“ბოლო 6 თვის განმავლობაში ბიუჯეტში არის 247 მილიონი ლარის გარღვევა. ეს არის კორექტირებული ციფრები, კორექტირებულ ბიუჯეტთან დაკავშირებით’’
2013 წლის 29 ივლისს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილული კანონებიდან ერთ-ერთი თამბაქოზე აქციზის გაზრდას ეხებოდა. უმცირესობის წარმომადგენელმა, მიხეილ მაჭავარიანმა, კანონპროექტის კომენტირებისას განაცხადა, რომ მას ამ კანონის საწინააღმდეგო არაფერი აქვს, თუმცა, არსებობს რამდენიმე პრობლემა, რაც ამ კანონის მიღებას შეიძლება მოჰყვეს. მისი თქმით, აქციზმა არ უნდა გაზარდოს ქვეყანაში კონტრაბანდული სიგარეტის შემოტანა. დეპუტატი ასევე დაინტერესდა იმ 26 მილიონით, რომელიც აქციზის გაზრდის შედეგად ბიუჯეტში შემოვა და მოითხოვა, რომ ფინანსთა სამინისტრომ წინასწარ განსაზღვროს ამ თანხის მიზნობრიობა. ამ კონტექსტში მიხეილ მაჭავარიანმა განაცხადა, რომ მას კიდევ უფრო უმყარდება აზრი იმის შესახებ, რომ კორექტირებულ ბიუჯეტში 247 მილიონი ლარის გარღვევა, რომელიც ექვსი თვის (ორი კვარტლის) შემდეგ გამოიკვეთა, მართლაც მეტად საშიშია და  აქციზის გაზრდის შედეგად შემოსული თანხების გამოყენება სწორედ ამ დეფიციტის დასაფარად იგეგმება. ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა გადაემოწმებინა, მართლაც არის თუ არა კორექტირებული ციფრებით ბიუჯეტში 247 მილიონი ლარის გარღვევა ბოლო 6 თვის (ორი კვარტლის) განმავლობაში. საქართველოს 2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ კანონის თანახმად, მიმდინარე წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლები გეგმის მიხედვით 7 მილიარდ 422 მილიონ 500 ათას ლარს შეადგენს. აქედან, გადასახადებიდან მიღებული შემოსავლები (მოგების, დღგ, საშემოსავლო და სხვა) 6 მილიარდ 920 მილიონი ლარია. შემოსავლების დანარჩენი წილი კი გრანტებიდან და სხვა შემოსავლებიდან (პროცენტები, დივიდენდები, რენტა, ადმინისტრაციული მოსაკრებლები და გადასახადები და სხვ.) აკუმულირდება. აუცილებელია აღინიშნოს, რომ საქართველოს ბიუჯეტის კანონში წინასწარ გაწერილი გეგმა (შემოსავლების, ხარჯების და სხვა მუხლების შესახებ) მხოლოდ წლიურია და მისი ცვლილება წლის განმავლობაში მხოლოდ პარლამენტში მისი განხილვის და დამტკიცების შედეგად არის შესაძლებელი. რაც შეეხება კვარტალურ გეგმას, ის ბიუჯეტის კანონში ასახული არ არის და ფინანსთა სამინისტროს შიდა დოკუმენტს წარმოადგენს, რომელიც მიმდინარე მდგომარეობიდან გამომდინარე, მთელი წლის განმავლობაში ცვლილებას და კორექტირებას ექვემდებარება. ამ გეგმების, ისევე როგორც კორექტირებამდე არსებული კვარტალური გეგმის მოძიება, ფინანსთა სამინისტროში საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის სახით შესაძლებელია. ჩვენ ეს ინფორმაცია გამოვითხოვეთ და მასზე დაყრდნობით ჩვენი კვლევის შედეგად დადგინდა, რომ ფინანსთა სამინისტრომ მაჩვენებლების კორექტირება ორჯერ მოახდინა - ერთხელ 2013 წლის დასაწყისში, პირველი კვარტლის პერიოდში, მეორედ კი - მეორე კვარტლის დროს. იმისათვის, რომ მიხეილ მაჭავარიანის განცხადების სიზუსტე გადაგვემოწმებინა, ავიღეთ (1) სახელმწიფო ბიუჯეტის საწყისი კვარტალური საპროგნოზო მაჩვენებლები კორექტირებამდე, (2) ფინანსთა სამინისტროს მიერ პირველი კვარტლისთვის კორექტირებული მაჩვენებლები და (3) ბიუჯეტის შესრულების 6 თვის სტატისტიკა. ამ მონაცემების ანალიზით შევეცადეთ გაგვერკვია, მართლაც არის თუ არა ბიუჯეტში „247 მილიონი ლარის გარღვევა კორექტირებულ ბიუჯეტთან“ მიმართებაში, როგორც ამას უმცირესობის წარმომადგენელი აცხადებს. 1 ზემოთ მოყვანილ ცხრილში ნაჩვენები მონაცემები ფინანსთა სამინისტროს შიდა კვარტალური კორექტირებამდე არსებული (საწყისი) გეგმიური მაჩვენებლებია, რაც 2012 წლის ბოლოს იქნა შემუშავებული. პირველ და მეორე კვარტალში ერთად შემოსავლების სახით  3,469,803,500 ლარის  მობილიზება იყო ნავარაუდები, საიდანაც 3,229,290,000 ლარი გადასახადების სახით უნდა შემოსულიყო. თუ ამ მონაცემებს 6 თვის საკასო შესრულებას შევადარებთ [ანუ იმ თანხას რაც რეალურად შემოვიდა ბიუჯეტში 6 თვის თავზე],  დავინახავთ, რომ გადასახადების მუხლში 247,767,900 ლარის [2,981,522,100 - 3,229,290,000 = -247,767,900] გარღვევას აქვს ადგილი, ხოლო მთლიანი შემოსავლების კუთხით 310,560,000 ათასი ლარის [3,159,243,500 - 3,469,803,500=-310,560,000] გარღვევა ფიქსირდება.  247 მილიონი ლარის გარღვევა, ისიც გადასახადების მუხლში, მხოლოდ იმ შემთხვევაში გამოდის, თუ 6 თვის საკასო შესრულებას  კორექტირებამდე არსებულ საწყის საპროგნოზო მაჩვენებელს ვადარებთ. ფინანსთა სამინისტრომ პირველი კვარტლის პერიოდში მაჩვენებლების კორექტირება მოახდინა, რითაც შეამცირა მიღებული შემოსავლების, მათ შორის, გადასახადებიდან მიღებული შემოსავლების პროგნოზი (იხ. ცხრილი ქვემოთ). 2 პირველი კორექტირების შემდეგ, 2013 წლის პირველი ექვსი თვის შემოსავლის სახით 3,361,674,700 ლარის მობილიზება იქნა ნავარაუდები, რაც 108,128,800 ათასი ლარით ნაკლებია 2012 წლის ბოლოს ნავარაუდებ შემოსავალზე [3,469,803,500 - 3,361,674,700 = 108,128,800]. პირველ კვარტალში კორექტირებული მაჩვენებლების მიხედვით, შემოსავლებში 202,431,200 ლარის გარღვევა, ხოლო გადასახადებიდან შემოსულ თანხებში კი - 166,181,900 ლარის გარღვევა ფიქსირდება. აქედან გამომდინარე, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ მეორე კვარტლის ბოლოს, პირველი კვარტლის დაზუსტებული მონაცემების გათვალისწინებით, ბიუჯეტში 202 მილიონი ლარით ნაკლები შემოვიდა, ვიდრე ნავარაუდები იყო. რაც განსხვავდება მიხეილ მაჭავარიანის მიერ ნახსენები 247 მილიონისგან, თუმცა აჩვენებს დეპუტატის საკითხისადმი მიდგომის მართებულობას. დასასრულს, გვსურს, ყურადღება გავამახვილოთ მეორე კვარტლის ბოლოს კორექტირებულ მონაცემებზე, რომელიც ქვემოთ მოყვანილ ცხრილშია ნაჩვენები. 3 ამ ცხრილის მეორე სვეტში ნაჩვენებია 6 თვის დაზუსტებული გეგმა, რომელიც კიდევ უფრო ნაკლებია, ვიდრე პირველი კვარტლის ბოლოს დაკორექტირებული გეგმა. ამ მონაცემების მიხედვით, შემოსავლების საკასო შესრულება დაზუსტებულ გეგმას 8,175.0 ათასი ლარით აჭარბებს, ფაქტიური გადასახადებისგან მიღებული შემოსავალი კი გეგმიურზე 4,505.0 ათასი ლარით მეტია. აქედან გამომდინარე, მეორედ კორექტირებულ ბიუჯეტზე დაყრდნობით, გარღვევა არ ფიქსირდება. შესაბამისად, თუ მხოლოდ მეორე კვარტლის ბოლოს დაზუსტებულ მონაცემებს დავეყრდნობით, მიხეილ მაჭავარიანის განცხადება არაზუსტია. თუმცა, 2012 წლის გეგმისა და 2013 წლის პირველი კვარტლის პერიოდში კორექტირებული მონაცემების  გათვალისწინებით, მიხეილ მაჭავარიანის განცხადება მეტწილად სიმართლეს შეესაბამება. დასკვნა ზემოთქმულიდან გამომდინარე, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ სახელმწიფოს პირველ და მეორე კვარტალში ბიუჯეტის კორექტირება რომ არ მოეხდინა, ოფიციალური მონაცემებით ბიუჯეტში პირველ 6 თვეში გარღვევა გვექნებოდა. თუ 6 თვის საკასო შესრულებას საწყის, წინასწარ გეგმას შევადარებთ, ბიუჯეტში გადასახადების მუხლში 247,767,900 ათასი ლარის გარღვევას აქვს ადგილი, რაც ზუსტად დეპუტატის მიერ ნახსენები მონაცემებია. თუ 6 თვის საკასო შესრულებას პირველად კორექტირებულ მონაცემებს შევადარებთ, ბიუჯეტის გადასახადების მუხლში გარღვევა 166,181,900 ათას ლარს გაუტოლდება. იმ შემთხვევაში, თუ 6 თვის საკასო შესრულებას 6 თვის თავზე დაზუსტებულ გეგმას [მეორეჯერ კორექტირებულ ბიუჯეტს] შევადარებთ, გადასახადების მუხლში არა გარღვევას, არამედ 4,505,000 ლარის გადაჭარბებას ექნება ადგილი. ჩვენი ანალიზის შედეგად ვასკვნით, რომ უმცირესობის დეპუტატის, მიხეილ მაჭავარიანის განცხადება „ბოლო 6 თვის განმავლობაში ბიუჯეტში არის 247 მილიონი ლარის გარღვევა, ეს არის კორექტირებული ციფრები, კორექტირებულ ბიუჯეტთან დაკავშირებით’’, არის მეტწილად სიმართლე.

At the Plenary Session held on 29 July 2013 the Parliament discussed an increase of the excise taxes on tobacco. As he was commenting on the draft law, Mikheil Machavariani, Member of the Parliamentary Minority, declared that he held nothing against the draft law although wished to highlight several problems which could arise after its adoption. The MP underlined the necessity of preventing an increased inflow of contraband cigarettes which could be a consequence of the raised excise taxes. He also inquired about the funds, GEL 26 million, which would be channelled to the state budget following the increase of excise taxes and demanded the consumption of those funds to be defined promptly by the Ministry of Finance. In this context Mikheil Machavariani declared that he was reassured in his doubts that the funds acquired through the increase in excise taxes were to be used for covering up the threatening budgetary shortfall of GEL 247 million which was evident in the first six months (two quarters) of 2013.
decided to check whether or not, according to the revised numbers, the budgetary shortfall had amounted to GEL 247 million in the last six months (two quarters).
In accordance with the Law of 2013 on State Budget, the budget revenues of the current year are predicted to amount to GEL 7,422,500,000. Of this amount, GEL 6,920,000,000 are coming from taxes (profit tax, value added tax, income tax, etc.). The rest of the revenues are generated through grants and other sources (interest, dividends, rent, administrative fees and taxes, etc.).
It is to be noted that the budgetary plan (of revenues, costs and other articles) is prepared for a period of one year and changes in it can be introduced throughout the year based only upon Parliament’s consent. As for the quarterly plan, it is not included in the Law on State Budget he quarterly plan, it is not included in the Law on State Budget and solely represents an internal document of the Ministry of Finance which undergoes changes and corrections in the course of the whole year according to the current state of affairs. These quarterly plans, before or after being revised by the Ministry, are public and can be acquired upon request. We conducted research and ascertained that the budgetary plan had been revised twice – once at the beginning of 2013, during the first quarter, and the second time during the second quarter.
In order to check the accuracy of Mikheil Machavariani’s statement we looked at (1) the initial quarterly budgetary prognosis of 2013, prior to being revised, (2) figures revised by the Ministry of Finance in the first quarter of 2013 and (3) statistical data on the budget execution over six months. Based on the analysis of this data we tried to determine whether or not the budgetary shortfall had indeed amounted to GEL 247 million according to the revised budget as claimed by the Member of the Parliamentary Minority.
The chart above shows the figures according to the quarterly budgetary plan of the Ministry of Finance worked out at the end of 2012 prior to its revision. In the first two quarters of 2013, GEL 3,469,803,500 were to be generated in total of which GEL 3,229,290,000 were to come from taxes. If we compare these figures with the budget execution (i.e., the actual amount of money accumulated in the budget), we observe a shortfall of GEL 247,767,900 [2,981,522,100 - 3,229,290,000 = -247,767,900] and this is only with regard to the revenues generated through taxes while in the total revenues we witness a shortfall of GEL 310,560,000 [3,159,243,500 - 3,469,803,500 = -310,560,000]. Thus, a shortfall of GEL 247 million can be calculated only in the case of comparing the budget execution to the initial predictions made at the end of 2012.
The Ministry of Finance revised the budgetary plan in the first quarter of 2013 and lowered its predicted numbers with regard to the budget revenues, including the revenues generated through taxes. (See chart below.)
12 After the first revision, the Ministry of Finance predicted the revenues in the first six months of 2013 to amount to GEL 3,361,674,700 which is GEL 108,128,800 less than the figure predicted at the end of 2012 [3,469,803,500 - 3,361,674,700 = 108,128,800].
Based on the revised figures of the first quarter, we observe a shortfall of GEL 202,431,200 in total revenues and GEL 166,181,900 in the revenues acquired through taxes.
Consequently, bearing in mind the revised figures of the first quarter, we can conclude that GEL 202 million less have been channelled to the state budget at the end of the second quarter than predicted. This figure differs from the GEL 247 million named by Mikheil Machavariani, but the fact itself verifies the MP’s correct approach to the matter.
Lastly, we would like to focus upon the figures revised in the second quarter which are shown in the table below.
The second column of this table shows the revised predictions for the first six months of 2013 which are even lower than the revised figures from the first quarter. According to this data, the budget execution surpassed the predicted figure by GEL 8,175,000 whereas the revenues acquired through taxes exceeded the predicted figure by GEL 4,505,000. According to the second revised budget, therefore, no shortfall is registered in the first six months of 2013 and, further therefore, if we take into consideration only these figures, Mikheil Machavariani’s statement proves to be incorrect. If we base our judgement upon the predictions made in 2012 or in the first quarter of 2013, however, the statement becomes mostly true.
Based upon all of the abovementioned, we can conclude that if the predictions had not been revised in the first and second quarters, the official documentation would have registered a shortfall in the state budget in the first six months of 2013.
If we compare the budget execution of the first six months of 2013 to the initial predictions made at the end of 2012, we get a shortfall of GEL 247,767,900 in the revenues from taxes which precisely corresponds to the figure named by the MP. If we compare the budget execution of those six months to the predictions revised in the first quarter, we observe a shortfall of GEL 166,181,900 in the revenues from taxes. On the other hand, comparing the budget execution of those two quarters to the figures revised at the end of that period (second revision), we observe not a shortfall but a surplus of GEL 4,505,000.
Based upon our analysis, we conclude that Mikheil Machavariani’s statement:  “Budgetary shortfall over the last six months has been GEL 247 million. These are revised figures, with regard to the revised budget,” is MOSTLY TRUE.