2014 წლის 10 დეკემბერს, საქართველოს პარლამენტში, ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ, გიორგი კაკაურიძემ საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში განსახორციელებელი ცვლილებების შესახებ ისაუბრა. საჯარო ფინანსების ეფექტიანობის ზრდის, სახელმწიფო ფინანსების უკეთესი აღრიცხვისა და ბიუჯეტის მეტი გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის მიზნით, ფინანსთა სამინისტრომ კანონში შესატანი ცვლილებათა პაკეტი მოამზადა. გიორგი კაკაურიძემ აღნიშნა, რომ ამ რეფორმის განხორციელება და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების ხაზინის ერთიან სისტემაზე გადასვლა ევროკავშირთან გაფორმებული ერთ-ერთი ხელშეკრულების მოთხოვნაა.
2014 წლის 12 დეკემბერს საქართველოს პარლამენტმა საბიუჯეტო კოდექსში შესატანი ცვლილებები დაამტკიცა. კანონპროექტი საქართველოს მთავრობის ინიციატივით ფინანსთა სამინისტრომ მოამზადა. საკანონმდებლო ცვლილებით საბიუჯეტო რეგულირების სფერო გაფართოვდა. შესაბამისად, საჯარო ფინანსების მართვის რეფორმის ფარგლებში, 2015 წლის 1 იანვრიდან ყველა დონის ბიუჯეტი და ყველა საბიუჯეტო ორგანიზაცია ხაზინის ერთიანი ანგარიშის სისტემაში მოექცა.
აღსანიშნავია, რომ კანონპროექტის თავდაპირველი ვარიანტის თანახმად, ერთიან სახაზინო სისტემაში ცენტრალური, ავტონომიური რესპუბლიკისა და ადგილობრივი თვითმმართველი ხელისუფლების მიერ დაარსებული, ან მათთან ანგარიშვალდებული საჯარო სამართლის და არაკომერციული იურდიული პირები ხაზინის ერთიან სისტემაში უნდა შესულიყო. სახელმწიფო ხაზინის ერთიანი ანგარიშის სისტემაში თვითმმართველი ერთეულების ჩართვას "ნაციონალური მოძრაობის" წარმომადგენელი, თბილისის საკრებულოს წევრი, ირაკლი აბესაძე აკრიტიკებდა. აბესაძის განცხადებით, აღნიშნული რეგულაციები თვითმმართველობების დამოუკიდებლობას შეზღუდავს.
პარლამენტის მიერ დამტკიცებულ საბოლოო ვერსიაში რამდენიმე ცვლილება შევიდა. კერძოდ, წევრობაზე დაფუძნებული სსიპ-ები, თუ ისინი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან არ ფინანსდებიან, გამონაკლისთა ჩამონათვალში მოხვდნენ და სახაზინო სისტემის ერთიან მომსახურებაზე აღარ გადავიდნენ. აღნიშნულ ჩამონათვალში მოხვდნენ ეროვნული მარეგულირებლებიც. აღსანიშნავია, რომ სსიპ-ებს, ა(ა)იპ-ებს, ადგილობრივ თვითმმართველობებს და ავტონომიურ რესპუბლიკებს უფლება ექნებათ, დამატებითი შემოსავლების მიღების მიზნით, კომერციულ ბანკებში ანგარიში იქონიონ, რომელზეც ხაზინაში შესულ ჭარბ ფულს გადაიტანენ. ამ ანგარიშებზე დარიცხული პროცენტები მათი შემოსავალი იქნება და ისინი ამ თანხას საკუთარი გადაწყვეტილების შესაბამისად განკარგავენ. აღნიშნული ცვლილებები კანონპროექტში პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის შენიშვნების შემდეგ შევიდა.
ფინანსთა სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, სახელმწიფო ფინანსების მართვის რეფორმის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებები სხვადასხვა დონორ ორგანიზაციებთან, საბიუჯეტო დახმარების ნაწილში არსებული რეფორმების სამოქმედო გეგმის ნაწილს წარმოადგენს. მსგავსი სამოქმედო გეგმები ევროკავშირთან, მსოფლიო ბანკთან და აზიის განვითარების ბანკთან თანამშრომლობის ფარგლებში არსებობს. დონორი ორგანიზაციის მხარდაჭერის ფარგლებში, მათ შორის ევროკავშირთან, ის ღონისძიებები განიხილება, რომელთა გატარებაც შესაბამის სფეროში საერთაშორისო სტანდარტებთან მიახლოების მიზნითაა საჭირო. აღნიშნულის გათვალისწინებით ხდება სამოქმედო გეგმების შემუშავებაც.
ევროკავშირთან საჯარო ფინანსების მართვის რეფორმის (PFM III) ფარგლებში არსებული საბიუჯეტო დახმარების სამოქმედო გეგმის შესაბამისად, საჯარო ფინანსების მართვის რეფორმის სამოქმედო გეგმა ყოველწლიურად მტკიცდება, რომლის თანახმადაც, 2014 წელს ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების ხაზინის ერთიან ანგარიშზე გადმოყვანა და მათი საბიუჯეტო პროცესების სახელმწიფო ფინანსების მართვის ელექტრონული სისტემის მეშვეობით მართვაა გათვალისწინებული.
2014 წლის 12 დეკემბერს პარლამენტმა საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში შესატანი ცვლილებები დაამტკიცა. ახალი კანონპროექტით, საბიუჯეტო რეგულირების სფერო გაფართოვდა. ამასთან, საჯარო ფინანსების ეფექტურობის ზრდის მიზნით, ყველა დონის, მათ შორის ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულები, ერთიან სახაზინო სისტემაში მოექცა. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ განსხვავებით კანონპროექტის პირვანდელი ვარიანტისა, ადგილობრივ თვითმმართველობებს კომერციულ ბანკებში ანგარიშის ქონის უფლება დარჩათ. გარდა ამისა, ერთიან სახაზინო სისტემაში მარეგულირებელი კომისია და ხელისუფლების მიერ შექმნილი ან მათდამი ანგარიშვალდებული სსიპ-ები და ა(ა)იპ-ები არ მოექცნენ, რადგან ფინანსთა სამინისტრომ პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის შენიშვნები გაითვალისწინა.
ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების ერთიან სახაზინო სისტემაში მოქცევა ევროკავშირთან საჯარო ფინანსების მართვის რეფორმის (PFM III) ფარგლებში არსებული საბიუჯეტო დახმარების სამოქმედო გეგმის მიხედვით მოხდა. ერთიანი სახაზინო კოდის სისტემის დანერგვის მიზანი ქართული კანონმდებლობის საერთაშორისო სტანდარტებთან ჰარმონიზაციაა, რისი მოთხოვნაც ევროკავშირთან, მსოფლიო ბანკთან და აზიის განვითარების ბანკთან თანამშრომლობის ფარგლებში არსებობს.
შესაბამისად, გიორგი კაკაურიძის განცხადება: "ევროკავშირთან გაფორმებული ხელშეკრულება ადგილობრივი თვითმმართველობის ერთეულების ხაზინის ერთიან სისტემაზე გადასვლას მოითხოვს," არის სიმართლე.
„ევროკავშირთან გაფორმებული ხელშეკრულება ადგილობრივი თვითმმართველობის ერთეულების ხაზინის ერთიან სისტემაზე გადასვლას მოითხოვს“

On 10 December 2014, Deputy Minister of Finance of Georgia, Giorgi Kakauridze, addressed the Parliament of Georgia regarding the planned amendments to the Budget Code of Georgia. The Ministry of Finance of Georgia elaborated a reform package to ensure the growing efficiency of public finance, better accounting of state funds and more transparency of the state budget. Giorgi Kakauridze remarked that one of the requirements of the Association Agreement with the EU is to implement the aforementioned reform package and introduce an integrated system of treasury management for self-governing units.
On 12 December 2014, the Parliament of Georgia voted in favour of the amendments to the Budgetary Code of Georgia. Amendments were drafted by the Ministry of Finance upon the request of the Government of Georgia. The amendments envisage the expansion of budgetary regulation. Therefore, within the framework of public finance management reform, budgets at every level and within each budgetary organisation have been incorporated into an integrated accounting system of the State Treasury beginning from 1 January 2015.
Of particular mention is that the initial draft of the amendments envisaged all legal entities of public law (LEPLs) and non-commercial legal entities (NCLEs) founded by or being accountable to the organs of self-government, an autonomous republic or the central government to be incorporated into the integrated accounting system of the State Treasury. The planned incorporation of self-governing units within the system was criticised by a representative of the United National Movement and member of Tbilisi City Council, Irakli Abesadze. Mr Abesadze asserted that the aforementioned regulations were aimed at limiting the independence of the self-governing units.
There were several changes in the final draft of the amendments approved by the Parliament. For example, the LEPLs founded upon a membership basis were exempted from the list and will not be incorporated into the integrated accounting system of the State Treasury unless they are funded from the state budget. National regulatory bodies were also exempted. It must be noted that LEPLs, NCLEs, local self-governments and autonomous republics will be able to have an account in commercial banks and transfer their surplus funds to these accounts. Interest payments on the accounts will comprise income and they will be able to use the money for what they decide as appropriate. These changes in the amendments were initiated by the Parliament’s Budget and Finance Committee.
According to information obtained from the Ministry of Finance, the planned measures within the framework of public finance management reform represent a part of the action plan agreed with different donor organisations to ensure the implementation of budgetary assistance reforms. Similar action plans also exist within the framework of cooperation with the European Union, World Bank and the Asian Development Bank. Different measures are under discussion as a part of the provision of donor organisation assistance, including that of the European Union. The implementation of these measures is necessary to ensure harmonisation with international standards in respective fields. Action plans are drafted taking these requirements into account.
According to the EU’s Public Financial Management Reform Programme (PFM III), the public financial management reform action plan is approved annually. The plan envisages having the treasuries of the self-governing units as a part of the integrated accounting system and their budgetary processes managed electronically.
On 12 December 2014, the Parliament of Georgia voted in favour of the amendments to the Budgetary Code of Georgia. The amendments envisage expanding budgetary regulation alongside ensuring the growing efficiency of public finance with budgets at all levels, including those of self-governing units, moved into the integrated accounting system of the State Treasury. However, it must be noted that different from the initial draft, the final draft of the amendments allows local self-government bodies to have an account in commercial banks. Moreover, as the Ministry of Finance accepted the changes proposed by the Parliament’s Budget and Finance Committee, regulatory commissions together with LEPLs and NCLEs founded by or accountable to the government were exempted from moving into the integrated accounting system of the State Treasury.
The incorporation of the budgets of self-governing units into the integrated accounting system of the State Treasury was accomplished according to the public financial management reform action plan within the framework of the EU’s Public Financial Management Reform Programme (PFM III). The integration into a single accounting system of the State Treasury aims at harmonising Georgia’s legislation with international standards as required by the cooperation agreements with the EU, World Bank and the Asian Development Bank.
Therefore, Giorgi Kakauridze’s statement: "The EU-Georgia Association Agreement requires introducing an integrated system of treasury management for the self-governing units," is TRUE.
“The EU-Georgia Association Agreement requires introducing an integrated system of treasury management for the self-governing units.”