Վճիռ՝ Սխալ տեղեկություն
«Իզվեստիա» թերթի տնօրենների խորհրդի նախագահ Արամ Գաբրիելյանովը տելեգրամյան ալիքում գրել էր, թե Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը «պաթոլոգիկ վախկոտ է», և պատերազմից հետո սկսել է նմանակ օգտագործել։ Գաբրիելյանովը որպես ապացույց հրապարակել էր տեսանյութ, որում երևում էր արտաքնապես Փաշինյանին նման տղամարդ։
Այս տեղեկությունը կեղծ է։ Տարածվող տեսանյութը Քաղաքացիական պայմանագրի նախընտրական քարոզարշավի նկարահանման հրապարակից էր։ Տղամարդը նմանակել էր Փաշինյանին՝ այդ տեսանյութի պատրաստման համար միայն։ Գաբրիելյանովի հայտարարությունը, թե Փաշինյանն օգտագործել է նմանակ` հոլովակը նկարահանելու համար, ճիշտ է, սակայն նրա պնդումը, թե  սա ապացույց է, որ Փաշինյանն օգտագործում է նմանակ` պատերազմի ավարտից հետո, սխալ է:
Հունիսի 8-ին Արամ Գաբրիելյանովն իր տելեգրամյան ալիքում տեսանյութ էր հրապարակել՝ կից գրելով․
«․․․ինձ ասացին, որ Նիկոլ Փաշինյանը պաթոլոգիկ վախկոտ է ու պատերազմի սկսվելուց հետո սկսել է նմանակի օգտագործել: Ստիպված եղանք մարդ մտցնել Փաշինյանի շրջապատ: Ահա նայեք»։
Այս լուրը լայնորեն տարածվեց տարբեր լրատվակայքերում՝ lurer.com, armday.am, hayeli.am, yelaket.am, blog.7or.am և սոցիալական ցանցերում։ Հրապարակված տեսանյութում տեսնում ենք տարբեր մարդկանց, որոնց թվում նաև Նիկոլ Փաշինյանին արտաքնապես նման տղամարդու։
Այս տեսանյութում երևացող կոստյումով տղամարդը Արթուր Հակոբյանն է։ Media.am-ի հետ զրույցում նա ևս հաստատեց դա։ Արթուր Հակոբյանին հաճախ են նմանեցնում Նիկոլ Փաշինյանին։ Տարածվող տեսանյութում նա մարմնավորում է հենց Փաշինյանին՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական հոլովակի պատրաստման ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ տեսանյութն արվել է Հայֆիլմ կինոստուդիայում։
Արթուր Հակոբյանը՝ ՔՊ նախըտրական տեսանյութի նկարահանման օրը
Արթուր Հակոբյանը նշեց նաև, որ ո՛չ դերասան է, ո՛չ ՔՊ անդամ, պարզապես Նիկոլ Փաշինյանին արտաքնապես նման է, այդ պատճառով էլ ստացել է նրան մարմնավորելու առաջարկ։ Նրա խոսքով՝ սա միակ դեպքն է, երբ մարմնավորել է վարչապետի պաշտոնակատարին։
Այսպիսով, Արամ Գաբրիելյանովի հրապարակած տեսանյութը չի ապացուցում, թե Փաշինյանը պատերազմից հետո նմանակ է օգտագործում։ Դա ընդամենը դրվագ էր Քաղաքացիական պայմանագրի նախընտրական հոլովակի նկարահանումից։ Արթուր Հակոբյանը միայն մեկ անգամ է նմանակել Նիկոլ Փաշինյանին։ Պատերազմից հետո Փաշինյանի կողմից նմանակի օգտագործման որևէ ապացույց չկա։

False information: Pashinyan Has Been Using a Duplicate Since the End of the War
Aram Gabrielyanov, the Chairman of the Board of the newspaper “Izvestia” wrote on his Telegram page, that the incumbent PM of Armenia Nikol Pashinyan is a “pathological coward”, and that he has been using a duplicate since the end of the war. To provide the evidence, Gabrielyanov published a video clip, in which a Pashinyan lookalike could be seen.
This claim is false. The video published by Gabrielyanov was taken from the film set of the pre-election campaign of the Civil Contract Party. Gabrielyanov's statement that the man was impersonating Pashinyan for the production of the video clip is true, however, his claim that this is the evidence that Pashinyan has been using a body double since the end of the war, is false.
On June 8, Aram Gabrilyanov published a video on his Telegram page. Attached was a caption:
“... I was told that Nikol Pashinyan is a pathological coward and that he has started using a duplicate since the end of the war. We had to get our person around Pashinyan. Here, watch.”
This news was widely shared on various online news platforms – lurer.com, armday.am, hayeli.am, yelaket.am, blog.7or.am and on social media. In the video, we see different people, among them the man resembling Nikol Pashinyan.
The man in the suit in this video is Artur Hakobyan. This fact was confirmed by Hakobyan himself while talking to Media.am. According to Hakobyan, people often tell him that he looks similar to the PM. In the spread video clip, Artur Hakobyan plays the role of Pashinyan while taking part in the shooting of the pre-election video of the Civil Contract Party.
According to Hakobyan, the video clip was shot in the Hayfilm Studio.
Artur Hakobyan – on the day of shooting of the pre-election clip of the Civil Contract Party
Artur Habokyan also mentioned that he is neither an actor nor a member of the Civil Contract Party. He and Pashinyan simply look alike, and for that reason, he had gotten the offer to impersonate the PM. Hakobyan said it was his first time embodying the role of the PM.
Therefore, the video clip shared by Aram Gabrielyan does not prove that the PM has started using a duplicate after the war. It is only, in essence, a behind-the-scenes video from the making of the pre-electoral clip of the Civil Contract Party. Artur Hakobyan has impersonated Nikol Pashinyanonly once. There is no evidence of Pashinyan using a duplicate after the war.