ვერდიქტი: „მარშალპრესის“ მასალაში მოცემული ინფორმაცია არის ყალბი. რეზიუმე: „მარშალპრესის“ მასალა, სავარაუდოდ, ეყრდნობა Euronews-ის რუსული რედაქციის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას. აღნიშნული და, შესაბამისად, ქართული მედიასაშუალებაც გაეროს წარმომადგენლის 21 აპრილის განცხადებას, რომ სირიის რამდენიმე წლიანი კონფლიქტის დროს დაღუპულთა უმრავლესობა ჩვეულებრივ იარაღს ემსხვერპლა და არა ქიმიურს, არასწორად უკავშირებს 4 აპრილს იდლიბის პროვინციაში განხორციელებულ ქიმიური იარაღით თავდასხმას და ქმნის მცდარ შთაბეჭდილებას. გაეროს წარმომადგენლის, სერხიო პინეიროს მიერ 21 აპრილს გამართულ პრესკონფერენციაზე გამოთქმული მოსაზრებები არასწორადაა ინტერპრეტირებული. ანალიზი: 22 აპრილს ონლაინ გამოცემა "მარშალპრესმა" გამოქვეყნა სტატია სათაურით - „გაეროს გამომძიებელი: სირიაში უმრავლესობა არა ქიმიური, არამედ ჩვეულებრივი ბომბებით დაიღუპა“. სტატიაში ნათქვამია, რომ გაეროს გამომძიებლის თანახმად, 4 აპრილს იდლიბის პროვინციაში ადამიანების უმრავლესობა ჩვეულებრივი ბომბების და არა ქიმიური იარაღის გამოყენების შედეგად დაიღუპა. სტატიაში ასევე მოცემულია ინფორმაცია, რომ პაულო სერხიო პინეიროს თქმით, „გამოძიების შუალედური შედეგებით დადგინდა, რომ საჰაერო იერიში ჩვეულებრივი ბომბებითაც განხორციელდა და რამდენიმე საათის შემდეგ განმეორდა საავადმყოფოზე“. „მარშალპრესის“ სტატიის როგორც სტრუქტურა, ასევე შინაარსი მრავალ კითხვის ნიშანს აჩენს:
- დაუზუსტებელია პაულო სერხიო პინეიროს სტატუსი;
- პინეიროს ციტატის კავშირი შეუსაბამოა სათაურთან;
- არ არის მითითებული ამ განცხადების არცერთი წყარო;
- სტატიაზე თანდართული ფოტო არ არის კავშირში 4 აპრილის ავიაიერიშთან.
როგორც აღვნიშნეთ, საკითხი ეხება 4 აპრილს, სირიაში, იდლიბის პროვინციაში განხორციელებულ თავდასხმას, რომელსაც 80 სამოქალაქო პირი შეეწირა, მათ შორის ბავშვები. იმავე დღეს განხორციელდა საჰაერო დარტყმა კლინიკებზეც, სადაც დაშავებულებს მკურნალობდნენ. თავდასხმის დღესვე, თვითმხილველთა და ჟურნალისტთა განცხადებებისა და ექიმების მიერ სიმპტომების აღწერის საფუძველზე, გაჩნდა ვარაუდი, რომ იდლიბის პროვინციაში ქიმიური იარაღი, კერძოდ კი ზარინის მომწამლავი ნივთიერება გამოიყენეს. 4 აპრილის თავდასხმის შემდეგ ორგანიზაციამ „ექიმები საზღვრების გარეშე“ (SMF) განცხადება გააკეთა, სადაც აღნიშნულია, რომ სამედიცინო პერსონალის თანახმად, პაციენტების მდგომარეობა ემთხვეოდა ნეიროტოქსიკური გაზის, ზარინის სიმპტომებს. თავდასხმასთან დაკავშირებით არსებობს ქიმიური იარაღის პრევენციის ორგანიზაციის (OPWC) 19 აპრილის განცხადება, რომლის თანახმადაც, იდლიბის პროვინციაში ნამდვილად მოხდა ზარინის ან მისი მსგავსი მომწამლავი ნივთიერების გამოყენება. ორგანიზაციამ გამოიკვლია 3 გარდაცვლილი და 7 დაშავებული ადამიანის სხეულის ნიმუშები და სწორედ მათი ლაბორატორიული გამოკვლევის საფუძველზე გააკეთა აღნიშნული განცხადება. თურქულმა მხარემ მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის (WHO) ხელმძღვანელობით ლაბორატორიულად შეისწავლა ცხედრები და მათზე დაყრდნობით ზარინის გამოყენება დაადასტურა. ამასთან, საფრანგეთის სადაზვერვო სააგენტოებმა გამოაქვეყნეს არაოფიციალური ანგარიში, სადაც ქალაქ ხან შაიხუნიდან ამოღებული ნიმუშების გამოკვლევით ასკვნიან, რომ ქიმიური თავდასხმა ზარინის გამოყენებით განხორციელდა. „მარშალპრესის“ მიერ გავრცელებული ახალი ამბის გადამოწმების პროცესში აღმოჩნდა, რომ 2011 წლიდან პაულო სერხიო პინეირო არის სირიის საკითხზე დამოუკიდებელი საერთაშორისო კომისიის თავმჯდომარე გაეროს ეგიდით, რომლის მიზანია გამოიძიოს ადამიანის უფლებების საერთაშორისო სამართლის დარღვევები და გამოააშკარავოს დამნაშავე მხარე. სერხიო პინეიროს კომისიის მიერ გამოქვეყნებულ უკანასკნელ პრესრელიზში ნათქვამია, რომ კომისია იძიებს 4 აპრილს იდლიბის პროვინციაში განხორციელებულ თავდასხმას, როგორც სავარაუდო ქიმიური იარაღის გამოყენების შემთხვევას, ისე ამავე დღეს სამედიცინო დაწესებულებებზე განხორციელებულ საჰაერო დარტყმებს. 21 აპრილს პაულო სერხიო პინეირომ პრესკონფერენციაზე მართლაც ისაუბრა სირიის საკითხზე. პინეირომ განაცხადა, რომ გამოძიება მიმდინარეობს სავარაუდო ქიმიური იარაღის, ზარინის ან მისი მსგავსი მომწამლავი გაზის გამოყენების შესახებ. მან ასევე ახსენა, რომ ზოგადად, სირიის კონფლიქტის დროს მსხვერპლთა უმრავლესობა დაღუპულია ჩვეულებრივი იარაღით. ამ შემთხვევაში პინეირო საუბრობს სირიის ომზე, რომელიც 2011 წლიდან მიმდინარეობს და მისი განცხადება კონკრეტულად 4 აპრილის თავდასხმას არ ეხება. „მარშალპრესის“ მასალაში კი პინეიროს ეს განცხადება 4 აპრილის შემთხვევასთანაა დაკავშირებული. ამასთან, პინეიროს კომისიას ჯერ არ გამოუქვეყნებია დასკვნა 4 აპრილს სირიაში მომხდარი თავდასხმის შესახებ, რის შესახებ მტკიცებას „მარშალპრესის“ მასალაში ვხვდებით. „მარშალპრესის“ მიერ გამოქვეყნებული ახალი ამბის მიზანია, მკითხველში ეჭვი გააჩინოს იდლიბის პროვინციაში ქიმიური იარაღის გამოყენებასთან დაკავშირებით, რომელიც (როგორც არაერთი სანდო წყარო აღნიშნავს) სავარაუდოდ ბაშარ ალ ასადის ხელისუფლებამ გამოიყენა, რომლის ერთ-ერთი მთავარი დასაყრდენი რუსეთია. ასევე აღსანიშნავია, რომ მასალაზე თანდართული ფოტო არ შეესაბამება შინაარსს. ფოტოზე დატანილი ტექსტი - „აშშ-ის საჰაერო დარტყმებს 4 სამოქალაქო პირი ემსხვერპლა“ - სტატიაში მოცემულ ინფორმაციას არანაირად არ უკავშირდება და მიზნად ისახავს მკითხველის დაბნევას, დასავლეთის უარყოფითი პორტრეტის შექმნას. უნდა აღინიშნოს, რომ „მარშალპრესი“ ხშირად ავრცელებს ანტიდასავლურ და მანიპულაციურ ამბებს, რის გამოც ის მოხვდა "მედიის განვითარების ფონდის" მიერ მომზადებული მედია მონიტორინგის როგორც 2014-2015, ისე 2016 წლის ანგარიშებში. "მარშალპრესის" მფლობელებთან დაკავშირებით „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ კვლევა ჩაატარა, საიდანაც ჩანს, რომ ონლაინ გამოცემას პარტნიორული ურთიერთობა აქვს სხვადასხვა პრორუსულ მედიასაშუალებასთან. „მარშალპრესის“ მიერ გამოქვეყნებული სტატიის მსგავსი ინფორმაცია, როგორც ჩანს გადამოწმების გარეშე, გამოაქვეყნა საქართველოს საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა. სტატიის განახლება (29.11.2017) - აღსანიშნავია, რომ სტატიაში განხილული გადაუმოწმებელი ინფორმაცია აგრეთვე გამოაქვეყნეს სააგენტო "ინტერპრესნიუსმა" და imedinews.ge-მ.

Verdict: Information given in the Marshalpress article is FALSE.   Resume: Marshalpress’s article is presumably based upon information published by the Russian version of Euronews. Both the latter and the Georgian media outlet have used the UN representative’s 21 April statement which indicated that the majority of persons killed during the multi-year Syrian conflict were casualties of conventional and not chemical weapons and incorrectly connect this statement to the chemical attack perpetrated on 4 April in Idlib province, thereby creating a false impression. The opinions of Sérgio Pinheiro, the aforementioned UN representative, which were voiced at a conference on 21 April have been wrongly interpreted.   Analysis: On 22 April, the Georgian online media outlet, Marshalpress, published an article entitled “UN Investigator:  Majority of Casualties in Syria died not by Chemical but Conventional Bombs.” This article says that according to the UN investigator’s statement, on 4 April 2017, in Idlib province, the majority of persons were killed by conventional bombs and not by chemical weapons. The article also includes information about Paulo Sérgio Pinheiro’s statement: “The interim results of the investigation indicated that an air assault was carried out by conventional bombs as well with the assault repeated a couple of hours later, targeting the hospital.” Both the structure and the content of the Marshalpress article give rise to plenty of questions:
• The status of Paulo Sérgio Pinheiro is unclear
• Mr Pinheiro’s quote does not correspond to the article’s title
• Not a single source vis-à-vis the statement is provided
• The photograph in the article has no connection to the 4 April air assault
As we have already mentioned, the article refers to an air assault carried out on 4 April in Syria’s Idlib province which killed 80 civilians, including children. On the same day, hospitals where the injured were receiving medical treatment were also subject to airstrikes. Also on the same day, upon the basis of the statements of witnesses, journalists and doctors, assumptions were made that a chemical weapon; specifically, poisonous sarin gas, was used in Idlib. After the 4 April air assault, the Doctors without Borders organisation made a statement which said that according to medical personnel, patients’ symptoms are consistent with exposure to a neurotoxic agent such as sarin gas. Another statement in regard to the Idlib air attack was made on 19 April 2017 by the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) which confirms that sarin or a similar poisonous substance had indeed been used in Idlib. The OPCW studied tissue samples of three of the casualties and seven injured individuals and made the aforementioned statement upon the basis of their laboratory analysis. The Turkish side, under the guidance of the World Health Organization, conducted a laboratory study on the bodies of the victims and also confirmed the use of sarin gas. Furthermore, France’s intelligence agencies published an unofficial report based on the study of evidence taken from the city of Khan Shaykhun and concluded that a chemical attack was carried out using sarin. In the process of our verification of Marshalpress’s information, FactCheck found out that Paulo Sérgio Pinheiro has been the Chairman of the Independent International Commission of Inquiry for Syria under the auspices of the UN, investigating violations of international human rights and identifying the perpetrators, since 2011. The latest press release published by Mr Pinheiro’s Commission says that the Commission investigated the 4 April attack in Idlib as the alleged use of chemical weapons as well as airstrikes targeting medical facilities. At a press conference on 21 April 2017, Mr Pinheiro did indeed speak about Syria. He stated that an investigation was underway with a focus upon the alleged use of chemical weapons such as sarin or other similar poisonous gases. He also mentioned that the majority of casualties in the Syrian conflict were killed by conventional weapons. In this case, Mr Pinheiro is referring to the war in Syria which has been in an active phase since 2011 but he does not comment upon the 4 April attack specifically. However, in the Marshalpress article, his statement is linked to the 4 April air assault. At the same time, Mr Pinheiro’s Commission has not yet published its findings in regard to this particular attack contrary to what is asserted in the Marshalpress article. The aim of the article is to make readers doubt the use of chemical weapons in Idlib province, likely employed by the government of Bashar al-Assad (as claimed by many trusted sources). Of additional note is that the photograph accompanying the article has no relation to the content. The photograph’s caption, “US Airstrikes Kill Four Civilians,” is not even slightly relevant to the information given in the article but serves to confuse the reader and negatively portray the West. Further, Marshalpress frequently publishes anti-Western and manipulative news and ended up in both the 2014-2015 and 2016 reports of the Media Development Foundation as a result. Transparency International Georgia has conducted research in regard to Marshalpress owners and identified that the online outlet maintains a partnership with different pro-Russian media sources. The Georgian Public Broadcaster has published information similar to the Marshalpress article, reportedly without prior verification.