ერთ მილიარდ ლარზე მეტი საგადასახადო ვალდებულება იქნა ჩამოწერილი
საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა, საგადასახადო დავების შესახებ საუბრისას განაცხადა, რომ ის დავალიანებები, რომელთა ხანდაზმულობის ვადა გასულია, ხელისუფლების გადაწყვეტილებით ჩამოწერას დაექვემდებარა. საბოლოო ჯამში, 1 მილიარდ ლარზე მეტი საგადასახადო ვალდებულება იქნა ჩამოწერილი. ფაქტ-მეტრი ნოდარ ხადურის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. სახელმწიფოს მიერ საგადასახადო ვალდებულების ჩამოწერაზე ფაქტ-მეტრი ადრეც წერდა. განახლებული ინფორმაციის მისაღებად, ჩვენ ფინანსთა სამინისტროს შემდეგი კითხვებით მივმართეთ:
• 2013 წლიდან დღემდე რამდენ საქმეს გაუვიდა ხანდაზმულობის ვადა და რამდენ გადამხდელს ჩამოეწერა საგადასახადო ვალდებულება? (გთხოვთ, აქვე მოგვაწოდოთ ინფორმაცია, დაახლოებით რა ოდენობის თანხის ჩამოწერაზეა საუბარი);
• 2010-2012 წლებში რამდენ საქმეს გაუვიდა ხანდაზმულობის ვადა და რამდენ გადამხდელს ჩამოეწერა საგადასახადო ვალდებულება? (გთხოვთ, აქვე მოგვაწოდოთ ინფორმაცია, დაახლოებით რა ოდენობის თანხის ჩამოწერაზეა საუბარი).
ფინანსთა სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, საგადასახადო ვალდებულებების ჩამოწერა საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 309-ე მუხლის 37-ე ნაწილის "ა" და "ბ" ქვეპუნქტების საფუძველზე ხდება. აღნიშნული მუხლი ძალაში 2014 წლის 12 დეკემბერს შევიდა. შესაბამისად, საგადასახადო ვალდებულებების ჩამოწერაც ამ კანონის საფუძველზე მოხდა. ამდენად, ფინანსთა მინისტრის დადგენილი წესით ჩამოწერას შემდეგი საგადასახადო ვალდებულებები ექვემდებარება: 2005 წლის პირველ იანვრამდე წარმოქმნილი და საგადასახადო კოდექსის 309-ე მუხლის 37-ე ნაწილის "ა" და "ბ" ქვეპუნქტის ამოქმედებამდე აღიარებული საგადასახადო ვალდებულებები. ასევე, იმ შემთხვევაში თუკი 2005 წლის 1 იანვრის შემდგომ პერიოდში პირს საგადასახადო დეკლარაცია არ წარუდგენია, ან თუ წარადგინა, მაგრამ მის მიერ მითითებული დეკლარაციის თანახმად გადასახდელად დასარიცხი თანხა ნულის ტოლია. იმ შემთხვევაში, თუკი მსგავსი პირების ხარჯები მათ შემოსავალზე მეტია, მათ სახელმწიფომ საგადასახადო ვალდებულება აპატია და ვალი ჩამოაწერა. იგივე რეგულაცია მოქმედებს 2009 წლის 1 იანვრამდე წარმოშობილ და პირის მიერ აღიარებულ საგადასახადო დავალიანებასა და საურავის შემთხვევაშიც. საერთო ჯამში, "ა" ნაწილით 9 392 გადამხდელს 938 მლნ 817 ათასი ლარის დავალიანება, ხოლო "ბ" ნაწილით 581 გადამხდელს 4 მლნ 388 ათასი ლარის ოდენობის დავალიანება ჩამოეწერა.   დასკვნა 2014 წლის 12 დეკემბერს ფინანსთა მინისტრის მიერ დადგენილი წესით, საგადასახადო კოდექსის 309-ე მუხლის 37-ე ნაწილის "ა" და "ბ" ქვეპუნქტები ამოქმედდა. აღნიშნული კანონის მეშვეობით საქართველოს ფინანსთა სამინისტრომ იმ პირებს, რომელთა დავალიანებებსაც ხანდაზმულობის ვადა გასული ჰქონდათ, სახელმწიფოს მიმართ არსებული საგადასახადო დავალიანებები ჩამოაწერა. აღნიშნული საკანონმდებლო რეგულაციით, ორივე ქვეპუნქტის მეშვეობით, 10 000-ზე მეტ პირს საერთო ჯამში 1 მილიარდ ლარზე მეტი საგადასახადო ვალდებულება ჩამოეწერა. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ნოდარ ხადურის განცხადება: "ერთ მილიარდ ლარზე მეტი საგადასახადო ვალდებულება იქნა ჩამოწერილი", არის სიმართლე.

Whilst talking about the issue of tax disputes, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, stated that taxes whose limitation periods have passed have been written off by a decision of the Government of Georgia. In total, over GEL 1 billion in tax obligations have been written off. FactCheck took interest in the accuracy of Nodar Khaduri’s statement. FactCheck wrote about the issue of writing off tax obligations by the state earlier as well. In order to get updated information, we addressed the Ministry of Finance of Georgia with the following questions:
• How many cases have passed their expiration date and how many taxpayers have seen their tax obligations written off since 2013? (Please also provide information about the approximate amount of money written off).
• How many cases passed their expiration date and how many taxpayers have seen their tax obligations written off from 2010 to 2012? (Please also provide information about the approximate amount of money written off).
According to the information received from the Ministry of Finance of Georgia, tax obligations are written off based upon Points A and B of Part 37 of Article 309 of the Tax Code of Georgia. The aforementioned Article was enacted on 12 December 2014. Hence, tax obligations have been written off based upon this piece of legislation. The following tax obligations can be written off based upon the rules set by the Ministry of Finance of Georgia:  tax obligations formed before 1 June 2005 and those recognised before the enactment of Points A and B of Part 37 of Article 309 of the Tax Code of Georgia. In addition, tax obligations can be written off if an individual has not presented a tax declaration since 1 January 2005 or has presented it but the amount of money to be paid is equal to 0. If the expenditure of such individuals is higher than their income, the state forgives them their debt and writes off the tax obligations. The same regulation applies to tax obligations and fines formed before 1 January 2009 and recognised by the individual. To sum up, about 9,392 taxpayers had their tax obligations of GEL 938,817,000 written off based upon Point A whilst Point B provided for the writing off of GEL 4,388,000 for 581 taxpayers.   Conclusion On 12 December 2014, based upon the rules set out by the Minister of Finance of Georgia, Points A and B of Part 37 of Article 309 of the Tax Code of Georgia were enacted. Using this piece of legislation, the Ministry of Finance of Georgia wrote off the tax obligations of those individuals whose obligations to the state had passed their expiration date. According to Points A and B of the aforementioned legal regulation, more than 10,000 people had their tax obligations written off, totalling more than GEL 1 billion. FactCheck concludes that Nodar Khaduri’s statement: "Tax obligations of more than GEL 1 billion have been written off," is TRUE.