საქართველო დღეს იმართება 19 სამინისტროთი, შვეიცარია კი 8 სამინისტროთი
ტელეკომპანია "რუსთავი 2"-ის ეთერში, ეროვნული ბანკის ყოფილმა პრეზიდენტმა გიორგი ქადაგიძემ სხვა საკითხებთან ერთად საქართველოში ბიუროკრატიული ხარჯების შემცირების აუცილებლობასა და შესაძლებლობებზე გაამახვილა ყურადღება. "საქართველო დღეს იმართება 19 სამინისტროს მეშვეობით, რომ არაფერი ვთქვათ სსიპებზე და სხვადასხვა სტრუქტურებზე. მაგალითად, იგივე შვეიცარია, ყველაზე განვითარებული ქვეყანა მსოფლიოში, იმართება 8 სამინისტროს მიერ. რა თქმა უნდა, ბიუროკრატიის შემცირების რეზერვი არის ძალიან დიდი. მე ვფიქრობ, რომ შესაძლებელია გაუქმდეს ყველა უპორტფელო სამინისტრო. ასევე, შეიძლება გაუქმდეს სასჯელაღსრულების სამინისტრო, რომელიც არ გვხვდება თითქმის არცერთ ევროპულ ქვეყანაში".
ფაქტ-მეტრი გიორგი ქადაგიძის განცხადებით დაინტერესდა და რამდენიმე ევროპული ქვეყნის სამინისტროების რაოდენობას გაეცნო.
საქართველოში 16 სამინისტროა, ამასთან სახელმწიფო მინისტრის 3 თანამდებობა გვაქვს.
სასჯელაღსრულების სისტემის მართვის ფუნქცია 2008 წლამდე იუსტიციის სამინისტროს ჰქონდა. 2008 წელს იუსტიციის სამინისტროს შეუერთდა პროკურატურა, შესაბამისად, ინტერესთა კონფლიქტის გამო მას სასჯელაღსრულების სისტემა გამოეყო და ცალკე სამინისტროდ ჩამოყალიბდა. მიუხედავად იმისა, რომ 2013 წელს პროკურატურა იუსტიციის სამინისტროს გამოეყო, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს იუსტიციის სამინისტროსთან ინტეგრირება არ მომხდარა.
ევროპის სხვადასხვა ქვეყნის მაგალითზე შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ქვეყნის მართვა ნამდვილად შესაძლებელია ნაკლები სამინისტროების და მინისტრების მიერ. მაგალითად, შვეიცარიაში 7 სამინისტროა, ნიდერლანდებში 11, ავსტრიაში 13, გერმანიაში კი 14 (იხილეთ ცხრილი 1). ჩვენ მიერ განხილულ ევროპის ქვეყნებში რუმინეთის
მინისტრთა კაბინეტი აღმოჩნდა ყველაზე მრავალრიცხოვანი.
სამინისტროების რაოდენობა ევროპის ქვეყნებში
რუმინეთი 21
ბულგარეთი 17
საფრანგეთი 18
დანია 17
პორტუგალია 17
გერმანია 14
სლოვაკეთი 14
ლატვია 13
ავსტრია 13
ესპანეთი 12
ნიდერლანდები 11
შვეიცარია 7
ჩვენ მიერ შესწავლილ ევროპის ქვეყნებში სასჯელაღსრულების სამინისტრო არ გვხვდება. ამასთან, ქვეყნების უმრავლესობაში ცალკე არ გვხვდება ენერგეტიკის სამინისტრო, ის ძირითადად ეკონომიკის სამინისტროსთან არის ინტეგრირებული. ასევე, უმეტეს ქვეყნებში ცალკე არ გვხვდება სპორტის სამინისტრო. ფაქტ-მეტრის მიერ გაანალიზებული ქვეყნებიდან, ენერგეტიკის სამინისტრო ცალკე მხოლოდ რუმინეთში, დანიაში და ბულგარეთში გვხვდება, სპორტის სამინისტრო კი - რუმინეთში და ბულგარეთში.
საქართველოში 16 სამინისტროა, ასევე 3 სახელმწიფო მინისტრის თანამდებობა გვაქვს. რაც შეეხება შვეიცარიას, ის 7 სამინისტროთი იმართება. ასევე, ევროპის რიგ ქვეყნებში გაცილებით ნაკლები სამინისტროა ვიდრე საქართველოში. ამასთან, ევროპის ქვეყნებში არ გვხვდება სასჯელაღსრულების სამინისტრო. ასევე, ხშირ შემთხვევაში ცალკე არ გვხვდება სპორტისა და ენერგეტიკის სამინისტროები.

On air on Rustavi 2, the former President of the National Bank of Georgia, Giorgi Kadagidze, focused, among other things, upon the necessity and the possibility of a decrease in bureaucratic expenses in Georgia. "Georgia is currently being governed by 19 ministries if we do not count the legal entities of public law and other similar structures. For example, Switzerland, which is one of the most developed countries in the world, is being governed by eight ministries. Of course, the possibility to cut down on bureaucracy is quite high. I believe that it is possible to abolish all state ministries as well as the Ministry of Corrections which is present in almost no European countries."
took interest in Giorgi Kadagidze’s statement and studied the number of ministries in different European countries.
There is a total of 16 ministries in Georgia in addition to three state ministries. The Ministry of Justice of Georgia ran the penitentiary system until 2008. The Prosecutor’s Office joined the Ministry of Justice of Georgia in 2008. Consequently, due to the conflict of interests, the penitentiary system was separated from the Ministry of Justice and established itself as an independent ministry. Despite the fact that the Prosecutor’s Office was once again separated from the Ministry of Justice in 2013, the Ministry of Corrections of Georgia was not reintegrated with the Ministry of Justice of Georgia.
Given the examples of various European countries we can definitely say that a country can indeed be governed by fewer ministries and ministers. For example, Switzerland has seven ministries, the Netherlands has 11, Austria has 13 and Germany is governed by 14 ministries (see Table 1). Among the European countries we looked at, Romania
turned out to have the largest number of ministries.
Number of Ministries in Selected European Countries
Romania 21
Bulgaria 17
France 18
Denmark 17
Portugal 17
Germany 14
Slovakia 14
Latvia 13
Austria 13
Spain 12
Netherlands 11
Switzerland 7
None of the European countries we studied has a Ministry of Corrections or anything of the sort. In addition, most of the countries do not have a separate Ministry of Energy which is often integrated with the Ministry of Economy. Most of these countries also do not have Ministries of Sports. Only Romania, Denmark and Bulgaria feature a separate Ministry of Energy whilst the Ministry of Sports could only be found in Romania and Bulgaria.
There are a total of 16 ministries in Georgia in addition to three state ministries. As for Switzerland, it is governed by a total of seven ministries. In addition, a number of European countries have a much lower number of ministries than Georgia does. European countries do not have separate Ministries of Corrections, Sports or Energy.