ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადება არის სიმართლე.
რეზიუმე: იმ საწარმოთა ბრუნვამ, რომლებიც დღგ-ს გადამხდელია, 2018 წლის მარტში 5 855.9 მლნ ლარი შეადგინა, რაც წინა წლის იმავე თვესთან შედარებით, 12.1%-ით მეტია. 2017 წლის მარტში ზრდის ტემპი 4.6% პუნქტით მაღალი, 16.7% იყო. საწარმოთა ბრუნვის ზრდის თვალსაზრისით, მიმდინარე წლის ოთხი თვის საშუალო მაჩვენებელი (12.8%) კი უფრო ნაკლებია, ვიდრე 2017 წლის ანალოგიური პერიოდის საშუალო მაჩვენებელი (15.6%).
რაც შეეხება ახლად რეგისტრირებულ საწარმოთა რაოდენობას, 2018 წლის მარტში, 4 786 ერთეული საწარმო დარეგისტრირდა, რაც წინა წლის იმავე თვესთან შედარებით, 0.5%-ით ნაკლებია. უნდა აღინიშნოს, რომ მინისტრი განცხადებაში რეგისტრირებულ საწარმოთა ოდენობის ცვლილების მაჩვენებელს არ ასახელებს და ის უარყოფითია.
საქართველოს პირველმა ვიცე-პრემიერმა, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, დიმიტრი ქუმსიშვილმა, ქვეყნის ეკონომიკურ მაჩვენებლებზე საუბრისას, საქართველოში რეგისტრირებულ საწარმოთა ბრუნვაზე ისაუბრა. მინისტრის განცხადებით, 2018 წლის მარტში [წინა წლის მარტის თვესთან შედარებით] საწარმოთა ბრუნვა 12.1%-ით გაიზარდა, ახლად დარეგისტრირებულ საწარმოთა რაოდენობა კი 4 786 ერთეულია.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური(საქსტატი) ბიზნეს სექტორის ბრუნვის სტატისტიკას აწარმოებს და მათ შორის, ყოველთვიური ეკონომიკური ზრდის წინასწარი შეფასებისთვის დღგ-ს გადამხდელ საწარმოთა[1] ბრუნვის მაჩვენებელს იყენებს. შესაბამის მონაცემებს გრაფიკი 1 ასახავს. თავის მხრივ, საწარმოთა ბრუნვის მაჩვენებელი მათ მიერ საქონლისა და მომსახურების გაყიდვით მიღებული დარიცხული შემოსავლებია, დღგ-ს და აქციზის გადასახადის გარეშე.
2018 წლის მარტის თვეში დღგ-ს გადამხდელ საწარმოთა ბრუნვის მოცულობამ 5 855.9 მლნ ლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით, 12.1%-ით მეტია. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ 2017 წლის მარტში ზრდის მაჩვენებელი 4.6% პუნქტით მეტი, 16.7% იყო. 2018 წლის აპრილში ეს მაჩვენებელი, წინა წლის აპრილის თვესთან შედარებით 15%-იანი ზრდის შედეგად, 5 543.7 მლნ ლარია[2].
გრაფიკი 1: საწარმოთა ბრუნვის ცვლილების ტენდენცია
წყარო: საქართველოს სტატისტიკის სამსახური
საწარმოთა ბრუნვის 2017 წლის ოთხი თვის საშუალო მაჩვენებელი 4 769 მლნ ლარია, ხოლო წინა წლის იმავე თვესთან შედარებით, ზრდის ტემპი, საშუალოდ, 15.6%. საწარმოთა ბრუნვისა და მისი ზრდის საშუალო მაჩვენებლები 2018 წლის ოთხი თვისათვის კი, შესაბამისად, 5 403.7 მლნ ლარს და 12.8%-ს შეადგენს.
საქსტატი ასევე, ყოველთვიურად, ახლადრეგისტრირებულ საწარმოთა რაოდენობას ითვლის. 2018 წლის მარტში რეგისტრირებულ საწარმოთა რაოდენობამ 4 786 ერთეული შეადგინა, რომელიც წინა წლის იმავე თვესთან შედარებით, 0.5%-ით ნაკლებია. აპრილის თვეში კი 4 037 ერთეული საწარმო დარეგისტრირდა, რომელიც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 9.3%-ით მეტია.
გრაფიკი 2: ახლადრეგისტრირებულ საწარმოთა ოდენობის ცვლილების ტენდენცია
საწარმოთა რეგისტრაციისა და დღგ-ს გადამხდელ საწარმოთა ბრუნვის შესახებ დამატებითი ინფორმაცია იხილეთ აქ.
[1] ის საწარმოები, რომელთა მიერ ნებისმიერი უწყვეტი 12 კალენდარული თვის განმავლობაში განხორციელებული, დღგ-ით დასაბეგრი ოპერაციების საერთო თანხა აღემატება 100 000 ლარს
[2] აპრილის თვის მონაცემები შეიძლება დაკორექტირდეს მომდევნო თვეებში
2018 წლის მარტში საწარმოთა ბრუნვა 12.1%-ით გაიზარდა, ხოლო ახლად დარეგისტრირებულ საწარმოთა რაოდენობა 4 786 ერთეულს გაუტოლდა

VerdictFactCheck concludes that Dimitri Kumsishvili’s statement is TRUE.
The turnover of VAT paying enterprises amounted to GEL 5,855.9 million in March 2018 which is 12.1% more as compared to the same month of the previous year. In March 2017, the growth rate was even higher by 4.6 percentage points, reaching 16.7%. In terms of the average trade turnover of the first four months (12.8%), this amount is less as compared to the average figure for the same period (15.6%) of 2017.
In regard to the number of newly registered enterprises, 4,786 enterprises were registered in March 2018 which is 0.5% less as compared to the same month of the previous year. Of note is that the Minister of Economy and Sustainable Development does not provide a figure for the changes in the amount of registered enterprises.
Analysis The First Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Sustainable Development, Dimitri Kumsishvili, whilst speaking about the country’s economic indicators also touched upon the issue of the turnover of enterprises registered in Georgia. In accordance with the Minister’s statement,
the turnover of enterprises increased by 12.1% in March 2018 as compared to March 2017 whilst the number of newly registered enterprises equals 4,786.
The National Statistics Office of Georgia compiles statistics on the country’s business sector turnover. With the aim of making a preliminary assessment of monthly economic growth rates, it uses the turnover figures of VAT paying enterprises.[1]
The respective data are given in Graph 1.  The turnover figure for enterprises is the accrued income received from selling goods and services without VAT and excise tax.
In March 2018, the turnover volume of VAT paying enterprises reached GEL 855.9 million which is 12.1% more as compared to the same data of the previous year. Of note is that the growth figure was 4.6 percentage points more in March 2017 – 16.7%. In April 2018, the figure amounts to GEL 5,543.7 million as a result of a 15% growth as compared to April of the previous year.[2]
Trend of Changes in Turnover of Enterprises
image0012  Source: National Statistics Office of Georgia
The average four-month figure for the turnover of enterprises is GEL 4,769 whilst the average turnover growth rate is 15.6% as compared to the same months of the previous year. The average figures for enterprise turnover and growth for the first four months of 2018 are GEL 5,403.7 million and 12.8%, respectively.
The National Statistics Office of Georgia makes calculations of the amount of newly registered enterprises each month. In March 2018, the number of newly registered enterprises reached 4,786 which is 0.5% less as compared to the same month of the previous year. In April 4,307 enterprises were registered which is 9.3% more as compared to the same period of the previous year.
Tendency of Change in Number of Newly Registered Enterprises
Additional information in regard to the registration of enterprises and the turnover of VAT paying enterprises can be accessed here.