1 ოქტომბერს ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ ევროპის ადამიანის უფლებების კონვენციის მონაწილე ქვეყნებში წინასწარი პატიმრობის ბოროტად გამოყენების შესახებ რეზოლუცია მიიღო. რეზოლუციაში ყურადღება საქართველოში წინასწარი პატიმრობის კუთხით გამოვლენილ დარღვევებზეც გამახვილდა. აღნიშნულს, პარტია "ქართული ოცნების" ერთ-ერთი ლიდერი, გიორგი ვოლსკი გამოეხმაურა და განაცხადა, რომ ადგილი ჰქონდა პარტიულ მიკერძოებას, რადგან საკითხზე მომხსენებელი "ევროპის სახალხო პარტიის" ერთ-ერთი ლიდერი იყო. მისივე თქმით: "ეს არის ერთი გუნდის, "ევროპის სახალხო პარტიის" გამარჯვება, რომლის წევრი "ნაციონალური მოძრაობაა", მეორე - "ნაციონალური მოძრაობის“ მოწინააღმდეგე გუნდზე.
ფაქტ-მეტრი გიორგი ვოლსკის განცხადებით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა.
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მიერ მიღებულ რეზოლუციაში ყურადღება უდანაშაულობის პრეზუმციის მნიშვნელობასა და წინასწარი პატიმრობის გამოყენებაზეა გამახვილებული. რეზოლუციაში ხაზგასმულია, რომ წინასწარი პატიმრობა გამოყენებული უნდა იქნას მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევებში, როგორც უკიდურესი ზომა, მაშინ, როდესაც ალტერნატიული ღონისძიებების გამოყენება სასამართლო პროცესის წარმოებისთვის არ არის საკმარისი.
რეზოლუციაში ნათქვამია, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ წინასწარი პატიმრობის გამოყენების მკაფიო ლიმიტი დაადგინა. ასამბლეა აღნიშნავს, რომ ადამიანის უფლებათა კონვენციის მონაწილე ქვეყნებს, როგორც წესი, კანონი შესაბამისობაში აქვთ, მაგრამ მათი აღმასრულებელი პირები და სასამართლოები არ იცავენ მას.
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა განმარტავს, რომ ევროპაში წინასწარი პატიმრობის მაღალი მაჩვენებელი (425 000) იმაზე მიანიშნებს, რომ ნებადართული დაკავებები, რომელიც მოწმეებზე ზეგავლენისა და სხვა სამხილების წარმოდგენის დაბრკოლების პრევენციის მიზნით გამოიყენება, ხშირად სხვა მიზნებისთვის არის გამოყენებული.
რეზოლუციაში საუბარია პატიმრებზე ზეწოლის ფაქტებზე, მათგან დანაშაულის აღიარების, სასამართლოსთან თანამშრომლობის, ან მესამე პირის წინააღმდეგ ჩვენების მიცემის მიზნით. აღნიშნულის დამადასტურებელ მაგალითებად კი, რუსეთში სერგეი მაგნიტსკისა და საქართველოში ყოფილი ხელისუფლების წარმომადგენლების, მაგალითად ვანო მერაბიშვილის საქმეები ერთადაა მოყვანილი.
პოლიტიკური ოპონენტების დისკრედიტაციასა და მათი განეიტრალების მცდელობებზე საუბრისას, რეზოლუციაში, მაგალითად საქართველოში "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ლიდერების მიმართ განხორციელებული ქმედებებია მოყვანილი.
რეზოლუციაში ასევე ნათქვამია, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ზოგიერთმა ქვეყანამ, მაგალითად რუსეთმა, თურქეთმა და საქართველომ სასამართლო რეფორმა განახორციელეს, წინასწარი პატიმრობის ბოროტად გამოყენებას ადგილი მაინც აქვს.
წინასწარ პატიმრობასთან დაკავშირებით მართლმსაჯულების მიერ კანონით დადგენილი ვადების გვერდის ავლის მაგალითებად, ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა გიგი უგულავასა და ბაჩო ახალაიას საქმეებს ასახელებს.
ევროპის საპარლამენტო ასამბლეამ რეზოლუცია 89 ხმით 10-ის წინაღმდეგ მიიღო, ოთხმა დეპუტატმა გადაწყვეტილების მიღებისგან თავი შეიკავა. ხმების უმრავლესობა (35 ხმა) რეზოლუციამ ევროპის სოციალისტური პარტიისგან, 34 ხმა კი ევროპის სახალხო პარტიისგან მიიღო. უნდა აღინიშნოს, რომ "ქართული ოცნება" ევროპის სოციალისტურ პარტიაშია გაწევრიანებული. "რესპუბლიკური პარტია" კი ევროპის ლიბერალ-დემოკრატიული ალიანსის (ALDE) წევრია, რომლის თერთმეტმა წევრმა ხმა რეზოლუციის სასარგებლოდ მისცა.
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მიერ მიღებულმა რეზოლუციამ ხელისუფლების წარმომადგენლების უკმაყოფილება გამოიწვია. მანანა კობახიძემ პედრო აგრამუნტი მიკერძოებასა და არაობიექტურობაში დაადანაშაულა. ზვიად კვაჭანტირაძემ კი, მის მიერ "ფაქტების არასწორად გაგება" და "არაობიექტურობა" ხანდაზმულ ასაკს დაუკავშირა.
პირველ ოქტომბერს ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ ევროპის ადამიანის უფლებების კონვენციის მონაწილე ქვეყნებში წინასწარი პატიმრობის ბოროტად გამოყენების შესახებ რეზოლუცია მიიღო. რეზოლუციაში საქართველო მკაცრად არის გაკრიტიკებული. სახელისუფლებო გუნდის წარმომადგენლები, მათ შორის გიორგი ვოლსკი, შეეცადნენ ეს რეზოლუცია მხოლოდ ერთი კონკრეტული პოლიტიკური ძალის, "ევროპის სახალხო პარტიის" მხარდაჭერილ დოკუმენტად წარმოეჩინათ. თუმცა, რეზოლუცია ასამბლეამ 89 ხმით 10-ის წინააღმდეგ მიიღო. ხმების უმრავლესობა 35 ხმა რეზოლუციამ სოციალისტური პარტიისგან, 34 ხმა კი სახალხო პარტიისგან მიიღო. აღსანიშნავია, რომ პარტია "ქართული ოცნება" ევროპის სოციალისტური პარტიის წევრია. რესპუბლიკური პარტია კი, ALDE-შია გაწევრიანებული.

On 1 October 2015, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe adopted the Resolution on Abuse of Pre-trial Detention in States Parties to the European Convention on Human Rights. The resolution also placed emphasis upon violations with regard to pre-trial detention in Georgia. One of the leaders of the Georgian Dream, Giorgi Volski, commented upon the resolution and stated that partisan bias was evident because the rapporteur of the resolution was one of the leaders of the European People’s Party. Mr Volski declared: "This is a victory of one particular team, the European People’s Party, whose member is the United National Movement itself. This is a victory over the other team which opposes the United National Movement."
FactCheck took interest in Giorgi Volski’s statement and verified its accuracy.
The resolution of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe stresses the importance of the presumption of innocence and pre-trial detention. The resolution underscores that pre-trial detention should be used only exceptionally, as a last resort, when alternative measures of restraint are insufficient to safeguard the integrity of the proceedings.
The resolution says that the European Convention on Human Rights has established clear limits for the use of pre-trial detention. The Parliamentary Assembly of the Council of Europe notes that the laws of most member states are generally in line with the Convention’s standards but their application by the prosecutorial authorities and the courts is frequently not.
The Parliamentary Assembly of the Council of Europe also clarifies that the high number of pre-trial detainees in Europe is an indication that the permissible grounds for pre-trial detention; notably, to prevent a suspect from absconding or interfering with witnesses and other evidence, are generally interpreted too widely for other purposes.
The resolution describes the facts of putting pressure upon detainees in order to coerce them into confessing to a crime or otherwise cooperating with the prosecution, including by testifying against a third person. The cases of Sergey Magnitsky, in the Russian Federation, and representatives of the previous Government of Georgia, such as Vano Merabishvili, are given as examples.
Certain cases of the United National Movement leaders in Georgia are given as examples of discrediting or otherwise neutralising political competitors.
The resolution underlines that even though some countries, such as the Russian Federation, Turkey and Georgia, have reformed their court systems, the abuses of pre-trial detention continue to occur.
The resolution also names the cases of Gigi Ugulava and Bacho Akhalaia as examples of the possibility to circumvent statutory time limits imposed upon pre-trial detention.
The resolution of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe was adopted by 89 MPs with ten MPs against. Four MPs decided to abstain from voting. The majority of the votes (35) were from the Party of European Socialists and 34 votes were from the European People’s Party. Of note is that the Georgian Dream holds membership of the Party of European Socialists whilst the Republican Party of Georgia is a member of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe (ALDE) whose 11 members also voted for the resolution.
The resolution adopted by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe caused dissatisfaction among representatives of the Government of Georgia. Manana Kobakhidze accused Pedro Agramunt of being biased and one-sided whilst Zviad Kvachantiradze assumed that Mr Agramunt’s old age was somehow to blame for his "misinterpretation of facts" and "biased stance."
On 1 October 2015 the Parliamentary Assembly of the Council of Europe adopted the Resolution on Abuse of Pre-trial Detention in States Parties to the European Convention on Human Rights. The resolution severely criticises Georgia. The members of the ruling political team, including Giorgi Volski, tried to portray the resolution as a document supported only by one certain political entity; namely, the European People’s Party. However, the resolution was adopted by 89 MPs against ten. The majority of the votes (35) in support of the resolution were from the Party of European Socialists whilst 34 votes for the resolution were cast from the European People’s Party. Of note is that the Georgian Dream party is a member of the Party of European Socialists whilst the Republican Party is a member of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe (ALDE).