პარტია "ქართული ოცნების" ქუთაისის მაჟორიტარობის კანდიდატმა, კობა ნარჩემაშვილმა, მედიასთან 2003 წლის არჩევნებზე ისაუბრა. მისი განცხადებით, "2003 წლის 2 ნოემბრის საპარლამენტო არჩევნებში მმართველმა პარტიამ 22% მიიღო. თუ ხელისუფლებამ ტოტალურად გააყალბა არჩევნები, სახელისუფლებო პარტიამ რატომ არ მიიღო თუნდაც 64%?"
კონსტიტუციის მიღების შემდეგ, 2003 წლის 2 ნოემბრის არჩევნები რიგით მესამე საპარლამენტო არჩევნები იყო საქართველოში. მასში მონაწილეობა სულ თვრამეტმა პოლიტიკურმა გაერთიანებამ მიიღო, თუმცა 7%-იანი ზღვარი მხოლოდ ექვსმა მათგანმა გადალახა. არჩევნების პარალელურად, ასევე რეფერენდუმიც გაიმართა, რომელიც პარლამენტის წევრთა რაოდენობის 235-დან 150-მდე შემცირებას ეხებოდა.
2003 წლისთვის სახელისუფლებო გაერთიანება "მოქალაქეთა კავშირის" მდგომარეობა მნიშვნელოვნად გაუარესდა. გაერთიანება სხვა წევრებთან ერთად მიხეილ სააკაშვილმა და ზურაბ ჟვანიამ დატოვეს, რასაც, მოგვიანებით, 2002 წლის თვითმმართველობის არჩევნებში დამარცხება მოჰყვა. სახელისუფლებო გაერთიანებისადმი ნდობის დაკარგვის პარალელურად, იზრდებოდა ოპოზიციური პარტიების რეიტინგი. თბილისის საკრებულოს არჩევნებში პირველი ოთხი ადგილი ( 1. "ლეიბორისტები", 2. "ნაციონალური მოძრაობა", 3. ზ. ჟვანიას "ქრისტიან-კონსერვატიული პარტია", 4. "ახალი მემარჯვენეები") ოპოზიციურმა პარტიებმა დაიკავეს და ჯამში 49-დან 40 მანდატი აიღეს.
2003 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდი ძალადობითა და სხვადასხვა ტიპის ხარვეზებით გამოირჩეოდა, რაზეც ყურადღება არასამთავრობო ორგანიზაციების დიდმა ნაწილმა და საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიებმა (ეუთო და ევროსაბჭოს მეთვალყურეთა ჯგუფი) გაამახვილეს. არაერთხელ აღინიშნა არჩევნების გაყალბების შესაძლებლობაც, ვინაიდან იმდროინდელი ხელისუფლება სიების დაზუსტებასა და მარკირების სისტემის სრულმასშტაბიანად გამოყენებას ბლოკავდა. ყველა ეს ფაქტორი, ჯამში, არჩევნების არასამართლიან პირობებში ჩატარების მაღალ შესაძლებლობას ტოვებდა.
2003 წლის 2 ნოემბრის არჩევნების ოფიციალური შედეგებით, პირველი ადგილი სახელისუფლებო ბლოკმა - "საქართველოს მოქალაქეთა კავშირმა" დაიკავა (21.32%). მეორე ადგილზე პროსახელისუფლებო ბლოკი - "დემოკრატიული აღორძინების კავშირი" გავიდა (18.84%), მესამე ადგილი "ნაციონალურ მოძრაობას" (18.08%), მეოთხე კი "ლეიბორისტულ პარტიას" (12.04%) ერგო. ცესკო-ს მიერ გამოცხადებული შედეგები ოპოზიციურმა პარტიებმა ფალსიფიცირებულად მიიჩნიეს. მათი პოზიციით, არჩევნები ტოტალური გაყალბების რეჟიმში მიმდინარეობდა და შესაბამისად, მისი შედეგი რეალურ სურათს არ ასახავდა.
აღსანიშნავია, რომ არასამთავრობო ორგანიზაცია "სამართლიანი არჩევნების" მიერ ჩატარებული ხმის ალტერნატიული დათვლის შედეგებით, პირველი ადგილი "ნაციონალურმა მოძრაობამ" დაიკავა (26.6%), შემდეგ კი მას "მოქალაქეთა კავშირი" (18.9%), "ლეიბორისტული პარტია" (17.6%) და "ბურჯანაძე-დემორკატები" (10.15%) მოსდევდნენ. აღნიშნული დათვლის შესაბამისად, "აღორძინებამ" მხოლოდ 8% მიიღო, რაც ორჯერ ჩამორჩებოდა ცესკოს მიერ გაცხადებულ ოფიციალურ მონაცემებს. ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიებისა და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების გარდა, არჩევნები უკიდურესად კრიტიკულად შეაფასა ეუთოს სადამკვირვებლო მისიამ. არჩევნების შემდეგ გამოქვეყნებულ ოფიციალურ ანგარიშში ნათქვამია, რომ "ხელისუფლების მხრიდან არჩევნების დემოკრატიულად ჩატარების პოლიტიკური ნება არ არსებობდა, რაც ხმების ფართომასშტაბიან და სისტემურ გაყალბებაში გამოვლინდა". ამ მხრივ, განსაკუთრებით ორი რეგიონი - აჭარა და ქვემო ქართლი გამოირჩეოდნენ. ანგარიშის თანახმად, საარჩევნო სიების მოუწესრიგებლობის გამო ელექტორატის საკმაოდ დიდი ნაწილი ხმის მიცემის უფლების გარეშე დარჩა. აღნიშნული პრობლემა ყველაზე მეტად დიდ ქალაქებში - თბილისში, ქუთაისსა და რუსთავში დაფიქსირდა. ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ იყო ზეწოლის ფაქტები ოპოზიციურად განწყობილ ამომრჩევლებზე და, ასევე, სახელისუფლებო პოლიტიკური გაერთიანების სასიკეთოდ გამოყენებული იქნა ადმინისტრაციული რესურსები. საერთაშორისო დამკვირვებლების მონაცემებით, ხშირი იყო ერთი პირის მიერ ხმის რამდენჯერმე მიცემისა და საარჩევნო ურნის დაზიანების ფაქტები. აღნიშნულ დარღვევებზე ეუთომ პასუხისმგებლობა საქართველოს ხელისუფლებას დააკისრა. ბუნებრივია, ეს პასუხისმგებლობა მაშინდელ შინაგან საქმეთა მინისტრ კობა ნარჩემაშვილზეც ვრცელდებოდა.
არჩევნების გაყალბებამ მოსახლეობაში მასობრივი პროტესტი გამოიწვია, რასაც ქუჩის აქციები და შემდგომში "ვარდების რევოლუციად" წოდებული პროცესების განვითარება მოჰყვა. საბოლოოდ კი, ყველაფერი ხელისუფლების ცვლილებით დასრულდა. უზენაესმა სასამართლომ პროპორციული სისტემით ჩატარებული არჩევნების შედეგები გაუქმებულად გამოაცხადა. 2004 წლის 28 მარტს საპარლამენტო არჩევნები თავიდან გაიმართა, სადაც "ნაციონალურმა მოძრაობამ" ხმების 67% აიღო. მეორე ადგილზე, 7.6%-ით, "ახალი მემარჯვენეების" და "მრეწველების" ბლოკი გავიდა, ხოლო "დემოკრატიული აღორძინების კავშირმა" 6%-ით მესამე ადგილი დაიკავა. "მოქალაქეთა კავშირს" 2004 წლის არჩევნებში მონაწილეობა არ მიუღია.
2003 წელს საპარლამენტო არჩევნების შედეგები გაყალბდა. ეს ფაქტი დაადასტურეს ეუთოს საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიამ და ადგილობრივმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმაც. არასამთავრობო ორგანიზაცია "სამართლიანი არჩევნების" მიერ ჩატარებული ხმის ალტერნატიული დათვლის შედეგებით, სახელისუფლებო პარტიების ("მოქალაქეთა კავშირი" და "აღორძინება") მონაცემები ოფიციალურ შედეგებს მნიშვნელოვნად ჩამოუვარდებოდა.

Georgian Dream Majoritarian candidate in Kutaisi, Koba Narchemashvili, discussed the 2003 Parliamentary elections with media representatives. Mr Narchemashvili stated: "The ruling party received 22% of the total votes in the Parliamentary elections on 2 November 2003. If the government had totally falsified the elections, why did the ruling party not receive as much as 64%?"
The 2 November 2003 elections were the third Parliamentary elections in Georgia after the adoption of the new constitution. In total, 18 political groups took part in these elections with only six of them managing to pass the 7% threshold. Together with the elections, a referendum was also held in regard to decreasing the members of the Parliament of Georgia from 235 to 150.
By 2003, the situation around the Union of Citizens of Georgia as the ruling party worsened significantly. Previously, Mikheil Saakashvili and Zurab Zhvania, together with other members of the party, had left in 2001 which was then followed by the party’s defeat in the 2002 local elections. Against the backdrop of a decreasing level of trust toward the ruling party, the approval ratings of the opposition parties were on the rise. The first four places in the elections for Tbilisi City Council were taken by opposition parties (1st place – Labour Party, 2nd place – United National Movement, 3rd place – Zurab Zhvania’s Christian-Conservative Party and 4th
place – New Rights) and obtained 40 mandates out of 49.
The campaign period for the 2003 Parliamentary elections was marred with violence and different sorts of irregularities which were under the attentive scrutiny of the majority of NGOs and international observer missions (OSCE and COE groups of observers). The possibility for the potential falsification of the elections was underscored multiple times because the then Government of Georgia blocked the work on making voter lists more precise as well as a full-scale application of an anti-election fraud system using finger inking. All of these factors contributed to the increased possibility of having unfair elections.
According to the official results of the 2003 Parliamentary elections, the Union of Citizens of Georgia as the ruling block finished first with 21.32% of the votes. Second place was taken by the pro-ruling party block, Democratic Union for Revival (18.84%). The third place was taken by the United National Movement (18.08%). The Labour Party was fourth (12.04%). The opposition parties declared the results announced by the Central Election Commission of Georgia as falsified. According to the position of the parties, the elections were completely rigged and the official results did not reflect the real picture.
Of note is that according to the parallel vote tabulation conducted by the International Society for Fair Elections and Democracy, the United National Movement (UNM) finished first with 26.6% of the votes. The UNM was followed by the Union of Citizens of Georgia (18.9%), Labour Party (17.6%) and the Burjanadze-Democrats (10.15%). Based on this vote tabulation, the Democratic Union for Revival received only 8% of the votes which was twice less as compared to the official results announced by the Central Election Commission of Georgia. Apart from the opposition parties and local NGOs, the OSCE observer mission issued a very critical assessment
of the elections. The official report published after the elections said: "The election process was characterised by a clear lack of political will by the governmental authorities to organise a genuine democratic election process resulting in widespread and systematic election fraud." Two regions – Kvemo Kartli and Ajara – were exceptional in that regard. According to the report, due to the absence of reliable voter lists for the elections, a substantial part of the electorate was disenfranchised, particularly in Tbilisi, Rustavi and Kutaisi. The report also said that there were cases of pressuring voters, violence against opposition supporters and the misuse of state owned resources in favour of the ruling political entity. According to the data of the international observers, multiple voting and the destruction of ballot boxes were quite frequent. The OSCE recognised the Government of Georgia as responsible for these irregularities. The then Minister of Internal Affairs, Koba Narchemashvili, also had his share of the responsibility.
The election fraud spurred a massive protest of the population which was followed by street rallies and processes which were subsequently called the "Rose Revolution." Eventually, everything ended with the change of government. The Supreme Court of Georgia declared the results of the proportional part of the 2003 Parliamentary elections as null and void. On 28 March 2004, new Parliamentary elections were held where the National Movement - Democrats garnered 67% of the votes. The second place was taken by the New Rights and Industry Will Save Georgia block whilst the Democratic Union for Revival finished third with 6% of the votes. The Union of Citizens of Georgia did not participate in the aforementioned elections.
The results of the 2003 Parliamentary elections were falsified. This fact was confirmed both by the OSCE international observer mission and local NGOs. According to the results of a parallel vote tabulation conducted by the International Society for Fair Elections and Democracy, the results of the ruling party and its affiliates were considerably lower than the official results announced by the Central Election Commission of Georgia.