მიმდინარე წლის 25 ივნისს სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2-ის ეთერში "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" წევრმა მიხეილ მაჭავარიანმა განაცხადა: "355 მილიონი არის არგადახდები ბანკებისადმი. ანუ, წარმოიდგინეთ, ხალხს ისე გაუჭირდა, ფული არ არის, ეკონომიკა არ არის, შემოსავლები შემცირდა". ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. მიხეილ მაჭავარიანი გადაუხდელ სესხებში ვადაგადაცილებულ სესხებს გულისხმობს. 2016 წლის 1 ივნისის მდგომარეობით ვადაგადაცილებული სესხების მოცულობამ 361 მლნ ლარი შეადგინა, დასახელებული 355 მლნ ლარი კი მაისის თვის მონაცემს შეესაბამება. 2012 წლის ბოლოს ვადაგადაცილებული სესხები 223 მლნ ლარი იყო. ამავდროულად, საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის 2014 წლის 17 ივნისის №51/04 ბრძანებით, ვადაგადაცილებული სესხი განიმარტება, როგორც "სესხი, რომლის ძირითადი თანხის (მისი ნაწილის) ან პროცენტის განვადებით გათვალისწინებული თანხის გადახდა არ მომხდარა 30-ზე მეტი კალენდარული დღის განმავლობაში შეთანხმებული თარიღის შემდეგ". შესაბამისად, აღნიშნული კატეგორიის ქვეშ მოქცეული სესხების ჯამური მოცულობა არ შეიძლება იქნეს განხილული როგორც ბანკებისთვის არგადახდილი თანხები, არამედ ეს არის ჯამური მოცულობა სესხების, რომლებზეც გრაფიკით გათვალისწინებული გადახდის განხორციელება დაგვიანდა მინიმუმ 30 დღით. თუმცა, ვადაგადაცილებული სესხების ზრდა ნამდვილად შეიძლება განვიხილოთ როგორც ეკონომიკაში არსებული ნეგატიური ტენდენციების გამომხატველი. ვადაგადაცილებული სესხების პრობლემის შესაფასებლად უნდა გავითვალისწინოთ ასეთი სესხების წილი მთლიანად ეკონომიკაზე გაცემული სესხების მოცულობაში (გრაფიკი 1) და არა ვადაგადაცილებული სესხების რაოდენობა აბსოლუტურ გამოსახულებაში (მლნ ლარებში). თუ გაცემული სესხების მოცულობა იზრდება, მოსალოდნელია ვადაგადაცილებული სესხების აბსოლუტური მაჩვენებლის შესაბამისი ზრდაც. ეს თავისთავად არ არის პრობლემის მაჩვენებელი, თუ მათი წილი მთლიანი სესხების მიმართ არ იზრდება.   გრაფიკი 1: ვადაგადაცილებული სესხების წილობრივი მაჩვენებლები image001 წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი   როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2008 წლის მეორე ნახევრიდან, მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისისა და საქართველოში განვითარებული მოვლენების ფონზე, ვადაგადაცილებული სესხების წილი მკვეთრად გაიზრდა და პიკს 2009 წლის მეორე ნახევარში მიაღწია, რის შემდგომაც შემცირების ტენდენცია ჰქონდა, თუმცა 2010 წლის ბოლომდე 3%-ზე მაღალ ნიშნულზე ნარჩუნდება. 2011 -2016 წლების განმავლობაში ვადაგადაცილებული სესხების წილი მთლიან მოცულობაში 2-დან 3%-მდე მერყეობს და გამოკვეთილია შემცირების ტენდენცია. აქვე აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის ბოლოდან ლარის გაუფასურების შედეგად გაძვირდა უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების მომსახურება, ვინაიდან მსესხებელთა უმთავრესი ნაწილი შემოსავალს ეროვნულ ვალუტაში იღებს. გრაფიკიდნ ჩანს, რომ აღნიშნულ პერიოდში ვადაგადაცილებული სესხების წილობრივი მაჩვენებლის გარკვეული ზრდა შესამჩნევია უცხოურ ვალუტაში არსებული სესხების შემთხვევაში, თუმცა ცვლილება ჯამური მაჩვენებლის მკვეთრ ზრდაში არ ასახულა. მიხეილ მაჭავარიანი სასესხო ვალდებულებების შეუსრულებლობას მოქალაქეთა შემოსავლების შემცირებით ხსნის. ცხრილი 1 და ცხრილი 2 ასახავენ მონაცემებს საშუალო ნომინალური ხელფასისა და ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ის ცვლილების შესახებ. როგორც სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებიდან ჩანს, საშუალო ნომინალური ხელფასიც და ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ც ზრდის ტენდენციით ხასიათდება.   ცხრილი 1: საშუალო ნომინალური ხელფასი
I კვ. II კვ. III კვ. IV კვ.
ხელფასი ზრდის ტემპი ხელფასი ზრდის ტემპი ხელფასი ზრდის ტემპი ხელფასი ზრდის ტემპი
2011 631 11.8% 679 13.5% 687 12.8% 761 14.5%
2012 676 7.1% 724 6.5% 753 9.6% 813 6.8%
2013 730 7.9% 797 10.0% 800 6.2% 875 7.7%
2014 795 9.0% 864 8.5% 851 6.4% 950 8.5%
2015 856 7.6% 934 8.1% 930 9.3% 1,011 6.5%
2016 913 6.7% - - - - - -
წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური     ცხრილი 2: მშპ ერთ სულ მოსახლეზე [1]
2011 2012 2013 2014 2015 2015 I კვ. 2016 I კვ.
მშპ ერთ სულზე (მიმდინარე ფასებში), ლარი 5,447 5,818 5,988 6,492 8,534 1,856 1,976
რეალური მშპ ერთ სულზე (2010 წლის ფასებში), ლარი 4,977 5,259 5,454 5,698 7,081 1,492 1,528
წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური     დასკვნა დასახელებული გადაუხდელი სესხების 355 მლნ ლარი შეესაბამება 2016 წლის მაისის ვადაგადაცილებული სესხების მოცულობას. ვადაგადაცილებული სესხების ზრდა ნამდვილად მიანიშნებს უარყოფით ეკონომიკურ ტენდენციებს, თუმცა, იმ შემთხვევაში თუ ის იზრდება არა აბსოლუტურ მნიშვნელობაში არამედ გაცემული სესხების ჯამური მოცულობის მიმართ პროცენტულად. ვადაგადაცილებული სესხები ეკონომიკაზე გაცემული სესხების მნიშვნელობასთან მიმართებით 2011-2016 წლების მანძილზე 2-დან 3%-მდე მერყეობს, შესამჩნევი შემცირების ტენდენციით. საქსტატის მონაცემებით, შემოსავლების შემცირება არ დასტურდება. 2013-2016 წლებში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე და საშუალო ნომინალური ხელფასი ზრდის ტენდენციით ხასიათდება, მიუხედავად იმისა, რომ 2013-2016 წლებში საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპი 2010-2012 წლებთან შედარებით მნიშვნელოვნად შენელდა. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მიხეილ მაჭავარიანის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.   ___________________________ [1] 2015-2016 წლების მონაცემები ეყრდნობა 2014 წლის მოსახლეობის საყოველთაო აღწერის, 2010-2014 წლების მონაცემები კი 2002 წლის აღწერის შედეგებს. შესაბამისად, 2010-2014 წლების მონაცემები ექვემდებარება დაზუსტებას.

On 25 June 2016, on air on Rustavi 2, United National Movement member, Mikheil Machavariani, stated: "The amount of unpaid bank loans is GEL 355 million. This means that people are so impoverished that there is no money, there is no economy and their incomes have decreased." FactCheck took interest in the accuracy of the statement. In unpaid loans, Mikheil Machavariani is referring to non-performing loans. As of 1 June 2016, the amount of non-performing loans was GEL 361 million whilst the GEL 355 million as mentioned by Mr Machavariani is the amount of non-performing loans registered in May 2016. At the end of 2012, the amount of non-performing loans was GEL 223 million. At the same time, according to Decree N51/04 issued by the President of the National Bank of Georgia on 17 June 2014, a non-performing loan is defined as "a loan for which the debtor has not made his scheduled payments (or part of the payments) on the principal amount or the interest for more than 30 days after the date of agreed payment." Therefore, the total amount of loans under this category cannot be considered only as unpaid loans to banks because it comprises the total sum of all loans whose scheduled payments became delayed for at least 30 days. However, the growth in the volume of overdue loans can truly be considered as an indicator of negative trends in the economy. To assess the problem in regard to overdue loans, we have to take into account the ratio of such loans in the total amount of loans in the country’s economy (see Graph 1) instead of taking the amount of overdue loans in absolute numbers (GEL millions). If the total amount of issued loans is on the rise, it is expected that the absolute amount of overdue loans will increase as well. This process itself is not an indicator of a problem if the ratio of overdue loans to total loans does not increase.   Graph 1: Ratio of Overdue Loans image001 Source: National Bank of Georgia   As illustrated by the graph, after the second half of 2008 against the backdrop of the world financial crisis and the events taking place in Georgia, the ratio of overdue loans increased significantly and peaked in the second half of 2009. Afterwards, the ratio of overdue loans started to decrease although it stayed at more than 3% until the end of 2010. In the period of 2011-2016, the ratio of overdue loans in the total amount of loans fluctuated between 2% and 3% and showed a visible trend of decrease. Of note is that since the end of 2014, as a result of the GEL depreciation, the service of loans issued in a foreign currency became more expensive because most borrowers receive their income in the national currency. The above graph illustrates that the ratio of overdue loans increased in the case of loans denominated in a foreign currency. However, this difference did not cause a sharp rise in the total sum. Mikheil Machavariani argues that the failure to meet loan obligations is because the incomes of the population have decreased. Table 1 and Table 2 present data about the changes in the average nominal salary and the per capita Gross Domestic Product. As illustrated by the data of the National Statistics Office of Georgia, both the average nominal salary and the GDP per capita have a tendency of growth.   Table 1: Average Nominal Salary
I Q II Q III Q IV Q
Salary Pace of Growth Salary Pace of Growth Salary Pace of Growth Salary Pace of Growth
2011 631 11.8% 679 13.5% 687 12.8% 761 14.5%
2012 676 7.1% 724 6.5% 753 9.6% 813 6.8%
2013 730 7.9% 797 10.0% 800 6.2% 875 7.7%
2014 795 9.0% 864 8.5% 851 6.4% 950 8.5%
2015 856 7.6% 934 8.1% 930 9.3% 1,011 6.5%
2016 913 6.7% - - - - - -
Source: National Statistics Office of Georgia   Table 2: GDP per capita [1]
2011 2012 2013 2014 2015 2015I Q  2016 I Q
GDP per capita (current prices) 5,447 5,818 5,988 6,492 8,534 1,856 1,976
Real GDP per capita (2010 prices) GEL 4,977 5,259 5,454 5,698 7,081 1,492 1,528
Source: National Statistics Office of Georgia     Conclusion The amount of overdue loans (GEL 355 million) mentioned by Mikheil Machavariani does correspond to the amount of overdue loans registered in May 2016. The growth in the volume of overdue loans indeed indicates negative economic trends but only in the case when it does not rise in absolute numbers and when the ratio of overdue loans to the total amount of issued loans increases (in %). The ratio of overdue loans in the total amount of loans in the country’s economy has been fluctuating between 2% and 3% and shows a trend of decrease. According to the National Statistics Office of Georgia, the statement about the decrease in the incomes of the population is not confirmed. In the period of 2013-2016, the GDP per capita and the average nominal salary have been rising. This happened in spite of the fact that the economic growth rate of the Georgian economy was much slower in 2013-2016 as compared to 2010-2012. FactCheck concludes that Mikheil Machavariani’s statement is MOSTLY FALSE.   ___________________________ [1] The data for 2015-2016 is based on the results of the 2014 universal population census whilst the data for 2010-2014 is based upon the results of 2002 universal population census. Therefore, the data for 2010-2014 is subject to adjustment.