წინა ხელისუფლების დროს საკუთრების დაცვის მხრივ საქართველო 120-ე ადგილზე იყო, დღეს კი 78-ე პოზიციაზე ვართ
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, დიმიტრი ქუმსიშვილმა, გადაცემა "არჩევანში" განაცხადა, რომ წინა ხელისუფლების დროს საქართველო საკუთრების უფლებების დაცვის მხრივ მსოფლიოს 128 ქვეყნიდან 120-ზე იყო, დღეს კი ბევრად უკეთეს პოზიციას იკავებს. მკითხველის თხოვნით, ფაქტ-მეტრმა ამ განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. კარგად დაცული კერძო საკუთრების უფლება ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების უმნიშვნელოვანესი (თუ გადამწყვეტი არა) ფაქტორია. იმას, თუ როგორ არის დაცული კერძო საკუთრების უფლება მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში, რამდენიმე საერთაშორისო ორგანიზაცია იკვლევს. კვლევების შედეგად ქვეყნების შესაბამისი რეიტინგები ქვეყნდება. ეკონომიკის მინისტრს არ უთქვამს, თუ რომელი კვლევის შედეგებს დაეყრდნო ის, თუმცა, მის მიერ დასახელებული რიცხვები ყველაზე ახლოს გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსში მოყვანილ მონაცემებთან დგას. ამ კვლევის ავტორი გავლენიანი შვეიცარიული ორგანიზაცია - მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმია (WEF). გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსში საკუთრების დაცვის დონის განსაზღვრას შემდეგი მეთოდოლოგია აქვს: კითხვარი საქართველოში მოქმედ ასობით ბიზნესმენს უშუალოდ ეგზავნება, სადაც მათ უნდა უპასუხონ, თუ რამდენად კარგად არის დაცული ფიზიკური და ინტელექტუალური საკუთრების უფლება საქართველოში. რესპონდენტები თავის პოზიციას 1-დან 7 ქულამდე შეფასებით გამოხატავენ. 1 ძალიან ცუდს, 7 კი ძალიან კარგს ნიშნავს. 2012 წლის გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსის კვლევამ 144 ქვეყანა მოიცვა. საკუთრების უფლების დაცვაში საქართველოს 2.91 ქულა მიენიჭა და 144 ქვეყანას შორის 129-ე ადგილი დაიკავა. საკუთრების უფლების დაცვის საბოლოო ქულა ორი კრიტერიუმისგან შედგება, ცალ-ცალკეა მოცემული ფიზიკური და ინტელექტუალური საკუთრების დაცვა. 2012 წელს ფიზიკური საკუთრების უფლების დაცვის კუთხით საქართველო 131-ე (3.07 ქულა), ხოლო ინტელექტუალური საკუთრების უფლების დაცვით 126-ე (2.59 ქულა) პოზიციაზე იყო. 2015 წლის (2015 წელი შეფასებულია მარტი-აპრილის მდგომარეობით) კვლევამ 140 ქვეყანა მოიცვა. საქართველომ საკუთრების უფლების დაცვაში 78-ე ადგილი (4.0 ქულა) დაიკავა. ფიზიკური საკუთრების დაცვით საქართველო 58-ე (4.34 ქულა), ხოლო ინტელექტუალური საკუთრების დაცვით 101-ე (3.34 ქულა) პოზიციაზეა. მიუხედავად იმისა, რომ 78-ე ადგილი და 4.0 ქულა კარგად დაცული საკუთრების უფლების დონეს არ შეესაბამება, 3 წლიანი პერიოდისთვის 51 ადგილით დაწინაურება კარგი შედეგია. ფიზიკური საკუთრების დაცვაში საქართველოს პოზიცია 73-ით, ხოლო ინტელექტუალური საკუთრების დაცვაში 25-ით გაუმჯობესდა. აქვე აღსანიშნავია, რომ 2009-2012 წლებში კერძო საკუთრების უფლების დაცვაში საქართველოს პოზიცია უარესდებოდა (ცხრილი 1).   ცხრილი 1: საქართველოს პოზიცია კერძო საკუთრების უფლების დაცვაში გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსის მიხედვით
2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
კერძო საკუთრების უფლების დაცვა 104 116 118 129 124 93 78
ფიზიკური საკუთრების 109 120 120 131 120 85 58
ქულა 3.45 3.24 3.23 3.07 3.41 3.86 4.34
ინტელექტუალური საკუთრების 100 97 105 126 124 106 101
ქულა 2.81 2.87 2.76 2.59 2.71 3.05 3.34
მსოფლიოს 129 ქვეყანაში საკუთრების უფლების დაცვის საკითხს სწავლობს ამერიკული ორგანიზაცია - საკუთრების დაცვის ალიანსი. ის პერიოდულად საკუთრების უფლების საერთაშორისო ინდექსს აქვეყნებს, სადაც სხვადასხვა კრიტერიუმებზე დაყრდნობით ფასდება, თუ როგორ არის ქვეყანაში დაცული საკუთრების უფლება. 2015 წლის ანგარიშის მიხედვით, საქართველომ 129 ქვეყანას შორის 95-ე ადგილი დაიკავა. მაქსიმალური 10 ქულიდან საქართველოს 4.2 ქულა აქვს, ისევე როგორც ბოლივიას, მალის, კოტ დიუარს, მოზამბიკს და ნეპალს. აღნიშნული ინდექსი სამ ძირითად კატეგორიას მოიცავს, ესენია: სამართლებრივი და პოლიტიკური გარემო, ფიზიკური საკუთრების უფლებისა და ინტელექტუალური საკუთრების უფლების დაცვა. სამართლებრივი და პოლიტიკური გარემოს მხრივ საქართველო 59-ე, ფიზიკური საკუთრების დაცვით 68-ე, ხოლო ინტელექტუალური საკუთრების დაცვით 125-ე ადგილზეა. აღნიშნულ 3 კატეგორიას შეფასების ქვეკრიტერიუმები აქვს, საიდანაც ირკვევა, რომ საქართველოს ყველაზე დაბალი ქულა საავტორო უფლებების დაცვაში (1.0 ქულა), სესხზე ხელმისაწვდომობაში (2.3 ქულა) და პოლიტიკურ სტაბილურობაში (4.1 ქულა) აქვს. ყველაზე მაღალი ქულა მას ქონების რეგისტრაციასა (10 ქულა, მაქსიმალური) და კორუფციის კონტროლში (5.7 ქულა) მიენიჭა. საკუთრების დაცვის ინდექსის 2015 წლის შედეგებს გასულ წლებს ვერ შევადარებთ, რადგან 2015 წლიდან მეთოდოლოგია რადიკალურად შეიცვალა. ძველი მეთოდოლოგიით, 2012 წელს საქართველოს 130 ქვეყანას შორის 107-ე ადგილი ეკავა. ქვეყანაში კერძო საკუთრების დაცვის საკითხს კიდევ ერთი გავლენიანი ამერიკული ორგანიზაცია - The Heritage Foundation იკვლევს. ეს ორგანიზაცია ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსს ყოველწლიურად აქვეყნებს, სადაც ეკონომიკური თავისუფლების შეფასების ერთ-ერთი კრიტერიუმი საკუთრების უფლების დაცვის დონეა. შეფასება ქვეყანაში მოქმედი კანონმდებლობის და პრაქტიკის გაანალიზებით ხდება. საქართველოს ყველაზე დაბალი ქულა სწორედ ამ კრიტერიუმში აქვს. 2010-დან 2015 წლამდე პერიოდში საქართველოს შეფასება ფაქტობრივად არ შეცვლილა და 100-დან 40 ქულა ენიჭება. 40 ქულა იმას ნიშნავს, რომ საკუთრების დაცვის მხრივ სასამართლო სისტემა ძალიან არაეფექტურია. ამასთან, საქმის განხილვა იმდენად გვიანდება, რომ სასამართლოსთვის მიმართვისგან თავის შეკავება ხდება. ასევე, არის კორუფცია და მოსამართლეები მთავრობის სხვადასხვა შტოების გავლენის ქვეშ არიან. აგრეთვე, დაშვებულია ქონების ექსპროპრიაცია.   დასკვნა კვლევამ აჩვენა, რომ დიმიტრი ქუმსიშვილი თავის განცხადებაში გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსს ეყრდნობა, რომლის მიხედვითაც საკუთრების უფლების დაცვის მხრივ, 2012 წელს, 144 ქვეყანას შორის საქართველოს 129-ე ადგილი ეკავა, ხოლო 2015 წლისთვის 78-ე პოზიციაზე გადაინაცვლა. აღსანიშნავია, რომ ინდექსში საკუთრების უფლების დაცვის საკითხის შესწავლა უშუალოდ ბიზნესმენების გამოკითხვით ხდება. ბოლო სამ წელიწადში 129-დან 78-ე პოზიციაზე გადასვლა ტენდენციის თვალსაზრისით ცალსახად კარგი შედეგია, თუმცა არც ამ პოზიციაზე ყოფნა ნიშნავს საკუთრების უფლების დაცვის მაღალ დონეს და ეს საკითხი საქართველოს ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად რჩება. ამას აჩვენებს სხვა ინდექსებიც, მაგალითად, საკუთრების უფლების დაცვის საერთაშორისო ინდექსი, რომელიც აღნიშნულ საკითხს კიდევ უფრო ღრმად სწავლობს. საქართველოს ამ ინდექსში 129 ქვეყანას შორის 95-ე ადგილი უჭირავს. ხოლო, ეკონომიკური თავისუფლების დაცვის ინდექსში საქართველოს ყველაზე დაბალი ქულა სწორედ საკუთრების უფლებების დაცვაში აქვს. მიუხედავად იმისა, რომ დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადება კონკრეტულ ინდექსში პროგრესთან დაკავშირებით სიმართლეა, საკუთრების უფლების დაცვის გაუმჯობესების შეფასებაში ფაქტ-მეტრი სხვა ინდექსების შედეგებსაც ითვალისწინებს და ასკვნის, რომ მინისტრის შეფასება არის მეტწილად სიმართლე.

During his visit to the talk show, Choice, the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Dimitri Kumsishvili, stated that Georgia used to hold the 120th position out of 128 countries in terms of property rights protection whilst today its position has improved significantly.
FactCheck verified the accuracy of this statement at the request of its reader.
Well protected property rights represent one of the most significant (if not the most significant) factors of a country’s economic development. The issue of property rights protection in various countries of the world is studied by several international organisations which then assign and publish ratings after the studies are conducted. The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia did not name the source upon which his statement was based; however, the figures he stated are closest to the data published in terms of the Global Competitiveness Index. The implementer of this study is an influential Swiss organisation – the World Economic Forum (WEF).
Property rights protection in the Global Competitiveness Index is determined based upon the following methodology: questionnaires are personally sent to hundreds of active businessmen in Georgia in which they are required to comment upon the quality of the protection of material and intellectual property rights in Georgia. The respondents express their positions in points ranging from 1 to 7 with 1 indicating ‘very bad’ and 7 indicating ‘very good.’
The 2012 Global Competitiveness Index study covered a total of 144 countries. Georgia was assigned 2.91 points in terms of property rights protection and held the 129th place out of the 144 countries studied. The final point of property rights protection consists of two criteria – the protection of material property rights and the protection of intellectual property rights as separate entities. In 2012, Georgia held the 131st place (3.07 points) in terms of the protection of material property rights whilst it held the 126th place (2.59 points) in terms of the protection of intellectual property rights.
The 2015 Global Competitiveness Index study (2015 was assessed based upon the data from March and April 2015) covered a total of 140 countries. Georgia occupied the 78th place (4.0 points) in terms of property rights protection. Georgia holds the 58th place (4.34 points) in terms of material property rights protection and the 101st place (3.34 points) in terms of intellectual property rights protection. Despite the fact that the 78th place with 4.0 points does not indicate well protected property rights, a 51-position progress in approximately three years is quite a good result. Georgia’s rating in terms of material property rights protection improved by 73 positions but showed a much more modest improvement in the case of intellectual property rights protection with 25 positions. In addition, it should be pointed out that Georgia’s ratings in terms of property rights protection were worsening from 2009 to 2012 (see Table 1).
Table 1: Georgia’s Positions in Terms of Property Rights Protection in the Global Competitiveness Index
The issue of property rights protection in 129 countries of the world is also studied by an American organisation, the Property Rights Alliance. It periodically publishes the International Property Rights Index which, based upon various criteria, assesses the protection of property rights in different countries. In terms of the 2015 report, Georgia occupied the 95th place out of the 129 countries studied. Georgia has 4.2 points out of the maximum 10 points and shares its assessment with Bolivia, Mali, Cote d'Ivoire, Mozambique and Nepal.
The aforementioned International Property Rights Index consists of three main categories: the legal and political environment, the protection of material property rights and the protection of intellectual property rights. Georgia holds the 59th place in terms of the legal and political environment assessment, the 68th place in terms of the material property rights protection assessment and the 125th place in terms of the intellectual property rights protection assessment. These three criteria also have sub-criteria which show that Georgia has the lowest points in terms of copyright protection (1.0), loan availability (2.3) and political stability (4.1). It achieved the highest points in property registration (10 points which is the maximum) and corruption control (5.7). We cannot compare the results of the 2015 International Property Rights Index to those published in the previous years as the methodology changed significantly from 2015. According to the old methodology, Georgia held the 107th place out of 130 countries in 2012.
Property rights protection is also studied by another influential American organisation, the Heritage Foundation, which publishes the annual Index of Economic Freedom. Property rights protection is one of the criteria for the assessment of a country’s economic freedom. The assessment is made by analysing a country’s acting legislation and its actual implementation. As concerns Georgia, it has the single lowest point in this criterion with 40 out of 100 points with its assessment not having changed to any significant degree from 2010 to 2015. Georgia’s 40 points mean that the courts are highly ineffective in protecting property rights. In addition, the actual discussion of a property rights case takes place so late in the process that the court ends up not being addressed at all. Furthermore, there is corruption and judges are under the influence of various branches of the government. The expropriation of property is also admissible.
Our study revealed that Dimitri Kumsishvili is talking about the Global Competitiveness Index in his statement according to which Georgia held the 129th place out of 144 countries in 2012 although moving to the 78th position in 2015. This Index studies property rights protection by surveying businessmen in the country.
Moving from the 129th to the 78th position within the past three years is no doubt quite a positive trend; however, the 78th position does not reflect a high level of property rights protection with the issue remaining among Georgia’s top challenges. This situation is also illustrated by other indices such as the International Property Rights Index which studies the issue in much more detail. According to this Index, Georgia holds the 95th place out of 129 countries. If we look at the Index of Economic Freedom, Georgia has the lowest point for property rights protection.
Despite the fact that Dimitri Kumsishvili’s statement is correct in terms of the progress made within a specific index, FactCheck also takes other studies into account and concludes that the Minister’s assessment is MOSTLY TRUE.