„პენსიები მომავალ წელსაც არ გაიზრდება“
მიმდინარე წლის 30 სექტემბერს თოქშოუ „არჩევანში,“ საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელმა ზურაბ ჯაფარიძემ განაცხადა: „პენსიები მომავალ წელსაც არ გაიზრდება. სოციალურ ნაწილში სულ არის გათვალისწინებული 100 მილიონიანი ზრდა (არც კი). დიდი ალბათობით, ეს მიდის ისევ ჯანდაცვაზე. პენსია მომავალ წელსაც დარჩება 150 ლარი, რომელიც „ნაციონალურმა მოძრაობამ“ ჩადო, როდესაც ხელისუფლებაში იყო, 2013 წლის ბიუჯეტში”.
ფაქტ-მეტრმა ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება გადაამოწმა. 2015 წელს გაიზრდება თუ არა პენსია? კონკრეტულად როდის და რა მოცულობით? ფაქტ-მეტრი ამ კითხვებზე პასუხის მიღებას ბოლო ერთი თვის განმავლობაში ცდილობდა. 2015 წლის ბიუჯეტის პროექტის [პირველი წარდგენა თანახმად, 2015 წელს საპენსიო უზრუნველყოფის დაფინანსებისთვის 1 360 მლნ ლარი განისაზღვრა. 2014 წელს აღნიშნული მუხლის დასაფინანსებლად 1 326 მლნ ლარი იყო გამოყოფილი, შესაბამისად საპენსიო უზრუნველყოფის დაფინანსება 34 მლნ ლარით იზრდება. 2015 წლის ბიუჯეტის პირველადი პროექტის განმარტებით ბარათში წერია, რომ "2015-2016 წლებში დაგეგმილი რეფორმების ფარგლებში განხორციელდება არსებული სოციალური გასაცემლების დახვეწა მიზნობრივ ჯგუფებზე მეტი შედეგის მისაღწევად. გაგრძელდება საპენსიო და სხვა სოციალური გასაცემლების მოცულობის ეტაპობრივი ზრდა". თუმცა, ბიუჯეტის პროექტში არ არის ჩანაწერი, თუ როდის და რა მოცულობით გაზრდის მთავრობა ასაკობრივ პენსიას. 2015 წლის ბიუჯეტში გათვალისწინებული ზრდა, 34 მილიონი ლარი, პენსიების მნიშვნელოვანი ზრდისთვის არასაკმარისია, რადგან თუ გავითვალისწინებთ, რომ 2014 წლის ოქტომბრის თვის მონაცემებით ქვეყანაში 696 197 ასაკით პენსიონერია, თუ 34 მლნ ლარი მათი პენსიის ზრდას მოხმარდება, მაშინ აღნიშნული თანხის ფარგლებში პენსია დაახლოებით 4 ლარით გაიზრდება. იმ შემთხვევაში, თუ პენსია 2015 წლის სექტემბრიდან გაიზრდება, ზრდა 12 ლარი იქნება. თუმცა, აღნიშნული ზრდის ფარგლებში პენსიის მცირედით გაზრდის ალბათობას შემდეგი ფაქტი აბათილებს: სოციალური მომსახურეობის სააგენტოს სტატისტიკური მონაცემების თანახმად, ასაკით პენსიონერი ადამიანების რაოდენობა ყოველწლიურად მნიშვნელოვნად იზრდება (იხ. გრაფიკი N1). საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, 2015 წელს პენსიის მიღების უფლებას, საპენსიო ასაკის მიღწევის გამო, 52 892 ადამიანი მოიპოვებს. შესაბამისად, ლოგიკურია, რომ საპენსიო უზრუნველყოფის დაფინანსების ზრდა (34 მლნ ლარით) სწორედ ასაკით პენსიონერების რაოდენობის ზრდასთან არის დაკავშირებული.   გრაფიკი 1: ასაკით პენსიონერთა რაოდენობა
მიმდინარე წლის 2 ოქტომბერს, იმ ინფორმაციას, რომ 2015 წლის ბიუჯეტის პირველად პროექტში პენსიების ზრდა არ იყო გათვალისწინებული, პარლამენტის საფინანსო–საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე დავით ონოფრიშვილიც ადასტურებდა. მისი თქმით, 2015 წლის ბიუჯეტის პროექტში, საპენსიო ფონდის გაზრდა გათვალისწინებული არ იყო. მოგვიანებით, კერძოდ, 7 ოქტომბერს დავით ონოფრიშვილმა 2015 წლისთვის პენსიის გაზრდაზე ისაუბრა. მისი ვარაუდით, პენსია 5-10 ლარის ფარგლებში გაიზრდება. ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა 7 ოქტომბერს ასევე განაცხადა, რომ 2015 წელს პენსია გაიზრდება. მისივე თქმით, უახლოეს 2 თვეში გახდება ცნობილი კონკრეტულად როდის და რა მოცულობით გაიზრდება პენსია. ამ საკითხის დაზუსტების მიზნით, ფაქტ-მეტრმა ფინანსთა სამინისტროს მიმართა. მიღებული პასუხის თანახმად, „საქართველოს მთავრობის მიერ 2015 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის მეორე წარდგენისას, გადამუშავებულ ვარიანტში გათვალისწინებული იქნება პენსიების მატების საკითხი, კონკრეტული პერიოდის და მოცულობის მითითებით“. ზურაბ ჯაფარიძე თავის განცხადებაში ასევე აღნიშნავს, რომ ბიუჯეტი სოციალურ ნაწილში 100 მლნ ლარით (არც კი) იზრდება. 2015 წლის ბიუჯეტის პროექტის პირველი წარდგენის მიხედვით, 2015 წელს სოციალური უზრუნველყოფის დაფინანსება 2 653 მლნ ლარით განისაზღვრა. 2014 წელს სოციალურ ხარჯებზე 2 581 მლნ ლარი იყო გამოყოფილი. როგორც ვხედავთ, 2015 წელს სოციალური უზრუნველყოფის დაფინანსება 72 მლნ ლარით იზრდება. აღსანიშნავია, რომ პარლამენტში წინა ხელისუფლების მიერ წარდგენილ 2013 წლის ბიუჯეტის პროექტში პენსიის ზრდა გათვალისწინებული იყო. საპენსიო პაკეტი 100 დოლარის ექვივალენტამდე უნდა გაზრდილიყო.   დასკვნა იმ ეტაპზე, როცა ზურაბ ჯაფარიძიემ განცადება გააკეთა, ბიუჯეტის პროექტში 2015 წელს პენსიების ზრდაზე კონკრეტული ჩანაწერი არ არსებობდა. ამასთან, საპენსიო უზრუნველყოფის დაფინანსების ზრდა ძალიან მცირე [34 მლნ ლარი] იყო, იმ ფონზე როცა სტატისტიკურად პენსიონერთა რაოდენობა ყოველწლიურად იზრდება და 2015 წელსაც, საპენსიო ასაკის მოსახლეობა 52 892 ათასით გაიზრდება. ბიუჯეტის პროექტის პირველი წარდგენის შემდეგ, ფინანსთა სამინისტროს ოფიციალური ინფორმაციით, ვითრება შეიცვალა და ბიუჯეტის უკვე გადამუშავებულ ვარიანტში პენსიების ზრდის საკითხი გათვალისწინებული იქნება, კონკრეტული მოცულობის და პერიოდის მითითებით. აღნიშნული ცვლილების გამო ფაქტ-მეტრი ამჯერად თავს იკავებს კონკრეტული ვერდიქტის გამოტანისგან. ჩვენ ამ საკითხზე მუშაობას ვაგრძელებთ და შესაბამის ინფორმაციას პირველივე შესაძლებლობისთანავე მივაწვდით მკითხველს.
ინფორმაციის განახლება
6 ნოემბერი, 2014 წელი.
5 ნოემბერს საქართველოს მთავრობამ პარლამენტს 2015 წლის ბიუჯეტის კორექტირებული ვარიანტი წარუდგინა. მეორე წარდგენის ბიუჯეტის პროექტის თანახმად, საპენსიო უზრუნველყოფის დაფინანსება 1 370 მლნ ლარით განისაზღვრა. შესაბამისად, მისი მოცულობა წინა წელთან შედარებით 44 მლნ ლარით, ხოლო 2015 წლის ბიუჯეტის პირველად პროექტთან შედარებით 10 მლნ ლარით გაიზარდა. ბიუჯეტის განმარტებითი ბარათის თანახმად, გამოყოფილი თანხის ფარგლებში 2015 წლის 1 სექტემბრიდან სოციალურად დაუცველი პენსიონერების და მკვეთრად გამოხატული შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა პენსიის (სოციალური პაკეტის) 25 ლარით ზრდაა დაგეგმილი. აღსანიშნავია, რომ 2015 წელს პენსია მხოლოდ ზემოაღნიშნული კატეგორიის პენსიონერებს გაეზრდებათ და მხოლოდ 2016 წლიდან იგეგმება პენსიის გაზრდა ყველა კატეგორიის პენსიონერისათვის.
17 ნოემბერი, 2014 წელი.
14 ნოემბერს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე 2015 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის კორექტირებული ვარიანტი განიხილეს. ფინანსთა მინისტრის, ასევე საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარის ინფორმაციით, 2015 წლის სექტემბრიდან პენსია ყველა კატეგორიის პენსიონერს 10 ლარით გაეზრდება. დავით ონოფრიშვილის განმარტებით, აღნიშნული საკითხი ბიუჯეტის მესამე ვარიანტში იქნება ასახული, რომელიც პარლამენტს დეკემბერში წარედგინება.

On 30 September 2014, as a guest of the talk show Archevani, member of the Parliamentary Minority, Zurab Japaridze, stated: “Pensions will not be increased next year either. The social segment of the budget plan provides for a GEL 100 million increase only (maybe even less). This will probably be spent on healthcare again. The pensions will still stay at GEL 150 which was determined by the United National Movement in the 2013 budget plan.”
FactCheck sought to verify the accuracy of Zurab Japaridze’s statement. Will the pension be increased in 2015? When will this happen and by what amount? FactCheck has been trying to find the answers to these questions for a month.
According to the 2015 budget plan (as of its first presentation), GEL 1,360 million has been allocated for pensions in 2015. In 2014 this amount was equal to GEL 1.326 million. Hence, the funding of pensions will be increased by GEL 34 million.
The Explanatory Note of the 2015 budget plan says that the social benefits will undergo a refinement process in 2015 and 2016 in order to provide better results for the target groups. The pensions and other social benefits will continue to grow. However, the budget plan does not say when and by what amount the pensions will increase.
The GEL 34 million growth, provided for by the 2014 budget plan, will not be enough for a serious increase in pensions because the number of pensioners in the country is 696,197 people as of October 2014 which means that if the GEL 34 million will be spent on the growth of their pensions, the increase will amount to just GEL 4. If the pensions will be increased from September 2015, the growth will be equal to GEL 12. However, the probability of such a rise is refuted by the fact that according to the data of the Social Service Agency of Georgia, the number of pensioners increases significantly every year (see Chart 1). According to the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, an additional 52,892 people will be granted pensions in 2015. Hence, it is logical that the rise in the pension funding is due to the rise in the number of pensioners.
Chart 1: Number of Pensioners
The Chairman of the Budget and Finance Committee of the Parliament of Georgia, Davit Onoprishvili, confirmed that no pension increase was envisaged in the 2015 budget plan as of 2 October 2014. He said that the 2015 budget plan did not provide for the growth of pensions.
Later, on 7 October 2014, Davit Onoprishvili talked about the growth of pensions in 2015. He suggested that the pensions would be increased by GEL 5-10.
The Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, also stated on 7 October that pensions would increase in 2015. He also said that the specific time and amount of the growth would be known within two months.
In order to clarify the matter, FactCheck addressed the Ministry of Finance of Georgia. According to their answer, the 2015 reformed budget plan, presented by the Government of Georgia for a second time, will provide for the increase of pensions with the indication of specific amounts and dates.
In his statement Zurab Japaridze also said that the social segment of the budget would be increased by up to GEL 100 million (maybe even less). According to the initial version of the 2015 budget plan, the social spending segment of the budget equalled GEL 2,653 million. The 2014 budget allocated GEL 2,581 million for social spending. As we can see, social spending will be increased by GEL 72 million in 2015.
It should be noted that the 2014 budget plan of the previous government provided for the increase of pensions. Pensions were planned to increase to the equivalent of USD 100 in GEL.
The 2015 budget plan did not provide for the growth of pensions at the time when Mr Japaridze made his statement. In addition, the growth of pension funding was very low (GEL 34 million) as compared to the yearly growth of the number of pensioners which will be 52,892 people in 2015.
According to the Ministry of Finance of Georgia, the situation changed after the first presentation of the budget plan and the revised version will include the growth of pensions with the indication of specific amounts and dates. Due to these changes, FactCheck refrains from rating the statement at this stage. We are resuming our work on this issue and will provide readers with additional information as soon as possible.
Information Update
6 November 2014
On 5 November 2014, the Government of Georgia presented the revised version of the 2015 budget plan to the Parliament of Georgia. The revised version provided for pension funding of GEL 1,370 million. Hence, the funding increased by GEL 44 million as compared to that of the previous year and by GEL 10 million as compared to the previous version of the budget plan.
According to the Explanatory Note of the budget plan, the pensions of socially vulnerable pensioners and people with disabilities will be increased by GEL 25 from 1 September 2015. It should be noted that only pensioners of the aforementioned segment will receive the increased pensions whilst the universal increase will be postponed to 2016.