2015 წლის 2 თებერვალს, ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერში, ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ საქართველოს დაბალი ეკონომიკური ზრდის ტემპი უკრაინასა და რუსეთში არსებული ეკონომიკური კრიზისითაა გამოწვეული. მისი თქმით, ამის მიუხედავად, მთავრობამ 4.7-4.8%-იანი ეკონომიკური ზრდის მიღწევა მოახერხა, რომელიც კორექტირების შემდეგ 5%-მდე გაიზრდება. მისივე თქმით, ეს არის ძალიან დიდი წარმატება და მაშინ, როცა წამყვან ევროპულ სახელმწიფოებს 3%-ზე ნაკლები ზრდა აქვთ, საქართველომ მოახერხა და 5%-იანი ეკონომიკური ზრდა აჩვენა.
30 იანვარს საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა 2014 წლის ეკონომიკური ზრდის შესახებ წინასწარი ინფორმაცია გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვითაც, 2014 წელს საქართველოს ეკონომიკა 4.7%-ით გაიზარდა და შესაბამისად, 0.3% ჩამორჩა საქართველოს მთავრობის მიერ პროგნოზირებულ 5%-იან ეკონომიკურ ზრდას.
ქვემოთ მოცემულ ცხრილში 2005-2014 წლებში საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპი და ამავე წლებში მომხდარი მნიშვნელოვანი მოვლენების არასრული ჩამონათვალია ასახული.
ცხრილი 1: საქართველოს მშპ-ის ზრდის ტემპი 2005-2014 წლებში
| წლები |
მშპ-ის ზრდის ტემპი |
მნიშვნელოვანი მოვლენები |
| 2004 |
5.9% |
აჭარის რევოლუცია, 2003 წლის რევოლუციის შემდეგი პერიოდი |
| 2005 |
9.6% |
ტერაქტი გორში |
| 2006 |
9.4% |
რუსეთის ემბარგო, კოდორის სპეცოპერაცია |
| 2007 |
12.6% |
მასობრივი გამოსვლები, პრეზიდენტის გადადგომა |
| 2008 |
2.6% |
საპარლამენტო არჩევნები, რუსეთ-საქართველოს ომი, მსოფლიო ფინანსური კრიზისი |
| 2009 |
-3.7% |
მსოფლიო ფინანსური კრიზისი, მასობრივი საპროტესტო გამოსვლები |
| 2010 |
6.2% |
| 2011 |
7.2% |
მასობრივი გამოსვლები (26 მაისი) |
| 2012 |
6.4% |
საპარლამენტო არჩევნები, ხელისუფლების ცვლილება |
| 2013 |
3.3% |
საპრეზიდენტო არჩევნები |
| 2014 |
4.7% |
რუსეთ-უკრაინის ომი |
მნიშვნელოვანი მოვლენების ამ არასრული ჩამონათვალიდან ნათლად ჩანს, რომ საქართველოში ყოველთვის ჰქონდა ადგილი ისეთ პროცესებს, რომლებიც ქვეყნის მშვიდ განვითარებას ხელს უშლიდა, თუმცა, ამის მიუხედავად, ეკონომიკური ზრდა 2004-2007 წლებში საშუალოდ 9.4% იყო, ხოლო 2004-2012 წლებში კი - 7%. შესაბამისად, 2013-14 წლებში დაბალი ეკონომიკური ზრდის მხოლოდ რუსეთ-უკრაინის კრიზისისთვის დაბრალება არამართებულია, რადგან, მაგალითად 2008 წელს, რუსეთთან ომის და მსოფლიო ფინანსური კრიზისის მიუხედავადაც კი, საქართველოში 2.6%-იანი ეკონომიკური ზრდა დაფიქსირდა.
რუსეთ-უკრაინის ომის შემთხვევაში, გარდა იმისა, რომ სამხედრო დაპირისპირება საქართველოს ტერიტორიაზე არ მიმდინარეობს, ის სხვა შემთხვევაშიც ნაკლებ გავლენას ახდენს საქართველოს ეკონომიკაზე. სავაჭრო პარტნიორების მიხედვით, უკრაინას საქართველოს ექსპორტის მხოლოდ 5%, ხოლო იმპორტის 6% უჭირავს, რუსეთს კი - ექსპორტის 10% და იმპორტის 6% (
წყარო). 2005 წელს საქართველოს იმპორტის 18% რუსეთზე მოდიოდა, რაც მოგვიანებით, 2006 წლის ემბარგოს გამო 8%-მდე დაეცა. ამის მიუხედავად, საქართველოს ეკონომიკურმა ზრდამ 2006 წელს 9.4%, ხოლო 2007 წელს 12.6% შეადგინა და ეკონომიკური ზრდის ტემპით მსოფლიოში მე-13 ადგილზე იყო (წყარო:
მსოფლიო ბანკი).
2014 წელს რუსეთიდან ფულადი გზავნილები 92 მლნ დოლარით, უკრაინიდან კი - 15 მლნ დოლარით (
წყარო) შემცირდა. თუმცა, რუსეთში ექსპორტი 2014 წელს, 2013 წელთან შედარებით, 85 მლნ დოლარით გაიზარდა. ეს უკანასკნელი კი ნიშნავს იმას, რომ საქართველოს მშპ-ის ზრდის ტემპზე რუსეთის ფაქტორი მნიშვნელოვან უარყოფით გავლენას ვერ მოახდენდა.
2014 წლის ეკონომიკური ზრდის 4.7%-იანი მაჩვენებელი წინასწარ მონაცემს წარმოადგენს. სტატისტიკის ეროვნული სამსახური დაზუსტებულ ინფორმაციას მარტის ბოლოს გამოაქვეყნებს. ამ ეტაპზე, დაზუსტებით შეუძლებელია იმის თქმა, ეს მონაცემი 4.7%-ზე მეტი იქნება, თუ ნაკლები. ასევე, უნდა აღინიშნოს, რომ პრემიერ-მინისტრის მიერ გაკეთებული მსგავსი განცხადება სტატისტიკის სამსახურზე ერთგვარი ზეგავლენის მოხდენის მცდელობადაც კი შეიძლება ჩაითვალოს.
პრემიერმა თავის განცხადებაში საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპი ევროპის წამყვანი ქვეყნების ზრდის ტემპს შეადარა. ასეთი შედარება ცალსახად არამართებულია. წამყვანი ევროპული სახელმწიფოების მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულ მოსახლეზე, ბევრად აღემატება ერთ სულ მოსახლეზე საქართველოს მშპ-ს, შესაბამისად ამ ქვეყნებში მშპ-ის 1%-იანი ზრდა აბსოლუტურ რიცხვებში საქართველოს 1%-იან ზრდასთან შედარებით გაცილებით მეტია. 5%-იანი ზრდით, 2014 წელს საქართველო 152 ქვეყანას შორის 49-ე ადგილზე იქნებოდა, 2013 წელს 96-ე ადგილზე იყო, ხოლო 2012 წელს კი - 39-ე ადგილზე. ეკონომიკური ზრდის მიხედვით საქართველოს უსწრებენ: თურქმენეთი (10.1%), უზბეკეთი (7.9%), ტაჯიკეთი (6.4), მონღოლეთი (6.3%), ვიეტნამი (5.6%), ინდოეთი (5.5%) და სხვა ქვეყნები (
წყარო).
ქვემოთ მოყვანილ ცხრილში შეგიძლიათ იხილოთ წამყვანი ევროპული ქვეყნების – გერმანიის, საფრანგეთის, დიდი ბრიტანეთის, იტალიის და ესპანეთის ეკონომიკური ზრდის ტემპები წლების მიხედვით და მათი შედარება საქართველოსთან.
ცხრილი 2: ევროპის განვითარებული ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები
გერმანია |
საფრანგეთი |
დიდი ბრიტანეთი |
იტალია |
ესპანეთი |
საშუალო ზრდა |
სხვაობა |
1.2% |
2.8% |
2.5% |
1.6% |
3.2% |
2.3% |
3.6% |
0.7% |
0.9% |
3.7% |
1.9% |
7.7% |
2.4% |
3.0% |
2.0% |
4.2% |
3.1% |
6.3% |
1.5% |
3.8% |
2.7% |
9.9% |
1.1% |
0.2% |
-0.3% |
-1.0% |
-5.6% |
-2.9% |
-4.3% |
-5.5% |
-3.6% |
-4.4% |
4.1% |
1.7% |
0.0% |
4.3% |
2.1% |
0.6% |
-0.6% |
5.7% |
0.4% |
0.3% |
-2.3% |
-2.1% |
7.0% |
0.1% |
-1.9% |
-1.2% |
-0.2% |
3.5% |
1.4% |
1.3% |
ევროპის წამყვანი ქვეყნების ეკონომიკური ზრდა 2014 წელს საშუალოდ 1.2%-ს უდრის. ასევე, თუ ცხრილს დავაკვირდებით, ვნახავთ, რომ წინა წლების განმავლობაში ამ ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის ტემპი თითქმის ყოველთვის 3%-ზე დაბალი იყო. ცხრილი ასევე ნათლად აჩვენებს, რომ საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპი 2004-2012 წლებში გაცილებით მაღალი იყო, ვიდრე 2013-2014 წლებში.
2014 წელს 4.7%-იან ზრდას საქართველომ პირველი 8 თვის ხარჯზე მიაღწია. უკანასკნელი ოთხი თვის მანძილზე ეკონომიკური ზრდა საშუალოდ 2.3% იყო. ნოემბრის ზრდის ტემპი კი, უარყოფითი იყო და მან -0.5% შეადგინა.
გრაფიკი 1: ეკონომიკური ზრდის ტემპი თვეების მიხედვით (2014 წელი)
საქართველოში თითქმის ყოველთვის ხდებოდა მოვლენები, რომლებიც ქვეყნის მშვიდად განვითარებას უშლიდა ხელს - რევოლუციები, ტერაქტები, ომი, ფინანსური კრიზისი, ფართომასშტაბიანი საპროტესტო აქციები და სხვა. თუმცა, ამის მიუხედავად, საქართველოს საშუალო ეკონომიკურმა ზრდამ 2004-2007 წლებში 9.4%, ხოლო 2004-2012 წლებში - 7% შეადგინა. 2013-2014 წლების საშუალო ზრდის ტემპი კი 4%-ია. რუსეთის და უკრაინის მოვლენებს საქართველოს ეკონომიკურ ზრდაზე დიდი გავლენა არ მოუხდენია, რადგან მათი წილი საქართველოს ექსპორტ-იმპორტში გადამწყვეტ როლს არ თამაშობს. შედარებისთვის, რუსეთთან ექსპორტი 2006 წელს 55%-ით შემცირდა. ამის მიუხედავად, 2006 წელს საქართველოს 9.4%-იანი, ხოლო 2007 წელს - 12.6%-იანი ეკონომიკური ზრდის ტემპი ჰქონდა. ამიტომ, პრემიერის განცხადება, რომ რუსეთში და უკრაინაში მიმდინარე კრიზისი საქართველოს ეკონომიკური ზრდის დაბალი ტემპის მთავარ მიზეზს წარმოადგენს, მცდარია.
ასევე, არამართებულია საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპის შედარება ევროპის წამყვანი ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის ტემპთან. ერთ სულ მოსახლეზე ამ ქვეყნების მთლიანი შიდა პროდუქტი ბევრად აღემატება ერთ სულ მოსახლეზე საქართველოს მშპ-ს და მათი მშპ-ს 1%-იანი ზრდა აბსოლუტურ რიცხვებში გაცილებით მეტია საქართველოს 1%-იან ზრდასთან შედარებით. ირაკლი ღარიბაშვილის პათოსი, რომ თუ წამყვან ევროპულ ქვეყნებს აქვთ დაბალი ეკონომიკური ზრდა, მაშინ საქართველოში 5%-იანი ზრდა მიღწევას წარმოადგენს, არასწორია. ამ ლოგიკით, თუ 2004-2012 წლებს გადავხედავთ, საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ბევრად მაღალი ტემპი ჰქონდა, ვიდრე წამყვან ევროპულ ქვეყნებს, თუმცა ამგვარი შედარებები არც მაშინ იქნებოდა სწორი.

On 2 February 2015, as a guest on IMEDI TV, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, stated that Georgia’s sluggish economic growth was caused by the economic crises in Russia and Ukraine. However, he added that the government managed to achieve a 4.7%-4.8% economic growth rate in 2014 which will increase to 5% after some corrections. Mr Gharibashvili asserted that it is a huge success to have a 5% economic growth rate in Georgia whereas leading European countries are registering a less than 3% economic growth rate at the same time.
On 30 January 2015, the National Statistics Office of Georgia published preliminary information regarding the country’s economic growth in 2014. According to the information, Georgia’s economy grew by 4.7% in 2014 which is 0.3% less than the 5% forecast by the Government of Georgia.
The table below shows the rate of economic growth in Georgia in the years of 2004-2014 together with a list of selected important events occurring in the same period.
Table 1: GDP Growth Rate in Georgia in 2004-2014
GDP Growth Rate
Selected Important Events
5.9%
Revolution in Ajara, aftermath of the 2003 Rose Revolution
9.6%
Terrorist attack in Gori
9.4%
Russian trade ban, special operation in Kodori Gorge
12.6%
Mass protests, resignation of the President
2.6%
Parliamentary elections, Russo-Georgian war, world financial crisis
-3.7%
World financial crisis, mass protests
6.2%
Mass protests (May 26)
6.4%
Parliamentary elections, change of the government
3.3%
Presidential elections
4.7%
Russia-Ukraine war
The aforementioned list of selected important events clearly illustrates that Georgia has always experienced processes hampering the country’s peaceful development. Despite this, however, the average economic growth was 9.4% in 2004-2007 and 7% in 2004-2012. Therefore, it is not appropriate to ascribe the low economic growth rate of 2013-2014 to the Russia-Ukraine crisis as Georgia registered a 2.6% economic growth even in 2008 when the country withstood a full-scale Russian invasion and the world financial crisis.
Further of note, the hostilities taking place in Ukraine do not occur on the territory of Georgia and, therefore, have less impact upon Georgia’s economy in any case. According to statistics on the country’s trade partners, Ukraine has a 6% share in Georgia’s exports and a 5% share in Georgia’s imports whilst Russia has 10% of the exports and 6% of the imports. Russia’s share in Georgia’s exports was 18% in 2005 which decreased to 8% after the trade ban was imposed in 2006. This all notwithstanding, Georgia’s economic growth rate reached 9.4% in 2006 and 12.6% in 2007 which elevated the country to the 13
th place in the world in terms of economic growth rate (Source:
World Bank).
Remittances from Russia decreased by USD 92 million whilst those from Ukraine decreased by USD 15 million in 2014. However, Georgia’s export to Russia increased by USD 85 million in 2014 as compared to 2013. This means that the Russian factor could not have had a significant negative impact upon Georgia’s economic growth rate.
The 4.7% economic growth rate in 2014 is a preliminary number. The National Statistics Office of Georgia will publish the final data in March 2015. At this moment, it is impossible to say whether or not the final number will exceed the 4.7% margin. Additionally, it must be noted that the Prime Minister’s statement could be perceived as an attempt to influence the National Statistics Office of Georgia.
In his statement, Irakli Gharibashvili compared Georgia’s economic growth rate to the rates of leading European countries. This type of comparison is outright inappropriate. The GDP per capita in developed European countries is far higher as compared to the GDP per capita of Georgia which means that a 1% economic growth in those countries is much higher in absolute numbers than a 1% economic growth in Georgia. The 5% economic growth rate would put Georgia in the 49
th place among 152 countries in 2014. Georgia was 96
th in 2013 and 39
th in 2012. In terms of the economic growth rate, Georgia is outperformed by Turkmenistan (10.1%), Uzbekistan (7.9%), Tajikistan (6.4%), Mongolia (6.3%), Vietnam (5.6%), India (5.5%) and some other countries.
The table below shows the economic growth rate of leading European countries (Germany, France, UK, Italy and Spain) and compares them to Georgia.
Table 2: Economic Growth Rates of Developed European Countries
Average Growth
2.8%
2.5%
1.6%
2.3%
3.6%
3.7%
7.7%
2.4%
4.2%
3.1%
6.3%
3.8%
2.7%
9.9%
1.1%
-0.3%
-1.0%
-5.6%
-2.9%
-4.3%
-5.5%
-3.6%
-4.4%
4.1%
1.7%
4.3%
2.1%
0.6%
-0.6%
5.7%
-2.3%
-2.1%
7.0%
0.1%
-1.9%
-1.2%
-0.2%
3.5%
1.4%
The average economic growth of leading European countries in 2014 is 1.2%. Further, we can observe that the economic growth rate of these countries has always been below 3% in previous years. The table clearly illustrates that Georgia’s economic growth rate in 2004-2012 was far higher than in 2013-2014.
Georgia managed to achieve a 4.7% economic growth in 2014 owing to the first eight months of the year. The average economic growth for the last four months was 2.3% whilst in November the economy had a negative growth rate of -0.5%.
Graph 1: Monthly Economic Growth Rate (2014)
Georgia has been constantly experiencing events hindering the peaceful development of the country, be they revolutions, terrorist attacks, wars, financial crises, mass protests, etc. However and in spite of these factors, its average economic growth rate was 9.4% in 2004-2007 and 7% in 2004-2012. The average economic growth rate in 2013-2014 was 4%. The crisis situations in Ukraine and Russia did not have a significant negative impact upon Georgia’s economy as their shares in Georgia’s trade are not substantial. For instance, exports to Russia decreased by 55% in 2006 but, nevertheless, Georgia registered a 9.6% economic growth rate in 2006 and a 12.7% growth rate in 2007. Therefore, the Prime Minister’s statement that the crises in Ukraine and Russia are behind Georgia’s sluggish economic growth is false.
Additionally, it is inappropriate to compare Georgia’s economic growth rate to rates of leading European countries. The GDP per capita in these countries far exceeds Georgia’s GDP per capita and, consequently, a 1% economic growth in the European countries is much higher in absolute numbers than a 1% economic growth in Georgia. The Prime Minister’s assumption is also wrong when he states that it is an achievement for Georgia if European countries have an economic growth rate lower than Georgia’s 5%. To use the same logic, Georgia had far higher economic growth rates than leading European countries between 2004-2012 but this type of comparison renders wrong conclusions in any case.