სოფლის მეურნეობაში ყველა მოსავალი მოკლებულია. რძის წარმოება  2007 წელს იყო 650 მლნ ლიტრი, 2018 წელს არის 550 მლნ ლიტრი
რეზიუმე: „ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში სოფლის მეურნეობის სექტორის შესაფასებლად 2018 წლის მონაცემს 2012 წლისას ვადარებთ.
2018 წელს, 2012 წელთან შედარებით, შემცირებულია ერთწლიანი კულტურების წარმოება, მხოლოდ ხორბლის მოსავლიანობაა გაზრდილი. მრავალწლოვან კულტურებში ყურძნის წარმოებაში არის ზრდა, ხილის და ციტრუსის წარმოება კი შემცირებულია. გამოკვეთილი კლების ტენდენციით ხასიათდება ნათესი ფართობის რაოდენობა. რაც შეეხება მეცხოველეობის პროდუქციის წარმოებას, კლება არის რძის წარმოებაში, ხორცის და კვერცხის წარმოება კი გაზრდილია.
იმისთვის, რომ მთლიანად სოფლის მეურნეობაში არსებული მდგომარეობა შევაფასოთ, საჭიროა, ერთი მხრივ, მისი რეალური ზრდის ტემპის ანალიზი (როგორ იცვლებოდა სექტორის გამოშვება ფასების ცვლილების ეფექტის გარეშე). მეორე მხრივ, რა წილი აქვს სოფლის მეურნეობას ქვეყნის მთლიან ეკონომიკაში, ანუ რა წილი აქვს მთლიან შიდა პროდუქტში. 2018 წლის წინასწარი მონაცემით, სოფლის მეურნეობის სექტორში შექმნილმა მთლიანმა შიდა პროდუქტმა მუდმივ ფასებში 1.759 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 12.7 მლნ ლარით (0.7%) აღემატება 2017 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს. რაც შეეხება ბოლო წლების სტატისტიკას, 2012 წლის შემდეგ, სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2013 წელს აღინიშნა, როცა ზრდამ, წინა წელთან (2012 წელს კლება იყო 3.8%) შედარებით, 11.3% შეადგინა. 2013 წლიდან სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდის ტემპი კლების ტენდენციით ხასიათდება, 2017 წელს კი ზრდის ნაცვლად 3.8%-ით შემცირდა. 2018 წელს, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა მხოლოდ 0.7%-ია.
ასევე, სოფლის მეურნეობის წილი მთლიან შიდა პროდუქტში 2013 წლიდან ყოველწლიურად მცირდება და 2018 წელს მთლიანი ეკონომიკის 7.7% შეადგინა (2012 წელს 8.6% იყო, 2013 წელს - 9.4%, 2017 წელს - 8.2%), რაც იმას ნიშნავს, რომ ეკონომიკის სხვა სექტორები უფრო სწრაფი ტემპით გაიზარდა ვიდრე სოფლის მეურნეობა. შეიძლება ითქვას, რომ 2013-2018 წლებში გაზრდილი დაფინანსების პირობებში, სოფლის მეურნეობის სექტორი უმნიშვნელოდ გაიზარდა აბსოლუტურ მაჩვენებელში, წილობრივი მაჩვენებელი მთლიან ეკონომიკასთან მიმართებით კი შემცირდა.
პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომაზე დეპუტატმა დავით ჭიჭინაძემ სოფლის მეურნეობის სექტორი შეაფასა და აღნიშნა: „ სოფლის მეურნეობაში ყველა მოსავალი მოკლებულია. მაგ: ხორბალი, სიმინდი, ხილი. ერთადერთი ზრდა მოსავლიანობაში არის ყურძენში. აი თუნდაც რძე ავიღოთ, 2007 წელს საქსტატის მონაცემით, 650 მლნ ლიტრი იყო, 2018 წელს არის 550 მლნ ლიტრი. ეს ყველაფერი იმ ფონზე, რომ სოფლის მეურნეობაში ამდენი თანხა დაიხარჯა“.
წინასწარი მონაცემით, 2018 წელს ქვეყანაში სოფლის მეურნეობის პროდუქციის მთლიანმა გამოშვებამ 4.0 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც 2017 წლის მაჩვენებელს 6.4%-ით აღემატება, ხოლო 2012 წლისას 43.8%-ით.
რადგან დავით ჭიჭინაძე ზოგადად აფასებს, თუ როგორ განვითარდა სოფლის მეურნეობის სექტორი არსებული ხელისუფლების მმართველობის პერიოდში და მოსავლიანობის კლებაზეც ამახვილებს ყურადღებას, ჩვენ ერთწლიანი და მრავალწლიანი კულტურების წარმოების სტატისტიკა გავაანალიზეთ და 2018 წლის მაჩვენებელი 2012 წლის მაჩვენებელს შევადარეთ.
სტატისტიკის მიხედვით, ერთწლიანი კულტურების წარმოება გამოკვეთილი ტენდენციით არ ხასიათდება. 2012 წელთან შედარებით, მხოლოდ ხორბლის წარმოებაა გაზრდილი, დანარჩენი ერთწლიანი კულტურების წარმოება შემცირებულია. 2017 წელთან შედარებით, ზრდაა ხორბლის, სიმინდის და ბოსტნეულის წარმოებაში, მხოლოდ კარტოფილის წარმოებაა შემცირებული.
ცხრილი 1: ერთწლიანი კულტურების წარმოება (ათასი ტონა) 2012-2018 წლებში
სიმინდი
კარტოფილი
ბოსტნეული
(სულ)
80.7
267
252
198.5
81.7
363.9
296.6
204.8
47.5
291.6
215.3
153.6
125.6
184.6
186.5
152.3
126.6
243.7
149
141.7
97.9
142.5
180.1
125.9
107.1
194.2
137.5
142.2
რაც შეეხება საგაზაფხულო და საშემოდგომო კულტურების ნათეს ფართობს, 2013 წელს, 2012 წელთან შედარებით, ნათესი ფართობის საერთო რაოდენობა გაიზარდა. თუმცა შემდეგ წლებში კლების ტენდენცია გამოიკვეთა (მიუხედავად „მცირემიწიან ფერმერთა საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის“ პროგრამისა, რომელიც 2013-2016 წლებში მოქმედებდა. 2017 წელს სახელმწიფომ პროგრამა შეაჩერა).
ცხრილი 2: საგაზაფხულო და საშემოდგომო კულტურების ნათესი ფართობი (ათასი ჰექტარი) 2012-2019 წლებში
ნათესი ფართობი
საშემოდგომო
საგაზაფხულო
259.6
54.1
205.5
310.7
52.5
258.2
274.9
58.4
216.5
263.7
56.2
207.5
240
60.5
179.5
220.3
53.6
166.6
207.1
54.5
152.7
193.6
52.1
141.5
2012 წელთან შედარებით, 2018 წელს შემცირებულია ციტრუსის და ხილის წარმოება, მხოლოდ ყურძნის წარმოებაა გაზრდილი, თუმცა აქაც გამოკვეთილი ტენდენცია არ ფიქსირდება. 2017 წელთან შედარებით კი მთლიანად ხილის წარმოება გაზრდილია.
გრაფიკი 1: ხილის წარმოება (ათასი ტონა) 2007-2018 წლებში
რაც შეეხება რძის წარმოებას, განცხადების ავტორი რატომღაც 2018 წლის მონაცემს 2007 წლისას ადარებს, აქედან გამომდინარე, მეცხოველეობის პროდუქციის წარმოების სტატისტიკა ჩვენც 2007 წლიდან განვიხილეთ. 2018 წელს, 2007 წელთან შედარებით რძის წარმოება მნიშვნელოვნად არის შემცირებული (11.1%-ით), მცირედით არის შემცირებული ხორცის წარმოება (0.55%-ით), კვერცხის წარმოება კი გაზრდილია (44.9%-ით). 2012 წელთან შედარებით კი რძის წარმოება არის შემცირებული 5.8%, ხორცის წარმოება გაზრდილია 70.4%-ით, ასევე ზრდაა კვერცხის წარმოებაში ( 33.9 %). 2017 წელთან შედარებით 2018 წელს მეცხოველეობის პროდუქციის წარმოება გაზრდილია.
ცხრილი 3: მეცხოველეობის პროდუქციის წარმოება 2007-2018 წლებში
წელ
რძე (მლნ ლიტრი)
ხორცი (ათასი ტონა)
კვერცხი (მლნ ცალი)
624.8
73
438.1
645.8
57.3
437.5
551.4
54.3
430.6
587.7
56.4
444.5
582.1
49.3
483.1
589.5
42.6
474.0
604.7
48.4
495.3
588.8
59.3
551.9
566.3
66.7
602.5
540.1
66.1
590.4
528.4
66.2
600.1
555.3
72.6
634.8
იმისთვის, რომ მთლიანად სოფლის მეურნეობაში არსებული მდგომარეობა შევაფასოთ, საჭიროა, ერთი მხრივ, მისი რეალური ზრდის ტემპის ანალიზი (როგორ იცვლებოდა სექტორის გამოშვება ფასების ცვლილების ეფექტის გარეშე). მეორე მხრივ, რა წილი აქვს სოფლის მეურნეობას ქვეყნის მთლიან ეკონომიკაში, ანუ რა წილი აქვს მთლიან შიდა პროდუქტში.
2018 წლის წინასწარი მონაცემით, სოფლის მეურნეობის სექტორში შექმნილმა მთლიანმა შიდა პროდუქტმა მუდმივ ფასებში 1.759 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 12.7 მლნ ლარით (0.7%-ით) აღემატება 2017 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს.
რაც შეეხება ბოლო წლების სტატისტიკას, სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2013 წელს აღინიშნა, როცა ზრდამ, წინა წელთან (2012 წელს კლება იყო 3.8%) შედარებით, 11.3% შეადგინა. 2013 წლიდან სოფლის მეურნეობის სექტორი კლების ტენდენციით ხასიათდება და 2017 წელს 3.8-იანი კლება იყო. 2018 წელს, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა მხოლოდ 0.7%-ია (იხილეთ ჩვენი სტატია).
ასევე, სოფლის მეურნეობის წილი მთლიან შიდა პროდუქტში 2013 წლიდან ყოველწლიურად მცირდება და 2018 წელს მთლიანი ეკონომიკის 7.7% შეადგინა ( 2012 წელს 8.6% იყო, 2013 წელს - 9.4%, 2017 წელს-8.2%), რაც იმას ნიშნავს, რომ ეკონომიკის სხვა სექტორები უფრო სწრაფი ტემპით გაიზარდა ვიდრე სოფლის მეურნეობა. აქედან გამომდინარე, შეიძლება ითქვას, რომ 2013-2018 წლებში გაზრდილი დაფინანსების პირობებში (სოფლის მეურნეობის დაფინანსების ზრდა 2012 წლიდან დაიწყო, 2012-2017 წლებში სოფლის მეურნეობის სექტორის ხარჯების წილი, სახელმწიფო ბიუჯეტის გადასახდელებთან მიმართებით, საშუალოდ 2,5% იყო, რაც 2018 წელს 1.8%-მდე, მიმდინარე წელს კი 1.7% იყო დაგეგმილი) სოფლის მეურნეობის სექტორი უმნიშვნელოდ გაიზარდა აბსოლუტურ მაჩვენებელში, წილობრივი მაჩვენებელი მთლიან ეკონომიკასთან მიმართებით კი შემცირდა.

“All kinds of crops have decreased in agriculture. Milk production was 650 million litres in 2007 and it is 550 million litres in 2018”
Resume: In order to measure the agricultural sector under the Georgian Dream’s rule, FactCheck compared 2012’s indicator to the one of 2018.
In 2018, the production of one-year crops shrank and only wheat production increased as compared to 2012. Of multi-year crops, there is growth in grape production although a decrease in the production of fruit and citrus. There is also a clear-cut decrease trend in the amount of sown areas. In regard to products of animal husbandry, there is a drop in milk production although an increase in the production of meat and eggs.
In order to assess the situation in the agricultural sector in general, on the one hand, we need an analysis of the real agricultural growth rate (how the sector’s output alters excluding the impact of price changes) and, on the other hand, the share of agriculture in the total economy of the country; that is, the share it occupies in the gross domestic product. In accordance with the preliminary data of 2018, the total domestic product created in the agricultural sector amounted to GEL 1,759 million in constant prices which is GEL 12.7 million (0.7%) more as compared to the same figure of 2017. In regard to the statistics of the last years, the highest figure for the real agricultural growth since 2012 was registered in 2013 when growth constituted 11.3% as compared to the previous year (agriculture decreased by 3.8% in 2012). Since 2013, the real agricultural growth rate has been characterised with a decrease trend and dropped by 3.8% in 2017 instead of showing any growth. As mentioned previously, the real agricultural growth rate was only 0.7% in 2018.
In addition, the share of agriculture in the gross domestic product has been decreasing annually since 2013 and amounted to 7.7% of the total economy in 2018 (it was 8.6% in 2012, 9.4% in 2013 and 8.2% in 2017) which means that other sectors of the economy have increased faster as compared to agriculture. It is possible to say that under increased funding in 2013-2018, the agricultural sector increased only marginally in absolute figures whilst the agriculture to total economy ratio decreased.
At the sitting of the Budget and Finance Committee of the Parliament of Georgia, Davit Chichinadze, MP, assessed the agricultural sector and stated: “All kinds of crops have decreased in agriculture. For instance: wheat, corn and fruit. The only growth is in the grape yield. Let us take milk. In accordance with the data of the National Statistics Office of Georgia, 650 million litres were produced in 2007 and 550 million litres in 2018. And all of this is against the backdrop of spending a large amount of money in agriculture.”
In accordance with the preliminary data, Georgia’s total agricultural output in 2018 was GEL 4 billion which exceeds the 2017 figure by 6.4% and the 2012 figure by 43.8%. Since Davit Chichinadze provides a general assessment of how the agricultural sector developed under the rule of the incumbent authorities and he underlines a decrease in crop yields, FactCheck analysed one-year and multi-year crop production statistics and compared the 2018 figure to that of 2012. Statistically speaking, there is no clear-cut trend in production of one-year crops. As compared to 2012, only wheat production has increased whilst the production of other one-year crops has decreased. As compared to 2017, there is growth in the production of wheat, corn and vegetables whilst there is a decrease in the production of potatoes.
Table 1:  Production of One-Year Crops (Thousand Tons) in 2012-2018
Wheat
Corn
Potato
Vegetables
(in total)
80.7
267
252
198.5
97.9
142.5
180.1
125.9
107.1
194.2
137.5
142.2
In regard to the sown areas of spring and autumn crops, the total amount of sown areas in 2012 increased as compared to 2012. However, a decrease trend has become evident in the following years.
Table 2:  Sown Areas (Thousand Hectares) of Spring and Autumn Crops in 2012-2019
Sown Areas
(Total)
Autumn
Spring
259.6
54.1
205.5
207.1
54.5
152.7
193.6
52.1
141.5
As compared to 2012, the production of citrus and fruit decreased in 2018. Only grape production has increased and even here there is no clear-cut trend. As compared to 2017, the production of fruit in general has increased.
Graph 1:  Fruit Production (Thousand Tons) in 2012-2018
In regard to milk production, the politician oddly compares the 2018 figure to that of 2007. Therefore, we also analysed the production of animal husbandry products from 2007. In 2018, milk production decreased significantly (by 11.1%) as compared to 2007 and the production of meat decreased slightly (by 0.55%) whilst the production of eggs increased (by 44.9%). As compared to 2012, milk production decreased by 5.7%, meat production increased by 70.4% and, similarly, the production of eggs also increased (by 33.9%). As compared to 2017, the production of animal husbandry products increased in 2018.
Table 3: Production of Animal Husbandry Products in 2007-2018
Milk (Million Litres)
Meat (Thousand Tons)
Eggs (Million Pieces)
624.8
73
438.1
589.5
42.6
474.0
528.4
66.2
600.1
555.3
72.6
634.8
In order to assess the situation in the agricultural sector in general, on the one hand, we need an analysis of the real agricultural growth rate (how the sector output changes excluding the impact of price changes) and, on the other hand, the share of agriculture in the total economy of the country; that is, the share it occupies in the gross domestic product.
In accordance with the preliminary data of 2018, the total domestic product created in the agricultural sector amounted to GEL 1,759 million in constant prices which is GEL 12.7 million (0.7%) more as compared to the same figure of 2017. In regard to the statistics of the last years, the highest figure for the real agricultural growth since 2012 was registered in 2013 when growth constituted 11.3% as compared to the previous year (agriculture decreased by 3.8% in 2012). Since 2013, the real agricultural growth rate is characterised with a decrease trend and dropped by 3.8% in 2017 instead of showing any growth.
In addition, the share of agriculture in the gross domestic product has been decreasing annually since 2013 and amounted to 7.7% of the total economy in 2018 (it was 8.6% in 2012, 9.4% in 2013 and 8.2% in 2017) which means that other sectors of the economy have increased faster as compared to agriculture. Therefore, it is possible to say that under increased funding in 2013-2018 (an increase in agricultural funding has started since 2012 and the agricultural sector’s expenses to the state budget payables ratio was 2.5% on average in 2012-2017 which was planned at 1.8% in 2018 and at 1.9% in 2019) the agricultural sector increased only marginally in absolute figures whilst the agriculture to total economy ratio has decreased.