შალვა პაპუაშვილი: საქართველოსა და მოლდოვის ეკონომიკებს შორის სხვაობა სამ წელიწადში გასამმაგდა, მოლდოვის ეკონომიკა მინუსშია
2021 წელს მიმდინარე ფასებში დათვლით, საქართველოს ეკონომიკის მოცულობა 18.9 მლრდ-ს, ხოლო მოლდოვის ეკონომიკის მოცულობა 13.7 მლრდ დოლარს შეადგენდა. 2024 წლისთვის საქართველოს ეკონომიკა 33.8 მლრდ-მდე და მოლდოვის ეკონომიკა 18.1 მლრდ დოლარამდე იყო გაზრდილი. სხვაობა ორი ქვეყნის ეკონომიკას შორის 2021 წელს 5.2 მლრდ დოლარს და 2024 წელს 15.7 მლრდ დოლარს შეადგენდა.
ინფლაცია რეალურ სურათს ამახინჯებს, ამიტომ შესადარებლად უფრო სწორი მუდმივ ფასებში დათვლილი მშპ-ის შედარება იქნება. მუდმივ, 2015 წლის ფასებში დათვლით, 2021 წელს საქართველოს ეკონომიკა 19.2 და მოლდოვის ეკონომიკა 9.6 მლრდ დოლარს შეადგენდა. 2024 წლისთვის საქართველოს ეკონომიკა 25.1 მლრდ-მდე იყო გაზრდილი, ხოლო მოლდოვის 9.3 მლრდ-მდე შემცირებული. სხვაობა მუდმივ ფასებში დათვლილ ეკონომიკებს შორის 2021 წელს 9.6 მლრდ-ს უდრიდა და 2024 წელს 15.8 მლრდ-ს. 2021 წელს საქართველოს ეკონომიკა მოლდოვისას ორჯერ და 2024 წელს 2.7-ჯერ აღემატებოდა.
2022-2024 წლებში საქართველოს ეკონომიკა ჯამში 31%-ით გაიზარდა, მაშინ, როცა იმავე პერიოდში მოლდოვის ეკონომიკა 3.4%-ით შემცირდა. მოლდოვის ეკონომიკა რეცესიაში 2022 წელს გავიდა, 2023 და 2024 წლებში ძალიან დაბალი ზრდა ჩავარდნის აღმოსაფხვრელად საკმარისი არ აღმოჩნდა.
2022-2024 წლებში საქართველოს ეკონომიკა სწრაფი ტემპით იზრდებოდა, მოლდოვის პირიქით. შემცირდა. ორი ქვეყნის ეკონომიკებს შორის სხვაობა გაიზარდა, მაგრამ არა სამჯერ (მიმდინარე ფასებში კალკულაცია სრულყოფილ ინფორმაციას არ იძლევა).
შალვა პაპუაშვილი პოსტში მიზეზებზეც საუბრობდა, რის განხილვაშიც „ფაქტ-მეტრი“ არ შევა და ვერ იმსჯელებს იმაზე, რამდენი იქნებოდა დღეს საქართველოს მშპ განსხვავებული ეკონომიკური პოლიტიკის წარმართის შემთხვევაში. პოსტის პოლიტიკური ნაწილის განხილვის გარეშე, რიცხობრივად ძირითადად სწორი მონაცემების დასახელების და ამავე დროს გარკვეული უზუსტობების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ შალვა პაპუაშვილის განცხადების ეკონომიკური ნაწილი შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.
შალვა პაპუაშვილმა საქართველოსა და მოლდოვას ეკონომიკურ ზრდაზე სოციალურ ქსელში პოსტი გამოაქვეყნა: „როგორ შეძლო სამ წელიწადში ორი ქვეყნის ეკონომიკებს შორის სხვაობის გასამმაგება, 4,8 მლრდ აშშ დოლარიდან 15,7 მლრდ აშშ დოლარამდე? რატომ არის, ამ ყველა სიკეთის შემდეგ, მოლდოვას ეკონომიკური ზრდა მინუსებში, ხოლო საქართველოსი - რეგიონში პირველი?” პოსტს თან ორი გრაფიკი აქვს დართული. პირველზე საქართველოსა და მოლდოვის ნომინალური ეკონომიკის მოცულობებია 2021-2024 წლებში (წყარო სავალუტო ფონდი), ხოლო მეორეზე ეკონომიკური ზრდის ტემპები ასევე 2021-2024 წლებში (წყარო მსოფლიო ბანკი).
2021 წელს საქართველოში ნომინალურმა მთლიანმა შიდა პროდუქტმა 18.9 მლრდ დოლარი შეადგინა, 2024 წელს - 33.8 მლრდ. მოლდოვის ეკონომიკამ, შესაბამისად - 13.7 და 18.1 მლრდ. შალვა პაპუაშვილის მიერ ნაჩვენებ გრაფიკზე 2021 და 2022 წლებში საქართველოს შემთხვევაში მცირე უზუსტობაა, კერძოდ: 2021 წელს 18.9 მლრდ-ის ნაცვლად 18.5 მლრდ წერია და 2022 წელს 25 მლრდ-ს ნაცვლად 24.5 მლრდ. საქსტატის, სავალუტო ფონდისა და მსოფლიო ბანკის მონაცემები იდენტურია და უცნობია, რას ეფუძნება აღნიშნული აცდენა. მოლდოვის შემთხვევაში, სტატისტიკური მონაცემები სავალუტო ფონდის მონაცემებთან თავსებადია.
გრაფიკი 1: მშპ მიმდინარე ფასებში (მლრდ. აშშ დოლარი)
2021 წელს საქართველოსა და მოლდოვის ეკონომიკებს შორის 5.2 მლრდ დოლარი იყო სხვაობა და არა - 4.8 მლრდ, 2024 წელს კი ეს სხვაობა 15.7 მლრდ დოლარს გაუტოლდა. ცდომილება არც თუ ისე დიდია, განსაკუთრებით იმის გათვალისწინებით, როცა თავად პოსტის ავტორი წერს, რომ სხვაობა გასამმაგდა (15.7:5.2=3.02).
ნომინალური ეკონომიკის შედარება დროის გარკვეულ დიაპაზონში ინფლაციის გათვალისწინებით სრულყოფილ სურათს ვერ იძლევა. რეალური სურათის დასადგენად უფრო საინტერესო მუდმივ ფასებში დათვლილი ეკონომიკების შედარება იქნება. მუდმივ, 2015 წლის ფასებში დათვლით, 2021 წელს საქართველოს ეკონომიკა 19.2 მლრდ დოლარს შეადგენდა, მოლდოვის - 9.6 მლრდ-ს, 2024 წელს საქართველოს ეკონომიკა 25.3 მლრდ-მდე იყო გაზრდილი, მოლდოვის კი პირიქით 9.3 მლრდ-მდე შემცირებული. 2021 წელს მუდმივ ფასებში დათვლით საქართველოს ეკონომიკა მოლდოვისას 2-ჯერ ანუ 100%-ით აღემატებოდა, 2024 წელს 2.7-ჯერ ანუ 170%-ით.
გრაფიკი 2: მშპ 2015 წლის მუდმივ ფასებში (მლრდ. აშშ დოლარი)
ერთი მხრივ, რეალური სხვაობა სამჯერ არ გაზრდილა, თუმცა მეორე მხრივ, საქართველოს ეკონომიკის სწრაფი ზრდის პარალელურად, მოლდოვის რეალური ეკონომიკა შემცირდა. საგულისხმოა, რომ 2013-2019 წლებში მოლდოვის ეკონომიკა ნელი ტემპით ჯამურად 22%-ით, მაგრამ მაინც 7.2-დან 9.5 მლრდ დოლარამდე გაიზარდა. იმ პერიოდში არც საქართველოს მშპ-ის ზრდა ყოფილა სწრაფი. 2013-2019 წლებში საქართველოს რეალური ეკონომიკა 30%-ით - 14.2-დან 18.5 მლრდ-მდე გაიზარდა.
შალვა პაპუაშვილის მიერ მოყვანილ მეორე დიაგრამაზე ეკონომიკური ზრდის ტემპები იყო მოცემული. როგორც საქართველოს, ასევე მოლდოვის შემთხვევაში, რიცხვები სწორია, თუმცა არის ერთი დეტალი. 2020 წელს სახელმწიფოთა უმრავლესობაში კოვიდისა და კოვიდრეგულაციების გამო ეკონომიკა მკვეთრად შემცირდა, მომდევნო 2021 წელს კი რეგულაციების შერბილების/მოხსნისა და ბიზნესების ხელახლა ამუშავების კვალდაკვალ, საბაზო ეფექტის გათვალისწინებით, ასევე სწრაფად გაიზარდა. 2020 წელს საქართველოს ეკონომიკა 6.3%-ი, ხოლო მოლდოვის კიდევ უფრო მეტად 8.3%-ით შემცირდა, ხოლო მომდევნო წელს საქართველოს ეკონომიკა 10.6%-ით და მოლდოვის 13.9%-ით გაიზარდა.
გრაფიკი 3: მშპ-ის ზრდის ტემპი
შალვა პაპუაშვილის პოსტის პათოსი დაახლოებით ასეთი იყო: პანდემიის შემდეგ მოლდოვას უკეთესი სასტარტო პირობები ჰქონდა, მაგრამ სხვა სახელმწიფოების/ძალების ჩარევის გამო, ეს უპირატესობა გაანიავა და საქართველომ, რადგან დამოუკიდებლად იმოქმედა, შედეგად სწრაფი ზრდა მიიღო. „ფაქტ-მეტრი“ ვერ იმსჯელებს იმაზე, თუ როგორი იქნებოდა სხვაგვარი ეკონომიკური პოლიტიკის წარმოების შემთხვევაში საქართველოს ან მოლდოვის მშპ-ის ზრდის ტემპი. რიცხობრივად მისი ნათქვამი ძირითადად სიმართლეს შეესაბამება, კერძოდ, 2022-2024 წლებში საქართველოს ეკონომიკა 31%-ით გაიზარდა, ხოლო მოლდოვის 3.4%-ით შემცირდა, 2019 წელთან შედარებით 2024 წლის მდგომარეობით საქართველოს ეკონომიკა 36%-ით, ხოლო მოლდოვის 1%-ითაა გაზრდილი. პანდემიამდეც საქართველოს ეკონომიკა მოლდოვისაზე სწრაფად იზრდებოდა, თუმცა 2022-2024 წლებში ზრდის ტემპებს შორის სხვაობა შესამჩნევად გაიზარდა. ზრდის ტემპებს შორის სხვაობის ზრდის მიუხედავად, ორი ქვეყნის რეალურ ეკონომიკებს შორის სხვაობა სამჯერ არ გაზრდილა.
პოსტის პოლიტიკური ნაწილის განხილვის გარეშე, რიცხობრივად ძირითადად სწორი მონაცემების დასახელების და ამავე დროს გარკვეული უზუსტობების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ შალვა პაპუაშვილის განცხადების ეკონომიკური ნაწილი შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.

Shalva Papuashvili: “The economic gap between Georgia and Moldova has tripled in three years whilst Moldova’s economy has entered negative growth.”
Georgia’s economy was valued at USD 18.9 billion in current prices in 2021 as compared to Moldova’s USD 13.7 billion. Georgia’s economy had grown to USD 33.8 billion by 2024 whilst Moldova’s reached USD 18.1 billion. The gap between the two economies widened from USD 5.2 billion in 2021 to USD 15.7 billion in 2024.Inflation distorts the real picture, so comparing the GDP at constant prices gives a more accurate view. In constant 2015 prices, Georgia’s economy constituted USD 19.2 billion in 2021, whilst Moldova’s was USD 9.6 billion. Georgia’s GDP had reached USD 25.1 billion whereas Moldova’s had shrunk to USD 9.3 billion by 2021. The gap widened from USD 9.6 billion in 2021 to USD 15.8 billion in 2024. Georgia’s economy was twice the of Moldova’s in 2021 and 2.7 times larger by 2024.Georgia’s economy expanded by a total of 31% whilst Moldova’s contracted by 3.4% between 2022 and 2024. Moldova slipped into recession in 2022 and the low growth recorded in 2023 and 2024 was insufficient to offset the decline.Georgia experienced rapid growth during 2022-2024 whilst Moldova’s economy moved the opposite direction. As a result, the gap between the two widened – however, not threefold (nominal price calculations alone do not represent the full picture).Shalva Papuashvili also discussed the reasons behind the trend in his post – a topic FactCheck does not evaluate and cannot assess in terms of how Georgia’s GDP might have evolved under a different economic policy. Excluding the political part of the post and considering that the figures are mostly correct with some minor inaccuracies, FactCheck concludes that the economic part of Shalva Papuashvili’s statement is MOSTLY TRUE.
Shalva Papuashvili published a social media post on the economic growth of Georgia and Moldova, writing: “How did the gap between the two economies triple in three years – from USD 4.8 billion to USD 15.7 billion? Why is Moldova’s economic growth in negative territory whilst Georgia’s is the highest in the region?” The post includes two graphs – the first shows the nominal of Georgia’s and Moldova’s economies from 2021 to 2024 (source: IMF) whereas the second illustrates their economic growth rates over the same period (source: World Bank).
Georgia’s nominal GDP totalled USD 18.9 billion in 2021, rising to USD 33.8 billion by 2024. Moldova’s economy constituted USD 13.7 billion and USD 18.1 billion in 2024. The graph shared by Shalva Papuashvili contains slight inaccuracies for Georgia in 2021 and 2022: it lists USD 18.5 billion instead of USD 18.9 billion for 2021 and USD 24.5 billion instead of USD 25 billion for 2022. Data from GeoStat, the IMF and the World Bank are identical, so the source of this discrepancy is unclear. The figures for Moldova match those reported by the IMF.
Graph 1: GDP in Current Prices (USD Million)
The gap between Georgia’s and Moldova’s economies was USD 5.2 billion in 2021 – not USD 4.8 billion. This gap had grown to USD 15.7 billion by 2024. The discrepancy is relatively minor, especially considering that the post itself emphas the gap tripling over the period (15.7 ÷ 5.2 = 3.02).
However, comparing nominal economic figures over time does not provide a complete picture due to the impact of inflation. A more accurate assessment comes from comparing the GDP at constant prices. In constant 2015 prices, Georgia’s economy constituted USD 19.2 billion in 2021 whilst Moldova’s was USD 9.6 billion. Georgia’s GDP had reached USD 25.1 billion whereas Moldova’s had shrunk to USD 9.3 billion by 2021. The gap widened from USD 9.6 billion in 2021 to USD 15.8 billion in 2024. Georgia’s economy was twice the of Moldova’s in 2021 (100% difference) and 2.7 times larger by 2024 (170% difference).
Graph 2: GDP in Constant 2015 Prices (USD Million)
On one hand, the real gap did not triple, but on the other, whilst Georgia’s economy grew rapidly, Moldova’s real GDP contracted. It is noteworthy that Moldova’s economy grew slowly but steadily by 22% between 2013 and 2019 – from USD 7.2 billion to USD 9.5 billion. Georgia’s growth was also moderate during the same period with the real GDP rising by 30% from USD 14.2 billion to USD 18.5 billion.
The second diagram shared by Shalva Papuashvili showed economic growth rates. Although figures for both Georgia and Moldova are correct, there is an important detail. Most countries experienced a sharp economic contraction in 2020 due to COVID-19 and related restrictions. As restrictions eased and businesses reopened in 2021, the base effect contributed to rapid growth. Georgia’s economy shrank by 6.3% and Moldova’s by 8.3% in 2020 whilst in 2021, Georgia’s GDP grew by 10.6% and Moldova’s by 13.9%.
Graph 3: GDP Growth Rates
The tone of Shalva Papuashvili’s post suggested that Moldova had better starting conditions following the pandemic but external interventions eroded this advantage, whilst Georgia achieved rapid growth, acting independently. FactCheck cannot assess how different economic policies might have affected GDP growth in either country. His statements are mostly accurate numerically: Georgia’s economy grew by 31% between 2022 and 2024 whilst Moldova’s contracted by 3.4%. Georgia’s GDP had expanded by 36% by 2024 as compared to 2019 and Moldova’s just 1% but the gap in growth rates became more evident between 2022 and 2024. Despite the widening growth-rate difference, the real economic gap between the two countries did not triple.
Excluding the political part of the post and considering that the figures are mostly correct with some minor inaccuracies, FactCheck concludes that the economic part of Shalva Papuashvili’s statement is MOSTLY TRUE.