მიმდინარე წლის 27 ნოემბერს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე „მწვანეთა პარტიის“ ლიდერმა, გიორგი გაჩეჩილაძემ გენმოდიფიცირებული საქონლის კონტროლთან დაკვაშირებულ ქვეყნის იმ ვალდებულებებზე ისაუბრა, რომლებიც მისი თქმით არ სრულდება. „დღეს ოთხი დოკუმენტი, მათ შორის ერთი საერთაშორისო, გვავალდებულებს ამას და ჩვენ მათ ვარღვევთ. ერთი არის კარტახენას ბიოუსაფრთხოების გაეროს ოქმი, რომელიც რატიფიცირებულია 2008 წელს და ვალდებულებას გვაკისრებს, რომ საქართველო გენმოდიფიცირებული პროდუქციისგან დავიცვათ. მეორე გახლავთ 2010 წლის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ბრძანება, რომელმაც მოითხოვა, რომ ეტიკეტზე დაიწეროს გენმოდიფიცირებულია თუ არა პროდუქტი, ესეც არ სრულდება. 2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ კანონში, გარემოს დაცვის და ბუნებრივი რესურსების მართვის თავში, პირდაპირ წერია, რომ პროგრამების და პრიორიტეტების თვალსაზრისით, გენმოდიფიცირებული თესლებისა და სანერგე მასალების იმპორტი აიკრძალება, სავალდებულო იქნება გენმოდიფიცირებული პროდუქტების მარკირება და ა.შ. ესეც არ შესრულდა. 2013 წლის 30 ივნისს, საქართველოს მთავრობამ მიიღო „გენიალური“ დადგენილება ბიოწარმოების შესახებ, რომელიც გამორიცხავს გენმოდიფიცირებული ორგანიზმების გამოყენებას“ - განაცხადა „მწვანეთა პარტიის“ ლიდერმა.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, გენმოდიფიცირებული საქონლის კონტროლთან დაკავშირებით, რა საერთაშორისო ვალდებულება და შიდა კანონმდებლობა გააჩნია ქვეყანას და რამდენად ხორციელდება ისინი. ჩვენ გიორგი გაჩეჩილაძის განცხადება გადავამოწმეთ.
საქართველოს პარლამენტმა “ბიომრავალფეროვნების კონვენციის ბიოუსაფრთხოების კარტახენას ოქმის“ რატიფიცირება 2008 წელს მოახდინა.
კარტახენას ოქმი 2000 წელს ქალაქ მონრეალში მიიღეს, ის ძალაში 2003 წელს შევიდა და ბიოუსაფრთხოების შესახებ საერთაშორისო კონვენციას წარმოადგენს. კარტახენას ოქმი შესაბამისი კანონმდებლობის შემუშავებას, სათანადო ლაბორატორიული ბაზის შექმნას და გენმოდიფიცირებული პროდუქტების ეტიკეტირებას ითვალისწინებს.
კარტახენას ოქმთან მიერთების შემდეგ საქართველოს „გენმოდიფიცირებული ორგანიზმების შესახებ“ შესაბამისი კანონი უნდა მიეღო, მაგრამ პარლამენტს მსგავსი კანონი ჯერ არ მიუღია. ფაქტ-მეტრთან საუბარში გარემოს დაცვის სამინისტროს წარმომადგენელმა აღნიშნა, რომ შესაბამისი კანონპროექტი უახლოეს მომავალში მთავრობის სხდომაზე უნდა განიხილონ, რის შემდეგაც ის უკვე პარლამენტს გაეგზავნება.
მეორე დოკუმენტი, რომელზეც გიორგი გაჩეჩილაძე მიუთითებს, საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრის 2009 წლის 11 დეკემბრის N 2–231 ბრძანებაა. აღნიშნული ბრძანების თანახმად, თანამედროვე ბიოტექნოლოგიის გამოყენებით დამზადებული სურსათი, რომლის შემადგენლობაში გენეტიკურად მოდიფიცირებული კომპონენტები სურსათის საერთო მასის 0,9% -ზე მეტია, ეტიკეტზე სავალდებულო აღნიშვნას ექვემდებარება. მიუხედავად არსებული ბრძანებისა, გენმოდიფიცირებული პროდუქტებისთვის სპეციალური ნიშანდების სისტემა არ ხორციელდება. ამის მიზეზი, როგორც სურსათის ეროვნულ სააგენტოში განმარტავენ, საქართველოში შესაბამისი ლაბორატორიების არარსებობაა, სადაც სურსათში გენურად მოდიფიცირებული კომპონენტის განსაზღვრა იქნებოდა შესაძლებელი.
ასევე, გიორგი გაჩეჩილაძე „ბიოწარმოების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის N198 დადგენილებაზე საუბრობს. აღნიშნული დადგენილება ბიომეურნეობის მართვის, ბიოპროდუქტის წარმოების, გადამუშავების, ნიშანდების, ეტიკეტირების, დისტრიბუციის, რეალიზაციის, ასევე ნებაყოფლობითი სერტიფიკაციის წესსა და მასთან დაკავშირებულ ურთიერთობებს განსაზღვრავს. ამ დადგენილების მიხედვით, გარდა ვეტერინარული დანიშნულების სამკურნალო საშუალებებისა, გენმოდიფიცირებული ორგანიზმების ან მათგან მიღებული პროდუქტების გამოყენება იკრძალება. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ N198 დადგენილება საქართველოს მთავრობამ 2013 წლის 30 ივნისს მიიღო და ის ძალაში მხოლოდ 2014 წლის 1 იანვრიდან შედის.
2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ კანონში, კერძოდ, გარემოს დაცვის და ბუნებრივი რესურსების მართვის თავში პრიორიტეტებზე საუბრისას, აღნიშნულია, რომ „აიკრძალება გენმოდიფიცირებული თესლისა და სანერგე მასალის იმპორტი, შემოღებული იქნება გენმოდიფიცირებული მზა პროდუქტების სავალდებულო მარკირება“. აღნიშნული პრიორიტეტების განხორციელება მიმდინარე წელს ვერ/არ მოესწრო.
2012 წლის ბოლოს, საქართველოს მთავრობის ინიციატივით გარემოს დაცვის სამინისტრომ „ცოცხალი მოდიფიცირებული ორგანიზმების შესახებ“ კანონპროექტზე მუშაობა დაიწყო, რომელიც საკანონმდებლო დონეზე ბიოუსაფრთხოების დარეგულირებას გულისხმობს. კანონპროექტი კრძალავს საქართველოს ტერიტორიაზე მოდიფიცირებული ცოცხალი ორგანიზმების, თესლებისა და ნერგების შემოტანა/დათესვასა და დანერგვას. კანონპროექტის თანახმად, საბაზრო ქსელში გენმოდიფიცირებული პროდუქტის განთავსება მხოლოდ შესაბამისი ეტიკეტირების შემდეგ იქნება შესაძლებელი. გარემოს დაცვის სამინისტროს განმარტებით, კანონპროექტი მზად არის და მთავრობის სხდომაზე უახლოეს მომავალში გავა და შემდეგ განსახილველად საქართველოს პარლამენტს გადაეგზავნება.
აღსანიშნავია, რომ ზემოთ აღნიშნული პრიორიტეტები „2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში“ გადატანილი.
ზემოთ ჩვენ იმ ოთხ დოკუმენტს შევეხეთ, რომელთა დარღვევაზეც „მწვანეთა პარტიის“ ლიდერი საუბრობს.
2008 წელს საქართველო „ბიომრავალფეროვნების კონვენციის ბიოუსაფრთხოების კარტახენას ოქმს“ შეუერთდა. ქართული მხარე ამ საერთაშორისო კონვენციით დაკისრებულ ვალდებულებებს არ ასრულებს. კარტახენას ოქმთან მიერთების შემდეგ საქართველოს „გენმოდიფიცირებული ორგანიზმების შესახებ“ შესაბამისი კანონი უნდა მიეღო, მაგრამ საქართველოს პარლამენტს მსგავსი კანონი ჯერ-ჯერობით არ მიუღია. ამასთან, არ გვაქვს შესაბამისი ლაბორატორიული ბაზა და არ ხდება გენმოდიფიცირებული პროდუქტების მარკირება.
სოფლის მეურნეობის მინისტრის 2009 წლის N 2–231 ბრძანების თანახმად, თანამედროვე ბიოტექნოლოგიის გამოყენებით დამზადებული სურსათი, რომლის შემადგენლობაში გენმოდიფიცირებული კომპონენტები სურსათის საერთო მასის 0,9% - ზე მეტია, ეტიკეტზე სავალდებულო აღნიშვნას ექვემდებარება. მიუხედავად არსებული ბრძანებისა, გედნმოდიფიცირებული პროდუქტების მარკირება არ ხდება. სურსათის ეროვნული სააგენტოს განმარტებით, ამის მიზეზი შესაბამისი ლაბორატორიების არ არსებობაა, სადაც შესაძლებელი იქნებოდა სურსათში გენურად მოდიფიცირებული კომპონენტის განსაზღვრა.
„ბიოწარმოების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის N198 დადგენილება ვეტერინარული დანიშნულების სამკურნალო საშუალებების გარდა, გენმოდიფიცირებული ორგანიზმების ან გმო-დან მიღებული პროდუქტების გამოყენებას კრძალავს. თუმცა, ეს დადგენილება ძალაში 2014 წლის 1 იანვრიდან შედის. შესაბამისად, აღნიშნული დადგენილების დარღვევა ვერ მოხდება, სანამ ის ძალაში არ შევა.
როგორც „მწვანეთა პარტიის“ ლიდერი მიუთითებდა, 2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პრიორიტეტებში ნამდვილად წერია, რომ „აიკრძალება გენმოდიფიცირებული თესლისა და სანერგე მასალის იმპორტი, შემოღებული იქნება გენმოდიფიცირებული მზა პროდუქტების სავალდებულო მარკირება“. თუმცა მისი განხორციელება მიმდინარე წელს ვერ/არ მოხერხდა. ამ ეტაპზე არსებობს შესაბამისი კანონპროექტი „ცოცხალი მოდიფიცირებული ორგანიზმების შესახებ“, რომელშიც 2013 წლის ზემოთაღნიშნული პრიორიტეტებია ასახული. თუმცა კანონპროექტი მთავრობისა და პარლამენტისთვის ჯერ არ წარუდგენიათ. ზემოთ აღნიშნული პრიორიტეტები გადატანილია 2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ გიორგი გაჩეჩილაძის განცხადება: „გენმოდიფიცირებული საქონლისგან მოსახლების დაცვას ოთხი ნორმატიული აქტი გვავალდებულებს, მათ შორის ერთი საერთაშორისო და ჩვენ მათ ვარღვევთ“, არის მეტწილად სიმართლე.
„გენმოდიფიცირებული საქონლისგან მოსახლეობის დაცვას ოთხი ნორმატიული აქტი გვავალდებულებს, მათ შორის ერთი საერთაშორისო, და ჩვენ მათ ვარღვევთ“

On 27 November 2013, at the plenary session of the Georgian Parliament, the leader of the Greens Party of Georgia, Giorgi Gachechiladze, spoke about the state obligations to control genetically modified goods. According to his statement, these obligations are not fulfilled. Gachechiladze declared: “Currently, four documents, including one international, oblige us to control these goods, but we violate them. These are the Cartagena Protocol on Biosafety ratified in 2008. It obliges us to protect Georgia from genetically modified goods. The second one is the Decree of the Ministry of Agriculture of 2010 demanding the labelling of genetically modified goods, although this one is also violated. There is the Law on the State Budget of 2013 with the article about environmental protection and natural resource management directly stating that the import of genetically modified seeds and planting materials will be banned, labelling such goods will be mandatory, etc. This one is also not fulfilled. On 30 June 2013, the Georgian Government adopted a “fantastic” resolution about organic production that excludes the usage of genetically modified organisms.”
FactCheck took interest in the international obligations and internal legislation Georgia has in respect to genetically modified goods and whether or not they are fulfilled. We investigated Giorgi Gachechiladze’s statement.
The Georgian Parliament ratified the Cartagena Protocol on Biosafety to the Convention on Biological Diversity in 2008.
The Cartagena Protocol was adopted in 2000 in Montréal. It is an international convention on biosafety that entered into force in 2003. The Cartagena Protocol encompasses the development of respective legislation, setting up a relevant laboratory base and labelling the genetically modified goods.
After the ratification of the Cartagena Protocol, Georgia should have adopted the Law on Genetically Modified Organisms although the Georgian Parliament has not yet done so. During the conversation with FactCheck, the representative of the Ministry of Environmental Protection declared that the relevant draft bill will be discussed at the next sitting of the Georgian Government; afterwards, the draft bill will be sent to Parliament.
The second document Gachechiladze speaks about is Decree No. 2-231 of the Minister of Agriculture of Georgia dated 11 December 2009. According to the Decree, it is mandatory to label the goods produced using the latest biotechnologies and containing more than 0.9% of genetically modified components. Despite this fact, the system of labelling the genetically modified goods is not working. As we were told at the National Food Agency this is caused by the lack of relevant laboratories that would identify the genetically modified components in food.
Gachechiladze also mentioned Resolution No. 198 of the Georgian Government on Organic Production. This resolution defines the management of organic production, processing, marking, labelling, distribution, realisation and certification as well as other respective processes. According to the Resolution, the usage of genetically modified organisms and products is banned except for veterinarian purposes. However, it should be mentioned that the Georgian Government adopted Resolution No. 198 on 30 June 2013; it will enter into force on 1 January 2014.
The Law on the State Budget of 2013, in particular, the article about environmental protection and natural resource management, identifies the priorities, particularly the following part: “The import of genetically modified seeds and planting materials will be banned; mandatory labelling of genetically modified goods will be introduced.” The abovementioned priorities were not/could not be implemented this year.
By the end of 2012, on the initiative of the Georgian Government, the Ministry of Environmental Protection started working on the draft bill about the Modified Living Organisms that will regulate biosafety at the legislative level. The draft bill bans the importing/seeding and planting of modified living organisms, seeds and seedlings. According to the draft bill, the introduction of the genetically modified goods will be permitted in the market network only after appropriate labelling. The Ministry of Environmental Protection declared that the draft bill is ready and will be discussed at the next sitting of the Government; afterwards, it will be sent to the Georgian Parliament for discussion.
It is noteworthy that the aforementioned priorities are also presented in the Law on the State Budget of 2014.
We discussed the four documents the leader of the Greens Party of Georgia spoke about.
In 2008 Georgia ratified the Cartagena Protocol on Biosafety to the Convention on Biological Diversity. Georgia does not implement any of the obligations imposed by the abovementioned international convention. After the ratification of the Cartagena Protocol, Georgia should have adopted the Law on Genetically Modified Organisms but Parliament has not done this so far. Additionally, Georgia does not have a relevant laboratory and genetically modified goods are not being labelled.
According to Decree No. 2-231 of the Ministry of Agriculture of 2009, it is mandatory to label the goods produced using the latest biotechnologies and containing more than 0.9% of genetically modified components. However, the genetically modified goods are not being labelled. As the National Food Agency explained, this is caused by the lack of relevant laboratories that would identify the genetically modified components in food. Resolution No. 198 of the Georgian Government on Organic Production bans the usage of genetically modified organisms and products except for veterinarian purposes. However, this resolution will enter into force on 1 January 2014. Evidently, the aforementioned resolution cannot be violated until it enters into force.
As Gachechiladze indicated, the state budget of 2013 in fact prioritised the “banning of import of the genetically modified seeds and planting materials, labelling such goods will be mandatory.” However, these priorities were not/could not be implemented this year. At this stage there is no respective draft bill about the Modified Living Organisms reflecting the abovementioned priorities of 2013. Nevertheless, the draft bill has not yet been presented to the Government and the Parliament. The priorities are included in the Law on the State Budget of 2014.
Therefore, we conclude that Giorgi Gachechiladze’s statement: “Four normative acts oblige us to protect the population from genetically modified goods, including one international act; but we keep violating them,” is MOSTLY TRUE.