებელი - Катя Петрова - არის. კითხვას, თუ რით ამტკიცებდა ამ  ფოტოს ავთენტურობას, კატია პეტროვა არ პასუხობს, ხოლო სხვა მომხმარებლები წყაროდ პეტროვას მიერ გამოქვეყნებულ პოსტს უთითებენ. ინტერნეტის ღია წყაროებში არსებული მონაცემების ანალიზმა აჩვენა, რომ მაია ზანკოვა მხოლოდ გავრცელებულ ფოტოსთან მიმართებით იძებნება, ხოლო არცერთ ოფიციალურ წყაროში, ვაქცინის შედეგად გამოწვეული მსგავსი ჩვენება დაფიქსირებული არაა.
ყველა ვაქცინას, მათ შორის COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინას და ზოგადად, ნებისმიერ ფარმაცევტულ პროდუქტს, გვერდითი რეაქციები ახასიათებს. დაკვირვებებმა აჩვენა, რომ COVID-19-ის ვაქცინაციის შემდეგ მსუბუქი სიმპტომები გამოვლინდა, როგორებიცაა: სისუსტე, ინექციის ადგილის ტკივილი, შეშუპება ან სიწითლე, ტემპერატურის მატება. იშვიათ შემთხვევაში, ვაქცინა ალერგიული რეაქციებს იწვევს. ევროპის წამლის სააგენტოს (EMA) დასკვნით, AstraZeneca-ს ვაქცინის (იგივე Vaxzevria) ძალიან იშვიათ გვერდით მოვლენებს შორის - თრომბის (სისხლის კოლტების) წარმოქმნა, რომელსაც თან თრომბოციტების დაბალი მაჩვენებელი ახლავს, უნდა იყოს შეყვანილი. თუმცა ფოტოზე გამოსახული მდგომარეობა COVID-19-ის ვაქცინების გვერდით მოვლენებში არ გვხდება.
აღნიშნული საკითხის დასაზუსტებლად „ფაქტ-მეტრი“ კლინიკა „ენმედიცის“ დერმატო-ვენეროლოგს, ვერიკო აბრალავას, დაუკავშირდა. როგორც სპეციალისტმა აღნიშნა, მხოლოდ ფოტოს მეშვეობით ზუსტი დიაგნოზის დასმა ვერ ხერხდება. თუმცა Facebook-მომხმარებლის მიერ გავრცელებულ ფოტოზე გამოსახული დაავადება ექიმის თქმით, შესაძლოა იყოს გართულებული ვასკულიტი ან რაიმე სხვა  სისხლძარღვოვანი რეაქცია, რომელიც ტრამვისგან ან სისხლძარღვის დახშობისგან იყოს გამოწვეული. ექიმის თქმით, მსგავსი გამოვლინება კონკრეტული კანის რომელიმე დაავადებაში არ ჯდება. უცნობია ფოტოზე გამოსახული მდგომარეობის რეალური მიზეზი.
სტატია Facebook-ის ფაქტების გადამოწმების პროგრამისფარგლებში მომზადდა. ვერდიქტიდან გამომდინარე, Facebook-მა შესაძლოა სხვადასხვა შეზღუდვა აამოქმედოს - შესაბამისი ინფორმაცია იხილეთ ამ ბმულზე. მასალის შესწორებისა და ვერდიქტის გასაჩივრების შესახებ ინფორმაცია იხილეთ ამ ბმულზე.

Unconfirmed Information about the COVID-19 Vaccine Side Effect is Disseminated Through Social Networks
An image of an injured arm is circulated through social networks
Facebook accounts and pages (link 1, link 2, link 3, link 4 and link 5) are disseminating an image of a injured arm with the following caption:  “Seven hours after being vaccinated with the Astrazeneca vaccine.” In total, there are over 7,000 shares and 500 comments on these posts. Some promoters of the image assert that the injured arm belongs to a Belgian national who got the Astrazeneca vaccine whilst some claim that the photograph features a Bulgarian woman. Some of them do not disclose the identity of the person in the photograph at all and say that it is a photograph of one of the user’s acquaintances.
This photograph was reposted in public groups such as Folk Medicine, Mikheil Saakashvili - Hope of Georgia, Supporters of Sandra Roelofs, Supporters of the United National Movement, Supporters of Misha (official) and STOP SVETSKIM ZAVERAMA.
Since the start of the vaccination roll out, a number of unsubstantiated disinformation and manipulation items were promoted through social networks and FactCheck also sought to debunk them (link 1, link 2 and link 3). This photograph was widely shared through foreign-language sources as well, although none who reposted the image indicate an official source. Most of the Facebook users claim that the photograph belongs to Bulgarian Mayya Zankova.
According to Google’s Google Image Search Tool, the aforementioned photograph with the following caption (Mayya Zankova, seven hours after taking Astrazeneca’s vaccine) was first published on social networks on 8 April 2021 and the author of the photograph is a Facebook user, Katya Petrova. Ms Petrova does not answer the question as to how she can prove the authenticity of the photograph whilst other users indicate her post as a source. The analysis of web open sources shows that Mayya Zankova can only be found in connection with the photograph whilst such a side effect of the vaccine is not reported in any official sources.
All vaccines, including the COVID-19 vaccines and, generally, any pharmacy products, have side effects. The observations show that the COVID-19 vaccination may cause mild symptoms such as weakness, pain at the injection site, swelling or reddening and a higher temperature. Rarely, a vaccine can spark an allergic response. According to the conclusion of the European Medicine’s Agency (EMA), among the very rare side effects of the Astrazeneca’s vaccine (also known as Vaxzevria), thrombosis (blood clots), which occurs with low thrombocytopenia, should also be included. However, the condition shown in the photograph has not been reported among the COVID-19 vaccine side effects.
FactCheck reached out to Veriko Abralava, a dermato-venereologist at the Enmedic clinic for comment. As stated by the specialist, making an accurate diagnosis based only on a photograph is impossible. However, the doctor assumes that the health condition shown in the photograph could be a complicated form of vasculitis or some kind of vascular reaction sparked by trauma or a clogged blood vessel. As stated by Ms Abralava, such a visual condition does not fit with any specific skin disease. The real reason behind the condition of the arm shown in the photograph is unknown.