Մանիպուլյացիաներ՝ Նիկոլ Փաշինյանի հանրահավաքի մասնակիցների քանակի վերաբերյալ
Հունիսի 17-ին մեդիադաշտում հայտնվեց միանգամից երկու լուսանկար՝ մանիպուլյատիվ նկարագրությամբ։ Առաջին դեպքում տարածվում էր Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2018 թվականի բազմամարդ հանրահավաքից լուսանկար և ներկայացվում՝ որպես «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության՝ 2021թ հունիսի 17-ի հանրահավաքից կադր։ Այս դեպքում ստեղծվել էր հանրային լայն աջակցության իմիտացիա։ Երկրորդ դեպքում հրապարակվել էր Հանրապետության հրապարակից լուսանկար՝ նախքան «Քաղաքացիական պայմանագրի» նախընտրական հանրահավաքի մեկնարկը, սակայն ներկայացվում էր՝ իբրև հանրահավաքի ընթացքում արված նկար։ Այս դեպքում հավաքը ներկայացվում էր առավել սակավամարդ՝ քան իրականում այն կար։
Հին լուսանկար՝ նորի փոխարեն
Հունիսի 17-ին կայացավ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական հավաքը, որը, Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի կոչով, մեկնարկել էր 20։00-ին` Հանրապետության հրապարակում։
Հանրահավաքից ժամեր առաջ՝ 18։46-ին, ֆեյսբուքյան «Դուխով» էջը հրապարակել էր լեփ-լեցուն հրապարակով լուսանկար և կից գրել՝ «Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա հանրահավաքը»։
Որպես ինֆորմացիայի աղբյուր՝ էջը նշել էր Փաշինյանի Աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանին։ Լուսանկարն իրականում հին էր, արվել էր 2018 թվականի մայիսի 3-ին։ Չնայած գրառումը, հնարավոր է, հումորային բնույթի էր, այն շատերը տարածեցին՝ որպես կայացած փաստ։
Իրազեկ քաղաքացիների միավորում ՀԿ-ն հրապարակել էր լուսանկարներ և տեսանյութ Հանրապետության հրապարակից՝ 20։00-ի դրությամբ, որում հունիսի 17-ի հանարահավաքի մարդկանց քանակն անհամամետ ավելի քիչ է, քան երևում է նախորդ նկարում։ Իրազեկ քաղաքացիների միավորում ՀԿ-ի տվյալների համաձայն՝ ժամը 20:49-ին Հանրապետության հրապարակում մոտ 21 հազար մարդ կար:
Նկարներ՝ հանրահավաքից առաջ
PARA TV-ն ևս նկարներ էր հրապարակել «Քաղաքացիական պայմանագրի» կազմակերպած հանրահավաքից։ Լուսանկարները հրապարակվել էին 20։42-ին՝ կից գրառումով՝ «Նիկոլ Փաշինյանի հանրահավաքը՝ այս պահին»։
Հանրահավաքի այդ ժամին (20։42) հրապարակն ավելի բազմամարդ էր։ PARA TV-ի հրապարակած նկարներում բեմը դատարկ է, ինչը նշանակում է, որ հանրահավաքը դեռ չի մեկնարկել։ Լրատվամիջոցի հրապարակման ժամանակ բեմում արդեն ամբիոն կար, իսկ կուսակցության ներկայացուցիչները՝ բեմահարթակում էին։ Դրանում համոզվում ենք՝ դիտելով Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված ուղիղ եթերը, որը մեկնարկել է 20։08-ին։
Բացի դրանից՝ Իրազեկ քաղաքացիների միավորում ՀԿ-ի՝ 20։00-ին արված տեսանյութից տեսնում ենք հրապարակի այլ պատկեր, քան ներկայացվում է PARA TV-ի նկարներում։ Այդ ժամին արդեն բեմում էին ՔՊ անդամները, իսկ հրապարակն առավել բազմամարդ էր։
Այսպիսով՝ 2021թ հունիսի 17-ին հրապարակվեցին «Քաղաքացիական պայմանագրի» կազմակերպած հավաքից լուսանկարներ, որոնք չէին արտացոլում հրապարակում հավաքաված մարդկանց իրական քանակը։ Հակառակը՝ մի դեպքում հրապարակը ներկայացվում էր ավելի բազմամարդ, քան այն կա, մյուս դեպքում՝ լուսանկարներն արվել էին նախքան հանրահավաքի մեկնարկը, երբ մարդկանց քանակը ավելի քիչ էր։

Manipulations about the Number of People Attending Pashinyan’s Rally
On June 17, at around the same time, two photos went online, both with manipulative descriptions. The first photo was from Nikol Pashinyan’s mass rally in 2018, presented as if it was taken during the Civil Contract Party rally on June 17, 2021. The impression that this photo induced was that of wide public support for the party. The second picture was also showing the Republic Square. It was taken before the start of the Civil Contract rally, but was said to have been captured while the rally was ongoing. The second photo, on the contrary, created the effect of fewer supporters standing for the party.
Old Picture of the Republic Square Used to Mislead People
On June 17, the Civil Contract Party conducted its pre-election rally, which took place upon the Armenian incumbent Prime Minister Nikol Pashinyan’s call, at 20:00 in the Republic Square.
At 18:46, some hours before the rally, the old photograph was published by the Facebook page “Dukhov” where the Republic Square was seen packed with people. The attached caption read: “Nikol Pashinyan’s rally today.”
The page mentioned the Deputy Chief of Nikol Pashinyan’s Staff, Taron Chakhoyan, as the source of their information. In reality, the photograph is old, it was captured on May 3 in 2018. Although the post may have had a facetious character, many shared it as an authentic fact.
The Union of Informed Citizens (UIC) NGO published photos and a video from Republic Square as of 20:00, June 17. The number of people gathered in the square is incomparably less than in the previous picture. According to the UIC’s calculation, at 20:49 there were about 21 thousand people in the Republic Square.
Pictures Before the Gathering
PARA TV also published photos from the Civil Contract rally, at 20:42 and with a status that read: “Nikol Pashinyan’s rally – right at the moment.”
At the time when the photo was published (20:42), the square was more crowded. The stage, in the PARA TV’s photo, is empty; this means that the rally had not yet begun. There would have been a speaker’s podium, and the members of the party would already be standing on the stage at this hour. One can be convinced of this by looking at the live broadcast which was streaming on Nikol Pashinyan’s Facebook page starting from 20:08 that day.
Besides the broadcast, there is also the video of the UIC at 20:00, where Republic square looks altogether different from what PARA TV was presenting. At this time, members of Civil Contract were already on the scene and the square was far more crowded.
Therefore, on June 17, 2021 there were photos published from the Civil Contract rally that did not reflect reality: the real number of people that had gathered in Republic Square. On the contrary, in one case the square was portrayed as more crowded than it really was, and in the other – the photos were taken before the rally had begun, making it look like fewer people came.