2013 წლის 29 ივლისს პარლამენტმა დაჩქარებული წესით მიიღო  „საგადასახადო კოდექსში შესატანი ცვლილებები“, რომელიც სხვა ცვლილებებთან ერთად 2013 წლის 1 სექტემბრიდან თამბაქოზე აქციზის ეტაპობრივ ზრდასაც გულისხმობს.
საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენლების თქმით, თამბაქოზე აქციზის ზრდამ შესაძლოა სიგარეტის კონტრაბანდა გამოიწვიოს. ნაციონალური მოძრაობის წევრმა პავლე კუბლაშვილმა განცხადა: „ჩვენ დღეის მდგომარეობით ვართ რეგიონში გამორჩეული დაბალი საგადასახადო განაკვეთებით. რეალურად ბევრი რამ შეიძლება შეცვალოს თუნდაც მცირე ცვლილებამ აქციზთან მიმართებაში“. ჩვენ გადავამოწმეთ, რამდენად გამოირჩევა საქართველო რეგიონში დაბალი საგადასახადო განაკვეთებით. 2005 წელს საქართველოს საგადასახადო სისტემაში რეფორმები განხორციელდა. გადასახადების უმრავლესობა გაუქმდა. 2005 წლამდე საქართველოში იყო 21 საგადასახადო განაკვეთი, დღეის მდგომარეობით კი აღნიშნული მაჩვენებლი 6-მდეა დაყვანილი.
1. დღგ - (20%-დან შემცირდა 18%-მდე)
2. საშემოსავლო გადასახადი - 20%
3. მოგების გადასახადი - (20%-დან შემცირდა  15%-მდე)
4. სააქციზო გადასახადი (განაკვეთი ცვლადია)
5. ქონების გადასახადი (1%)
6. საბაჟო გადასახადი (0%; 5% ან 12%)
ჩვენ გავეცანით მსოფლიო ბანკის (World Bank), საერთაშორისო საფინანსო კოორპორაციის (IFC) და კომპანია PricewaterhouseCoopers-ის (PWC) ერთობლივ ანგარიშს - „Paying Taxes 2013“. ანგარიში სამ ძირითად მაჩვენებელს ეყრდნობა: 1) წლის განმავლობაში საშუალო გადამხდელისთვის გადასახადების რაოდენობა; 2) გადასახადებისთვის დახარჯული დრო; 3) საგადასახადო განაკვეთი ქვეყანაში. „Paying Taxes 2013“ -ის ანგარიშის თანახმად, საქართველომ საერთაშორისო რეიტინგში 185 ქვეყანას შორის 33-ე ადგილი დაიკავა. მანამდე ის 39-ე ადგილს იკავებდა. რაც შეეხება საგადასახადო განაკვეთებს, „Paying Taxes 2013“ ანგარიშის მიხედვით, საქართველო ერთ-ერთი ყველაზე დაბალი საგადასახადო განაკვეთით გამოირჩევა აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის რეგიონში. საქართველოს სრული საგადასახადო განაკვეთი 16,5%-ია, მაშინ როდესაც საშუალო რეგიონული მაჩვენებელი 41,3%-ია. დაბალი საგადასახადო განაკვეთის მიხედვით საქართველო რეიტინგში მე-3 ადგილს იკავებს, მეორე ადგილზეა კოსოვო[1] 15,4%-ით, ხოლო პირველზე - მაკედონია 9,4%-ით. „Paying Taxes 2013“ - ის ანგარიში აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის რეგიონში 20 ქვეყანას აერთიანებს. ეს ქვეყნებია: საქართველო, სომხეთი, აზერბაიჯანი, თურქეთი, რუსეთი, უკრაინა, ბელორუსია, ყირგიზეთი, ტაჯიკეთი, უზბეკეთი, მაკედონია, კოსოვო, მონტენეგრო, ბოსნია და ჰერცოგოვინა, ყაზახეთი, ისრაელი, მოლდოვა, ხორვატია, სერბეთი და ალბანეთი. დასკვნა მსოფლიო ბანკის (World Bank), საერთაშორისო საფინანსო კოორპორაციის (IFC) და კომპანია PricewaterhouseCoopers-ის (PWC) ერთობლივი ანგარიშის - „Paying Taxes 2013“ თანახმად, საქართველო ერთ-ერთი ყველაზე დაბალი საგადასახადო განაკვეთით გამოირჩევა აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის რეგიონში. დაბალი საგადასახადო განაკვეთის მიხედვით, საქართველო რეიტინგში მესამე ადგილს იკავებს. შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ პავლე კუბლაშვილის განცხადება: „საქართველო დღეის მდგომარეობით რეგიონში დაბალი საგადასახადო განაკვეთებით გამოირჩევა“, არის სიმართლე.     _________________________ [1] საქართველო არ ცნობს კოსოვოს სახელმწიფოს დამოუკიდებლობას

On 29 July 2013, the Parliament expeditiously approved amendments to the Tax Code of Georgia which, along with others, included an amendment concerning a gradual increase of excise tax for tobacco starting from 1 September 2013. According to Pavle Kublashvili, Member of the Parliamentary Minority from the United National Movement, the growth of excise taxes for tobacco could stimulate contraband of tobacco. Pavle Kublashvili states: “Presently Georgia is renowned in the region for its remarkably low tax rates. Big changes could be triggered by even a small modification of excise taxes.” FactCheck set out to check how low the tax rates of Georgia really are as compared to other countries in the region. In 2005 significant reforms were introduced into the Georgian tax system according to which the majority of taxes have been eliminated. Prior to 2005 there were 21 taxes in Georgia whereas nowadays there are six as follows:
1. Value Added Tax (from 20% has been reduced to 18%)
2. Income Tax (20%)
3. Profit Tax (corporate tax 20% has been reduced to 15%)
4. Excise Tax
5. Property Tax (1%)
6. Customs Tax (0%, 5% or 12%)
We analysed the joint report of the World Bank, International Finance Corporation and PricewaterhouseCoopers, Paying Taxes 2013, a study of world economies based on three main indicators: 1) the number of taxes paid by an average citizen per year, 2) the amount of time spent on complying with taxes and 3) the total tax rate in the country. Based on the Paying Taxes 2013 study, in the ranking covering 185 countries Georgia currently occupies 33rd place while prior to 2005 its ranking was 39th. As for the tax rates in particular, according to Paying Taxes 2013, Georgia has some of the lowest tax rates in the Central Asia and Eastern Europe region. The total tax rate in Georgia amounts to 16.5% whereas the average indicator in the region is 41.3%.  Georgia has the third lowest total tax rate in the region, surpassed by Kosovo with 15.4% and Macedonia with 9.4%. The following countries are included in the Central Asia and Eastern Europe region in Paying Taxes 2013:  Georgia, Armenia, Azerbaijan, Turkey, Russia, Ukraine, Belarus, Kyrgyzstan, Tajikistan, Uzbekistan, Macedonia, Kosovo, Montenegro, Bosnia and Herzegovina, Kazakhstan, Israel, Moldova, Croatia, Serbia and Albania.   Conclusion According to the joint report, Paying Taxes 2013, prepared by the World Bank, International Finance Corporation and PricewaterhouseCoopers, Georgia has remarkably low tax rates in the Central Asia and Eastern Europe region. Georgia has the third lowest total tax rate in the regional ranking. Consequently, we conclude that Pavle Kublashvili’s statement:  “Presently Georgia is renowned in the region for its remarkably low tax rates,” is TRUE.