სოციალურ ქსელში გავრცელებული ინფორმაცია ლგბტ თემის მიმართ ფეხბურთელების - ლამისა და რამოსის ჰომოფობიური დამოკიდებულების შესახებ, ყალბია
02/11/2017
ვერდიქტი: სოციალურ ქსელში გავრცელებული ინფორმაცია ლგბტ თემის მიმართ ფეხბურთელების - ლამისა და რამოსის ჰომოფობიური დამოკიდებულების შესახებ, არის ყალბი.   რეზიუმე: სოციალურ ქსელში გავრცელებული ფოტო წარწერით: „ესპანეთის ნაკრების კაპიტანმა, მსოფლიო ჩემპიონმა სერხიო რამოსმა კატეგორიული უარი განაცხადა ლგბტ სამკლაურის გაკეთებაზე, ხოლო ასევე მსოფლიო ჩემპიონმა, გერმანიის ნაკრების კაპიტანმა ფილიპ ლამმა განაცხადა, რომ ფეხბურთში ჰომოსექსუალიზმის ადგილი არ არის“, - არის ყალბი ამბავი. ფილიპ ლამი თავის ავტობიოგრაფიულ წიგნში გამოთქვამს შიშს იმის შესახებ, რომ ფეხბურთელის მიერ საკუთარ სექსუალურ ორიენტაციაზე ღიად საუბარს შეურაცხმყოფელი კომენტარები მოჰყვება, რამაც შესაძლოა ის სავალალო მდგომარეობამდე მიიყვანოს. ჟურნალ „ბუნთესთან“ (Bunte) ინტერვიუში კი განაცხადა, რომ ჰომოსექსუალ თანაგუნდელთან თამაშის წინააღმდეგი არ არის. სერხიო რამოსის მიერ ლგბტ სამკლაურის გაკეთებაზე უარის თქმის პრეცედენტი კი ინტერნეტსივრცეში არ იძებნება.  kapitani ანალიზი: 2017 წლის 15 ოქტომბერს საქართველოს ნაკრების ვიცე-კაპიტანი და ნიდერლანდების ქალაქ არნემის ვიტესის კაპიტანი გურამ კაშია ეროვნულ ჩემპიონატზე გასამართმატჩზე ლგბტ დროშის სამკლაურით წარსდგა, რასაც საქართველოში არაერთგვაროვანი რეაქცია მოჰყვა. საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტის ლევან კობიაშვილის მიერ გაკეთებული განცხადების შემდეგ, რომლითაც მან კაშიასადმი მხარდაჭერა გამოხატა, 31 ოქტომბერს „ქართული მარშის“ წევრებმა ფეხბურთის ფედერაციასთან აქცია გამართეს. ისინი ბოდიშის მოხდას ითხოვდნენ და პროტესტის ნიშნად ლგბტ დროშა დაწვეს. იმავე დღეს სოციალურ ქსელში აქტიურად ვრცელდებოდა ფოტო, რომელზეც ფეხბურთის ვარსკვლავები, სერხიო რამოსი და ფილიპ ლამი არიან გამოსახულნი. სურათზე აღნიშნულია, რომ „ესპანეთის ნაკრების კაპიტანმა, მსოფლიო ჩემპიონმა სერხიო რამოსმა კატეგორიული უარი განაცხადა ლგბტ სამკლაურის გაკეთებაზე, ხოლო ასევე მსოფლიო ჩემპიონმა, გერმანიის ნაკრების კაპიტანმა ფილიპ ლამმა განაცხადა, რომ ფეხბურთში ჰომოსექსუალიზმის ადგილი არ არის“. ფილიპ ლამის შესახებ იგივე ინფორმაცია გაავრცელა „ქართული მარშის“ ერთ-ერთმა წევრმა კონსტანტინე მორგოშიამ. გავრცელებულ ფოტოზე გაკეთებული წარწერა წარმოადგენს მიზანმიმართულ დეზინფორმაციას. ფილიპ ლამი ჰომოსექსუალიზმის თემას თავის ავტობიოგრაფიულ წიგნში ეხმიანება, სადაც აღნიშნავს, რომ გეი ფეხბურთელებს არ ურჩევს თავიანთ სექსუალურ ორიენტაციაზე ღიად საუბარს და მოჰყავს ბრიტანელი პროფესიონალი ფეხბურთელის ჯასტინ ფაშაუს მაგალითი: „მეშინია სხვებმაც არ გაიზიარონ ჯასტინ ფაშაუს ბედი, რომელიც საკუთარი სექსუალური ორიენტაციის შესახებ ღია განცხადების გაკეთების შემდეგ თვითმკვლელობამდე მიიყვანეს“. გარდა ამისა, გერმანულ ჟურნალ „ბუნთესთან“ (Bunte) ინტერვიუში ფილიპ ლამი აღნიშნავს, რომ გეი ფეხბურთელი შესაძლოა შეურაცხმყოფელი კომენტარების მსხვერპლი გახდეს და აცხადებს, რომ ჰომოსექსუალ თანაგუნდელთან ერთად თამაში მისთვის არანაირ პრობლემასთან არ ასოცირდება. რაც შეეხება ესპანეთის ნაკრების კაპიტან სერხიო რამოსს, მის მიერ ლგბტ სამკლაურის გაკეთებაზე უარის თქმის პრეცედენტი ინტერნეტსივრცეში არ იძებნება. აქვე ხაზგასასმელია, რომ 2009 წელს მან მონაწილეობა მიიღო ესპანურ ჟურნალ „შენგეის“ (Shangay) ფოტოსესიაში. აღნიშნული ჟურნალი წარმოადგენს ყველაზე მნიშვნელოვან ბრენდს ლგბტ თემისათვის. ამრიგად, სოციალურ ქსელში გავრცელებული ფოტოს წარწერა, სერხიო რამოსისა და ფილიპ ლამის ჰომოფობიური განცხადებების შესახებ, სიმართლეს არ შეესაბამება და ლგბტ თემის დისკრედიტაციას ისახავს მიზნად.

Information about Sergio Ramos and Philip Lahm’s homophobic attitude towards the LGBT community disseminated through social networks is false
02/11/2017
Verdict: Information about Sergio Ramos and Philip Lahm’s homophobic attitude towards the LGBT community disseminated through social networks is FAKE NEWS.   Resume: A photograph circulating through social networks, captioned as: “Spanish national football team captain and world champion, Sergio Ramos, categorically refused to wear an LGBT armband whilst also world champion and German national football team captain, Philip Lahm, stated that there is no place for homosexuality in football,” is fake news. In his autobiography, Philip Lahm expresses fear that open talking about a football player’s sexual orientation may result in derogatory comments which might put that football player into a dire situation. Mr Lahm, in his interview with Bunte magazine, also stated that he was not against playing side-by-side with homosexual teammates. In addition, no confirmation of Sergio Ramos’ refusal to wear the LGBT armband can be found on the internet.   Analysis kapitaniOn 15 October 2017, vice-captain of Georgia’s national football team and captain of SBV Vitesse (Netherlands, city of Arnhem), Guram Kashia, wore an LGBT armband at a Dutch football championship match. Mr Kashia’s decision has spurred wide controversy in Georgia. After the statement of the President of Georgia’s National Football Federation, Levan Kobiashvili, where he expressed his support towards Mr Kashia, members of the Georgian March organized a protest in front of the Georgian Football Federation on 31 October. They demanded an apology and burned an LGBT flag in protest. On the same day, the photo featuring football stars Sergio Ramos and Philip Lahm was actively being disseminated through social networks. The photo was captioned: “Spanish national football team captain and world champion, Sergio Ramos, categorically refused to wear an LGBT armband whilst also world champion and German national football team captain, Philip Lahm, stated that there is no place for homosexuality in football.” Georgian March member, Konstantine Morgoshia, also posted similar information about Philip Lahm. The aforementioned photo’s caption is deliberate misinformation. Philip Lahm discusses the issue of homosexuality in his autobiography and states and he does not advise gay football players to talk openly about their sexual orientation. Mr Lahm names a British football player, Justin Pashanu, as an example: “I fear that others might share the fate of Justin Pashanu who was driven to suicide after making an open statement about his sexual orientation.” In addition, in his interview with Bunte magazine, Philip Lahm states that gay football players might become a target of derogatory comments and emphasized that he had no problem playing alongside homosexual teammates. In regard to the captain of the Spanish national football team, Sergio Ramos, no confirmation of his refusal to wear an LGBT armband can be found in the internet. Of note is that in 2009, Ramos participated in a photo session organized by the Spanish magazine, Shangay. The magazine is one of the most important brands for the LGBT community. Therefore, the caption of the photo referring to Sergio Ramos and Philip Lahm’s homophobic statements does not correspond to the truth and aims to discredit the LGBT community.