2014 წლის 23 ივლისს, პარლამენტის სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას დავით ონოფრიშვილმა განაცხადა: “2013 წელს მთელს ჩვენს რეგიონში ეკონომიკური ზრდა იყო მთლიანად შემცირებული, ეს არ ეხება ამეიერკავკასიას და მარტო დსთ-ს, ყოფილ საბჭოთა კავშირის ქვეყნებს, არამედ აღმოსავლეთ ევროპას. ევროპაზე აღარ ვლაპარაკობ, სადაც ეკონომიკური ზრდა არ იყო ან იყო 1%-ზე ნაკლები.” ფაქტ–მეტრი დაინტერესდა რეგიონში მიმდინარე ეკონომიკური ზრდით და აღნიშნული განცხადების გადამოწმება გადაწყვიტა. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის შეფასებით 2013 წელს მსოფლიოს ეკონომიკა გაიზარდა 3.2 %-ით, რაც საშუალო მაჩვენებელია. რაც შეეხება აღმოსავლეთ ევროპას და დსთ-ს ქვეყნებს 2013 წელს რეგიონში არსებული ქვეყნების უმრავლესობაში მშპ-ს ზრდის ტემპის შემცირება აღინიშნებოდა. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მონაცემებით დსთ-ს რეგიონში 2012 წელს ეკონომიკურმა ზრდამ 3.4% შეადგენა, ხოლო 2013 წელს ანალოგიური მაჩვენებელი 2.2%-მდე დაეცა. ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში კი 2.8%-იანი ზრდა დაფიქსირდა, რაც ორჯერ აღემატებოდა 2012 წლის ანალოგიურ მონაცემს (1.4%). ქვემოთ მოცემული გრაფიკი გვიჩვენებს აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონის ქვეყნებში მიმდინარე ეკონომიკურ ზრდას 2012-2013 წლებში. გრაფიკი 1. ეკონომიკური ზრდა აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში 2012-2013 წწ.
წყარო: საერთაშორისო სავალუტო ფონდი რაც შეეხება დსთ-ს ქვეყნებს, უმრავლესობაში მშპ-ს ზრდის ტემპი მცირედით შენელდა, ხოლო მოლდოვასა და ყირგიზეთში კი პირიქით, მშპ-ის მკვეთრი ზრდა დაფიქსირდა. მშპ-ს ზრდის ტეპის შემცირება ძირითადად ორ ქვეყანაში, სომხეთსა და რუსეთში აღინიშნებოდა. 2013 წელს სომხეთში მშპ-ს ზრდა 7.2% დან 3.5 %-მდე დაეცა, ხოლო რუსეთში 3,4%-დან 1.3%მდე. გრაფიკი 2. ეკონომიკური ზრდა დსთ-ს რეგიონში 2012-2013 წწ.
წყარო: საერთაშორისო სავალუტო ფონდი 2013 წელს ევროკავშირში ეკონომიკური ზრდა 1%–ზე დაბალი იყო (წყარო), როგორც პარლამენტის საფინანსო კომიტეტის თავმჯდომარემ განაცხადა. თუმცა, ევროპის განვითარებად ქვეყნებში ეკონომიკური ზრდა შედარებით მაღალი იყო და 2%-მდე აღწევდა. ასევე, უნდა აღვნიშნოთ, რომ როგორც წესი, ეკონომიკის განვითარების მაღალ საფეხურზე მშპ-ს ზრდის ტემპის შენელება ნორმალური პროცესია, ხოლო განვითარებადი ეკონომიკის მქონე ქვეყნები, ძირითადად, განვითარებული ეკონომიკის მქონე ქვეყნებთან შედარებით მაღალი ეკონომიკური ზრდით ხასიათდებიან. საქართველო განვითარებადი ეკონომიკის მქონე ქვეყნების რიცხვს მიეკუთვნება, გამომდინარე აქედან ჩვენს ქვეყანაში მიმდინარე ეკონომიკური ზრდის შედარება ევროპის განვითარებული ეკონომიკის მქონე ქვეყნებში მიმდინარე ეკონომიკურ ზრდასთან არამართებულია. 2013 წელს საქართველოში ეკონომიკური ზრდის ტემპის მკვეთრი ვარდნა დაფიქსირდა, კერძოდ მშპ-ს რეალურმა ზრდამ 3.2% შეადგინა, რაც თითქმის ორჯერ ნაკლები იყო წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე (6.2%). აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ 2012 წელს საქართველო მსოფლიოს 153 განვითარებად ქვეყანას შორის ეკონომიკური ზრდის ტემპის მიხედვით 41-ე ადგილს იკავებდა, ხოლო 2013 წელს ეკონომიკური ზრდის ტემპის ვარდნის გამო 92-ე ადგილზე გადაინაცვლა. მშპ-ს რეალური ზრდა ყველაზე დაბალი 2013 წლის მეორე და მესამე კვარტლებში იყო – 1.5% და 1.4%, ხოლო მეოთხე კვარტალში აღნიშნული მაჩვენებელი 7.2%-მდე გაიზარდა. ფინანასთა სამინისტროს 2013 წლის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის მიხედვით, ეკონომიკური ზრდის შემცირების ძირითად მიზეზად შემდეგი ფაქტორები დასახელდა (წყარო):
• პოლიტიკური არასტაბილურობა
• მეზობელ ქვეყნებში ეკონომიკის არასასრუველი დინამიკა
• სახელმწიფო ინვესტიციების შემცირება
საქსტატის მონაცემებით 2013 წელს საქართველოს საგარეო სავაჭრო ბრუნვამ 10,793 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 5%-ით მაღალი იყო წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე. ამასთან, ექსპორტი 22.4%-ით გაიზარდა და მთლიანი საგარეო სავაჭრო ბრუნვის 36.4% შეადგინა. ექსპორტში საქართველოს უმსხვილესი პარტნიორი ქვეყნების პირველ სამეულს აზერბაიჯანი (24,4%), სომხეთი (10.9%) და უკრაინა (6.6%) წარმოადგენდა (წყარო). ქვემოთ მოცემული გრაფიკი ასახავს საქართველოს ექსპორტს მეზობელ ქვეყნებში 2012-2013 წლებში. გრაფიკი 3.  ექსპორტი ძირითად სავაჭრო პარტნიორ ქვეყნებში 2012-2013 წწ.
წყარო: სტატისტიკის ეროვნული დეპარტამენტი როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2013 წელს ექსპორტი მეზობელი ქვეყნების მიმართულებით გაიზარდა. ასევე უნდა აღინიშნოს ის ფაქტიც, რომ 2013 წელს აზერბაიჯანსა და თურქეთში მშპ-ს ზრდის ტემპმა მოიმატა და შესაბამისად – 5.8% და 4.3% შეადგინა. რაც შეეხება რუსეთს, სომხეთს და უკრაინას, მიუხედავად ეკონომიკური ზრდის ტემპის შემცირებისა 2013 წელს ექსპორტი აღნიშნული ქვეყნების მიმართულებით გაიზარდა. გამომდინარე აქედან, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ მეზობელ ქვეყნებში მიმდინარე პროცესებს საგარეო ვაჭრობაზე ნეგატიური გავლენა არ მოუხდენიათ. ეროვნული ბანკის წლიური ანგარიშის მიხედვით 2013 წელს ეკონომიკური ზრდის შემცირების ძირითად მიზეზად შიდა მოთხოვნის ვარდნა დასახელდა, რაც პოლიტიკური არასტაბილურობით იყო გამოწვეული. მიუხედავად იმისა, რომ 2013 წლის მეოთხე კვარტალში შიდა მოთხოვნის ზრდა და კერძო სექტორის გააქტიურება შეინიშნებოდა, 2013 წელს ეკონომიკური ზრდა ძირითადად საგარეო მოთხოვნის ხარჯზე მიმდინარეობდა (წყარო). არასტაბილური პოლიტიკური მდგომარეობა დასახელდა ეკონომიკური ზრდის შემცირების ძირითად მიზეზად PMCG-ის მიერ ჩატარებულ კვლევაშიც. ზემოთხსენებული კვლევის მიხედვით, მთავრობის მიერ გატარებულმა საკანონმდებლო ცვლილებებმა და ასევე მოსალოდნელმა ღონისძიებებმა, როგორიცაა „უცხოელებზე მიწის გაყიდვის შეჩერება, ახალი შრომის კოდექსის მიღება და საუბრებმა მოსალოდნელ თავდაცვის ღონისძიებებზე საერთაშორისო ვაჭრობაში,“ ხელი შეუწყო არასტაბილური და გაურკვეველი ბიზნეს–გარემოს ჩამოყალიბებას და უარყოფითად იმოქმედა ქვეყანაში ინვესტიციების ზრდაზე (წყარო). საქსტატის მონაცემებით, 2013 წელს ქვეყანაში განხორციელებულმა პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 914.4 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2.8 მილიონით აღემატებოდა წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს, ხოლო ძირითადი კაპიტალის მთლიანმა ფორმირება 2013 წელს 12.2 %-ით შემცირდა და 6,653 მლნ ლარი შეადგინა. ქვემოთ მოცემული ცხრილი გვიჩვენებს მშპ-ის ფორმირებას დანახარჯების მეთოდის მიხედვით. ცხრილი 1. ნომინალური მშპ დანახრჯების მიხედვით მიმდინარე ფასებში (მლნ ლარი)
ხარჯების კატეგორიები 2012 2013 ნომინალური ზრდა
საბოლოო მოხმარება 23,507.9 23,532.6 0,11%
(+)მთლიანი კაპიტალის ფორმირება 7,575.4 6,652.9 -12,18%
(+)საქონლისა და მომსახურების ექსპორტი 9983 11,986.6 20,07%
(-)საქონლისა და მომსახურების იმპორტი 15,124.3 15,473.0 2,31%
(+) სტატისტიკური განსხვავება 225.3 125.8
მშპ საბაზრო ფასებში 26,167.3 26,824.9 2,51%
წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2013 წელს შიდა მოთხოვნა უმნიშვნელოდ იყო გაზრდილი წინა წელთან შედარებით, ხოლო მთლიანი კაპიტალის ფორმირება მნიშვნელოვნად შემცირებული. 2013 წელს კლება დაფიქსირდა მშენებლობის (-10.6%), სამთომომპოვებელი მრეწველობის (-0.1%), კომუნალური, სოციალური და სხვა პერსონალური მომსახურების (-0.8%) სფეროებში. რაც შეეხება დანარჩენ დარგებს, შედარებით მაღალი ზრდა დაფიქსირდა სოფლის მეურნეობის (9.3%) და მრეწველობის (7.2%) დარგებში. თუმცა, უმეტეს დარგში წინა წელთან შედარებით, ზრდა დაბალი იყო.   დასკვნა 2013 წელს  მსოფლიოს ეკონომიკური ზრდა 3.5%-დან 3.2%-მდე დაეცა. დაბალი ეკონომიკური ზრდა დაფიქსირდა ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონშიც. ევროკავშირში ეკონომიკური ზრდა 1%-ზე ნაკლებს შეადგენდა. ზრდა შედარებით მაღალი იყო განვითარებადი ეკონომიკის მქონე ქვეყნებში, თუმცა წინა წელთან მიმართებაში მაინც შემცირებული იყო. აქვე უნდა აღვნიშნოთ, რომ ევროპის რეგიონის ქვეყნების უმრავლესობა ეკონომიკური განვითარების მაღალ საფეხურზე დგას და ეკონომიკური ზრდის დაბალი ტემპი ამ ქვეყნებისთვის დამახასიათებელია. რაც შეეხება საქართველოს, იგი განვითარებადი ეკონომიკის მქონე ქვეყანაა და ეკონომიკური ზრდის ტემპის ვარდნის ნეგატიური ეფექტი უფრო მაღალია განვითარებული ეკონომიკის მქონე ქვეყნებთან შედარებით. ამასთან, აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ 2013 წელს საქართველოში მშპ-ს ზრდის ტემპის შემცირება, ძირითადად შიდა მოთხოვნის შემცირებით იყო გამოწვეული, რაც ხელისუფლების შეცვლის და არასტაბილური გარემოს შედეგი იყო. ამას ადასტურებს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ზრდის დინამიკაც, რომელიც 914.4 მლნ აშშ დოლარს შეადგენდა და 2.8 მლნ აშშ დოლარით მეტი იყო წინა წელთან შედარებით, რაც საკმაოდ დაბალი მაჩვენებელია. ასევე, ნომინალური მშპ-ს მოხმარების მეთოდით დათვლისას აღმოჩნდა, რომ შიდა მოთხოვნა წინა წელთან შედარებით მცირედით იყო გაზრდილი (0.1%), ხოლო მთლიანი კაპიტალის ფორმირება მნიშვნელოვნად იყო შემცირებული, რაც ქვეყანაში ინვესტიციების შემცირების მაჩვენებელია. რაც შეეხება საგარეო ვაჭრობას, ექსპორტის მნიშვნელოვნად ზრდამ (22%) გადაფარა ინვესტიციების შემცირების უარყოფითი ეფექტი, გამომდინარე აქედან მშპ-ს ზრდა ძირითადად საგარეო ვაჭრობის ხარჯზე მოხდა, რასაც ეროვნული ბანკის წლიური ანგარიში და PMCG-ის მიერ ჩატარებული კვლევაც ადასტურებს. შესაბამისად, მიუხედავად რეგიონში არსებული შემცირებული ეკონომიკური ზრდისა, საქართველოს მშპ-ს ზრდის შემცირების ძირითადი მიზეზი ქვეყანაში არასტაბილური გარემო იყო და არა რეგიონში არსებული ეკონომიკური მდგომარეობა. ჩვენ ვასკვნით, რომ დავით ონოფრიშვილის განცხადება: “2013 წელს მთელს ჩვენს რეგიონში ეკონომიკური ზრდა იყო მთლიანად შემცირებული, ეს არ ეხება ამეიერკავკასიას და მარტო დსთს, ყოფილ საბჭოთა კავშირის ქვეყნებს, არამედ აღმოსავლეთ ევროპას. ევროპაზე აღარ ვლაპარაკობ, სადაც ეკონომიკური ზრდა არ იყო ან იყო 1%-ზე ნაკლები,” არის ნახევრად სიმართლე.

On 23 July 2014, while delivering a speech at a session of the Parliament, Davit Onoprishvili stated: “The economic growth in our region was substantially reduced in 2013. This does not only include the South Caucasus, Commonwealth of Independence States members and former Soviet Union states but Eastern Europe in general. I wouldn’t even mention the European Union where the economic growth was under 1% or didn’t occur at all.” FactCheck took interest in the economic dynamics of the region and verified the accuracy of the aforementioned statement. By the estimation of the International Monetary Fund (IMF), the world economy grew by 3.2% in 2013 which is a normal rate. As for Eastern Europe and the Commonwealth of Independent States, a decline in the economic growth rates was observed in the majority of the states in 2013. According to the data of the International Monetary Fund, the economic growth in the members of the Commonwealth of Independent States was equal to 3.4% in 2012 while it reduced to 2.2% in 2013. In Central and Eastern Europe a 2.8% economic growth was observed in 2013 which was two times as much as in 2012 (1.4%). The chart below reflects the economic growth of the Eastern European countries in 2012 and 2013.   Chart 1: Economic Growth in the Eastern European Region in 2012, 2013 and 2014
Source: International Monetary Fund   The GDP growth rate was slightly reduced in most of the members of the Commonwealth of Independent States; however, there was a sharp increase in the GDPs of Moldova and Kyrgyzstan. The GDP growth rate reduction was particularly apparent in Armenia and the Russian Federation. The GDP growth rate reduced from 7.2% to 3.5% in Armenia in 2013 and from 3.4% to 1.3% in Russia.   Chart 2: Economic Growth in the Commonwealth of Independent States in 2012 and 2013
Source: International Monetary Fund   The economic growth in the European Union member states was under 1% in 2013 (Source), as stated by Mr Onoprishvili. However, the growth rates in the developing countries of Europe were slightly higher and amounted to 2%. It should also be pointed out that the reduction in the GDP growth rates of the highly developed countries is a normal process while the economies of the developing countries have higher growth rates as compared to the developed countries. Georgia is among the list of countries with developing economies. Therefore, comparing the GDP growth rates of Georgia with those of the developed countries would be incorrect. A sharp reduction in the growth rates of the Georgian economy was observed in 2013. The GDP real growth rate was equal to 3.2% which was almost two times less than that of the previous year (6.2%). It should also be pointed out that by its economic growth rates Georgia ranked 41st among the 153 developing countries of the world in 2012 while in 2013 it was down to 92nd position due to the sharp reduction in GDP growth. The GDP real growth was the lowest in the second and third quarters of 2013 – 1.5% and 1.4%, respectively. It increased to 7.2% in the last quarter of the year. According to the Ministry of Finance Budget Implementation Report of 2013, the main reasons for the reduction of economic growth rates were as follows:
• Political instability
• Undesirable dynamics of the neighbouring states’ economies
• Reduction of state investments
According to the National Statistics Office of Georgia (GeoStat), the foreign trade turnover of Georgia was equal to USD 10,793 million in 2013 which was 5% more than in 2012. In addition, export increased by 22.4% and constituted 36.4% of the total foreign trade turnover. The top three export partners of Georgia in 2013 were Azerbaijan (24.4%), Armenia (10.9%) and Ukraine (6.6%). The chart below depicts the export from Georgia to its neighbouring countries in 2012 and 2013.   Chart 3: Export to the Main Trade Partners
Source: National Statistics Office of Georgia   As is clear from the chart, export to the neighbouring countries increased in 2013. It should also be pointed out that GDP growth rates increased in Azerbaijan and Turkey in 2013 and amounted to 5.8% and 4.3%, respectively. As for Russia, Armenia and Ukraine, in spite of the reduction of economic growth rates, export to these countries still increased in 2013. Hence, we can conclude that the economic dynamics of the neighbouring countries have not influenced the foreign trade of Georgia. According to the annual report of the National Bank of Georgia, the main reason for the economic growth reduction was the fall of domestic demand which in its part was due to political instability. Even though domestic demand and private sector activities were increased in the last quarter of 2013, the main economic growth of 2013 was still due to foreign demand. The Policy and Management Consulting Group (PMCG) study also suggests that political instability was the main reason for the economic decline of 2013. According to the study, the legislative changes and the predictable actions of the government (such as the suspension on the practice of selling real estate to foreigners, the adoption of the new labour code and defensive strategies in international trade) facilitated the creation of an unstable environment for business which negatively influenced the inflow of investments into the country. According to the National Statistics Office of Georgia, the total amount of foreign direct investments was equal to USD 914.4 million which was USD 2.8 million more than in 2012. The total formation of the main capital decreased by 12.2% in 2013 and amounted to GEL 6,653 million. The table below depicts the formation of the GDP using the expenditure approach.   Table 1: Nominal GDP Calculated Using the Expenditure Approach (GEL million)
Expenditure Categories 2012 2013 Nominal Growth
Total Consumption 23,507.9 23,532.6 0.11%
+ Formation of Total Capital 7,575.4 6,652.9 -12.18%
+ Export of Products and Services 9,983 11,986.6 20.7%
- Import of Products and Services 15,124.3 15,473.0 2.31%
+ Statistical Difference 225.3 125.8
GDP at Market Price 26,167.3 26,824.9 2.51%
Source: National Statistics Office of Georgia   As the table makes clear, the domestic demand increased slightly in 2013 as compared to the previous year and the formation of total capital was significantly reduced. The reduction was observed in the fields of construction (-10.6%), mining (-0.1%) and communal, social and personal services (-0.8%). As for the other fields, a sharp increase was observed in agriculture (9.3%) and industry (7.2%). However, in most of the fields growth was significantly lower than the previous year.   Conclusion The world economic growth reduced from 3.5% to 3.2% in 2013. Low economic growth was observed in the Central and Eastern European regions as well. Economic growth in the European Union was less than 1%. The growth rate was higher in the developing countries but still lower than in 2012. However, it should be noted that the majority of the European countries are highly developed and, therefore, low economic growth is characteristic to this region. As for Georgia, it is a developing country and the negative effects of economic decline are significantly higher as compared to the developed countries. It should also be noted that the reduction of economic growth in 2013 was mostly due to the decrease of domestic demand caused by the political instability following the government change. This is further confirmed by the dynamics of the foreign direct investment which amounted to USD 914.4 million, growing by USD 2.8 million only. The calculation of the nominal GDP using the expenditure approach also showed that the domestic demand was slightly higher (0.1%) than that of the previous year. The formation of total capital was significantly reduced as shown by the reduction of investments in the country. As for the foreign trade, a sharp increase in export (22%) overshadowed the negative effect of the reduction of investments and the GDP grew depending upon the foreign trade (conclusion confirmed by the annual report of the National Bank of Georgia and the PMCG study). Hence, in spite of the economic growth reduction in the region, the unstable environment inside the country – and not the situation in the region – was the main reason for a GDP growth reduction in Georgia. We conclude that Davit Onoprishvili’s statement: “The economic growth in our region was substantially reduced in 2013. This does not only include the South Caucasus, Commonwealth of Independence States members and former Soviet Union states but Eastern Europe in general. I wouldn’t even mention the European Union where the economic growth was under 1% or didn’t occur at all,” is HALF TRUE.