2019 წელს თვითმმართველობების დაფინანსება 100 მლნ ლარზე მეტით იზრდება, რაც გასულ წელთან შედარებით, 13%-ით მეტია
რეზიუმე: 2019 წლიდან თვითმმართველი ერთეულები გათანაბრებითი ტრანსფერის სახით ფინანსურ დახმარებას არ მიიღებენ, ვინაიდან აღნიშნული ტრანსფერი გაუქმდა. თუმცა, სანაცვლოდ, დღგ-დან გენერირებული შემოსავლების 19% მუნიციპალიტეტებზე გადანაწილდება.
2018 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გათანაბრებითი ტრანსფერის სახით მუნიციპალიტეტებმა ჯამში 705 მლნ ლარი მიიღეს, ხოლო 2019 წელს, დღგ-ს განაწილებით, 241.7 მლნ ლარით (34.3%) მეტს, 946.7 მლნ ლარს, მიღებენ. გარდა ამისა, 2019 წლიდან 11.3%-დან 16.6%-მდე იზრდება თვითმმართველი ერთეულების შემოსავლების წილი ნაერთი ბიუჯეტის შემოსავლებში, ხოლო მშპ-სთან მისი წილის ზრდა 3.2%-დან 4.7%-მდეა.
ამრიგად, 2019 წლიდან, ჯამში, თვითმმართველი ერთეულების მიერ მისაღები შემოსავალის ნომინალური და ფარდობითი მაჩვენებლები უფრო მეტითაც კი იზრდება, ვიდრე ეს მინისტრის განცხადებაშია ნათქვამი.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა ადგილობრივი თვითმმართველობის ფორუმზე განაცხადა, რომ 2019 წელს ადგილობრივი თვითმმართველობის დაფინანსება 100 მლნ ლარზე მეტით იზრდება, რაც 2018 წელთან შედარებით, 13%-იანი ზრდაა.
2019 წლიდან გათანაბრებითი ტრანსფერი გაუქმდა. აღნიშნული ტრანსფერი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან მუნიციპალიტეტებისთვის გამოყოფილ ფინანსურ დახმარებას წარმოადგენდა. გათანაბრებითი ტრანსფერის გამოყოფა ხდებოდა იმ მუნიციპალიტეტებისთვის, სადაც ხარჯები მუნიციპალიტეტის საკუთარ შემოსავლებს აჭარბებდა. ტრანსფერის მოცულობა კი, საბიუჯეტო კოდექსის შესაბამისად, კანონქვემდებარე აქტით დადგენილი წესით, შემოსავლებსა და გადასახდელებს შორის არსებული სხვაობის ფარგლებში გამოიყოფოდა.
მიმდინარე საბიუჯეტო წლიდან, თვითმმართველი ერთეულები, ნაცვლად გათანაბრებითი ტრანსფერისა, დამატებითი ღირებულების გადასახადიდან (დღგ) გენერირებული შემოსავლების 19%-ს გადაინაწილებენ, რომლის განაწილება კანონით დადგენილი კრიტერიუმებით ხდება. აღნიშნული კრიტერიუმები მუნიციპალიტეტში რეგისტრირებული მოსახლეობის რაოდენობას, მუნიციპალიტეტში რეგისტრირებული 6 წლამდე ბავშვთა რაოდენობას, მუნიციპალიტეტში რეგისტრირებული 6-დან 18 წლამდე მოზარდთა რაოდენობას, მუნიციპალიტეტის ფართობს და მაღალმთიან დასახლებაში მუდმივად მცხოვრები პირის სტატუსის მქონე პირთა რაოდენობას მოიცავს. აქვე აღსანიშნავია, რომ თუ მუნიციპალიტეტის შემოსავლები ადგილობრივი გადასახადებიდან, მოსაკრებლებიდან და სხვა შემოსავლებიდან იზრდება, მაშინ მუნიციპალიტეტს დღგ-დან მისაღები შემოსავლი არ შეუმცირდება, რაც გათანაბრებითი ტრანსფერის შემთხვევაში, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან მისაღები ფინანსური დახმარების მოცულობას ამცირებდა. მინისტრის განცხადება სწორედ გათანაბრებითი ტრანსფერის ნაცვლად დღგ-ს გადანაწილებით საკითხს და მის შედეგებს ეხება.
2019 წლამდე თვითმმართველი ერთეულები სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსური დახმარების სახით გათანაბრებით, მიზნობრივ, სპეციალურ და კაპიტალურ ტრანსფერებს იღებდნენ. მათგან მხოლოდ გათანაბრებითი ტრანსფერი განეკუთვნებოდა მუნიციპალიტეტის საკუთარ შემოსავალს. დანარჩენი ტრანსფერები კი მუნიციპალიტეტის არასაკუთარი შემოსავალი იყო (მუხ. 92.4).
2010-2015 წლებში სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გათანაბრებითი ტრანსფერის ნომინალური მაჩვენებლები ყოველწიურად იზრდებოდა. 2015 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან თვითმმართველ ერთეულებს გათანაბრებითი ტრანსფერის სახით 834.2 მლნ ლარი გამოეყო, რაც სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლების 10.2%-ს შეადგენდა. აღნიშნული წლის შემდეგ, გათანაბრებითი ტრანსფერის მოცულობა არსებითად შემცირდა, რომელის მიზეზი საშემოსავლო გადასახადის ნაწილის მუნიციპალიტეტებისთვის გადაცემა იყო. 2016-2018 წლებში სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოყოფილი გათანაბრებითი ტრანსფერის წილი ბიუჯეტის შემოსავლებში, საშუალოდ, 6.8%-ს შეადგენდა. რაც შეეხება 2018 წელს, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან მუნიციპალიტეტებს გათანაბრებითი ტრანსფერის სახით, ჯამში, 705 მლნ ლარი გამოეყო, რაც სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლების 6.8%-ია.
როგორც აღვნიშნეთ, 2019 წლიდან მუნიციპალიტეტები დღგ-დან გენერირებული შემოსავლების 19%-ს მიიღებენ. თვითმმართველი ერთეულებისთვის მიმდინარე წელს დღგ-დან მისაღები შემოსავლის გადანაწილების გეგმა 946.7 მლნ ლარს შეადგენს. ეს კი სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლების 9%-ია. ამრიგად, განხორციელებული ცვლილებით მუნიციპალიტეტები 2019 წლისთვის 34.3%-ით, 241.7 მლნ ლარით მეტ შემოსავალს მიიღებენ. აქვე აღსანიშნავია, რომ დღგ-ს გადანაწილებით თვითმმართველი ერთეულის შემოსავლები ეკონომიკის ზრდასთან ერთად გაიზრდება.
გრაფიკი 1: სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოყოფილი დაფინანსება; საკუთარი შემოსავალი (მლნ ლარი, %)
2018 წელს თვითმმართველი ერთეულების ჯამური შემოსავალი 1 309.8 მლნ ლარი იყო, რაც მშპ-ს 3.2%-ს შეადგენს. აღნიშნული მაჩვენებელი 2019 წლისთვის 2 090.3 მლნ ლარამდე იზრდება და ამავე წლის საპროგნოზო მშპ-ს 4.7%-ია . ესე იგი, 2019 წლისთვის გადასახადებისა და სხვა შემოსავლების სახით მთავრობის მიერ მობილიზებული ფინანსური რესურსების უფრო მეტი წილი თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტებს დარჩებათ, ვიდრე ეს ხდებოდა წინა წლებში.
გრაფიკი 2: სახელმწიფო და მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტების შემოსავლების ფარდობითი მაჩვენებლები
გარდა ამისა, 2019 წლისთვის ნაერთ ბიუჯეტის შემოსავლებში თვითმმართველი ერთეულების წილი 16.6%-მდე იზრდება, რაც 2018 წელს 11.3%-ს შეადგენდა. 2010-2018 წლებში თვითმმართველი ერთეულების შემოსავალი ნაერთი ბიუჯეტის შემოსავლებში საშუალოდ 8.7% იყო. ამრიგად, 2019 წლიდან საჯარო ფინანსებში (შემოსავლები) მუნიციპალური ფინანსების წილი იზრდება, ხოლო სახელმწიფო ბიუჯეტის - მცირდება.

Funding for self-government will increase by more than GEL 100 million in 2019 which is 13% more as compared to the previous year
Resume: Since 2019, self-governing entities will no longer receive financial assistance in the form of an equalising transfer because the transfer has been abolished. However, 19% of VAT generated income will now be distributed among municipalities in place of the former equalising transfer.
In 2018, municipalities received a total of GEL 705 million as equalising transfers from the state budget and will receive GEL 946.7 million in 2019, as a result of VAT income distribution, which is GEL 241.7 million (34.3%) more. In addition, the self-governing unit income to consolidated budget incomes ratio will increase from 11.3% to 16.6% in 2019 whilst the self-governing unit income to GDP ratio will increase from 3.2% to 4.7%.
Therefore, both the nominal and relative budget figures for self-governing unit income will increase even more from the beginning of 2019 as compared to the numbers provided in Minister Maia Tskitishvili’s statement.
The Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Maia Tskitishvili, stated at the Local Self-Governance Forum that local self-government funding will increase by more than GEL 100 million in 2019 which constitutes a 13% growth as compared to 2018.
The former equalising transfer has been abolished from the beginning of 2019. This transfer was a form of financial assistance allocated to municipalities from the state budget. It was given to those municipalities whose expenses exceeded their own incomes. The amount of the transfer was determined in accordance with the Budget Code of Georgia and as prescribed by the subordinate normative act within the margins of the difference between revenues and payments.
In the current budget year, the self-governing units will have 19% of the value added tax (VAT) generated income distributed among themselves in lieu of the equalising transfer. The distribution will be carried out in conformity with the criteria as prescribed by law. These criteria include the number of registered people in a municipality, the number of registered children in a municipality under the age of six years, the number of registered children in a municipality between the ages of six and 18 years, the area of municipality and the number of individuals with the status of permanently living in mountainous settlements. Of note is that even if a municipality’s income increases from local taxes, levies or other revenues, its VAT income will not decrease whereas there was a decrease in financial assistance from the state budget in the case of the former equalising transfer. The Minister’s statement is about VAT income distribution in exchange for the equalising transfer and its consequences.
Prior to 2019, self-governing units received financial assistance in the form of equalising, targeted, special and capital transfers from the state budget. Of these, only the equalising transfer was categorised as a municipality’s own income whereas other transfers were not a municipality’s own income (article 92.4).
The nominal figures for the equalising transfer from the state budget increased annually between 2010 and 2015. In 2015, the state budget allocated GEL 834.2 million as an equalising transfer to self-governing entities which constituted 10.2% of state budget incomes. After 2015, the volume of equalising transfers dropped substantially as a result of allocating a part of income tax revenues to municipalities. In 2016-2018, the state budget equalising transfer to state budget incomes ratio was 6.8% on average. In regard to 2018, municipalities received GEL 705 million from the state budget as an equalising transfer which constituted 6.8% of state budget incomes.
As mentioned previously, municipalities will receive 19% of VAT generated income beginning in 2019. In 2019, GEL 946.7 million of VAT generated income is planned for distribution which constitutes 9% of state budget incomes. Therefore, municipalities will have GEL 241.7 million (34.3%) more income in 2019 as a result of the changes. Of additional note is that the distribution of VAT income means that the incomes of self-governing units will increase in parallel with economic growth.
Graph 1:  State Budget Allocated Funding; Own Income (GEL Million, %)
In 2018, the total income of self-governing units was GEL 1,309.8 million which constituted 3.2% of Georgia’s GDP. This figure will increase up to GEL 2,090.3 million in 2019 and constitute 4.7% of the estimated GDP of the same year.  Therefore, the budgets of self-governing entities will receive a larger share of government collected financial resources in 2019 as compared to previous years.
Graph 2:  Relative Figures of State and Municipal Budget Incomes
In addition, the share of self-governing entities in the 2019 consolidated budget incomes increases up to 16.6% whereas this figure was 11.3% in 2018. In 2010-2018, the self-governing entities income to consolidated budget income ratio was 8.7% on average. Therefore, the share of municipal finances in 2019 public finances (income) is projected to grow whilst the share of the state budget decreases.