პრივატიზაციას აქამდეც ვახორციელებდით, შარშან 100 მლნ ლარი შემოვიდა პრივატიზაციიდან... გაჩერებული არ ვყოფილვართ, უბრალოდ ახლა ძალისხმევა გავაორმაგეთ
ლარის კურსის გაუფასურების შესაჩერებლად მთავრობის ერთ-ერთ გეგმას სახელმწიფო ქონების პრივატიზება წარმოადგენს, რამაც ინვესტიციების მოზიდვას უნდა შეუწყოს ხელი. დაისვა კითხვა, ინვესტიციების მოზიდვის მიზნით, აქამდე რატომ არ ხდებოდა სახელმწიფო ქონების პრივატიზება? ეკონომიკის მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმა, ამ საკითხის შესახებ განაცხადა, რომ სახელმწიფო ქონების პრივატიზება ადრეც ხდებოდა, თუმცა ახლა ამ მიმართულებით მუშაობა უფრო გააქტიურდა. ფაქტ-მეტრი ეკონომიკის მინისტრის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. სახელწიფო ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშების მიხედვით, 2014 წელს სახელმწიფო ქონების რეალიზაციიდან[1] შემოსავალმა 63.2 მლნ ლარი შეადგინა. 2013 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი 27.8 მლნ ლარი იყო. თუ 2010-2012 წლების სახელმწიფო ბიუჯეტის ანაგრიშებს გადავხედავთ, ვნახავთ, რომ სახელმწიფო ქონების რეალიზაციიდან მიღებული შემოსავლები ბევრად მაღალი იყო. მაგალითად, 2010 წელს სახელმწიფო ქონების გაყიდვიდან მიღებულმა შემოსავალმა 146 მლნ ლარი, ხოლო 2011 წელს 189 მლნ ლარი შეადგინა. ბიუჯეტის ანგარიშებიდან მიღებული ინფორმაციით რთულია შევაფასოთ, თუ რა ძალისხმევას დებდა მთავრობა სახელმწიფო ქონების პრივატიზების ხელშესაწყობად, თუმცა თუ გეგმის მიმართ ბიუჯეტის შესრულებას შევაფასებთ, ვნახავთ, რომ 2013 წელს აღნიშნული კუთხით მნიშვნელოვანი ჩავარდნა იყო. 2013 წელს სახელმწიფო ქონების რეალიზაციიდან მიღებული შემოსავალი 100 მლნ ლარით იყო დაგეგმილი, თუმცა ფაქტიურად მიღებულმა შემოსავალმა 28 მლნ ლარი (გეგმის 28%) შეადგინა. 2014 წელს, ამ მხრივ მდგომარეობა გამოსწორდა და შესრულებამ 98% შეადგინა.   გრაფიკი 1: სახელმწიფო ქონების რეალიზაციიდან მიღებული შემოსავალი image001 წყარო: სახელმწიფო ხაზინა   ფაქტ-მეტრმა სახელმწიფო ქონების მართვის სააგენტოს მიმართა, რათა გაერკვია 2010-2014 წლებში რომელი და რა ღირებულების აქტივების პრივატიზება განხორციელდა. სააგენტომ ინფორმაცია მხოლოდ სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებულ საწარმოებზე მოგვაწოდა. ქონების მართვის სააგენტოს ინფორმაციით, 2013-2014 წლებში სულ 5 სახელმწიფო ობიექტის პრივატიზება მოხდა, რომელთა ჯამურმა ღირებულებამ 2.25 მლნ ლარი შეადგინა. ასევე, უნდა აღვნიშნოთ, რომ 2014 წელს მხოლოდ ერთი სახელმწიფო ობიექტი გადავიდა კერძო საკუთრებაში, ეს იყო "ახალქალაქის მოძრავ-მექანიზებული კოლონის" სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული 100%-იანი წილი, რომლის პრივატიზებიდან მიღებულმა შემოსავალმა 76 000 ლარი შეადგინა. უნდა აღვნიშნოთ, რომ 2012 წელს 20 სახელმწიფო ობიექტი გადავიდა კერძო საკუთრებაში, რომელთა ჯამურმა ღირებულებამ 17 მლნ ლარამდე შეადგინა. 2012 წელს, არჩევნების შემდეგ, მხოლოდ ერთი ობიექტის - შპს "რატევანი 2000"-ის პრივატიზება მოხდა 10 000 ლარად.   ცხრილი 1: 2010-2014 წლებში გაყიდული სახელმწიფო ობიექტების რაოდენობა და მათგან მიღებული შემოსავალი
2010 2011 2012 2013 2014
ობიექტების რაოდენობა 7 32 20 4 1
ღირებულება (ლარი) 1 999 561 213 641 835 16 981 516 2 171 000 76 000
წყარო: სახელმწიფო ქონების მართვის სააგენტო   რაც შეეხება 2010-2011 წლებს, 2010 წელს კერძო საკუთრებაში 7 სახელმწიფო ობიექტი გადავიდა, პრივატიზებიდან მიღებულმა შემოსავალმა კი, დაახლოებით 2 მლნ ლარი შეადგინა. 2011 წელს 32 სახელმწიფო ობიექტი გადავიდა კერძო საკუთრებაში და პრივატიზებიდან მიღებულმა შემოსავალმა 213.6 მლნ ლარი შეადგინა. ობიექტების უმეტესობა სამედიცინო პროფილის დაწესებულებები იყო, რომლებიც კერძო ინვესტორებს პროფილის შენარჩუნების ვალდებულებით გადაეცათ. ამასთან, გარდა პროფილის შენარჩუნებისა, ცალკეული ხელშეკრულებებით, ინვესტორებს საკმაოდ სოლიდური ინვესტიციების განხორციელების ვალდებულებაც დაეკისრათ. საინტერესოა ის ფაქტი, რომ 2010-2014 წლების განმავლობაში პრივატიზებული ობიექტებიდან ორი - საფეხბურთო კლუბი "ტორპედო" (2010 წელი) და შპს "თევზსაშენი" (2012 წელი) კერძო საკუთრებაში სიმბოლურ ფასად, 1 ლარად გადავიდა. თუმცა, "ტორპედოს" შემთხვევაში ინვესტორს ყოველწლიურად არანაკლებ 1 მლნ ლარის ოდენობის ინვესტიციის განხორციელების ვალდებულება დაეკისრა. 1 მილიონი ლარის საინვესტიციო ვალდებულებით მოხდა კერძო ინვესტორისთვის შპს "თევზსაშენის" გადაცემა. აღსანიშნავია, რომ 2015 წლის პირველ კვარტალში ძირითადი აქტივების რეალიზაციიდან შემოსულმა თანხამ 17 მლნ ლარი  შეადგინა, რაც პირველი კვარტლის გეგმის 170%-ია.   დასკვნა 2014 წლის ბიუჯეტის ანგარიშის მიხედვით, სახელმწიფო ქონების რეალიზაციიდან მიღებულმა შემოსავალმა 63.2 მლნ ლარი, ხოლო 2013 წელს 27.8 მლნ ლარი შეადგინა. 2013 წელს სახელმწიფო ქონების რეალიზაციიდან მიღებულმა თანხამ დაგეგმილის მხოლოდ 28% შეადგინა. 2015 წლის პირველ კვარტალში აქტივების რეალიზაციიდან 17 მლნ ლარი შემოვიდა (გეგმის 170%). რაც შეეხება სახელმწიფო საწარმოების პრივატიზებას, სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, 2013-2014 წლებში სულ ხუთი სახელმწიფო ობიექტი გადავიდა კერძო საკუთრებაში, ხოლო პრივატიზებიდან მიღებულმა შემოსავალმა 2.25 მლნ ლარი შეადგინა. ასევე, 2014 წელს მხოლოდ ერთი ობიექტის პრივატიზება განხორციელდა. მიუხედავად იმისა, რომ რთულია შევაფასოთ, თუ რა ძალისხმევას დებდა მთავრობა პრივატიზების ხელშეწყობაში, ფაქტია, რომ 2010-2011 წლებში სახელმწიფო ქონების რეალიზაციიდან მიღებული შემოსავლები ბევრად უფრო მაღალი იყო, ვიდრე მომდევნო წლებში. ამასთან, 2013-2014 წლებში შემცირდა პრივატიზებული სახელმწიფო საწარმოების რაოდენობაც. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი კვირიკაშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.   ___________________________ [1] სახელმწიფო ქონების რეალიზაციიდან მიღებულ შემოსავალში იგულისხმება ძირითადი აქტივების, მატერიალური მარაგებისა და მიწის რეალიზაციიდან მიღებული თანხები. სახელმწიფო ქონების რეალიზაციიდან მიღებული შემოსავალი არაფინანსური აქტივების კლების მუხლში აღირიცხება, თუმცა არაფინანსური აქტივები, გარდა მატერიალური ქონებისა, მოიცავს სახელმწიფოს მიერ ლიცენზიებისა და ბუნებრივი წიაღისეულით სარგებლობის ნებართვის გაცემიდან მიღებულ შემოსავალსაც.

We used to privatise state property earlier as well. For example, a total of GEL 100 million was received from privatisation last year. We have not been inactive; we have just doubled our efforts now.
As one of the plans aimed to stop the depreciation of GEL the Government of Georgia has pledged to privatise state property which should facilitate the inflow of investments into the country. The issue of privatisation not existing previously as a means for encouraging investment has also been raised. The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, stated that the government did privatise state property in the previous years and now has doubled its efforts in this direction. FactCheck took interest in the accuracy of the Minister’s statement and looked into it. According to the state budget implementation reports, the overall amount of revenues from the sales of state properties[1] equalled GEL 63.2 million in 2014. It was equal to GEL 27.8 million in 2013. If we look through the state budget implementation reports from 2010 to 2012 it becomes obvious that the revenues from the sales of state properties were much higher then. For example, it amounted to GEL 146 million in 2010 whilst in 2011 it equalled GEL 189 million. It is difficult to assess the government’s determination to privatise state properties from the state budget implementation reports; however, if we look at the budget implementation as compared to the initial plans it becomes clear that there was a significant shortfall in 2013. The revenues from the privatisation of state properties were planned to amount to GEL 100 million in 2013 whilst the actual revenues amounted to just GEL 28 million (28% of the initial plan). The situation improved in 2014 and the implementation constituted 98% of the initial plan.   Graph 1: Revenues from the Privatisation of State Property image001 Source: State Treasury   FactCheck addressed the National Agency for State Property in order to figure out which state assets were privatised from 2010 to 2014 and the amount of their value. The Agency only provided information about state-owned enterprises. According to the Agency, just five state assets were privatised in 2013 and 2014 and their overall value equalled GEL 2.25 million. It should also be pointed out that only one state asset was privatised in 2014 which comprised a 100% share of the Akhalkalaki Mobile-Mechanised Convoy with the overall revenue amounting to GEL 76,000. It should be noted that a total of 20 state-owned assets were privatised in 2012 with the overall amount of the revenues equalling GEL 17 million. Only one object, Ratevani 2000 Ltd, was privatised after the October 2012 elections with revenues amounting to GEL 10,000.   Table 1: Number of Objects Privatised from 2010 to 2014 and their Revenues
2010 2011 2012 2013 2014
Number of Objects 7 32 20 4 1
Value (GEL) 1,999,561 213,641,835 16,981,516 2,171,000 76,000
Source: National Agency for State Property   As for 2010 and 2011, a total of seven state-owned objects were privatised in 2010 with the revenues amounting to GEL 2 million whilst 32 state properties were sold in 2011 with their overall amount of revenues equalling GEL 213.6 million. The majority of the objects were medical facilities which were sold to investors with the obligation of preserving their main purpose. In addition, apart from maintaining their purpose, investors were in some cases obligated by these agreements to make solid investments. It is interesting to note that two of the objects privatised from 2010 to 2014 – the Torpedo football club (2010) and Tevzsasheni Ltd (2012) – were sold for a symbolic price of GEL 1. However, in the case of Torpedo the investor was obligated by the contract to make at least a GEL 1 million investment annually. Tevzsasheni Ltd was also transferred to its investor with the obligation of investing at least GEL 1 million. It should be noted that the overall revenues from the privatisation of state-owned assets amounted to GEL 17 million in the first quarter of 2015 which constituted 170% of the quarterly plan.   Conclusion According to the state budget implementation report for 2014, the overall amount of revenues from the privatisation of state-owned assets amounted to GEL 63.2 million in 2014 whilst it equalled GEL 27.8 million in 2013. The amount of revenues in 2013 constituted just 28% of the planned amount. A total of GEL 17 million (170% of the initial plan) was received from privatisation in the first quarter of 2015. As for the privatisation of state-owned enterprises, according to the National Agency for State Property, a total of five objects were privatised in 2013 and 2014 with the revenues amounting to GEL 2.25 million. In addition, only one object was privatised in 2014. Despite the fact that it is difficult to assess the government’s determination to privatise state properties, it is a simple fact that the revenues from privatisation were much higher in 2010 and 2011 than in the following years. In addition, the number of privatised state enterprises also decreased in 2013 and 2014. FactCheck concludes that Giorgi Kvirikashvili’s statement is HALF TRUE.   [1] Revenues from the sales of state properties include the revenues from the privatisation of major assets, material supplies and land. Revenues from the privatisation of state-owned properties are calculated under the article of non-financial asset reduction of the state budget; however, apart from material properties the non-financial assets also include the revenues from licenses and permits for using natural resources distributed by the state.