გაძვირდება, თუ - არა, პური?
კორონავირუსის პანდემიიდან გამომდინარე, ქვეყნები, საკვებ პროდუქტებს, მათ შორის ხორბალს, წინა წლებთან შედარებით, უფრო მეტი რაოდენობით იმარაგებენ.
16/11/2020
კორონავირუსის პანდემიიდან გამომდინარე, ქვეყნები, საკვებ პროდუქტებს, მათ შორის ხორბალს, წინა წლებთან შედარებით, უფრო მეტი რაოდენობით იმარაგებენ. ბოლო პერიოდში მხოლოდ ეგვიპტემ და თურქეთმა რუსეთისგან 1 მილიონი ტონა ხორბალი შეისყიდეს. რუსულ ხორბალზე მოთხოვნის ზრდამ რუსული საექსპორტო ხორბლის ფასის ზრდა გამოიწვია და ღირებულება 210-230 დოლარის ფარგლებში მერყეობს.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემების მიხედვით, მიმდინარე წლის ოქტომბერში, წინა წელთან შედარებით, საქართველოში ფასები პურსა და პურპროდუქტებზე 7.8%-ით გაიზარდა ( წინა თვესთან შედარებით, ინფლაციის დონემ საქართველოში 0.8 პროცენტი, ხოლო წლიური ინფლაციის დონემ 3.8 პროცენტი შეადგინა). ხორბლის პურის და ფქვილის ფასი ბოლო თვეების განმავლობაში შემდეგნაირია იყო:
ცხრილი 1: ხორბლის პურის და ფქვილის სამომხმარებლო ფასების ინდექსი ( წინა თვე=100)
სტატისტიკის მიხედვით, მიმდინარე წელს ხორბლის პურის ყველაზე მაღალი ფასი მარტის თვეში იყო, შემდეგი თვეების განმავლობაში ხან მცირედი კლება, ხან მცირედი მატება ფიქსირდება. რაც შეეხება ხორბლის ფქვილს, პანდემიის განმავლობაში ხორბლის ფქვილი ყველაზე ძვირი აპრილის თვეში იყო, პურის ფქვილის საკმაოდ მაღალი ფასი სექტემბრის თვეშიც (წინა თვესთან შედარებით 2.76 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა) დაფიქსირდა, ოქტომბერში კი პურის ფქვილის ღირებულებამ ისევ დაიკლო ( წინა თვესთან შედარებით 2.81 პროცენტული პუნქტით).
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემის მიხედვით, 2019 წელს საქართველოში ხორბლის მოხმარებამ 764 ათასი ტონა შეადგინა, აქედან, სასურსათო მოხმარება 638 ათასი ტონა იყო. ერთ სულ მოსახლეზე წელიწადში მოხმარებული ფქვილის რაოდენობა 129 კილოგრამია. მთლიანად მოხმარებული ხორბლიდან ადგილობრივი წარმოება 101 ათასი ტონაა.  იმპორტირებული კი - 663 ათასი ტონა. შესაბამისად, 2019 წელს, საქართველოს მიერ მოხმარებული ხორბლის 86.8% იმპორტირებულია და მხოლოდ 13.2 % არის ადგილობრივი წარმოება. 2019 წელს საქართველოში ხორბალი 43.6 ათას ჰექტარზე იყო დათესილი. როგორც აღვნიშნეთ, ხორბლის მოსავალმა 101ათასი ტონა შეადგინა, მოსავლიანობა კი ერთ ჰექტარზე-2.3 ტონა იყო.
2020 წლის განმავლობაში (იანვარ-სექტემბრის ჩათვლით) საქართველოში ჯამში 80.358 ათასი აშშ დოლარის ღირებულების - 368 747 ტონა ხორბლის იმპორტი განხორციელდა, საიდანაც რუსეთის წილი 99.9%-ია (შესაბამისად 80 290 ათასი აშშ დოლარის, 968 654 ტონა). მცირე რაოდენობის ხორბლის იმპორტი თურქეთიდან, ავსტრიიდან, საბერძნეთიდან და გერმანიიდან განხორციელდა. ხორბალი შემოვიდა ასევე აშშ-დან (დაახლოებით 30 000 ტონა).
რაც შეეხება გასულ წელს, საქართველოში 108 969.9 ათასი აშშ დოლარის ხორბალი იყო იმპორტირებული, საიდანაც 90 668.2 ათასი აშშ დოლარის ღირებულების ხორბალი  რუსეთიდან იყო შემოტანილი. შესაბამისად, იმპორტირებული ხორბლის 83.2% რუსული იყო, 16.8% კი - ყაზახური.
გამომდინარე იქიდან, რომ საქართველოში ხორბლის ძირითადი იმპორტიორი ქვეყანა რუსეთია, ლოგიკურად ჩნდება კითხვა, რუსულ ხორბალზე ფასების ზრდა საქართველოში ფქვილის და შესაბამისად, პურის გაძვირებას ხომ არ გამოიწვევს.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით კომენტარი ხორბლისა და პურ-პროდუქტების ასოციაციის აღმასრულებელ დირექტორს ლევან სილაგავას ვთხოვეთ. მისი ინფორმაციით, ხორბლის გაძვირება სექტემბრიდან დაიწყო, რაც ხორბალზე  მოთხოვნის ზრდამ განაპირობა. ,,უცხოურ ბაზარზე საკმაოდ ნეგატიური სიტუაციაა ფასთან დაკავშირებით, რაც პანდემიას და პანიკას უკავშირდება და ასევე იმას, რომ მსოფლიოში რვა მიმწოდებელი ქვეყნიდან კარგი მოსავალი მხოლოდ რუსეთსა და ავსტრალიაში იყო. თურქეთსა და არაბულ სამყაროში, ასევე ეგვიპტეში ჩატარდა ტენდერები, სადაც რუსეთმა გაიმარჯვა მარცვლეულის მიწოდების კომპონენტში. ამიტომაც, შარშანდელთან შედარებით, მოთხოვნა 30%-ით არის გაზრდილი რუსულ ხორბალზე. ეს, სავარაუდოდ, პანდემიისადმი შიშმა გამოიწვია. ქვეყნები ქმნიან მარაგს, რაც ზრდის მოთხოვნას და შესაბამისად, ფასსაც. თუ აგვისტოში ხორბალი 190-200 დოლარად შემოდიოდა, ამჟამად ფასი 250 დოლარამდეა გაზრდილი და კიდევ მოსალოდნელია მატება“,- აღნიშნა ლევან სილაგავამ.
მისივე ინფორმაციით, საქართველოში ორი თვის განმავლობაში შემოტანილი მარაგების ხარჯზე, ხორბლის  ფქვილის ფასი 51 ლარის ფარგლებში იყო შენარჩუნებული, ახლა უკვე ტომარა ფქვილის ფასი 53-55 ლარის ფარგლებში მერყეობს და კიდევ გაძვირებაა მოსალოდნელი. „თუ მთავრობამ ხორბლის ან პურის ფასი არ დაასუბსიდირა, რაც განიხილება, გაძვირებული ფქვილის ფასის გამო (ასევე ზეთის და მარილის ფასიც გაზრდილია), პური სავარაუდოდ, გაძვირდება“.
„ფაქტ-მეტრი“ პურის ფასთან დაკავშირებით პურის მცხობელთა ასოციაციის თავმჯდომარეს, მალხაზ დოლიძესაც ესაუბრა. მისი განცხადებით : „პურის ფასი ჯერჯერობით ნარჩუნდება, მაგრამ ხორბლის ფასის ზრდა და ლარის კურსის ცვლილება დოლართან მიმართებით, სამომავლოდ ფასის შენარჩუნებას გააძნელებს, ამიტომ მეწარმეებსა და მთავრობას შორის მუდმივი კომუნიკაციაა და გამოსავლის პოვნას ვცდილობთ. სავარაუდოდ, ისევ  სუბსიდირების პროგრამა ამოქმედება, მთავრობა ხორბლის ფასს ან პირდაპირ პურის ფასს დაასუბსიდირებს. განიხილება ასევე დღგ-ს შემცირება, წყლის გადასახადის შემცირება. ასევე შეიძლება, ყველა პურის შეფუთვა არ იყოს აუცილებელი, რაც პურის ხარჯს ასევე შეამცირებს. „მთავრობასთან კოორდინაციით, ვცდილობთ გამოსავლის პოვნას, რომ პირველადი მოხმარების პროდუქტზე, როგორიც პურია, ფასები უცვლელად შენარჩუნდეს“,- დასძინა მან.
ჩვენ კომპანია „იფქლის“ წარმომადგენელსაც ვესაუბრეთ, მანაც აღნიშნა, რომ ჯერჯერობით პურზე ფასს ინარჩუნებენ, რასაც მოგების მარჟის დაწევის ხარჯზე ახერხებენ. თუმცა არსებული რეალობიდან გამომდინარე, მთავრობის მხრიდან გარკვეული ნაბიჯების გადადგმის გარეშე, სამომავლოდ პურის ფასების უცვლელი შენარჩუნება ძალიან გაჭირდება.
როგორც ვიცით, საქართველოს მთავრობამ მიმდინარე წლის 23 მარტს, კორონავირუსის პანდემიის გამო, პირველადი მოხმარების სასურსათო პროდუქტებზე ფასების შენარჩუნების სახელმწიფო პროგრამა დაამტკიცა. პროგრამის ბიუჯეტი 10 მილიონი ლარი იყო, საიდანაც 9 მილიონი ლარი დაიხარჯა, თუმცა  პროგრამით განსაზღვრულ 9 სასურსათო პროდუქტზე (ბრინჯი, წიწიბურა, მაკარონი, ზეთი, ფქვილი, ხორბალი, რძის ფხვნილი, შაქარი და ლობიო) ფასების უცვლელად შენარჩუნება ვერ მოხერხდა (იხილეთ: სტატია). შედარებით სტაბილური ფასები ხორბალსა და პურზე იქნა შენარჩუნებული. მოცემულ რეალობაში, როცა მსოფლიო ბაზარზე ხორბლის ფასი საკმაოდ გაზრდილია და  ამას  ლარის კურის არასტაბილურობა ემატება, პურზე ფასის შესანარჩუნებლად, მთავრობა, ალბათ კვლავ სუბსიდირების პროგრამას აამოქმედებს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, პურზე - სოციალურად მნიშვნელოვან პროდუქტზე, ფასი გაძვირდება, რაც არსებული დაძაბულობის ფონზე, მთავრობის ინტერესებში ცალსახად არ შედის.

Is the Price of Bread Set to Rise?
Given the coronavirus pandemic, countries are stockpiling foodstuffs, including wheat, in larger quantities as compared to the previous years
16/11/2020
Given the coronavirus pandemic, countries are stockpiling foodstuffs, including wheat, in larger quantities as compared to the previous years. Egypt and Turkey alone have recently purchased one million tonnes of wheat from Russia. The higher demand on Russian wheat led to increased prices vis-à-vis Russian wheat export and currently it costs around USD 210-230.
In accordance with the National Statistics Office of Georgia, prices on wheat and wheat products in Georgia increased by 7.8% in October 2020 as compared to the same period of the previous year (the inflation rate in Georgia increased by 0.8% as compared to the previous month whilst annual inflation reached 3.8%). The prices on wheat bread and flour in the past months were as follows:
Table 1:  Wheat Bread and Flour Consumer Price Index (Previous Month = 100)
According to the statistical data, the highest prices for wheat bread were registered in March whilst the following months were characterised with unsubstantial fluctuations of prices. In regard to wheat flour, it was most expensive in April and a rather high price for bread flour was registered in September as well (prices increased by 2.76 percentage points as compared to the previous month). The price of bread flour decreased again in October (by 2.81 percentage points as compared to the previous month).
In accordance with the National Statistics Office of Georgia, the country’s total wheat consumption in 2019 was 764,000 tonnes. Of that amount, 638,000 tonnes were for food use. Georgia’s annual wheat consumption per capita is 129 kilograms. Of the total wheat consumption, 101,000 tonnes are local produce and 663,000 tonnes are imported. Therefore, 86.3% of Georgia’s total wheat consumption is imported and only 13.2% is produced in Georgia. In 2019, wheat-sown areas in Georgia constituted 43,600 hectares. As mentioned previously, the total wheat yield was 101,000 tonnes and the yield per hectare was 2.3 tonnes.
In the course of 2020 (including January-September), a total of 368,747 tonnes of wheat were imported to Georgia with a total value of USD 83,358,000. Of this amount, Russia’s share is 99.9% (correspondingly, 968,654 tonnes valued at USD 80,290,000). Smaller volumes of wheat were imported from Turkey, Austria, Greece and Germany. Wheat was also imported from the USA (nearly 30,000 tonnes).
In regard to the previous years, Georgia’s imported USD 108,969,900 worth of wheat of which an amount valued at USD 90,668,200 was imported from Russia. Therefore, 83.2% of imported wheat was from Russia and 16.8% from Kazakhstan.
Given the fact that Russia is the major wheat exporter to Georgia, the question arises as to whether or not the increased prices of Russian wheat will lead to higher prices of flour and bread.
FactCheck asked Levan Silagava, Executive Director of the Georgian Wheat and Flour Production Association, for his opinion his matter. As stated by Mr Silagava, the price increase on wheat started from September and was caused by a higher demand:  “Foreign markets have a bad situation in regard to prices which is related to the pandemic and the panic as well as the fact that of the major supplier countries, only Russia and Australia have had good harvests. Turkey and the Arab world hold tenders and Russia won the grain supply contracts. Therefore, as compared to the previous year, the demand on Russian wheat has increased by 30%. This is probably caused by pandemic-induced fear. Countries are stockpiling reserves which leads to a higher demand and, by definition, to higher prices. If wheat was imported at a cost of USD 190-200 in August, now the price reached USD 250 and a further hike is expected.”
Levan Silagava also added that Georgia kept the GEL 51 price per bag of wheat at the expense of reserves imported in the past two months. Currently, the price for a bag of wheat fluctuates within GEL 53-55 and is slated to increase further. Mr Silagava stated:  “If the authorities do not subsidise prices on wheat or bread, which is currently under consideration, bread prices will supposedly increase as a result of more expensive wheat (oil and salt prices have also increased).
FactCheck also interviewed Malkhaz Dolidze, Chairman of the Bakery Products Association. As stated by Mr Dolidze:  “The price of bread is currently maintained, although the increased price of wheat and the changes in GEL-to-USD exchange rate will complicate keeping the prices the same in the future. Therefore, producers and authorities are in constant communication and we are seeking to find a solution. It is likely that a subsidy programme will be launched again and the government will subsidise wheat prices or directly bread prices. Cutting VAT and water utility bills are also being considered. It is also possible that packaging all breads would not be mandatory which will also decrease bread expenses. Through coordination with the authorities, we are seeking to find a solution to ensure keeping the prices the same for staple foods such as bread.”
FactCheck interviewed an Ipkli representative as well who also mentioned that the company is currently keeping bread prices the same at the expense of a lowered margin of profit. However, given the existing situation, it will be extremely difficult to keep bread prices unchanged without certain measures from the authorities.
As we are all aware, on 23 March 2020, the Government of Georgia adopted the State Programme on the Price Preservation of Basic Food Products. The programme’s budget was set at GEL 10 million and GEL 9 million of this amount has actually been spent. However, the prices for nine food products (rice, buckwheat, macaroni, cooking oil, flour, wheat, milk powder, sugar and beans) could not be preserved (see FactCheck’s article). The most stable prices were kept for wheat and bread. In the current circumstances, when the wheat price on global markets has increased substantially and on top of that the GEL exchange rate remains unstable, the Government of Georgia will probably launch a price subsidy programme again. Otherwise, prices for bread – a product of a social significance – will increase which given the current tensions clearly is not in the government’s best interests.