სავაჭრო ბრუნვა ზედიზედ მესამედ რეკორდულად გაიზარდა
საგარეო ვაჭრობის ბრუნვამ 2023 წელს 21.5 მლრდ დოლარს მიაღწია, რაც 2022 წლის მაჩვენებელს 12.5%-ით აღემატება. საანგარიშო პერიოდში, ექსპორტი 9%-ით და იმპორტი 14.1%-ით გაიზარდა.
ცალკე აღებული ექსპორტიც და იმპორტიც, შესაბამისად სავაჭრო ბრუნვაც, ნომინალურად რეკორდულ ნიშნულზეა, თუმცა ადგილობრივ ექსპორტში მნიშვნელოვანი კლება ფიქსირდება. კერძოდ, 11 თვეში (მინისტრის განცხადების მომენტში 12 თვის ჩაშლილი მონაცემები არ იყო ცნობილი) ის წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 24.3%-ით - 2.6 მლრდ-მდე, შემცირდა. ექსპორტი რეექსპორტის ხარჯზეა გაზრდილი, ამავე მიზეზითაა გაზრდილი თავად იმპორტიც.
ეკონომიკურ სარგებელს რეექსპორტიც იძლევა, მაგრამ ამ შემთხვევაში, ქვეყანა გამტარია და არა მწარმოებელი. ამ გარემოების უგულებელყოფა განცხადებას სიზუსტეს აკლებს.
იმპორტის ზრდა, იმ შემთხვევაში თუ  იმპორტირებული პროდუქციის რაოდენობა იზრდება, მოსახლეობის მსყიდველუნარიანობის ზრდას ადასტურებს. თუმცა საქართველოს შემთხვევაში სურათი განსხვავებულია. 2022 წელს იმპორტის ზრდა ძირითადად მსოფლიო ბაზარზე ნავთობის გაძვირებამ გამოიწვია, 2023 წელს - ავტომობილების რეექსპორტის საჭიროებამ.
სწორად დასახელებული რიცხვებისა და იმის გამო, რომ დამდგარი შედეგის მიზეზი მინისტრს არ განუმარტავს (მინისტრმა პრობლემების არსებობა დაადასტურა, თუმცა არ დაუკონკრეტებია), ასევე იმის გათვალისწინებით, რომ საგარეო ვაჭრობის მოცულობა თითქმის ყოველწლიურად იზრდება და რეკორდი ამ შემთხვევაში განსაკუთრებულ წარმატებაზე არ მეტყველებს, „ფაქტ-მეტრმა“ ლევან დავითაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
ანალიზი: ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა საგარეო ვაჭრობაზე საუბრისას განაცხადა (0:13-დან):  2021 წლიდან დღემდე, პრინციპში, საქართველოში უკვე მესამედ რეკორდულად მაღალი სავაჭრო ბრუნვა გვაქვს. საგარეო ვაჭრობასთან დაკავშირებით ახალი რეკორდი დამყარდა. 2023 წელს მთლიანად სავაჭრო ბრუნვა 9.1%-ით გაიზარდა. ექსპორტი 6.1 მლრდ დოლარი გახდა, იმპორტი კი 14%-ით გაიზარდა და 15.4. მლრდ დოლარი შეადგინა. მთლიანად სავაჭრო ბრუნვა 12.5%-ით გაიზარდა და ჯამში, 21 აშშ დოლარს გადასცდა. ვფიქრობ, რომ დამაიმედებელი მონაცემებია. მიუხედავად იმისა, რომ ძალიან ბევრი სირთულე იყო კონკრეტულ სექტორებში და გარკვეული შეფერხებები იყო, საერთო მონაცემები, რომელიც ჩვენ საერთაშორისო საგარეო ვაჭრობასთან დაკავშირებით გვაქვს, მაინც იმედის მომცემია, იმისთვის, რომ 2024 წელსაც ჩვენ გვქონდეს დადებითი ტენდენციების გაგრძელების მოლოდინი“.
1995 წლიდან მოყოლებული, მას შემდეგ რაც საგარეო ვაჭრობის სტატისტიკა იწარმოება, ექსპორტის კლება სულ 7-ჯერ, იმპორტის - 6-ჯერ და საგარეო ვაჭრობის ბრუნვის კლება აგრეთვე 6-ჯერ დაფიქსირდა. ამ ხნის განმავლობაში, მთლიანი სავაჭრო ბრუნვა 33-ჯერ გაიზარდა (ექსპორტი - 39-ჯერ, იმპორტი - 31-ჯერ). საგარეო ვაჭრობის ბრუნვის ზრდა, დამატებითი დეტალების გარეშე, განსაკუთრებულ წარმატებაზე არ მეტყველებს.
გრაფიკი 1: საგარეო ვაჭრობის ბრუნვა (მლნ. აშშ დოლარი)
მაშინ, როცა მინისტრმა განცხადება გააკეთა, ჩაშლილად მხოლოდ 11 თვის მონაცემები იყო ცნობილი, მაგრამ ამ 11 თვის მონაცემებითაც საკმარისი წარმოდგენის შექმნა შეიძლება იმაზე, საგარეო ვაჭრობაში თუ რა გაიზარდა, რა შემცირდა და რატომ.
იანვარ-ნოემბერში ექსპორტი წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 11.1%-ით - 5.6 მლრდ დოლარამდე, გაიზარდა, თუმცა ადგილობრივი ექსპორტი 24.3%-ით - 2.6 მლრდ-მდე, შემცირდა.
2023 წლის იანვარ-ნოემბერში რეექსპორტის სახით საქართველომ 1.9 მლრდ-ის ღირებულების ავტომობილი გაყიდა, რაც 2022 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს 155%-ით და 2021 წლის მაჩვენებელს 365%-ით აღემატება.
საქართველო ავტომობილებს არ აწარმოებს და რეექსპორტამდე მისი იმპორტი იზრდება. 2021 წლის 11 თვეში ავტომობილების იმპორტის მოცულობამ 840 მლნ შეადგინა, 2022 წლის ანალოგიურ პერიოდში - 1.4 მლრდ, ხოლო 2023 წელს 2.9 მლრდ დოლარი.
გრაფიკი 2: მსუბუქი ავტომობილებით ვაჭრობა იანვარ-ნოემბერი (მლნ. აშშ დოლარი)
რაოდენობრივად 2021-2023 წლებში (იანვარ-ნოემბერი) ავტომობილების რეექსპორტი 58 ათასიდან 98 ათასამდეა გაზრდილი.
ერთი და იგივე ნივთი, ამ შემთხვევაში ავტომობილი, იმპორტშიც აისახა და ექსპორტშიც, რამაც სავაჭრო ბრუნვის ზრდის ტემპი გაზარდა.
რეექსპორტისგან განსხვავებით, ადგილობრივი ექსპორტი მკვეთრად - 24%-ით, შემცირდა. უფრო მეტიც, ის 2021 წლის მაჩვენებელსაც კი ჩამოსცდა, მისი წილი მთლიან ექსპორტშიც 68%-დან 46%-მდე შემცირდა.
გრაფიკი 3: ექსპორტის სტრუქტურა იანვარ-ნოემბერი (მლნ. აშშ დოლარი)
საქართველოს ექსპორტის სტრუქტურაში, მოწინავე პოზიციებს რეექსპორტი და ნედლეული იკავებს. ფეროშენადნობებსა და სპილენძის მადნებზე როგორც ფასის, ასევე მოთხოვნის კლებამ სავაჭრო ბალანსზე უარყოფითი გავლენა იქონია. 11 თვეში სპილენძის მადნების ექსპორტი განახევრდა, აზოტოვანი სასუქების 41%-ით შემცირდა, ფეროშენადნობების - 67%-ით. მხოლოდ ამ სამი მიზეზით, ექსპორტი 860 მლნ დოლარით შემცირდა. პრობლემებზე საუბრისას ეკონომიკის მინისტრი, სავარაუდოდ, ამ მიმართულებებს გულისხმობდა.
ზოგიერთი პროდუქციის: ღვინის, სპირტიანი სასმელების, მინერალური წყლების, ელექტროენერგიის ექსპორტი გაიზარდა, ოღონდ თანხობრივად ამ ზრდამ ჯამში 87 მლნ დოლარი შეადგინა.
გრაფიკი 4: ექსპორტი პროდუქციის სახეობების მიხედვით იანვარ-ნოემბერი (მლნ. აშშ დოლარი)
იმპორტის ზრდა სავაჭრო ბალანსზე უარყოფითად აისახება, მაგრამ ის ხშირ შემთხვევაში მოსახლეობის მსყიდველუნარიანობის ზრდაზეც მეტყველებს, რაც უკვე დადებითი მოვლენაა. როდესაც იმპორტი მოხმარებული პროდუქციის რაოდენობის, ასორტიმენტისა და ხარისხის ხარჯზე იზრდება, მსგავსი ფაქტი პოზიტიურად ფასდება. თუმცა 2022-2023 წლებში საქართველოში  განსხვავებული ვითარება იყო. 2022 წელს იმპორტი ძირითადად მსოფლიო ბაზარზე ნავთობისა და ნავთობპროდუქტების გაძვირების გამო გაიზარდა (2022 წელს ნავთობპროდუქტების საშუალო საიმპორტო ფასი ტონაზე 647 დოლარს შეადგენდა, 2022 წელს 55%-ით მეტს - 1004 დოლარს). 2023 წელს კი იმპორტის ზრდა მეტწილად რეექსპორტისთვის განკუთვნილი ავტომობილების იმპორტის ხარჯზე მოხდა.
მშრალ სტატისტიკაზე დაყრდნობით, ლევან დავითაშვილის მიერ დასახელებული რიცხვები სიმართლეს შეესაბამება, თუმცა მას არ განუმარტავს მიზეზები, კერძოდ ის, რომ ექსპორტი რეექსპორტის ხარჯზე გაიზარდა და იმავე პერიოდში, ადგილობრივი ექსპორტი მნიშვნელოვნად შემცირდა და არც ის, რომ იმპორტის ზრდაც ძირითადად რეექსპორტის ზრდამ განაპირობა. მინისტრმა პრობლემების არსებობა დაადასტურა, თუმცა კონკრეტიკისგან თავი შეიკავა. ცალკე უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ რამდენიმე გამონაკლისის გარდა, საგარეო ვაჭრობა ისედაც ყოველწლიურად მზარდი ტენდენციით ხასიათდება. შესაბამისად, რეკორდი, თანაც ადგილობრივი ექსპორტის კლების ფონზე, განსაკუთრებულ წარმატებას არ წარმოადგენს. აღნიშნული მიზეზების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ლევან დავითაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.

Levan Davitashvili: “Trade turnover achieves record growth for the third consecutive time.”
The external trade turnover reached USD 21.5 billion in 2023, marking a 12.5% rise as compared to 2022. The analysis period reveals a 9% rise in exports and a 14.1% surge in imports.
Despite both imports and exports, thus trade turnover, reaching historic highs in nominal terms, local exports have, nevertheless, faced a significant decline. Particularly, the last 11 months (12-month data were not yet made available at the time of the Minister’s statement) have displayed a 24.3% decline to 2.6 billion as compared to the same period in the previous year. The aforementioned decrease in exports is attributed to the rise in re-exports, leading to a corresponding rise in imports.
Although re-export also constitutes economic growth, it is crucial to acknowledge that in the case of Georgia, the country simply operates as a trans-shipment hub rather than as a producer. Therefore, overlooking this definition may result in ambiguous interpretations of the statement.
The surge in imports indeed signifies an increased purchasing power, however, the scenario in Georgia differs from the general tendency. A rise in 2022’s imports was mostly driven by rising oil prices on the global market; whereas the surge in 2023 was a response to the need for re-exporting cars.
Considering the aforementioned, the Minister’s failure to concisely clarify the accurately stated data and underlying factors (although acknowledging the challenges but still omitting the specific reasons) may potentially lead to biased interpretations. Thus, FactCheck concludes that Levan Davitashvili’s statement is MOSTLY TRUE.
The Minister of Economics and Sustainable Growth Levan Davitashvili, stated in his discussion regarding external trade: (from 0:13) “From 2021 to today, we have reached record growth in external trade turnover for the third consecutive time. A new maximum has been achieved in external trade. The overall trade turnover increased by 9.1% in 2023 with exports amounting to USD 6.1 billion and imports increasing by 14%, totalling USD 15.4 billion. Trade turnover increased by 12.5% and exceeded USD 21 billion. I think this data give us hope. Despite facing many hardships and obstacles in certain sectors, the collective international external trade data, nonetheless, inspires hope that 2024 will follow the same positive trajectory.”
A declining downward trend in exports has been observed on seven occasions whilst both imports and trade turnover have faced declines six times since the initiation of data recording processes in 1995. Total trade turnover surged 33-fold in this timeframe (with exports increasing 39-fold and imports rising 31-fold). Thus, an increase in trade turnover alone does not unequivocally suggest extraordinary success.
Graph 1: External Trade Turnover (USD million)
Although only 11-month data were available at the time of the Minister’s statement, they provided sufficient insights into the shifts and underlying factors regarding external trade.
Exports for the January-to-November period displayed a 11.1% surge as compared to the same period in the previous year, totalling USD 5.6 billion. However, local exports reduced by 24.3%, amounting to 2.6 billion.
Georgia sold cars worth GEL 1.9 billion through re-exporting from January to November in 2023. This marked a 155% rise as compared to the 2022 figures and a 365% rise as compared to the corresponding timeframe in 2021.
Imports of cars increase parallel to a rise in re-exports, given that Georgia does not produce cars domestically. The volume of imported cars, which constituted GEL 840 million in the initial 11 months of 2022, surged to USD 2.9 billion in 2023.
Graph 2: Car Trade Dynamics from January to November (USD million)
The number of re-exported cars increased from 58,000 to 98,000 during the timeframe from January to November in 2021-2023.
Notably, given that the same product, individual cars in this case, has been accounted for in both imports and exports, it has contributed to an accelerated growth trade in trade turnover.
Local exports have showcased a significant downward trend totalling 24%, furthermore, even surpassing the 2021 mark in contrast to the upward tendency in re-exports. As a result, its share in total exports has reduced from 68% to 46%.
Graph 3: Structure of Exports from January to November (USD million)
Re-exports and raw materials constitute the primary contributors of Georgia’s export structure. However, declining prices and demand for ferroalloys and copper ores have led to a negative impact on their contribution to the trade balance. Over the first 11 months of the last year, the export of copper ores has halved, nitrogen fertilisers faced a 41% reduction and ferroalloys saw a 67% decline. These three reasons collectively contributed to an export reduction totalling USD 860 million, potentially aligning with the issues referenced by the Minister in his discussion.
Exports of certain products, such as wine, alcohol products, mineral waters and electricity have increased, totalling USD 87 million.
Graph 4: Export of Certain Product Categories in January-November (USD million)
The upward trajectory of imports is typically adversely reflected on the trade balance but is, nonetheless, considered indicative of the increased purchasing power of consumers. Whilst this is generally positive, given the rising imports reflect an expansion in the number, variety and the quality of products, a different scenario unfolded in Georgia in 2022 and 2023. Import in 2022 predominantly surged due to an upward trend in the prices of oil and oil products in the global market (the price of a tonne of imported oil products reached USD 1,004 in 2022, a figure 55% higher as compared to 2021 when the price was USD 647). A surge in 2023 imports was primarily attributed to the rising volume of imported cars meant for re-exports.
Although the figures as stated by Levan Davitashvili reflect the raw statistics, he still omits certain crucial reasons. Particularly, he overlooked the significant contribution of re-exports to the rising trend in exports, especially when local exports were significantly reduced in the same timeframe. Additionally, the statement fails to highlight that imports predominantly increased due to re-exports. The Minister failed to outright name the challenges despite acknowledging their existence, thus, FactCheck concludes that Levan Davitashvili’s statement is MOSTLY TRUE.