Կեղծ լուր․ Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ կպաշտպանի ՀՀ պաշտոնական սահմանները
Fb-news.online-ը և մի քանի այլ սունկ կայքեր`edit.am, life-episode.ru, jamanak.ru և այլն, խեղաթյուրել են Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցչի հայտարությունը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային իրավիճակի մասով։ Մասնավորապես՝ նրան վերագրել են հայանպաստ հայտարարություն և անգամ օգնության առաջարկ, որը պաշտոնական Պեկինը չէր հնչեցրել։
Ի՞նչ էին գրում սունկ կայքերը
Մայիսի 25-ի երեկոյան մի շարք սունկ կայքեր գրեցին, թե Չինաստանի Արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Ժաո Լիջիանը հայտարարել է, որ պաշտոնական Պեկինը հուսով է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կկարողանան կարգավորել իրենց միջև գոյություն ունեցող հակասություններն ու տարաձայնությունները երկխոսության միջոցով։
Ըստ այս կայքերի, Լիջիանը ասել է՝ հակառակ դեպքում իրենք՝ որպես Հայաստանի հետ լայն առևտրային և բարեկամական կապեր ունեցող երկիր, պարտավորվում են իրենց օգնությունն առաջարկել Երևանին։ Նաև հայտարարել է, թե պետք է պատժել միջազգային կառույցների և ՄԱԿ-ի կոնվենցիաներին չենթարկվողներին, «հակառակ դեպքում նրանք սպառնալիք են ամբողջ տարածաշրջանի և աշխարհի համար»։
«Իսկ մենք ճշմարտությունից բացի նաև կանենք մեր գործը՝ պաշտպանել Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը։ Դրանով իսկ կարգելենք Էրդողանի մեծ Թուրանի ստեղծման գաղափարը», - ըստ սունկ կայքերի հայտարարել էր Լիջիան։
Խոսնակին վերագրված հայանպաստ հայտարարությունները չկան սունկ կայքերի լուրերի սկզբնաղբյուր կայքերում։
Այսպես, jamanak.ru-ի աղբյուրը մեկ այլ սունկ էր՝ Fb-news.online-ը։ Վերջինս նյութը վերցրել էր factor.am-ից, որն էլ իր հերթին՝ ռուսական rossaprimavera.ru կայքից, որն էլ իր հերթին՝ РИА Новости-ից։ Սակայն այս բոլոր հրապարակումներում սունկ կայքերում առկա հայանպաստ տեքստը չկար։
Հորինված միտքը տարածվել է ֆեյսբուքյան մի շարք էջերում և խմբերում: Ըստ CrowdTangle-ի տվյալների` այս կեղծ պնդումով հրապարակումները հավաքել են 14 հազարից ավելի հավանում
Ի՞նչ էր ասել Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը իրականում
Մայիսի 24-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ Չինաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Ժաո Լիջիանը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային իրավիճակի մասին արված հայտարարության տեքստը հասանելի է Չինաստանի ԱԳՆ-ի կայքում։
Ի պատասխան Shenzhen TV-ի Հայ-ադրբեջանական սահմանային լարումների մասին հարցի՝ Լիջիանը չեզոք պատասխան է տվել։ Մասնավորապես, խոսնակը ասել է, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը Չինաստանի բարեկամ գործընկերներն են։ «Մենք անկեղծորեն հույս ունենք, որ երկու կողմերը կլուծեն իրենց տարաձայնություններն ու անհամաձայնությունները երկխոսության ու խորհրդատվության միջոցով, և միասին կպաշտպանեն տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը, որպեսզի մարդիկ կարողանան ապրել հանգիստ», - հայտարարել է նա։
Այսպիսով, ստացվում է, որ սունկ կայքերը հայանպաստ հայտարարություն էին վերագրել Չինաստանի ԱԳՆ խոսնակին, չնայած, որ ոչ իրենց լուրի աղբյուր կայքում, ոչ խոսնակի խոսքում նման հայտարարություն չէր հնչեցվել։

A number of clickbait sites such as Fb-news.online, edit.am, life-episode.ru, jamanak.ru and others, have distorted the statement of Chinese MFA regarding the situation on the border of Armenia and Azerbaijan. Specifically, those websites claim that a pro-Armenian announcement and even an offer of help has been made. None of those claims, however, have been officially pronounced in Beijing.
What are the clickbait sites writing?
On May 25, a number of clickbait sites wrote that Zhao Lijian, the spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of China, has stated that the official Beijing hopes that Armenia and Azerbaijan will be able to resolve their disagreements and differences through peaceful negotiations.
Lijian, according to those websites, has said that if the situation cannot be peacefully resolved Beijing will aid Yerevan, because of the friendly relationship and the trading connections that exist between China and Armenia. He has also stated that countries that are part of international organizations and the UN conventions, but fail to abide by their laws, have to be punished for this attitude, otherwise, they become a “threat for the entire region and the whole world.”
“Besides stating this truth, we will also do our job of protecting the official borders of the Armenian Republic. And by doing so, we will prevent Erdogan’s concept of enlarging Turkey from coming to life.” - has announced Lijian, according to clickbait sites.
The pro-Armenian statement cannot be found in the primary sources that the clickbait sites claim to have used as their sources.
The source of jamanak.ru was, for example, another clickbait site Fb-news.online, which cited factor.am, which, in its turn used rossaprimavera.ru’s information, whose primary source was RIA Novosti. The pro-Armenian statement, however, could not be found anywhere in the original sources: factor.am, rossaprimavera.ru and RIA Novosti.
The false information was spread on a number of Facebook groups and pages. According to CrowdTangle, these posts have received more than 14 thousand likes and reactions.
What has the representative of the Chinese MFA actually said and done?
The statement, regarding the situation on the Armenian-Azerbaijani border, that the Chinese MFA press secretary Zhao Lijian has made during a press conference on May 24, is available on the website of the Chinese Ministry of Foreign Affairs.
Lijian has given a neutral answer to the question raised by Shenzen TV, about the Armenian-Azerbaijani situation. Specifically, his point was that both Armenia and Azerbaijan are friendly partner countries for China. “It is our sincere hope that the two sides resolve their differences and disagreements through dialogue and consultation and jointly safeguard regional peace and stability so that people can live in tranquility,” Liijan said.
Thus follows, that clickbait sites have ascribed pro-Armenian statement to the representative of the Chinese Ministry of Foreign Affairs, even though such claims were made neither in their primary sources nor in the representative’s statement itself.