2015 წლის 9 ივლისს, საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა "თავისუფალი დემოკრატებიდან", ირაკლი ჩიქოვანმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეფორმის ფარგლებში შსს-დან უსაფრთხოების სამსახურის გამოყოფის შესახებ ისაუბრა. დეპუტატის განცხადებით, ინიცირებული კანონპროექტის მიხედვით, უსაფრთხოების სამსახურს სისხლის სამართლებრივი დევნის ფუნქციები უნარჩუნდება, მაშინ როცა "ქართული ოცნების" მიერ შემუშავებული წინასაარჩევნო პროგრამის მიხედვით, შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან გამოყოფილ უსაფრთხოების სამსახურს ეს ფუნქცია არ უნდა ჰქონოდა.
ფაქტ-მეტრი ირაკლი ჩიქოვანის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
2015 წლის 7 მაისს, პარლამენტში ახალი მთავრობის დამტკიცებისას, მაშინდელმა შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა განაცხადა, რომ მისი უწყების ორად გაყოფა იგეგმება, შესაბამისად შინაგან საქმეთა სამინისტროს უსაფრთხოების სამსახური ცალკე გამოეყოფა და ორ დამოუკიდებელ სტრუქტურად ჩამოყალიბდება.
2015 წლის 15 ივნისს მთავრობამ შსს-ს რეფორმის შესახებ კანონპროექტი დაამტკიცა. კანონპროექტის თანახმად, შინაგან საქმეთა სამინისტროში ყველა პოლიციური დანაყოფი რჩება, ხოლო უშიშროება სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში გადავა და კონტრტერორისტული ცენტრი, კონტრდაზვერვის დეპარტამენტი, სახელმწიფო უსაფრთხოების სააგენტო, ანტიკორუფციული სააგენტო, საინფორმაციო-ანალიტიკური და სპეციალური ოპერაციების დეპარტამენტები და ოპერატიულ-ტექნიკური დეპარტამენტი ერთ სტრუქტურაში გაერთიანდებიან.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ხელმძღვანელს მთავრობას პრემიერი წარუდგენს (20 ივლისს პრემიერმა ამ პოსტზე ვახტანგ გომელაური წარადგინა), მთავრობის თანხმობის შემთხვევაში კი, პარლამენტი განიხილავს და უმრავლესობით, 6 წლის ვადით ამტკიცებს. საკანონმდებლო ორგანოში სამივე მოსმენის გავლის და დამტკიცების შემდეგ, 15 ივლისს პრეზიდენტმა კანონპროექტს ხელი მოაწერა.
ახალი რეგულაციის მიხედვით, უსაფრთხოების სამსახურის ერთ-ერთი კომპეტენცია საქართველოს კანონმდებლობას მიკუთვნებულ და საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებებით განსაზღვრულ დანაშაულთა თავიდან აცილება, გამოვლენა, აღკვეთა და გამოძიებაა.
"ქართული ოცნების" საარჩევნო პროგრამაში (გვ. 17) ვკითხულობთ, რომ პოლიციის ფუნქცია ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვა, საზოგადოებრივი წესრიგისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფა, დანაშაულისა და სხვა სამართალდარღვევათა აღკვეთა და თავიდან აცილება, მათი გამოვლენა და გამოძიება, საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების კონტროლი და პოლიციის სხვა, კანონით გათვალისწინებული ამოცანების შესრულება უნდა ყოფილიყო, ხოლო უშიშროების (უსაფრთხოების) სამსახური შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრუქტურიდან მთლიანად უნდა გამოსულიყო. როგორც ვხედავთ, საარჩევნო დაპირების თანახმად, საგამოძიებო საქმიანობის წარმოების უფლება მთლიანად შინაგან საქმეთა სამინისტროს უფლებამოსილების ქვეშ რჩებოდა, ხოლო უშიშროების (უსაფრთხოების) სამსახური მსგავსი უფლებამოსილებით არ ისარგებლებდა.
სახელმწიფო უსაფრთხოების შესახებ კანონთან დაკავშირებით, საინტერესოა ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების შეფასება, რომ რეფორმის გატარების პროცესში არასამთავრობო სექტორისა და აკადემიური წრეების ჩართულობა ფორმალური ხასიათის იყო. რეფორმის კონცეფციისა და კანონპროექტის შეფასების მიხედვით, კოალიციის აზრით, შსს-დან უსაფრთხოების სამსახურის გამოყოფა ფორმალური ხასიათისაა.
არასამთავრობო ორგანიზაციების შეფასებით, კვლავაც დიდია უსაფრთხოების სამსახურის პოლიტიზირების საფრთხე, რადგან წარმოდგენილი კონცეფცია, ინსტიტუციური თვალსაზრისით, უშიშროების სამსახურების საქმიანობის ფუნდამენტურ ცვლილებას არ ითვალისწინებს. შესაბამისად, დღის წესრიგში ისევ დგას საკითხი, თუ რამდენად არსებობს ინსტიტუციური გარანტიები იმისთვის, რომ უშიშროების სამსახურების გამოყენება პოლიტიკური განზრახვებით, მმართველი ხელისუფლების ინტერესების გატარების, მისი ძალაუფლებისა და სტაბილურობის შენარჩუნების მიზნით არ მოხდეს. შესაბამისად, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ შს სამინისტროდან უსაფრთხოების სამსახურების ტექნიკური გამიჯვნა არსებითად იმოქმედებს მათ რეალურ გავლენაზე სახელმწიფო მართვის პროცესების ან სოციალური კონტროლის მიმართულებით. მიუხედავად იმისა, რომ უსაფრთხოების სამსახური მთავრობასთან ერთად პარლამენტის წინაშეც არის ანგარიშვალდებული, კანონპროექტი ითვალისწინებს არა პარლამენტის მიერ რეალური კონტროლის განხორციელებას, არამედ მხოლოდ და მხოლოდ ფორმალურ პასუხისმგებლობას.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური კლასიკური საპოლიციო უფლებამოსილებებითაა აღჭურვილი. კერძოდ, საქმის გამოძიების, პირთა ძებნა-დაკავების, ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის განხორციელების და სხვა. აღნიშნულთან მიმართებით საგულისხმოა, რომ ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეკომენდაციის თანახმად, იმისთვის, რომ თავიდან იქნეს აცილებული უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების მაღალი რისკი და ფუნქციათა დუბლირება, უსაფრთხოების სამსახურებს არ უნდა გააჩნდეთ კლასიკური საპოლიციო უფლებამოსილებანი, როგორიც მაგალითად გამოძიება და დაკავება/დაპატიმრებაა.
კოალიცია "ქართული ოცნების" წინასაარჩევნო პროგრამის თანახმად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეფორმის ფარგლებში მართლაც უნდა მომხდარიყო ორი უწყების ერთმანეთისგან გამიჯვნა. თუმცა, შინაგან საქმეთა სამინისტროს კომპეტენციაში პოლიციური ფუნქციები, მათ შორის სისხლისსამართლებრივი დევნის უფლებამოსილება რჩებოდა.
მიმდინარე წლის 8 ივლისს საქართველოს პარტლამენტმა 78 ხმით "უსაფრთხოების სამსახურის შესახებ" კანონპროექტი დაამტკიცა. მან არ გაითვალისწინა არასამთავრობო სექტორის შენიშვნები და საარჩევნო დაპირების მიუხედავად, უსაფრთხოების სამსახურს გამოძიების უფლების მიანიჭა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, "თავისუფალი დემოკრატების" წევრის, ირაკლი ჩიქოვანის განცხადება არის სიმართლე.
"ქართული ოცნების" საარჩევნო დაპირებით, უსაფრთხოების სამსახურს სისხლის სამართლებრივი დევნის ფუნქცია არ უნდა ჰქონოდა

On 9 July 2015, the Parliamentary Minority MP from the Free Democrats, Irakli Chikovani, talked about the separation of the Security Service from the Ministry of Internal Affairs of Georgia in terms of the Ministry’s reform. According to the MP, the initiated bill lets the Security Service retain the function of criminal prosecution whilst the Georgian Dream coalition’s pre-election programme stated that the Security Service, separated from the Ministry of Internal Affairs of Georgia, should not have this function.
took interest in the accuracy of Irakli Chikovani’s statement and verified it.
On 7 May 2015, during the approval of the new Cabinet at the Parliament of Georgia, the then Minister of Internal Affairs of Georgia, Vakhtang Gomelauri, stated that it was planned to split his Ministry into two parts which would mean the separation of the Security Service from the Ministry and their formation as two separate structures.
On 15 June 2015, the government adopted the bill on the reform of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. According to the bill, all of the policing structures will remain in the Ministry whilst security services will be transferred to the State Security Service. The Counter Terrorist Centre, Counter Intelligence Department, Anti-Corruption Agency, Informational-Analytical and Special Operations Departments as well as the Operative-Technical Department will make up a single structure.
The Head of the State Security Service will be introduced to the Government by the Prime Minister of Georgia (on 20 July 2015, the Prime Minister introduced Vakhtang Gomelauri as a candidate for the position of Head). In the case of the government’s approval, the Parliament of Georgia will discuss Gomelauri’s candidature and approve it for six years. After passing three hearings and being adopted by the Parliament of Georgia, the President of Georgia signed the bill on 15 July 2015.
According to the new regulation, one of the authorities of the Security Service is to identify, prevent and investigate crimes as determined by Georgian legislature and the international treaties signed by Georgia.
The Georgian Dream coalition’s pre-election programme indicates that the main function of the police is to protect the rights and liberties of a person, maintain public order and security, avoid or prevent crimes or other violations of the law, identify and investigate crimes, control traffic safety and fulfil other tasks and duties as assigned by the law whilst the Security Service was to become separate from the structure of the Ministry of Internal Affairs altogether. As we can see, according to the pre-election programme promise, the right to take investigative actions was to remain completely with the Ministry of Internal Affairs and the Security Service would be denied such an authority.
The assessment of Georgian NGO's about the Law on State Security is important to look at in this regard. According to them, the involvement of the non-governmental and academic sectors in the discussion of the bill was for the most part nominal. According to NGO’s assessment of the concept of the reform and the bill itself, the separation of the Security Service from the Ministry of Internal Affairs of Georgia is without real meaning or impact.
According to the assessment of the non-governmental sector, the risk of the politicisation of the Security Service remains high as the concept of the reform as presented does not provide for fundamental changes in the actions of the Security Service in an institutional sense. Hence, there still remains the issue of whether or not there are institutional guarantees that the Security Service will not be used for political motives serving the interests of the government to maintain its power and stability. It is highly unlikely that the separation of the Security Service from the Ministry of Internal Affairs of Georgia will actually affect its influence in the fields of governance and social control. Despite the fact that along with the Government of Georgia the Security Service is accountable to the Parliament of Georgia as well, the bill does not provide for real control on the part of the Parliament but a formal responsibility only.
The State Security Service is equipped with typical policing authorities. These include investigation, search and arrest of persons, conducting operational-investigative actions and so on. It is also important to note that according to the recommendation of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, in order to avoid the risk of abusing given authorities and the duplication of functions, security services should not have typical policing authorities such as investigation and arrest.
According to the Georgian Dream coalition’s pre-election programme, two structures were to be separated in terms of the Ministry of Internal Affairs of Georgia’s reform. However, the Ministry would retain its policing functions, including criminal prosecution.
On 8 July 2015, the Parliament of Georgia adopted the Law on Security Service by 78 votes. It ignored the recommendations of the non-governmental sector and despite the pre-election promises, equipped the Security Service with the right of investigation.