Սխալ․ Ադրբեջանի քաղաքացիները գալիս են Հայաստան պատվաստվելու
Հուլիսի 14-ին Pastark.am կայքը գրեց, թե Ադրբեջանի քաղաքացիները գալիս են Հայաստան պատվաստվելու։ Կայքը նաև պնդեց, թե օտարերկրացիները Հայաստանում կարող էին ստանալ Sputnik V։ Երկու պնդումն էլ, սակայն, սխալ էին։
Հուլիսի 15-ին Հայաստանը փոխեց օտարերկրյա քաղաքացիների պատվաստման կարգը։ Եթե նախկինում կարող էր պատվաստվել ցանկացած մարդ՝ ուղղակի ներկայացնելով անձնագիրը, ապա այժմ օտարերկրացին պետք է առնվազն 10 օր անցկացրած լինի Հայաստանում պատվաստում ստանալու համար։
Այս փոփոխությունների ուժի մեջ մտնելու նախորդ օրը՝ հուլիսի 14-ին, Pastark.am կայքը անդրադարձավ Հայաստանում պատվաստվող օտարերկրացիների հարցին։ Հոդվածը Ֆեյսբուքյան տարբեր խմբերում տարածեց Երևանի ավագանու նախկին անդամ և հակապատվաստումային դավադրության տեսությունների ջատագով նյարդավիրաբույժ Մարինա Խաչատրյանը (հղում 1, հղում 2, հղում 3)։ Հոդվածում արվում էր մի քանի սխալ պնդում։
❌ Ադրբեջանի քաղաքացիները գալիս են Հայաստան պատվաստվելու
Pastark.am-ը կրկնում էր «համացանցում լայնորեն տարածվող» թեզը այն մասին, թե Հայաստանում պատվաստվող օտարերկրացիների թվում են նաև Ադրբեջանի և Թուրքիայի քաղաքացիներ։ Այս պնդման՝ առնվազն Ադրբեջանի քաղաքացիներին վերաբերվող մասը սխալ էր։
Պատվաստումները Հայաստանում ընթանում են արդեն երեք ամիս՝ ապրիլի 13-ից։ Ապրիլի վերջից Հայաստանը թույլ է տալիս նաև օտարերկրացիների պատվաստումը։ Media.am-ի և Factcheck.ge-ի հարցմանն ի պատասխան Ազգային անվտանգության ծառայությունից հայտնեցին, որ վերջին երեք ամսում Հայաստանի Հանրապետություն Ադրբեջանի քաղաքացիներ չեն ժամանել։
Ադրբեջանը և Թուրքիան տարածաշրջանի առաջատարներն են պատվաստվածների քանակով։ Երկու երկրում էլ հասանելի են մի քանի տեսակի պատվաստանյութ: Ադրբեջանում արդեն պատվաստվել է ավելի քան 4,5 միլիոն մարդ։
Միաժամանակ, Իրանում պատվաստումային գործընթացը դանդաղ է ընթանում։ Երկրում արգելված են արևմտյան արտադրության պատվաստանյութերը։ Հուլիսի 19-ի դրությամբ առնվազն մեկ դեղաչափ պաստաստանյութ Իրանում ստացել է բնակչության միայն 7%-ը։ Հազարավոր Իրանի քաղաքացիներ ժամանում են Հայաստան պատվաստվելու նպատակով։
❌ Օտարերակրացիները կարող էին պատվաստվել Sputnik V-ով
Կայքը գրում էր, թե օտարերկրացիները «դեռ հնարավորություն ունեն ՀՀ քաղաքացիների նույն իրավունքներով պատվաստվել օրինակ` Սպուտնիկ V-ով»։
Օտարերկրացիների պատվաստումը Հայաստանում թույլատրում է ապրիլի 23-ից սկսած։ Սակայն օտարերկրյա քաղաքացիները պատվաստվում են միայն AstraZeneca պատվաստանյութով։ Առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Հռիփսիմե Խաչատրյանը Media.am-ի և Factcheck.ge-ի հետ զրույցում հաստատեց, որ ինչպես հուլիսի 15-ի փոփոխություններից հետո, այնպես էլ դրանցից առաջ օտարերկրացիները Հայաստանում կարող էին պատվաստվել AstraZeneca-ով։

False Information: Azerbaijani Citizens Come to Armenia to Get Vaccinated
On July 14, Pastark.am website wrote that Azerbaijani citizens come to Armenia to get vaccinated. The website also claimed that foreigners could receive Sputnik-V in Armenia. Both claims, however, were wrong.
On July 15, Armenia changed the procedure for vaccinating foreign citizens. Before that, anyone could get vaccinated in Armenia simply by presenting their passport; now, however, foreigners have to spend at least ten days in the country to be eligible for vaccination.
The day before these changes came into force, on July 14, Pastark.am website touched upon the issue of foreigners being vaccinated in Armenia. The article the website published was shared on various Facebook groups by Marina Khachatryan, a former member of the Yerevan Council of Elders and a neurosurgeon advocating anti-vaccination conspiracy theories (link 1, link 2, link 3). The article made several wrong statements.
❌ Azerbaijani citizens come to Armenia for vaccination
Pastark.am repeated the thesis "widely spread on the Internet" that among the foreigners vaccinated in Armenia there are also citizens of Azerbaijan and Turkey. The statement is wrong, at least when it comes to the claim about Azerbaijani citizens arriving in Armenia.
Vaccinations in Armenia have been ongoing for three months, since April 13. Starting at the end of April, Armenia allows vaccination for foreigners too. In response to Media.am's and Factcheck.ge's inquiry, the National Security Service informed that no Azerbaijani citizens have arrived in the Republic of Armenia in the last three months.
Azerbaijan and Turkey are the leaders in the region in terms of the number of vaccinated. Several types of vaccines are available in both countries. More than 4.5 million doses of vaccine have already been administered in Azerbaijan.
At the same time, the vaccination process is slower in Iran. The country has banned Western vaccines. As of July 19, only 7% of the population in Iran received at least one shot of COVID-19 vaccine. Thousands of Iranian citizens travel to Armenia to get vaccinated.
❌ Foreigners can receive a Sputnik V shot
Pastark.am wrote that foreigners "have the same rights as Armenian citizens to be vaccinated with the Sputnik V vaccine."
Vaccination of foreigners has been allowed in Armenia starting from April 23. However, foreign nationals can only receive the AstraZeneca vaccine. Hripsime Khachatryan, the spokesperson to the Ministry of Healthcare of Armenia, told Media.am and Factcheck.ge that both before and after the July 15 changes, foreigners in Armenia could get vaccinated only with AstraZeneca vaccine.