ჩვენი რეფორმის შედეგია, რომ საერთაშორისო სავალუტო ფონდის შეფასებით, საქართველო წარმატებული საგადასახადო რეფორმების გამტარებელ ქვეყანათა ხუთეულშია
ვერდიქტი: დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადება არის ტყუილი.   რეზიუმე: სამთავრობო პროგრამის ოთხპუნქტიანი გეგმა საქართველოს მთავრობას ოფიციალურად 2016 წლის ნოემბერში წარედგინა. მოცემული გეგმის ერთ-ერთი კომპონენტი, მოგების რეინვესტირებული ნაწილის გადასახადისაგან გათავისუფლების სახით, 2016 წლის განმავლობაში უკვე ინიცირებული იყო. მინისტრის მიერ დასახელებული წყარო კი, სადაც საქართველო მოხსენიებულია საგადასახადო რეფორმების გამტარებელ ხუთ წარმატებულ ქვეყანას შორის, ეყრდნობა რეფორმებს, რომლებიც სხვადასხვა ქვეყანაში 2004-2015 წლების პერიოდში გატარდა. უშუალოდ საქართველოსთვის მოყვანილია 2000-2013 წლების მონაცემები, მსჯელობაში კი საუბარია 2004 წლის შემდგომ, პოსტრევოლუციურ პერიოდში გატარებულ რეფორმებზე და მიღწეულ შედეგებზე. ოთხპუნქტიანი გეგმის ფარგლებში გატარებული ნებისმიერი, თუნდაც წარმატებული რეფორმა კვლევის საანალიზო დროის შუალედს მიღმაა მოქცეული. შესაბამისად, საქართველოს წარმატებული საგადასახადო რეფორმის გამტარებელი ქვეყნების ხუთეულში მოხვედრის განმაპირობებელ ფაქტორად მინისტრის მიერ დასახელებული მიზეზის მიჩნევა საფუძველს მოკლებულია.   ანალიზი საქართველოს პირველმა ვიცე-პრემიერმა, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა, ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტში გამართული საჯარო ლექციის მიმდინარეობისას, მთავრობის ოთხპუნქტიან გეგმასა და საერთაშორისო სავალუტო ფონდთან ურთიერთობის კონტექსტში განაცხადა, რომ მთავრობის ხედვა წარმატებული გამოდგა და ამის დასტურია ფონდის მიერ ორი კვირის წინ გამოაქვეყნებული საგადასახადო რეფორმების შეფასება, რომლის მიხედვითაც საქართველო მოხვდა მსოფლიო ხუთეულში როგორც წარმატებული საგადასახადო რეფორმების გამტარებელი ქვეყანა. სამთავრობო პროგრამის ოთხპუნქტიანი გეგმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა განახლებული მთავრობის პირველ სხდომაზე, 2016 წლის 29 ნოემბერს წარადგინა. სამთავრობო პროგრამის თანახმად, ოთხპუნქტიანი გეგმა გულისხმობდა ეკონომიკურ, განათლების, საჯარო მმართველობისა და სივრცითი მოწყობის რეფორმას. ეკონომიკური რეფორმა მოიცავდა კერძო სექტორის წახალისებისა და გაძლიერებისაკენ მიმართულ ღონისძიებებს, მათ შორის საგადასახადო სტიმულების ხარჯზე. მოცემულ პროგრამაში ერთ-ერთ მნიშვნელოვან კომპონენტად მოგების გადასახადის რეფორმაა მოხსენიებული, რომლის თანახმადაც გადასახადისაგან გათავისუფლდა მოგების რეინვესტირებული ნაწილი. შესაბამისი ცვლილება საგადასახადო კოდექსში 2016 წლის მაისში შევიდა, დაბეგვრის ახალი წესი კი 2017 წლის პირველი იანვრიდან ამოქმედდა. რაც შეეხება საქართველოს დასახელებას წარმატებული საგადასახადო რეფორმის გამტარებელ ხუთ ქვეყანას შორის. საუბარია საერთაშორისო სავალუტო ფონდის ყოველკვარტალურ გამოცემაში („ფინანსები და განვითარება“) მიმდინარე წლის მარტში გამოქვეყნებულ ნაშრომზე „შემოსავლების ზრდა“, რომელიც, თავის მხრივ, ეყრდნობა ავტორთა ჯგუფის უახლოეს პერიოდში გამოსაქვეყნებელ კვლევას. [1] აღნიშნული ნაშრომში საქართველო, კამბოჯა, ლიბერია, უკრაინა და გაიანა მოყვანილია, როგორც წარმატებული მაგალითი ქვეყნებისა, რომელთაც მოახერხეს საგადასახადო რეფორმის პირობებში გაეზარდათ საგადასახადო შემოსავლები. უშუალოდ გამოქვეყნებული ნაწილი ფოკუსირებულია საქართველოს მაგალითზე. გამოცემაში მითითებულია, რომ განხილულია საგადასახადო რეფორმები 2004-2015 წლების მონაკვეთში. ამავდროულად, როგორც სურათზე ჩანს, სხვადასხვა ქვეყნებისთვის განსხვავებულ დროის მონაკვეთზეა საუბარი (რეფორმების აქტიურად გატარების პერიოდი). მაგალითად, უკრაინისთვის 2002-2011, კამბოჯისთვის 2008-2015 წლების მაჩვენებლებია აღებული.   სურათი 1: საგადასახადო შემოსავლების ფარდობა მშპ-თან cx წყარო: FINANCE & DEVELOPMENT | March 2018 (გვ. 20)   საქართველოს შემთხვევაში მონაცემები 2000-2013 წლებისთვის არის გადმოცემული. ანალიზში ყურადღება გამახვილებულია "ვარდების რევოლუციის" შემდგომ პერიოდში გატარებულ რეფორმებზე, გადასახადების რაოდენობის და განაკვეთების შემცირებაზე, საგადასახადო კანონმდებლობის გამარტივებასა და მხარდამჭერ ღონისძიებებზე, მათ შორის ინფორმაციული ტექნოლოგიების აქტიურ დანერგვასა და კორუფციის აღმოფხვრაზე. წარმატების საზომად/შემფასებლად მოყვანილია საგადასახადო შემოსავლების მშპ-თან ფარდობის ზრდის მაჩვენებელი, ბიუროკრატიისა და გადასახადების შემცირების პირობებში. დიმიტრი ქუმსიშვილის მიერ წარმატებული შედეგის განმაპირობებელ ფაქტორად დასახელებული ე.წ. ოთხპუნქიტიანი გეგმა დროში აცდენილია კვლევაში გაანალიზებულ პერიოდთან, შესაბამისად, ის კვლევის შედეგებზე გავლენას ვერ მოახდენდა. ნაშრომში არ გვხვდება არცერთი მითითება მოქმედი ხელისუფლების პირობებში განხორციელებულ აქტივობასთან მიმართებაში და ძირითადი აქცენტი 2004-2011 წლებში გადასახადების მობილიზების არსებითად გაუმჯობესებულ მაჩვენებლებზეა გადატანილი.   [1] “Large Tax Revenue Mobilization in Low-Income Countries and Emerging Markets: Lessons from a New Database,” by Bernardin Akitoby, Anja Baum, Clay Hackney, Olamide Harrison, Keyra Primus, and Veronique Salins

Verdict: Dimitri Kumsishvili’s statement is LIE.
A four-point government plan was officially presented to the Government of Georgia in November 2016. A particular component of the plan was already initiated in 2016 through a tax waiver of reinvested portions of revenue.
The source, mentioned in Dimitri Kumsishvili’s statement, referring to Georgia as one of the top five most successful reform-conducting countries, is based on evidence of reforms which took place in various countries between 2004-2015. For Georgia, the data are from the period of 2000-2013 whereas the analysis concerns those reforms carried out after 2004 in the post-Rose Revolution period and the results which they achieved.
Even the most successful reforms carried out within the framework of the abovementioned four-point plan are not included within the scope of the analysed period. Therefore, the Minister’s statement that Georgia’s placement in the top five most successful countries is because of his government’s tax reforms is without ground.
Analysis The First Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Dimitri Kumsishvili, spoke at a public lecture at the University of Business and Technologies and stated
that Georgia’s placement in the top five most successful countries for tax reform, as published by the International Monetary Fund two weeks ago, is proof of the success of the government’s four-point plan vis-à-vis tax reform.
The Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, presented
the government’s four-point plan at the first meeting of the newly updated government on 29 November 2016. According to the government program, the plan envisaged economic, education, public administration and spatial arrangement reforms. In particular, the economic reforms included measures for promoting and strengthening the private sector, including introducing tax stimulations with reforms to the revenue tax being one of the important components. Under the new law, any reinvested portion of revenue was exempted from tax. The respective amendment was made to the Tax Code in May 2016 with the new taxation rule having been active since 1 January 2017.
As for Dimitri Kumsishvili’s statement that Georgia was listed among the top five most successful tax reform implementers, this concerns the March 2018 issue of the International Monetary Fund’s quarterly publication, Finance and Development, which included a section entitled “Raising Revenue” which is based on the soon to be published research of its group of contributing authors. [1]
The research refers to Georgia, Cambodia, Liberia, Ukraine and Guyana as examples of successful countries that have managed to increase their tax revenue under the circumstances of tax reforms. The published part of the research focuses on the Georgian example. It specifies that only those tax reforms carried out between 2004-2015 are considered. In addition, different periods are taken for different countries (periods when active reforms were conducted). For instance, the period is 2002-2011 for Ukraine and 2008-2015 for Cambodia.
Share of Tax Revenues in GDP
cx Source: Finance and Development, International Monetary Fund, March 2018 (p. 20)
The study uses data from the period of 2000-2013 for the case of Georgia. The analysis focuses on the reforms carried out after the Rose Revolution, the decrease in the amounts of taxes and interest rates and measures to facilitate and support tax legislation, including the active introduction of information technologies and the eradication of corruption. The increased share of tax revenues in relation to the GDP against the background of decreased bureaucracy and taxes themselves is given as a measure/evaluator of success.
The so-called four-point plan, as mentioned by Dimitri Kumsishvili as the factor determining the result, was not introduced nor in operation during the period selected for the research which means that it could not have possibly affected the results. The publication does not include any references to the activities carried out by the acting government and the main accent is placed on the substantively improved indicators of tax mobilisation in 2004-2011.