პარლამენტის სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ 2008-2012 წლებში საგარეო ვალის ზრდა ეკონომიკურ ზრდას უსწრებდა, ხოლო 2013 წელი ერთადერთი წელი იყო, როცა საგარეო ვალი შემცირდა.
ქვეყნის საგარეო ვალი სხვა სახელმწიფოების მიმართ მისი რეზიდენტების დავალიანებაა. საგარეო ვალი არის ძირითადი თანხის და საპროცენტო სარგებლის ჯამი. აღნიშნულში შედის არა მხოლოდ სახელმწიფო საგარეო ვალი, არამედ კერძო სექტორის საგარეო ვალდებულებებიც. საქართველოს ეროვნული ბანკის მონაცემებით, 2014 წლის ბოლოს საქართველოს საგარეო ვალმა 13 460 მლნ დოლარი შეადგინა, აქედან 4 250 მლნ დოლარი (31.5%) მთავრობის დავალიანება იყო.
2008-2012 წლებში საგარეო ვალის ზრდის ტემპი მართლაც მაღალი იყო და რეალური მშპ-ის ზრდის ტემპს უსწრებდა (იხ. გრაფიკი 1). განვითარებადი ეკონომიკის მქონე ქვეყნები განვითარების საწყის ეტაპზე საგარეო ვალს ეკონომიკური ზრდის დასაფინანსებლად იღებენ. შესაბამისად, საწყის ეტაპზე ვალის ზრდის ტემპი შესაძლებელია მშპ-ის ზრდის ტემპზე მაღალიც იყოს. საგარეო ვალის ზრდა არ შეიძლება ცალსახად უარყოფითად შეფასდეს, რადგან საგარეო ვალი მოიცავს როგორც სამთავრობო ვალს, ასევე კერძო სექტორის მიერ აღებულ ფინანსურ ვალდებულებებს და შესაბამისად, უცხოელების მიერ ჩვენს ქვეყანაში ინვესტირებული თანხების ნაწილსაც. კერძო სექტორში საგარეო ვალის ზრდა ნიშნავს, რომ ქვეყანაში ეკონომიკური აქტივობა იზრდება, რაც დადებითად მოქმედებს ეკონომიკაზე. მთავარია, სახელმწიფო ვალი იმ დონეზე არ გაიზარდოს, რომ ქვეყნის ფინანსური სტაბილურობა საფრთხის ქვეშ დადგეს.
გრაფიკი 1: საქართველოს საგარეო ვალის და მშპ-ის დინამიკა 2008-2014 წლებში
წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი, სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, საგარეო ვალის ზრდის ტემპი მშპ-ის ზრდის ტემპს მნიშვნელოვნად 2008-2009 წლებში უსწრებდა. ამ პერიოდში ეკონომიკური ზრდის ტემპი 2008 წლის აგვისტოს ომის და მსოფლიო ფინანსური კრიზისის გამო საკმაოდ შემცირდა. ამავე დროს, კრიზისიდან გამოსასვლელად ქვეყანას მნიშვნელოვანი მოცულობის საგარეო ვალის აღება დასჭირდა.
2009-2010 წლებში საგარეო ვალის ზრდა ნაწილობრივ პირდაპირი ინვესტიციების შემოდინებამ განაპირობა. 2012-2013 წლებში კი, პირდაპირი ინვესტიციების რაოდენობა შემცირდა.
გრაფიკი 2: მთლიანი საგარეო ვალის, მთავრობის საგარეო ვალის და პირდაპირი ინვესტციების ზრდა
აღსანიშნავია, რომ საგარეო ვალის დინამიკის შესაფასებლად მნიშვნელოვანია საგარეო ვალის არა ნომინალური მაჩვენებლები, არამედ მშპ-თან და ექსპორტთან მიმართებაში ზრდის დინამიკა. საგარეო ვალი უცხოური ვალუტაშია აღებული, შესაბამისად, მის გადასახდელად უცხოური ვალუტის რესურსებია საჭირო. უცხოური ვალუტის ერთ-ერთ ძირითად წყაროს ექსპორტი წარმოადგენს და აქედან გამომდინარე საინტერესოა, თუ რამდენია საგარეო ვალის წილი ექსპორტთან მიმართებით. ეროვნული ბანკის მონაცემებით, 2014 წელს საქონლისა და მომსახურების ექსპორტმა 7 092 მლნ ლარი შეადგინა, შესაბამისად საგარეო ვალის პროცენტული წილი ექსპორტთან მიმართებაში 190% იყო (იხ გრაფიკი 2).
გრაფიკი 3: საგარეო ვალი მშპ-სა და ექსპორტთან მიმართებაში
2007-2009 წლებში საგარეო ვალი მშპ-სა და ექსპორტთან მიმართებაში გაიზარდა, თუმცა 2010-2014 წლებში ამ მაჩვენებელმა დაიკლო.
თუ საგარეო ვალის და ექსპორტის ზრდის ტემპს შევადარებთ, ვნახავთ, რომ 2008-2009 წლების გარდა ექსპორტის ზრდა საგარეო ვალის ზრდის ტემპზე მაღალი იყო. ის კი იმას ნიშნავს, რომ ქვეყანა საგარეო ვალის დასაფინანსებლად სავალუტო რესურსების მოზიდვას ახერხებდა. დღეს, შემცირებული ეკონომიკური ზრდა და ექსპორტის კლების ტენდენცია არასახარბიელოდ მოქმედებს ქვეყნის კრედიტუნარიანობაზე, რამაც საერთაშორისო საკრედიტო რეიტინგებში საქართველოს პოზიცია გააუარესა.
2013 წელს საქართველოს მთლიანი საგარეო ვალი 13 232 მლნ აშშ დოლარი იყო (11 მლნ აშშ დოლარით ნაკლები ვიდრე 2012 წელს, თუმცა, ლარის გაუფასურების გამო საგარეო ვალი მშპ-ის მიმართ გაიზარდა). აქედან, მთავრობის ვალი 2012 წელთან შედარებით 61 მლნ დოლარით, ხოლო ეროვნული ბანკის საგარეო ვალი 244 მლნ აშშ დოლარით შემცირდა. რაც შეეხება კერძო სექტორის დავალიანებას, 2013 წელს, წინა წელთან შედარებით, ის 294 მლნ აშშ დოლარით გაიზარდა.
პრემიერის განცხადება, რომ 2013 წელი არის ერთადერთი წელი, როცა საგარეო ვალი შემცირდა, მცდარია. 2000 წელს საქართველოს მთლიანი საგარეო ვალი 9 მლნ დოლარით, მათ შორის მთავრობის საგარეო ვალი 39 მლნ აშშ დოლარით და ეროვნული ბანკის ვალი 44 მლნ აშშ დოლარით შემცირდა, ხოლო კერძო სექტორის დავალიანება კი 74 მლნ აშშ დოლარით გაიზარდა. მთავრობის საგარეო ვალი კლების ტენდენციით ხასიათდებოდა 2004-2006 წლებშიც. შესაბამისად, 2013 წელი არ ყოფილა ერთადერთი წელი, როცა საგარეო ვალი შემცირდა (იხ გრაფიკი 4).
გრაფიკი 4: მთლიანი და მთავრობის საგარეო ვალის ზრდის ტემპი 2000-2014 წლებში
2014 წელს საქართველოს საგარეო ვალი 228 მლნ დოლარით გაიზარდა. მათ შორის, მთავრობის ვალი 65 მლნ დოლარით გაიზარდა, ხოლო ეროვნული ბანკის - 86 მლნ დოლარით შემცირდა. აქედან გამომდინარე, გაუგებარია, საგარეო ვალის ტენდენციებზე საუბრისას პრემიერი რატომ საუბრობს 2013 წელზე, როდესაც 2014 წლის მაჩვენებლებიც უკვე ცნობილია და საპირისპირო ვითარებას აჩვენებს. აქვე აღსანიშნავია, რომ 2013 წელს მთავრობის საგარეო ვალის შემცირება რაიმე წინასწარ დაგეგმილი პოლიტიკის შედეგი არ ყოფილა, ეს გამოყოფილი კრედიტების სრულად ვერ ათვისებამ გამოიწვია. მთავრობამ უცხოური კრედიტების მოზიდვის წლიური გეგმა 82%-ით შეასრულა და 130 მლნ ლარის (დაახლოებით 75 მლნ დოლარის) კრედიტი ვერ აითვისა. ეს თანხა კი ძირითადად ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის იყო გამოყოფილი. ამ თანხის ათვისების შემთხვევაში 2013 წელს გაიზრდებოდა, როგორც მთავრობის საგარეო ვალი, ასევე ქვეყნის მთლიანი საგარეო ვალი.
საქართველოს საგარეო ვალის ზრდის ტემპი 2008-2012 წლებში მართლაც აღემატებოდა ქვეყნის ეკონომიკური ზრდის ტემპს, ხოლო 2013-2014 წლებში საგარეო ვალის ზრდის ტემპი ეკონომიკური ზრდის ტემპზე ნაკლები იყო, მიუხედავად იმისა, რომ ეკონომიკური ზრდის ტემპიც შემცირდა.
ამასთან, 2013 წელს საქართველოს მთლიანი საგარეო ვალი 11 მლნ დოლარით, ხოლო მთავრობის საგარეო ვალი 61 მლნ აშშ დოლარით შემცირდა. თუმცა, უნდა აღვნიშნოთ, რომ 2013 წელი არ არის გამონაკლისი, როცა საგარეო ვალი (როგორც მთავრობის, ასევე მთლიანი საგარეო ვალი) შემცირდა. საგარეო ვალი ოდნავ, მაგრამ მაინც, შემცირდა 2000 წელსაც. ამასთან, მიუხედავად იმისა, რომ 2013 წელს საგარეო ვალი აბსოლუტურ მაჩვენებლებში შემცირდა, ლარის გაუფასურების გამო საგარეო ვალი მშპ-თან მიმართებაში გაიზარდა.
პრემიერი 2015 წლის გაზაფხულზე 2013 წელზე საუბრობს, როცა უკვე 2014 წლის მონაცემებია ცნობილი. 2014 წელს საქართველოს საგარეო ვალი 228 მლნ დოლარით გაიზარდა. 2013 წელს საგარეო ვალის შემცირება კი, წინასწარ დაგეგმილი პოლიტიკის შედეგი არ ყოფილა. მთავრობამ სრულად ვერ აითვისა გამოყოფილი უცხოური კრედიტი და საგარეო ვალი სწორედ ამის გამო არ გაიზარდა. აღნიშნული კრედიტის აუთვისებლობა უარყოფითად აისახა ქვეყნის ინფრასტრუქტურის განვითარების ტემპზე და სავალუტო ნაკადების შემოდინებაზე.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
2008-2012 წლებში საქართველოს ვალი უფრო სწრაფად იზრდებოდა, ვიდრე ეკონომიკა... 2013 წელი იყო ერთადერთი, როდესაც საქართველოს ვალი 50 მილიონით შემცირდა

During his speech at the Parliament of Georgia, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, stated that the external debt’s growth exceeded the economy’s growth from 2008 to 2012 and that 2013 was the only year when Georgia’s external debt decreased.
verified the accuracy of the aforementioned statement.
A country’s external debt is its residents’ debt to other countries. Further, external debt is the sum of the debt’s basic amount plus the interest rate and includes not only the state’s external debt but that of the private sector as well. According to the National Bank of Georgia’s data, the country’s external debt amounted to USD 13,460 million at the end of 2014. Of this amount, USD 4,250 million (31.5%) was the government’s debt.
The external debt’s growth rate was indeed very high from 2008 to 2012 and exceeded the GDP’s growth rate (see Chart 1). Countries with developing economies take external debt as a first step towards funding their economic growth. Hence, the external debt’s growth rate can be higher than the GDP’s growth rate from the start. The external debt’s growth cannot be assessed negatively per se as it includes the government’s debt as well as the private sector’s debt and, hence, part of the money invested in the country by foreigners. The external debt’s growth in the private sector also means that the country’s economic activity is on the rise which positively influences the economy. It is essential for the external debt not to increase to a level that will cause a risk to a country’s financial stability.
Dynamics of Georgia’s External Debt and GDP from 2008 to 2014
image001 Sources: National Bank of Georgia, National Statistics Office of Georgia
As the chart makes clear, the external debt’s growth rate significantly exceeded the economy’s growth rate in 2008 and 2009. In this period, Georgia’s economic growth rate decreased significantly due to the 2008 August war and the global financial crisis. In addition, the country was forced to take a large amount of external debt in order to deal with these crises.
The external debt’s growth in 2009 and 2010 was partly due to the influx of foreign direct investments (FDI). The amount of FDI decreased in 2012 and 2013.
Overall External Debt, Government Debt and FDI Growth
image002 Source: National Bank of Georgia
It is important to consider the rate of growth with regard to the GDP and exports, and not the nominal indicators of debt, in order to assess the actual amount of external debt. External debt is taken in foreign currencies which means that it requires foreign currencies to repay it as well. Export is one of the main sources for acquiring foreign currency. If we look at the share of external debt with regard to exports, we see that the exports of goods and services amounted to GEL 7,092 million in 2014 according to the data of the National Bank of Georgia. Hence, the percentage share of the external debt with regard to exports amounted to 190% (see Chart 2).
Chart 3:
External Debt with Regard to GDP and Exports
image003 Source: National Bank of Georgia
External debt with regard to export and the GDP increased from 2007 to 2009 but dropped again from 2010 to 2014.
If we compare the growth rates of the external debt and exports it becomes clear that the growth of exports was higher than that of the external debt, except in 2008 and 2009. This means that the country managed to attract currency resources in order to fund the external debt. Today, the lower economic growth and the trend of a reduction in exports negatively influence the country’s creditworthiness which has worsened Georgia’s positions in international credit ratings.
Georgia’s overall external debt amounted to USD 13,232 million in 2013 (USD 11 million less than in 2012; however, the amount of debt with regard to the GDP had increased due to the depreciation of GEL). Of this, the government’s debt dropped by USD 61 million as compared to 2012 and the National Bank of Georgia’s debt decreased by USD 244 million whilst the private sector’s debt increased by USD 294 million in 2013 as compared to 2012.
The Prime Minister’s statement that 2013 was the only year when the external debt decreased is inaccurate. Georgia’s overall external debt dropped by USD 9 million in 2000 as compared to the previous year, the government’s debt decreased by USD 39 million and the National Bank of Georgia’s debt went down by USD 44 million whilst the private sector’s debt increased by USD 74 million. The government’s external debt had a trend of decrease from 2004 to 2006 as well. Hence, 2013 was not the only year when the external debt decreased (see Chart 4).
Chart 4:
Growth Rate of Overall and Government External Debts from 2004 to 2014
image004 Source: National Bank of Georgia
Georgia’s overall external debt increased by USD 228 million in 2014. This includes the growth of the government’s debt by USD 65 million and the decrease in the National Bank of Georgia’s debt by USD 86 million. Hence, it is unclear why the Prime Minister speaks about 2013’s data when 2014’s figures are already available and show the opposite trend. In addition, it should be pointed out that the decrease in the government’s debt in 2013 was not the result of a pre-planned policy but was mainly due to the failure to use up allocated credits. The government implemented the annual foreign credit attraction plan by 82% but failed to use up about GEL 130 million (USD 75 million) of credits. This sum was mainly allocated for infrastructural projects. In the case of having used this money, both the government debt and the country’s overall external debt would have increased in 2013.
The growth rate of Georgia’s external debt did indeed exceed the economy’s growth rate from 2008 to 2012 whilst it was lower than the economy’s growth rate in 2013 and 2014 despite the fact that the economic growth rate also decreased.
In addition, Georgia’s overall external debt decreased by USD 11 million whilst the government’s debt dropped by USD 61 million. However, it should be pointed out that 2013 is not the only year when the external debt (both the government’s debt as well as the overall external debt) went down. The overall external debt decreased slightly in 2000 as well. In addition, despite the fact that the external debt in absolute terms went down in 2013, it increased with regard to the GDP due to the depreciation of GEL.
The Prime Minister speaks about 2013’s data in the spring of 2015 despite the fact that 2014’s data are already available. Georgia’s overall external debt increased by USD 228 million in 2014 although the drop in the country’s external debt which occurred in 2013 was not the result of a pre-planned policy. The government failed to use up the allocated foreign credits and so the external debt did not increase due to this fact. The failure to use the aforementioned credits negatively influenced the development rate of the country’s infrastructure and the influx of foreign currencies.