ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრი დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადებას ვერდიქტის გარეშე ტოვებს.
რეზიუმე: 2009-2016 წლებში, EU4Business ინიციატივის შედეგად, საქართველოში შეიქმნა 2 450 სამუშაო ადგილი. ევროკავშირის თანამონაწილეობით, გრანტის სახით, გაიცა 35 მლნ ევრო მცირე და საშუალო მეწარმეების მხარდასაჭერად. ასევე, გაიცა 711 მლნ ევროს ოდენობის სესხი.
EU4Business-EBRD საკრედიტო ხაზი 2016 წლის სექტემბრიდან ამოქმედდა. პროგრამის მიზანია მცირე და საშუალო მეწარმეების ბიზნეს საქმიანობა, სათანადო ტექნოლოგიებსა და დანადგარებში ინვესტიციების დაფინანსებით, ღრმა და ყოვლისმომცველი სავაჭრო სივრცის შეთანხმების (DCFTA) სტანდარტებთან დააახლოვოს, რათა გაიზარდოს პროდუქციის ექსპორტი ევროკავშირის ბაზარზე. დიმიტრი ქუმსიშვილი აღნიშნულ განცხადებაში, სწორედ, ამ შესაძლებლობაზე საუბრობს. საკრედიტო ხაზით, პარტნიორი ბანკების მეშვეობით, საქართველოში გაიცა 60 მლნ ევროს (180 მლნ ლარი) ოდენობის საშუალო და მოკლევადიანი სესხი. პროექტში ჩართულია 100-მდე ბენეფიციარი.
აღსანიშნავია, რომ მოცემულ განცხადებაში ხსენებული სამუშაო ადგილების რაოდენობის შესახებ ინფორმაცია ფაქტ-მეტრისთვის ამ დრომდე არ არის ხელმისაწვდომი. EU4Business-EBRD პროექტში მონაწილე მხარეებთან კომუნიკაციის მიუხედავად, პროგრამის ფარგლებში შექმნილი სამუშაო ადგილების სტატისტიკა ვერ მოვიპოვეთ. ამდენად, დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადების ამ ნაწილის გადამოწმება შეუძლებელია.
საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა, დიმიტრი ქუმსიშვილმა, განაცხადა, რომ EU4Business-ის ფარგლებში საკრედიტო ხაზით ქვეყანაში უკვე ისარგებლა 100-მდე კომპანიამ და 180 მლნ ლარზე მეტის დაბანდება მოხდა. მინისტრმა ასევე აღნიშნა, რომ პროგრამის ფარგლებში, საქართველოში, 7 000 ახალი სამუშაო ადგილი შეიქმნა.
EU4Business ევროკავშირის ინიციატივაა, რომელიც 2009 წლიდან აღმოსავლეთ პარტნიორობის ექვს ქვეყანაში მოქმედებს და მცირე და საშუალო მეწარმეების ხელშეწყობას ისახავს მიზანდ. EU4Business მეწარმეებს უმარტივებს ფინანსებზე, ბაზრებზე, ცოდნაზე წვდომას და მათ ბიზნეს სტრატეგიის შექმნასა და განხორციელებაში ეხმარება.
EU4Business-ის ადგილობრივი წარმომადგენლობის ინფორმაციით, ინიციატივის ფარგლებში, საქართველოში 18 პროექტი მიმდინარეობს, აქედან 4 პროექტი, პარტნიორი ორგანიზაციების თანამონაწილეობით ხორციელდება. ასეთია EU4Business-EBRD საკრედიტო ხაზი. დიმიტრი ქუმსიშვილი აღნიშნულ განცხადებაში ამ ბილატერალურ ინიციატივაზე საუბრობს.
EU4Business ინიციატივის ფარგლებში, 2009-2016 წლებში, აღმოსავლეთ პარტნიორობის 6 ქვეყანაში ჯამურად გაიცა 1.5 მლრდ ევროს ოდენობის სესხი, შეიქმნა 10 000 სამუშაო ადგილი. ცოდნაზე წვდომით ისარგებლა 110 000-მა ბენეფიციარმა. აქედან, საქართველოში, მოცემულ პერიოდში, ევროკავშირის თანამონაწილეობით, გრანტის სახით გაიცა 35 მლნ ევროს ოდენობის თანხა ბიზნესის გასავითარებლად, საწყის კაპიტალში თანადაბანდების სახით. კომპანიებისთვის გაიცა 711 მლნ ევროს ოდენობის სესხი. ცოდნაზე წვდომით ისარგებლა 63 000 საწარმომ და შეიქმნა 2 450 სამუშაო ადგილი.
EU4Business-EBRD საკრედიტო ხაზი 2016 წლის სექტემბრიდან ამოქმედდა. პროგრამის მიზანია მცირე და საშუალო მეწარმეების ბიზნეს საქმიანობა, სათანადო ტექნოლოგიებსა და დანადგარებში ინვესტიციების დაფინანსებით, ღრმა და ყოვლისმომცველი სავაჭრო სივრცის შეთანხმების (DCFTA) სტანდარტებთან დააახლოვოს, რათა გაიზარდოს პროდუქციის ექსპორტი ევროკავშირის ბაზარზე. EU4Business-EBRD საკრედიტო ხაზი საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში ერთდროულად მუშაობს. პარტნიორ ბანკებთან (საქართველოში „საქართველოს ბანკი“ და „თიბისი ბანკი“) თანამშრომლობით გასაცემი სესხების გარდა, სესხის ფარგლებში პროექტის წარმატებით შესრულების შემთხვევაში, საკრედიტო ხაზი მეწარმეებისთვის 15%-მდე საგრანტო წახალისებას ითვალისწინებს.
2016 წლის სექტემბრიდან დღემდე, საკრედიტო ხაზით საქართველოში 60 მლნ ევროს (180 მლნ ლარი) ოდენობის სესხი გაიცა. ამ შესაძლებლობით 100-მდე მცირე და საშუალო ბიზნესმა ისარგებლა. მომდევნო წლებში საკრედიტო ხაზი საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში დამატებით 1.1 მლრდ ევროს ინვესტიციას განახორციელებს.
დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადების გავრცელებიდან დღემდე, ფაქტ-მეტრმა კომუნიკაცია პროექტით დაინტერესებულ ყველა მხარესთან წარმართა, მათ შორის EU4Business-ისა და EBRD-ის ქართულ წარმომადგენლობასთან, ეკონომიკის სამინისტროსთან. მიუხედავად ხანგრძილივი მცდელობისა, დასახელებული 7 000 ახალი სამუშაო ადგილის შესახებ ინფორმაცია ამ დრომდე ვერ მოვიძიეთ. EBRD-ის წარმომადგენლობასთან საუბრის შედეგად დადგინდა, რომ შექმნილი სამუშაო ადგილების შესახებ სტატისტიკას EU4Business-EBRD-ის პარტნიორი იტალიური კომპანია აწარმოებს. აღნიშნულ კომპანიასთან დაკავშირებას ფაქტ-მეტრი ისევ ცდილობს და განახლებულ ინფორმაციას მისი მიღებისთანავე მიაწვდის მკითხველს.
ევროკავშირის საკრედიტო ხაზით საქართველოში ბიზნესის ხელშეწყობისთვის 180 მლნ ლარის სესხი გაიცა და 7 000 სამუშაო ადგილი შეიქმნა

As a result of the EU4Business initiative, 2,450 jobs were created in Georgia in the period of 2009-2016. With EU participation, grants in the amount of EUR 35 million have been issued to support small and medium-sized enterprises (SMEs). In addition, EUR 711 million in loans have also been triggered.
The EU4Business-EBRD credit line was launched in September 2016. The programme aims to provide investments in necessary technologies and machinery to bring SMEs closer to EU-Georgia Deep and Comprehensive Free Trade Agreement standards which in turn will increase Georgian export to the EU market. Dimitri Kumsishvili refers to this opportunity in his statement. Medium and short-term loans in the amount of EUR 60 million (GEL 180 million) have been issued through the credit line and via partner banks. Nearly 100 beneficiaries are involved in the project.
Of note is that thus far FactCheck
has not been able to access information about the number of jobs mentioned in Dimitri Kumsishvili’s statement. After communication with EU4Business project stakeholders, we were still unable to obtain statistics about jobs created as part of the programme. Therefore, a complete verification of Dimitri Kumsishvili’s aforementioned statement is not possible.
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Dimitri Kumsishvili, stated that more than 100 companies in Georgia have already benefitted from the EU4Business credit line and more than GEL 180 million has been invested. The Minister also underlined that 7,000 new jobs were created as part of that programme.
EU4Business is an EU initiative which was launched in 2009 in the six Eastern Partnership countries and aims to support their SMEs. EU4Business helps entrepreneurs to have easier access to finances, markets and knowledge and supports them in the development and implementation of business strategies.
In accordance with information from EU4Business local representatives, there are 18 ongoing projects as part of the initiative. Of this number, four projects are being carried out with the participation of partner organisations. One of them is the EU4Business-EBRD credit line. Dimitri Kumsishvili refers to this bilateral initiative in his statement.
As part of the EU4Business initiative, a total of EUR 1.5 billion in loans
has been issued in the six Eastern Partnership countries in the period of 2009-2016 as well as 10,000 jobs have been created and 110,000 beneficiaries have benefitted from their access to knowledge. Of this amount, EUR 35 million in grants have been issued in Georgia for business development in the capacity of investments in the initial capital in this period. EUR 711 million in loans have been issued for companies. Approximately 63,000 companies have benefited from access to knowledge and 2,450 jobs have been created.
The EU4Business-EBRD credit line was launched in September 2016. The programme aims to provide investments in necessary technologies and machinery to bring SMEs closer to EU-Georgia Deep and Comprehensive Free Trade Agreement standards which in turn will increase Georgian export to the EU market. The EU4Business-EBRD credit line operates simultaneously in Georgia, Moldova and Ukraine. In addition to loans issued through cooperation with partner banks (Bank of Georgia and TBC Bank in Georgia), the credit line envisions awarding up to 15% of the loan amount to enterprises as grants, provided that their projects have been successfully implemented by means of the loans.
Since September to the present day, EUR 60 million (GEL 180 million) in loans have been issued in Georgia. Nearly 100 SMEs have used this opportunity. In the upcoming years, the credit line plans to invest an additional EUR 1.1 billion in Georgia, Moldova and Ukraine.
After the release of Dimitri Kumsishvili’s statement, FactCheck had communication with every stakeholder of the project, including the EU4Business and EBRD’s Georgian representation as well as the Ministry of Economy and Sustainable Development. In spite of FactCheck’s lengthy efforts, we were unable to obtain information about 7,000 new jobs mentioned in Dimitri Kumsishvili’s statement. As a result of our talks with EBRD representation, we learned that an EU4Business-EBRD partner Italian company is in charge of statistics in regard to created jobs. FactCheck continues to try to contact this company and we will offer updated information to readers as soon as we obtain it.