2013 წლის 13 სექტემბერს, პრეზიდენტობის კანდიდატი, ზურაბ ხარატიშვილი, რუსთავის მოსახლეობას შეხვდა. მან ამომრჩეველებს საარჩევნო პროგრამის ძირითადი პრიორიტეტები გააცნო. ხარატიშვილმა ყურადღება დასაქმებაზეც გაამახვილა და განაცხადა: „რუსთავი სამრეწველო ქალაქია და ოქტომბრის არჩევნების შემდეგ აქ დასაქმების კუთხით მხოლოდ გაუარესებაა“.
ჩვენ დავინტერესდით ამ საკითხით და შევეცადეთ, გაგვერკვია, ქალაქ რუსთავში 2012 წლის ოქტომბრის შემდეგ დასაქმებულთა რაოდენობა მართლაც შემცირდა თუ არა.
უპირველეს ყოვლისა, ჩვენ ოფიციალური წერილით სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს მივმართეთ და ქალაქ რუსთავში 2012 წლის ოქტომბრიდან დღემდე (2013 წლის სექტემბრის ჩათვლით) დასაქმებულთა რაოდენობის შესახებ ინფორმაცია გამოვითხოვეთ.
მიღებული პასუხის თანახმად, „საქსტატი“ მოსახლეობის დასაქმების მაჩვენებლებს ქალაქებისა და მუნიციპალიტეტების მიხედვით არ ფლობს და, შესაბამისად, ქალაქ რუსთავში დასაქმებულთა რაოდენობის შესახებ ინფორმაციაც ვერ მოგვაწოდა. ჩვენ შევეცადეთ საკუთარი ძალებით დაგვედგინა რუსთავში დასაქმებულთა რაოდენობა შესაბამისი წლების მიხედვით.
რუსთავის მერიის ოფიციალურ ვებ გვერდზე მხოლოდ 2008 წლის ძირითადი ეკონომიკური მაჩვენებლების სტატისტიკური მონაცემია განთავსებული. ამ მონაცემების თანახმად, ქალაქში 2008 წელს ბიზნეს სექტორში 14 113 ადამიანი იყო დასაქმებული. „საქსტატის“ მონაცემით კი, ბიზნეს სექტორში ქვემო ქართლში (ქალაქი რუსთავი  ქვემო ქართლის რეგიონს მიეკუთვნება) 2008 წელს 26 863 კაცი იყო დასაქმებული. ამ ორ მონაცემზე დაყრდნობით, რუსთავში დასაქმებულთა წილი ქვემო ქართლში დასაქმებულთა საერთო რაოდენობის 53 %-ს შეადგენს.
სხვა წლების სტატისტიკის დასადგენად,  ამ პროცენტული მაჩვენებლით ვისარგებლეთ და ქვემო ქართლის მონაცემზე დაყრდნობით შევეცადეთ დაგვედგინა, იმავე პროცენტული მაჩვენებლის შენარჩუნების შემთხვევაში, ბიზნეს სექტორში დასაქმებულთა როგორი სტატისტიკა იქნებოდა რუსთავში წლების მიხედვით.
26863
28460
28411
32266
33509
რუსთავი
14113
15084
15058
17101
17760
საქსტატის 2012 და 2013 წლებში შესაბამისი კვარტლების მონაცემების  მიხედვით და ჩვენს მიერ დადგენილი თანაფარდობით ( 53%), ჩვენ რუსთავში ბიზნეს სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობის დადგენა ვცადეთ:
2012 წ Iკვ
2012წ.II კვ
2012წ III კვ
2012წ IV კვ
2013წI კვ
2013წII კვ
35 850
37 216
36 823
36 666
34 604
34 345
19 000
19724
19 516
19 432
18 340
18 202
მოყვანილი მონაცემის მიხედვით, ერთმანეთს 2013 და 2012 წლების კვარტალური მონაცემები შევადარეთ. როგორც ცხრილიდან ჩანს, ბიზნეს სექტორში დასაქმებულთა სავარაუდო რაოდენობა რუსთავში 2013 პირველ კვარტალში 18 340 იყო, რაც 2012 წლის შესაბამის მონაცემზე (19 000) ნაკლებია და დასაქმებულთა რაოდენობა  3,5% არის შემცირებული. ანალოგიურად, რუსთავის 2013 წლის მე-2 კვარტლის მონაცემიც - 18 202, 2012 წლის მეორე კვარტლის შესაბამის მონაცემზე - 19 724-ზე ნაკლებია და დასაქმებულთა რაოდენობა 7,7% არის შემცირებული. ამდენად, ჩვენი მეთოდით დათვლის შედეგად, კლება სახეზეა.
x1
გრაფიკი 1 ქ. რუსთავში დასაქმებულთა სავარაუდო რაოდენობა
ჩვენ ქალაქ რუსთავიდან ბოლო 4 წლის მანძილზე საშემოსავლო გადასახადიდან მიღებული თანხებიც შევადარეთ ერთმანეთს. რამდენადაც კანდიდატი არჩევნების შემდგომ პერიოდს უთითებს, ჩვენ ოქტომბრიდან ოქტომბრამდე პერიოდი შევარჩიეთ შესადარებლად. საქართველოს შემოსავლების სამსახურის მონაცემების თანახმად (იხ. გრაფიკი 2), 2009 წლის 1 ოქტომბრიდან 2010 წლის 1 ოქტომბრამდე პერიოდში, აკრეფილ იქნა დაახლოებით 6,1 მლრდ ლარი. 2010 წლის 1 ოქტომბრიდან 2011 წლის 1 ოქტომბრამდე, საშემოსავლო გადასახადიდან, 7,1 მლრდ ლარი შემოვიდა. 2011 წლის 1 ოქტომბრიდან 2012 წლის 1 ოქტომბრამდე კი, საშემოსავლო გადასახადიდან აკრეფილმა თანხამ 8,7 მლრდ ლარი შეადგინა. ხოლო, 2012 წლის 1 ოქტომბრიდან 2013 წლის 1 ოქტომბრამდე, ანალოგიური მაჩვენებელი 7,4 მლრდ ლარს შეადგენს.
x11
გრაფიკი 2 ქ. რუსთავში საშემოსავლო გადასახადიდან შემოსული თანხა.
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2012 წლამდე სახეზე იყო საშემოსავლო გადასახადიდან შემოსული თანხების ზრდა, ხოლო 2012-2013 წლებში, საშემოსავლოდან აკრეფილმა თანხამ იკლო. საშემოსავლოდან შემოსული თანხის კლება შეიძლება განპირობებული იყოს როგორც დასაქმებულთა რაოდენობის კლებით და დასაქმებულთა  ხელფასის ოდენობის კლებით, ისე  გადასახადების ამოღების შემცირებით. ამდენად, აღნიშნული მონაცემი არ არის საკმარისი ინდიკატორი დასაქმებულთა რაოდეობის კლების დასადასატურებლად, თუმცა, გარკვეულ ინფორმაციას მაინც გვაწვდის ქალაქ რუსთავში შრომის ბაზარზე არსებული მდგომარეობის შესახებ.
ქალაქ რუსთავის დასაქმების ოფიციალური სტატისტიკა არ არსებობს. კვლევაში შევეცადეთ, ქვემო ქართლის შესახებ „საქსტატის“მონაცემებზე დაყრდნობით, რუსთავში დასაქმების კუთხით არსებული მდგომარეობის სურათი შეგვექმნა. ამასთან, ჩვენ ჩვენს მიერ დადგენილი მეთოდოლოგიაც გამოვიყენეთ.
მიღებული მონაცემების შედეგად დავადგინეთ, რომ რუსთავში ბიზნეს სექტორში 2013 წლის I  და II კვარტალში დასაქმებულთა რაოდენობა 2012 წლის I და II კვარტალში დასაქმებულთა რაოდენობაზე ნაკლებია.
კვლევის გასამყარებლად, ჩვენ რუსთავიდან ბოლო 4 წლის მანძილზე საშემოსავლო გადასახადიდან შემოსული თანხებიც შევადარეთ ერთმანეთს. 2012-2013 წლებში საშემოსავლო გადასახადიდან შემოსული თანხა ნაკლებია წინა წლების ანალოგიურ პერიოდში შემოსულ თანხებზე. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ ეს დასაქმებულთა რაოდენობის შემცირების უტყუარი დამადასტურებელი ფაქტი არ არის.
საკითხის შესწავლის შედეგად მიღებული მონაცემების გათვალისწინებით შეგვიძლია დიდი ალბათობით ვთქვათ, რომ ზურაბ ხარატიშვილის განცხადება: „რუსთავში დასაქმების კუთხით გაუარესებაა“, არის სიმართლე.

On 13 September 2013, presidential candidate Zurab Kharatishvili met with members of the Rustavi population and presented them the chief priorities of his presidential programme. Kharatishvilitook special note of employment issues and stated: “Rustavi is an industrial town and in the aftermath of the October [Parliamentary] elections the state of employment is only worsening.”
We took interest in the given matter and tried to examine whether or not the rates of employment in Rustavi had indeed seen a decrease after October 2012.
At the outset we addressed the National Statistics Office of Georgia with an official letter in which we requested information on the number of employed in the period from October 2012 until present (September 2013).
As stated in the response, GeoStat holds no data on employment rates by towns and municipalities and, therefore, could not provide information regarding the number of employed in Rustavi. We attempted to establish the number of employed in Rustavi by yearsindependently.
The Rustavi City Hall official website presents solely some major economic indicators
of 2008. In accordance with this data, as of 2008, 14,113 people were employed in the city’s business sector. GeoStat reports the number of employed in the business sector of Lower Kartli (Rustavi belongs to the Lower Kartli region) to be at 26,863 in 2008. Based on these two indicators the share of the employed in Rustavi in the total number of those in Lower Kartli equals 53%.
In order to calculate similar indicators for previous years, we used the percentage given above and based upon the statistical data on Lower Kartli tried to establish what the numbers of people employed in Rustavi’s business sector would look like if the percentage remained unchanged.
Lower Kartli 26,863 28,460 28,411 32,266 33,509
Rustavi 14,113 15,084 15,058 17,101 17,760
Using the data of GeoStat on relevant quarters and applying to it the correlation (53%) established by us, we set out to determine the number of employed in the business sector of Rustavi.
2012 Q1
2012 Q2
2012 Q3
2012 Q4
2013 Q1
2013 Q2
Lower Kartli 35,850 37,216 36,823 36,666 34,604 34,345
Rustavi 19,000 19,724 19,516 19,432 18,340 18,202
Based on the numbers shown above, we compared the quarterly indices of 2013 to those from 2012. As gathered from the chart, the alleged number of people employed in the business sector in Rustavi amounted to 18,340 in the first quarter of 2013 which is 3.5%less than the indicatorfor the correspondent quarter of 2012 (19,000). Similarly, the data for the second quarter of 2013 – 18,202 is lower than that of the second quarter of 2012 – 19,724 by 7.7%. Therefore, our calculations demonstrate an evident decrease in the numbers.
xar1 Graph 1: Supposed Number of Employed in Rustavi We also compared the amount of funds gathered over the last four years through income taxes in Rustavi. As the candidate discusses the period after the Parliamentary elections we also formed our analysis around the periods from October to October. As reported by the data of the Georgian Revenue Service, roughly GEL 6.1 billion was accrued in Rustavi through income taxes in the period between 1 October 2009 and 1 October 2010. This indicator for the next twelve months was at GEL 7.1 billion while in the period from 1 October 2011 to 1 October 2012 the number equalled GEL 8.7 billion. For the interval between 1 October 2012 and 1 October 2013 the number totalled GEL 7.4 billion.xar2 Graph 2: Funds Accrued through Income Taxes in Rustavi
As gathered from the graph, up until 2012 the funds from income taxes were seeing an increase whereas in the years 2012-2013 the sums accrued through income taxes started shrinking. The observed decrease could be prompted by a fall in the number of employed and the related drop in the amount of salaries as well as by a decrease in the collection of taxes. Therefore, the indicated data is not sufficient for verifying the alleged drop in the number of employed but provides certain information with regard to the existing state of affairs on the labour market of Rustavi.
As no official statistical data is available on the employment rates of Rustavi, we tried to paint a picture of the employment situation in Rustavi based upon the statistical data on Lower Kartli provided by GeoStat. For this purpose we applied a methodology worked out by us.
The acquired results demonstrate that the number of people employed in the business sector of Rustavi in the first and second quarters of 2013 is lower than that of 2012.
Aiming to prop up our research we also analysed the funds accrued throughout the last four years through the income taxes in Rustavi. The volume of income taxes collected in 2012-2013 is smaller than the volume for the similar periods of the previous years. It is to be noted, however, that this circumstance does not constitute an undisputable verification for a drop in the number of employed.
Considering the circumstances revealed by our research we can assert with a high probability that Zurab Kharatishvili’s statement: “Rustavi is an industrial town and in the aftermath of the October [Parliamentary] elections the state of employment is only worsening,” is TRUE.-Veriko Sukhiashvili