ახალი სპორტის სასახლის მშენებლობა ტენდერით გათვალისწინებულზე 20 მლნ-ით მეტი დაჯდა
2019 წელს საქართველოში 2021 წელს გასამართი ევრობასკეტის ჯგუფური ტურნირის ჩატარება გადაწყდა. სპეციალურად ამ ტურნირისთვის თბილისში ახალი 10 000 მაყურებელზე გათვლილი სპორტის სასახლე აშენდა.
პანდემიის მიზეზით, კალათბურთში ევროპის ჩემპიონატი 1 წლით - 2022 წლამდე, გადავადდა. გადაიწია მშენებლობის ვადებმაც. თავდაპირველი გეგმით, მშენებლობისთვის 70  მლნ ლარი იყო გამოყოფილი. თუმცა, მას შემდეგ რაც 2021 წლის დეკემბერში მშენებლობის ტემპის გამო, კალათბურთის საერთაშორისო ფედერაციის ევროპის აღმასრულებელმა დირექტორმა კამილ ნოვაკმა უკმაყოფილება გამოხატა, ობიექტისთვის გამოყოფილი ბიუჯეტი 20 მლნ ლარით გაიზარდა და 90 მლნ ლარი შეადგინა. ფაქტობრივი სიზუსტის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ რომან გოცირიძის განცხადება შეაფასა როგორც სიმართლე.
ანალიზი: საპარლამენტო ჯგუფ „ევროოპტიმისტების“ წევრმა რომან გოცირიძემ სოციალურ ქსელში თბილისში განხორციელებულ დიდ ინფრასტრუქტურულ პროექტებს პოსტი მიუძღვნა  და აღნიშნა, რომ ყველა მათგანი დროში გადავადდა და თავდაპირველად გამოყოფილ ბიუჯეტში ვერ ჩაეტია, დეპუტატმა მაგალითად ახალი სპორტის სასახლე დაასახელა: „მხოლოდ ახალ სპორტის სასახლეზე 20 მილიონი ლარით მეტი დაიხარჯა, ვიდრე ტენდერით იყო გათვალისწინებული“.
ბოლო 10 წელიწადში თბილისში 2 ახალი სპორტის სასახლე აშენდა, პირველი 2015 წელს გასამართი ევროპის ახალგაზრდული ოლიმპიური ფესტივალისთვის უნივერსიტეტის ქუჩაზე, მეორე მის გვერდით - 2021 წლის ევრობასკეტისთვის. რომან გოცირიძე პოსტში სწორედ ამ მეორე შენობას გულისხმობს.
საქართველომ 2021 წელს კალათბურთში ევროპის ჩემპიონატის ჯგუფური ეტაპის მასპინძლობის უფლება (გერმანიასთან, ჩეხეთთან და იტალიასთან ერთად) 2019 წლის ივლისში მოიპოვა.
ჩემპიონატისთვის საბურთალოს ტერიტორიაზე ახალი სპორტის სასახლის აშენება გადაწყდა. მთავარი დარბაზი თავდაპირველი გეგმით 15 000 მაყურებელზე უნდა ყოფილიყო გათვლილი, რომელიც მოგვიანებით 10 000-მდე შემცირდა.
მშენებლობისთვის საწყის ეტაპზე 71 მლნ ლარი იყო გამოყოფილი. კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს დაქვემდებარებულმა შპს „სპორტმშენსერვისმა“ 2020 წლის 29 თებერვალს, შპს „საბა კონსტრაქშენ“-თან 70.8 მლნ ლარიანი (800 ათასი ლარი პროექტირებისთვის, 70 მლნ ლარი მშენებლობისთვის) კონტრაქტი გააფორმა. კონტრაქტი მიმწოდებელს 10 000 მაყურებელზე გათვლილ მულტიფუნქციურ სპორტული კომპლექსის მშენებლობის დასრულებას 2021 წლის 30 მაისამდე ავალდებულებდა.
პანდემიის მიზეზით, ევროპის ჩემპიონატი 1 წლით 2022 წლამდე გადავადდა. სპორტის სასახლის მშენებლობის დასრულების თარიღმაც 1 წლით გადაიწია.
2021 წლის დეკემბერში თბილისს კალათბურთის საერთაშორისო ფედერაციის ევროპის აღმასრულებელი დირექტორი კამილ ნოვაკი ეწვია, რომელმაც ფედერაციის სახელით, მშენებლობის ტემპთან დაკავშირებით შეშფოთება გამოთქვა.
კამილ ნოვაკის ვიზიტიდან 6 დღეში, კულტურის, შპს სპორტმშენსერვისმა სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს მშენებლობაზე 20 მლნ ლარის დამატების მოთხოვნის განცხადება წარუდგინა. 24 დეკემბერს, შესყიდვების სააგენტომ მოთხოვნა დააკმაყოფილა. შესაბამისად, სპორტის სასახლის მშენებლობის ღირებულება 90 მლნ ლარამდე გაიზარდა.
საბოლოოდ, ახალი სპორტის სასახლე 2022 წლის ივნისში გაიხსნა. ახალ დარბაზში პირველი მატჩი 4 ივლისს, საქართველოსა და ესპანეთს შორის გაიმართა. სექტემბერში კი სპორტ-კომპლექსმა ევროპის ჩემპიონატსაც უმასპინძლა.
საბოლოოდ, მშენებლობის დასასრულებლად ბიუჯეტის 20 მლნ ლარით ანუ თითქმის 30%-ით გაზრდა გახდა საჭირო. ფაქტობრივი სიზუსტის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ რომან გოცირიძის განცხადება შეაფასა როგორც სიმართლე.

Roman Gotsiridze: “The construction of the new Sports Palace exceeds the initial tender estimate by 20 million.”
The construction of a new Sports Palace, meant to accommodate 10,000 spectators for the 2021 EuroBasket Group Tournaments in Georgia, was initially announced in 2019.
However, the tournament was postponed to 2022 due to the pandemic, consequently, leading to a delay in construction. Whilst the cost of construction was originally estimated at GEL 70 million, the cost incurred later increased by GEL 20 million to GEL 90 million as Kamil Novak, the Executive Director of FIBA, expressed dissatisfaction with the delayed completion in December 2021. Considering all of the above, FactCheck concludes that Roman Gotsiridze’s statement is TRUE.
Analysis: Whilst commenting on the major infrastructure projects in Tbilisi in a social media post, Roman Gotsiridze, a member of the Eurooptimists parliamentary group, asserted that the construction of all of these projects experienced delays and exceeded their respective initial budgets. The MP cited the new Sports Palace as an example, stating: “GEL 20 million more was spent on the new Sports Palace alone as compared to what was initially stated.”
Two new sports palaces were built in Tbilisi over the past decade. The first, dating back to 2015, was built on University Street for the European Youth Olympic Festival whilst the second, as referenced by Mr Gotsiridze, was built adjacent to it for 2021 EuroBasket.
Georgia got the rights to host the 2021 EuroBasket Group Tournaments alongside Germany, the Czech Republic and Italy in July 2019.
The main hall of the new Sports Palace in Saburtalo was initially intended to host 15,000 spectators, later reducing to 10,000.
The construction budget was originally set at GEL 71 million. LLC Sportsmshenservice, operating under the Ministry of Culture, Youth Affairs and Sports, signed a contract worth GEL 70.8 million with LLC Saba Construction (with GEL 800,000 intended for design and GEL 70 million for construction). The contract specified that the construction of a multifunctional sports complex with a capacity of 10,000 spectators had to be finished by 30 May 2021.
The tournament was postponed by a year to 2022 due to the pandemic, resulting in a one-year delay in the deadline for construction.
The Executive Director of the International Basketball Federation, Kamil Novak, expressed discontent with the construction pace on behalf of FIBA during his visit to Tbilisi in December 2021.
LLC Sportsmshenservice requested an additional GEL 20 million from the State Procurement Agency in the six days following Kamil Novak’s visit. The agency approved the request, bringing the budget to GEL 90 million.
The new Sports Palace was eventually opened in June 2022 and held the first game in the new hall between Georgia and Spain on 4 July. The sports complex hosted the Europe Tournament in September.
Considering the need to increase the budget by GEL 20 million, to finish construction which is an increase of approximately 30%, FactCheck concludes that Roman Gotsiridze’s statement is TRUE.