რეზიუმე: 2019 წელს თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტის გეგმა დაახლოებით 875 მლნ ლარს შეადგენს, 2014 წელს კი სამინისტროს ბიუჯეტის ფაქტობრივი მაჩვენებელი 667.4 მლნ ლარს შეადგენდა. თუმცა, ბიუჯეტის დინამიკის ანალიზისას, აბსოლუტურ რიცხვებთან ერთად, აუცილებელია ფარდობითი მაჩვენებლების განხილვაც. თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტის შემთხვევაში, ნომინალური დაფინანსების ზრდის მიუხედავად, 2014 წელთან შედარებით, შემცირებულია როგორც ხარჯების წილი მთლიან შიდა პროდუქტთან მიმართებით, 2.29%-დან 1.95%-მდე,ასევე მთლიან საბიუჯეტო ხარჯებთან მიმართებით, 8.16%-დან 7.42 %-მდე. შესაბამისად, სალომე სამადაშვილის განცხადების კონტექსტი გარკვეულწილად სიმართლეა.
თუმცა, პოლიტიკოსი ამ შედეგთან აბსოლუტური მაჩვენებლის დოლარში კონვერტირების გზით მიდის და არასწორი ანალიზის შედეგად. შესაბამისად, მსჯელობის ხაზი მცდარია, რადგან ანალიზისას ბიუჯეტის დათვლა უცხოურ ვალუტაში გაუმართლებელია. შესაძლოა, კურსის ცვლილების შედეგად, დოლარში შესაძენი საქონლისა და მომსახურების ნაკლები ოდენობის შეძენა ხერხდება, თუმცა, აღნიშნული ვერ ინტერპრეტირდება „ბიუჯეტის კლებად“, რადგან ასეთი ხარჯები ბიუჯეტის მხოლოდ გარკვეული ნაწილია და არა მთელი. ბუნებრივია, სამინისტროს ხარჯები გაიწევა როგორც ლარსა და დოლარში გაფორმებული კონტრაქტების შესაბამისად, ასევე სხვა ვალუტებში, რომლების ნაწილიც შესაძლოა ლართან მიმართებით პირიქით გაუფასურდნენ (მაგალითად უკრაინული გრივნა).
დიდწილად სპეკულაციურია განცხადების ნაწილი, სადაც პოლიტიკოსი მიმართავს მთავრობას - „ვალუტა გააუფასურეთ“. ლარის კურსზე მოქმედებს შიდა და გარე ობიექტური ფაქტორები, რომლის ნაწილის კონტროლი მთავრობას არ შეუძლია. მნიშვნელოვანი ფაქტორია დოლარის ინდექსის დინამიკა, რომლის მკვეთრი ზრდის ტენდენციაც ემთხვევა ლარის გაუფასურების პროცესის დაწყებას, 2014 წლის მესამე კვარტალში. აქედან გამომდინარე, იმის თქმა, რომ ვალუტა მთავრობამ გააუფასურა, არასწორია. თუმცა, მეორე მხრივ, საგარეო ფაქტორებთან ერთად, თავისი წვლილი შეიტანა მთავრობის ცალკეულმა ქმედებებმა თუ უმოქმედობამ (ეკონომიკური ზრდის დაბალი ტემპი, სავიზო რეჟიმის გამკაცრება რიგ ქვეყნებთან, გაუთვლელი რეფორმები,[1] სახელმწიფო ფინანსების არათანაბარი ხარჯვა).
2019 წლის 4 აპრილს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა, სალომე სამადაშვილმა განაცხადა: „რეალურად, თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტი არის შემცირებული, იმიტომ რომ თქვენი მთავრობის მიერ გაუფასურებული ეროვნული ვალუტის პირობებში იძულებული ვართ ბიუჯეტი დავთვალოთ დოლარებში და 2014 წლის შემდეგ ბიუჯეტი შემცირებულია დოლარებში 80 მლნ დოლარით“.
თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტის მაჩვენებლებს ფინანსთა სამინისტრო აქვეყნებს, აღნიშნული მონაცემები ასახულია საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის ასიგნებების[2] თავში. ბიუჯეტის დინამიკის ანალიზისას, ნომინალურთან ერთად, აუცილებელია ფარდობითი მაჩვენებლების განხილვა. თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტის შემთხვევაში, 2014 წელთან შედარებით, შემცირებულია როგორც ხარჯების წილი მთლიან შიდა პროდუქტთან მიმართებით, ასევე მთლიან საბიუჯეტო ხარჯებთან მიმართებით.
გრაფიკი 1: თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტის დინამიკა 2014-2019 წლებში (მლნ ლარი)
2019 წელს, თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტის გეგმა დაახლოებით 875 მლნ ლარს შეადგენს, 2014 წელს თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტის ფაქტობრივი მაჩვენებელი 667.4 მლნ ლარს შეადგენდა. მცირდება ბიუჯეტის წილი მთლიან ხარჯებთან მიმართებით, 8.16%-დან 7.42%-მდე და მშპ-სთან მიმართებით, 2.29%-დან 1.95%-მდე. შესაბამისად, სიმართლეა სალომე სამადაშვილის განცხადების კონტექსტი, რომელიც ბიუჯეტის კლებას შეეხება. თუმცა, პოლიტიკოსის მსჯელობის ხაზი რომლითაც ის დასკვნამდე მიდის მცდარია, რადგან ბიუჯეტის დათვლა უცხოურ ვალუტაში არ არის მართებული. შესაძლოა, დოლარში ფასგამოცხადებული საქონლისა და მომსახურების ნაკლები ოდენობის შეძენა ხერხდება დოლართან მიმართებით ლარის კურსის გაუფასურების გამო, თუმცა მსგავსი ხარჯები მთლიანი ბიუჯეტის მხოლოდ გარკვეული ნაწილია. აღნიშნული ასევე ვერ ინტერპრეტირდება „ბიუჯეტის კლებად“.
დიდწილად სპეკულაციურია განცხადების ნაწილი, სადაც პოლიტიკოსი მიმართავს მთავრობას - „ვალუტა გააუფასურეთ“. ლარის კურსზე მოქმედებს შიდა და გარე ობიექტური ფაქტორები. ქართული ოცნებისპირობებში, ლარის მიმდინარე გაუფასურებაში დოლარის მიმართ, თავისი წვლილი შეიტანა მთავრობის ცალკეულმა ქმედებებმა თუ უმოქმედობამაც, ისევე როგორც რთულმა ეკონომიკურმა და გეოპოლიტიკურმა ვითარებამ რეგიონში. ლარის კურსზე მოქმედი საგარეო ფაქტორებიდან, ერთ-ერთი აშკარად გამოკვეთილი მაჩვენებელი არის დოლარის ინდექსი, რომელიც მატების ტენდენციას ინარჩუნებს 2014 წლიდან დღემდე და მთავრობას მისი კონტროლი არ შეუძლია. აღნიშნულთან დაკავშირებით, შეგიძლიათ იხილოთ ფაქტ-მეტრის კვლევა.
[1] მაგ: 2016 წელს წამოჭრილი იდეა ეროვნული ბანკისგან საზედამხედველო ფუნქციის გამოყოფის შესახებ, სავიზო პოლიტიკის გამკაცრება და სხვა

Resume: In 2019, the planned budget for the Ministry of Defence of Georgia is nearly GEL 875 million whilst its actual budget was GEL 667.4 million in 2014. However, whilst analysing the budget dynamics, it is necessary to consider relative figures as well as absolute numbers. In the case of the Ministry of Defence, its expenditures to GDP ratio decreased in 2019 from 2.29% to 1.95% as compared to 2014 despite a growth in nominal funding. In addition, the share of the Ministry’s allocated funds in total budget expenses decreased from 8.16% to 7.42%. Therefore, the context of Salome Samadashvili’s statement is somewhat true.
However, Salome Samadashvili got her results from converting the absolute figures in USD instead of making a correct analysis. Therefore, her line of argument is inaccurate because it is inappropriate to calculate a budget in a foreign currency. It is possible that as a result of the changes in the exchange rate, less goods and services are purchased in USD although this cannot be interpreted as a “decreased budget” because such kinds of expenses are only a part of the budget and not the whole. Naturally, the Ministry of Defence’s expenses are made in accordance with the contracts concluded both in GEL and USD as well as in other currencies, a part of which might have depreciated against GEL (for instance UAH).
That part of the statement where Salome Samadashvili addresses the Government of Georgia and says “…you depreciated the currency…” is largely speculative. The GEL exchange rate is affected by internal and external objective factors which are beyond the Government of Georgia’s control. Of importance is the USD index dynamic whose sharp growth trend coincides with the start of the GEL depreciation process in the third quarter of 2014. Taking this into consideration, saying that the Government of Georgia has depreciated the currency is incorrect. However, together with the external factors, certain actions or inactions of the Government of Georgia also contributed to the GEL depreciation (a low economic growth rate, the imposition of a stricter visa regime on a number of countries, poorly planned reforms,[1] unequal spending of state finances).
On 4 April 2019, United National Movement MP, Salome Samadashvili, stated: “In fact, the budget of the Ministry of Defence decreased because the national currency depreciated under your government and we have to calculate the budget in USD. Since 2014, the Ministry’s budget has decreased by USD 80 million.”
The Ministry of Finance of Georgia publishes its budget indicators. These indicators are given in Georgia’s state budget chapter of allocations.[2] Whilst analysing budget dynamics, it is necessary to consider relative figures together with nominal ones. In the case of the Ministry of Defence’s budget, the expenses to GDP ratio, as well as their share in total budget expenses, have decreased in 2019 as compared to 2014.
Graph 1: Ministry of Defence Budget Dynamics in 2014-2019 (GEL Million)
In 2019, the planned amount of the Ministry of Defence’s budget is nearly GEL 875 million whilst its actual budget was GEL 667.4 million in 2014. The share of the Ministry’s allocated funds in total budget expenses decreased from 8.16% to 7.42% and the expenditures to GDP ratio decreased from 2.29% to 1.95%. Therefore, the context of Salome Samadashvili’s statement in regard to a decrease in the budget is somewhat true. That said, her line of argument which leads to the aforementioned conclusion is inaccurate because it is inappropriate to calculate a budget in a foreign currency. It is possible that as a result of the changes in the exchange rate, less goods and services are purchased in USD. However, such kinds of expenses are only a part of the budget and this cannot be interpreted as a “decreased budget.”
That part of the statement where Salome Samadashvili addresses the Government of Georgia and says “…you depreciated the currency…” is largely speculative. The GEL exchange rate is affected by internal and external objective factors. Under the Georgian Dream government, certain of its actions or inactions, together with the difficult economic and geopolitical situation in the region, also contributed to the depreciation of GEL against USD. One of the clear-cut indicators here is the USD index which has had a growth trend since 2014 and is beyond the Government of Georgia’s control. FactCheck’s research study about this topic can be accessed here.
[1] For instance, in 2016 it was proposed to separate the supervisory function from the National Bank of Georgia, impose a stricter visa regime, etc.