რატომ არის ვაქცინაცია მნიშვნელოვანი?
კორონავირუსის პანდემიის შეჩერება და შესაბამისად მრავალი სიცოცხლის გადარჩენა მხოლოდ ვაქცინაციით არის შესაძლებელი. იმისათვის, რომ საზოგადოებრივი იმუნიტეტი შეიქმნას, საჭიროა, მოსახლეობის მინიმუმ 60%-ის ვაქცინაცია. COVID-19-ის საწინააღმდეგო რამდენიმე ვაქცინა დამტკიცებულია და გასული წლის დეკემბერში რიგმა ქვეყნებმა მოსახლეობის ვაქცინაცია უკვე დაიწყეს. საქართველოში ვაქცინის შემოტანა უახლოეს მომავალში იგეგმება, რისთვისაც COVID-19-ის ვაქცინის დანერგვის ეროვნული გეგმა უკვე დამტკიცდა. მიუხედავად ამისა, მოსახლეობაში ვაქცინის მიმართ ნდობის ნაკლებობა სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენს. NDI-ის გამოკითხვის თანახმად, რომელიც დეკემბერში ჩატარდა, მოსახლეობის მხოლოდ 41%-მა განაცხადა, რომ COVID-19-ის ვაქცინას გაიკეთებდა. ნოემბრის ბოლოს კი, WHO-ს მიერ, საქართველოში ჩატარებული კვლევის თანახმად, ვაქცინის გაკეთების მზაობა მოსახლეობის მხოლოდ 47%-მა გამოთქვა. ანტივაქცინური კამპანია საზოგადოებრივი ჯანდაცვისთვის მნიშვნელოვანი გამოწვევაა, განსაკუთრებით დღეს, როდესაც პანდემიის დამარცხება ვაქცინაციის გარეშე შეუძლებელია. COVID-19-ის ვაქცინის შესახებ სოციალური ქსელში დეზინფორმაციები აქტიურად ვრცელდება. აღსანიშნავია, რომ ჯერ კიდევ პანდემიამდე, 2019 წელს ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ გლობალური ჯანდაცვის წამყვან პრობლემად სწორედ ვაქცინებზე უარის თქმა დაასახელა.
ვაქცინა მედიცინის ერთ-ერთი უმთავრესი მიღწევაა. ვაქცინაცია დაავადებების თავიდან აცილების ყველაზე ეფექტური საშუალებაა. ჯანმოს ინფორმაციით, ვაქცინაციის საშუალებით, ყოველწლიურად, 2-3 მილიონი ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა ხერხდება. გლობალურად ვაქცინაციის მასშტაბების გაზრდის შემთხვევაში, დამატებით 1.5 მილიონი ადამიანი გადარჩებოდა.
ვაქცინაცია მილიონობით ადამიანს ისეთი მძიმე დაავადებებისგან და მისგან გამოწვეული სიკვდილისგან იცავს, როგორებიცაა: პოლიომილიტი, წითელა, წითურა, ყივანახველა, ტეტანუსი, დიფტერია, ჩუტყვავილა, ყბაყურა, ცოფი, B ჰეპატიტი, გრიპი და ა.შ.
მსოფლიოში პირველი ვაქცინის შექმნა ინგლისელი ექიმის, ედუარდ ჯენერისის სახელს უკავშირდება, რომელმაც 1796 წელს ყვავილის საწინააღმდეგო ვაქცინა აღმოაჩინა. ყვავილის ვირუსი ერთ-ერთი ყველაზე მომაკვდინებელი დაავადება იყო. 1967 წელს გლობალური იმუნიზაცია დაიწყო და, საბოლოოდ, 1977 წელს ვირუსი პრაქტიკულად აღარ არსებობდა. 1980 წელს კი მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციამ ყვავილის ვირუსის აღმოფხვრის შესახებ ოფიციალურად განაცხადა.
თითქმის დამარცხებულია პოლიომიელიტი, რომელიც ერთ-ერთი მწვავე ვირუსული დაავადებაა და ყველაზე რთული ფორმით - პარალიზებით ვლინდება. ვაქცინაციის შედეგად 1988 წლის შემდეგ დაავადების ინციდენტობა 99%-ზე მეტით შემცირდა. 1988 წელს პოლიომიელიტის 350 000 შემთხვევა დაფიქსირდა, 2019 წელს კი მხოლოდ 175 შემთხვევა დაფიქსირდა. 2020 წლის მონაცემებით, პოლიომიელიტისადმი ენდემურ კერებად მხოლოდ ორი ქვეყანა (ავღანეთი და პაკისტანი) რჩება, მაშინ როდესაც 1988 წელს ის 125 ქვეყანაში იყო გავრცელებული.
იმუნიზაციის შედეგად, მსოფლიოში 2000-2018 წლებში წითელათი გარდაცვალების მაჩვენებელი 73%-ით შემცირდა. წითელა მწვავე ვირუსული ინფექციაა, რომელიც ერთ-ერთ ყველაზე გადამდებ დაავადებად ითვლება. 2018 წელს წითელა 142 000 ადამიანის (ძირითადად 5 წლამდე ასაკის ბავშვები) გარდაცვალების მიზეზი გახდა, წითელათი გარდაცვლილთა რიცხვი 2000 წელს დაახლოებით 536 000 იყო.
1998 წელს მაღალრეიტინგულ სამეცნიერო ჟურნალში The Lancet ბრიტანელი ექიმის ენდრიუ უეკფილდის ნაშრომი გამოქვეყნდა, სადაც საუბარი იყო წითელა, წითურა, ყბაყურას აცრასა და აუტიზმს შორის კავშირზე. მოგვიანებით გაირკვა, რომ უეკფილდმა ნაშრომი გარკვეული თანხის სანაცვლოდ გააყალბა, რის გამოც მას ექიმის ლიცენზია ჩამოერთვა. სწორედ ამ პერიოდიდან, 90-იანი წლების ბოლოდან იწყება ანტივაქსერული მოძრაობების გააქტიურება. ეს არის იმ ადამიანთა ჯგუფი, რომელთაც ვაქცინის ეფექტურობის და უსაფრთხოების არ სჯერათ, აქტიურად იბრძვიან მის წინააღმდეგ და ავრცელებენ მცდარ მოსაზრებებს ვაქცინასთან დაკავშირებით. აღსანიშნავია, რომ ბოლო პერიოდში რუსული პროპაგანდა ანტივაქცინურ კამპანიაში მნიშვნელოვან როლს თამაშობს. კერძოდ, სოციალურ ქსელებში რუსული ანგარიშები ვაქცინაციასთან დაკავშირებით დეზიფორმაციას აქტიურად ავრცელებენ.
პანდემიასთან ერთად, გლობალურად დაიწყო COVID-19-თან დაკავშირებით დეზინფორმაციის, მათ შორს ანტივაქცინური ინფორმაციის გავრცელაბა, რასაც მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციამ „ინფოდემია“ უწოდა. რეალურად, ვაქცინაცია პანდემიის შეჩერების ერთადერთი ეფექტური საშუალებაა!
რა ვიცით COVID-19-ის ვაქცინებზე, რომლის შემოტანასაც საქართველო გეგმავს?
ვაქცინას, კვლევების საფუძველზე, რომლითაც ვაქცინის უსაფრთხოება და ეფექტურობა დგინდება, ქვეყნებში ან ქვეყნების ჯგუფში შესაბამისი სააგენტოები ამტკიცებენ.
საქართველოში COVID-19-ის ვაქცინის დანერგვის ეროვნული გეგმის თანახმად, ქვეყნის კანონმდებლობიდან გამომდინარე, ვაქცინის იმპორტისთვის სავალდებულო კრიტერიუმებია: ვაქცინა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ უნდა იყოს აღიარებული, ან ვაქცინას უნდა ჰქონდეს გადაუდებელი გამოყენების ნებართვა ან ეროვნული რეგისტრაცია მაღალი სანდოობის მქონე ეროვნული მარეგულირებლისგან, როგორიცაა FDA (მედიკამენტებს აშშ-ში სურსათისა და წამლის ადმინისტრაცია), EMA (ევროპის მედიკამენტების სააგენტო), გაერთიანებული სამეფოს, იაპონიის, ავსტრალიის და ა.შ. (სულ 37 ქვეყნის მარეგულირებელი).
2021 წლის იანვრის მონაცემებით, ევროპისა და ამერიკის მასშტაბით, მაღალი სანდოობის მქონე მარეგულირებლებისგან COVID-19-ის სამი ვაქცინაა დამტკიცებული, ესენია: Pfizer-BioNtech, Moderna და AstraZeneca. ამ ეტაპზე, საქართველოშიც სწორედ აღნიშნული ვაქცინების შემოტანა განიხილება.
2020 წლის დეკემბრის დასაწყისში ფართომასშტაბიანი აცრებისთვის პირველი ნებართვა Pfizer-BioNtech-ის ვაქცინამ მიიღო, შემდგომ კი ამერიკის სურსათისა და წამლის ადმინისტრაციამ (FDA) Moderna-ს ვაქცინა დაამტკიცა. დეკემბრის ბოლოს კი, დიდ ბრიტანეთში მასობრივი გამოყენებისთვის ოქსფორდის უნივერსიტეტისა და ფარმაცევტული კომპანია AstraZeneca-ს მიერ შექმნილი კორონავირუსის ვაქცინა დამტკიცდა. ეს უკანასკნელი, არსებული ანალოგებისგან განსხვავებით, შედარებით იაფია. ამასთან, მისი ტრანსპორტირება და შენახვა ადვილია, რადგან განსაკუთრებულად დაბალ ტემპერატურას არ საჭიროებს.
რაც შეეხება ვაქცინების ეფექტურობას, თუ ვაქცინის ეფექტურობა 50%-ზე მაღალია, ის ეფექტურად მიიჩნევა. Pfizer-BioNtech-ისა და Moderna-ს ვაქცინის ეფექტურობა 95%-ის ფარგლებშია. AstraZeneca-ს ვაქცინის ეფექტურობა კი დაახლოებით 70%-ია.
ასევე არსებობს რუსული და ჩინური წარმოების COVID-19-ის ვაქცინები, რომელსაც რიგი ქვეყნები იყენებენ მოსახლეობის ვაქცინაციისთვის. თუმცა ამ ეტაპზე ისინი ევროპისა და ამერიკის მარეგულირებელი სააგენტოების მიერ არ არის ავტორიზებული და არც ჯანმოს მიერ არის აღიარებული. შესაბამისად, ამ ეტაპზე მათი შემოტანა საქართველოში არ იგეგმება.
არაერთი ინფორმაცია გავრცელდა იმის შესახებ, რომ საქართველოს შესაბამისი ლოჯისტიკა არ აქვს, Pfizer-BioNtech-ისა და Moderna-ს ვაქცინის დანერგვისთვის, შესაბამისად აღნიშნულ ვაქცინებს ვერ შემოიტანდა და ჩინური წარმოების ვაქცინის შემოტანა განიხილებოდა, რაც სიმართლეს არ შეესაბამება (იხილეთ ამ თემაზე „ფაქტ-მეტრის“ სტატია). საქართველოში ვაქცინის დანერგვის ეროვნული გეგმა ნებისმიერი ტემპერატურული რეჟიმის მქონე ვაქცინის გამოყენებას, შემდეგი დაშვებებით ითვალისწინებს:
- 80 ტემპერატურული რეჟიმის ვაქცინის, რა ტემპერატურაც Pfizer-BioNtech-ს სჭირდება, გამოყენებას 200 000 დოზის მოცულობით;
- 20 ტემპერატურული რეჟიმის ვაქცინის, როგორიცაა Modern-ს ვაქცინა, გამოყენებას 200 000 დოზის მოცულობით;
მასობრივი გამოყენებისთვის, უმეტესწილად -2-დან -8-მდე ტემპერატურული რეჟიმის ვაქცინის შემოტანა იგეგმება, რადგან ქვეყნის ცივი ჯაჭვის და იმუნიზაციის სისტემა უფრო მეტად ამგვარ ვაქცინებზეა მორგებული.
დასახული მიზნის მისაღწევად, 2021 წლისთვის 18 წელს ზევით ასაკის მოსახლეობის 60%-ის (1,691,214 მოქალაქის) ვაქცინაცია იგეგმება, რისთვისაც საქართველოს 3,979,300 დოზა ვაქცინა დასჭირდება. როგორც ცნობილია, COVID19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინა ორ დოზად, დაახლოებით სამკვირიანი ინტერვალით კეთდება.
პირველ ეტაპზე მაღალი რისკის ჯგუფები შემდეგი რიგითობით აიცრებიან:
• ჯანდაცვის სექტორის მუშაკები;
• ხანგრძლივი მოვლის დაწესებულებების ბენეფიციარები და პერსონალი;
• 75 ასაკის პირები;
• 65-74 ასაკის პირები;
• ესენციური (ძირითადი) სერვისების მიმწოდებლები;
• 55-64 წლის ასაკის პირები;
• 18-54 ქრონიკული დაავადების მქონე პირები
და ბოლოს, მოსახლეობის სხვა ჯგუფები.
საქართველო კოვაქსის პლატფორმაზე უკვე რეგისტრირებულია და გადახდილი აქვს პირველადი შენატანი 1.4 მილიონ დოზის მისაღებად, მოსახლეობის 20%-სთვის. ჯანდაცვის მინისტრის ეკატერინე ტიკარაძის ინფორმაციით, საქართველოში ვაქცინის პირველ პარტიას, საუბარია Pfizer-ის ვაქცინაზე, თებერვლის ბოლოს ელოდებიან.

Stopping the coronavirus pandemic and saving many lives is possible only with vaccination. At least 60% of the population needs to get vaccinated in order to achieve herd immunity. A number of COVID-19 vaccines were approved and some countries started to vaccinate their populations in December 2020. Georgia plans to introduce the vaccine in the country in the nearest future and Georgia’s National COVID-19 Vaccination Plan has already been adopted to this end. However, the population’s lack of trust towards the vaccine is a serious problem. According to an NDI survey conducted in December 2020, only 41% of those surveyed are ready to be vaccinated against the coronavirus. Based on the WHO’s survey in Georgia conducted in November 2020, only 47% of the population was ready to be vaccinated. The campaign against the vaccine is an important challenge for public health, especially today when defeating a global pandemic is impossible without vaccination. Disinformation targeting the COVID-19 vaccine has been circulating actively through social networks. Of note is that even prior to the outbreak of the pandemic, the WHO named vaccine refusal as the leading problem of global health in 2019.
Vaccination is one of medicine’s major accomplishments. It is the most effective way to prevent a disease. According to the WHO’s information, 2-3 million lives are saved annually with vaccination across the world. An additional 1.5 million lives could be saved if the vaccination scale were widened globally.
Vaccination protects millions of people from such severe diseases and ensuing lethal outcome as:  polio, measles, mumps, rubella, tetanus, diphtheria, chicken-pox, whooping-cough, rabies, hepatitis B, influenza, etc.
Edward Jenner, an English physician, is associated with the invention of the first vaccine in the world, creating the smallpox vaccine in 1796. The smallpox virus was one of the deadliest viruses. Global immunisation started in 1967 and the virus was almost fully eradicated in 1977. The WHO officially declared the eradication of smallpox in 1980.
Polio, which is one of the most acute viral diseases manifesting itself with paralyzing the infected person, has been almost eradicated. As a result of vaccination, incidences of the disease have dropped by more than 99% since 1988. There were 350,000 confirmed cases of polio in 1988 whilst there were only 175 in 2019. As of 2020, only two countries (Afghanistan and Pakistan) remain as endemic hotbeds of polio whilst it was found in 125 countries in 1988.
As a result of immunisation, the worldwide number of measles death in 2000-2018 dropped by 73%. Measles is an acute viral infection and one of the most contagious diseases. In 2018, measles resulted in 142,000 deaths (mostly children under the age of five years) whilst the number of measles deaths was nearly 536,000 in 2000.
In 1998, the authoritative scientific magazine, The Lancet, published a paper by a British doctor, Andrew Wakefield, on the links between the MMR vaccine and autism. It was later revealed that Dr Wakefield falsified his paper in exchange for a financial reward and his doctoral license was subsequently revoked. It is from that period in the mid-1990s when the anti-vaxxer movement started to become vocal. Anti-vaxxers are individuals who do not believe in the safety and efficacy of vaccines, actively fight against them and disseminate wrong ideas about vaccination. Of note is that Russian propaganda has also been playing an important role in the anti-vaxxer campaign of late. In particular, Russian accounts in social networks have been busy with promoting disinformation in regard to vaccination.
Simultaneously with the pandemic, there has been a global surge of COVID-19 disinformation, including the anti-vaccine disinformation which has been dubbed as an infodemic by the WHO. In fact, vaccination is the only effective way to stop the pandemic.
What Do We Know about the Vaccines Slated for Introduction in Georgia?
The respective authorities of a country approve the vaccines based on research vis-à-vis their safety and efficacy in the fight against COVID-19.
According to Georgia’s National COVID-19 Vaccination Plan which is based on the country’s legislation, the criteria for vaccine importation are as follows:  the vaccine has to be recognised by the WHO or the vaccine should have an emergency authorisation or a national registration from highly reliable national authorities such as the FDA (US Food and Drug Administration), EMA (European Medicines Agency) and other national authorities of UK, Japan, Australia, etc. (in total 37 national authorities).
As of January 2021, three COVID-19 vaccines have been approved by highly reliable authorities in Europe and USA:  Pfizer-BioNtech, Moderna and Astrazeneca. Currently, these vaccines are being considered for introduction in Georgia.
At the beginning of December 2020, Pfizer-BioNtech’s vaccine was the first one authorised for mass vaccination and the USA’s FDA later also approved Moderna’s vaccine. At the end of December 2020, the UK approved a vaccine produced in collaboration with Oxford University and the AstraZeneca pharmaceutical company. The Oxford-AstraZeneca vaccine is relatively cheaper as compared to existing analogues. At the same time, it has simpler transportation and storage requirements since it does not need an especially low temperature for storage.
In regard to the efficacy of the vaccines, a vaccine is considered to be effective if its efficacy is over 50%. The efficacy of Pfizer-BioNtech and Moderna are around 95% whilst those of Oxford University and AstraZeneca are nearly 70%.
There are also Russian and Chinese COVID-19 vaccines which have already been put into use by certain countries to vaccinate their populations. However, at this stage they are neither authorised by European and American respective authorities nor recognised by the WHO. Therefore, they are currently not slated for introduction into Georgia.
There have been multiple reports that Georgia lacks the necessary logistical capacity to introduce the Pfizer-BioNtech and Moderna vaccines, alleging that the country was unable to import these vaccines and that the introduction of the Chinese vaccine was under consideration. This is not true (see FactCheck’s article). Georgia’s National COVID-19 Vaccination Plan envisions the usage of a vaccine of any storage temperature with the following amounts:
- Use of 200,000 shots of -80 Celsius vaccine, needed for the Pfizer-Biontech vaccine
- Use of 200,000 shots of -20 Celsius vaccine, such as the Moderna vaccine
There are plans to introduce a vaccine with a -2 to -8 Celsius storage requirement for mass usage since Georgia’s cold chain and immunisation system is better adapted to such vaccines.
To achieve this goal, the plan is to vaccinate 60% (1,691,214) of Georgia’s population above the age of 18 years in 2021 and Georgia will need 3,979,300 shots of the vaccine for this purpose. As reported, the COVID-19 vaccination will be administered in two shots with an almost three-week interval in between.
In the first stage, high-risk groups will be vaccinated in the following sequence:
• Health workers
• Beneficiaries of elderly care facilities and facility personnel
• People 75 years of age
• People 65-74 years of age
• Essential workers
• People 55-64 years of age
• People 18-54 years of age with medical conditions
Finally, other groups of the population will be vaccinated.
Georgia has already registered on the COVAX platform and made an advance payment to purchase 1.4 million doses of the vaccine for 20% of the population. According to the information of the Minister of Health, Ekaterine Tikaradze, Georgia expects the first batch of vaccines (Pfizer vaccine) by the end of February 2021.