„საქართველო აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის პირველ და მეორე ადგილზეა აბსოლუტურად ყველა პარამეტრში“
მიმდინარე წლის 24 მარტს, რუსთავი 2-ის ეთერში, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, ეკა ბესელიამ ყურადღება ახალი ხელისუფლების მიერ მიღწეულ შედეგებზე გაამახვილა. მისი თქმით: "დღეს, საქართველო აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის პირველ და მეორე ადგილებს ინაწილებს აბსოლუტურად ყველა პარამეტრში". მისივე განმარტებით, ეს კომპონენტებია: ღია ტიპის მმართველობა, დემოკრატიული არჩევნები, მედიის თავისუფლება და ადამიანის უფლებათა დაცვის სტანდარტი.
ფაქტ-მეტრი ეკა ბესელიას განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა. აღმოსავლეთ პარტნიორობა არის ევროკავშირის ინიციატივა მისი მეზობელი ექვსი სახელმწიფოს (საქართველო, აზერბაიჯანი, სომხეთი, უკრაინა, მოლდოვა და ბელორუსი) მიმართ. ინიციატივა ძალაში 2009 წლის 7 მაისს, აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამიტზე, ერთობლივი დეკლარაციის მიღებით შევიდა. აღმოსავლეთ პარტნიორობა ემყარება შემდეგი პრინციპების საერთო ერთგულებას: კანონის უზენაესობა, ეფექტური მმართველობა, ადამიანის უფლებათა პატივისცემა, უმცირესობათა პატივისცემა და დაცვა, საბაზრო ეკონომიკა და მდგრადი განვითარება. აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების ევროპასთან ინტეგრირების კუთხით წლის განმავლობაში დაფიქსირებული პროგრესის შესაფასებლად EAP-ის (European Integration Index For Eastern Partnership Countries) ინდექსი გამოიყენება, რომლის მიხედვითაც, თითოეული ქვეყნის რეიტინგი განისაზღვრება. EAP ინდექსს სამი მნიშვნელოვანი მახასიათებელი აქვს:
• წარმოაჩენს დეტალიზებულ სტანდარტებს მდგრადი დემოკრატიის შეფასებისთვის;
• აფასებს აღნიშნულ 6 ქვეყანას 800-ზე მეტი იდენტური კითხვითა და ინდიკატორით;
• პროგრესის ამსახველი ყოველწლიური ანგარიშების მეშვეობით ავსებს და აძლიერებს ევროკავშირის ძალისხმევას დემოკრატიული ინსტიტუტების არსებობისათვის.
EAP ინდექსის მიხედვით, ქვეყნები შემდეგი კრიტერიუმებით ფასდებიან: არჩევნები, მედიის თავისუფლება, ადამიანის უფლებები, დამოუკიდებელი სასამართლო, საჯარო ადმინისტრირების ხარისხი, კორუფციასთან ბრძოლა და ანგარიშვალდებულება. EAP ინდექსის 2014 წლის ანგარიში 2013 წლის იანვრიდან 2014 წლის ივნისამდე პერიოდს მოიცავს და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში დემოკრატიული სტანდარტების კუთხით მიღწეულ პროგრესს ასახავს. აღნიშნული ანგარიშის თანახმად, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების მაჩვენებლები შემდეგია:
ინდიკატორი
ბელორუსი
0.83
0.80
0.52
0.46
0.06
0.15
მედიის თავისუფლება
0.67
0.60
0.56
0.23
0.19
ადამიანის უფლებები
0.74
0.70
0.73
0.58
0.47
დამოუკიდებელი სასამართლო
0.88
0.27
0.24
საჯარო ადმინისტრირების ხარისხი
0.75
0.62
0.44
0.45
კორუფციასთან ბრძოლა
0.81
0.68
0.22
0.42
ანგარიშვალდებულება
0.64
0.37
0.30
ჯამი
0.77
0.61
როგორც ცხრილიდან ჩანს, კორუფციასთან ბრძოლისა და დამოუკიდებელი სასამართლოს კომპონენტში, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის, საქართველოს პირველი ადგილი უკავია. ასევე, მოლდოვასთან ერთად პირველ ადგილს ინაწილებს მედიის თავისუფლების კომპონენტში. არჩევნების კომპონენტში საქართველო 80 ქულით მოლდოვას მოსდევს და მეორე ადგილს იკავებს. ადამიანის უფლებების კუთხით, მოლდოვასა და უკრაინის შემდეგ, საქართველოს მესამე ადგილი უჭირავს. ასევე, მესამე ადგილზეა ანგარიშვალდებულების კუთხითაც. საჯარო ადმინისტრირების კომპონენტში კი, ის მეოთხე ადგილზეა. ქულების საშუალო რაოდენობის მიხედვით, საქართველო 73 ქულით მოლდოვას მოსდევს და მეორე ადგილს იკავებს.   დასკვნა ბოლო კვლევა, რომელიც აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების რეიტინგებს ასახავს, 2014 წელს გამოქვეყნდა და ის 2013 წლის იანვრიდან 2014 წლის ივნისამდე პერიოდს მოიცავს. აღმოსავლეთ პარტნიორობის 6 ქვეყანას შორის, საქართველოს 7 კომპონენტიდან 3-ში პირველი ადგილი უკავია. ორ კომპონენტში ის მესამე ადგილზეა, ერთში მეორეზე და ერთშიც მეოთხე ადგილზე. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ეკა ბესელიას განცხადება: "დღეს, საქართველო აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის პირველ და მეორე ადგილებს ინაწილებს აბსოლუტურად ყველა პარამეტრში", არის ნახევრად სიმართლე.

On 24 March 2015, on air on Rustavi 2, the Parliamentary Majority MP, Eka Beselia, elaborated upon the achievements of the new government. She stated: "Georgia holds the first or second positions among the Eastern Partnership countries in every single component." According to her, these components include: open governance, democratic elections, freedom of the media and human rights protection standards. FactCheck took interest in Ms Beselia’s statement and verified its accuracy. The Eastern Partnership is an initiative of the European Union aimed at its six neighbouring countries (Georgia, Azerbaijan, Armenia, Ukraine, Moldova and Belarus). The initiative was enacted at the Eastern Partnership Summit on 7 May 2009 with the adoption of a joint declaration. The Eastern Partnership is based upon the commitment to the following general principles: rule of law, good governance and respect of human rights, respect and protection of minorities, market economy and sustainable development. The European Integration Index for the Eastern Partnership Countries (EAP) is used for assessing the annual progress of the Eastern Partnership countries in terms of European integration. The Index determines the ratings of each member country. The EAP Index has three main characteristics:
• Shows detailed standards for assessing sustainable democracies.
• Assesses all six of the given countries by over 800 different questions and indicators.
• Using annual progress reports, it complements and strengthens the efforts of the European Union aimed towards the existence of democratic institutions.
The EAP Index assesses the countries based upon the following criteria: elections, freedom of the media, human rights, independent court system, public administration quality, fight against corruption and accountability. The EAP Index 2014 Report includes the period from January 2013 to June 2014 and reflects the progress in the field of democratic standards in the Eastern Partnership member countries. According to the Report, the indicators of the Eastern Partnership countries look like this:
Indicator
Elections
0.83
0.80
0.52
0.46
0.06
0.15
Freedom of the Media
0.67
0.60
0.56
0.23
0.19
Human Rights
0.74
0.70
0.73
0.58
0.47
Independent Court System
0.88
0.27
0.24
Public Administration Quality
0.75
0.62
0.44
0.45
Fight against Corruption
0.81
0.68
0.22
0.42
Accountability
0.64
0.37
0.30
0.77
0.61
As the table above reflects, Georgia holds the first place among the Eastern Partnership countries in the fight against corruption and the independent court system. It also shares the first place in the freedom of media with Moldova. In the elections component, Georgia holds the second place, following Moldova, with 80 points. In terms of human rights, Georgia holds the third place, following both Moldova and Ukraine. It also holds the third place in accountability. In the public administration quality component, Georgia holds the fourth place. With the average number of points, Georgia holds the second place, following Moldova, with 73 points.   Conclusion The latest report reflecting the ratings of the Eastern Partnership countries was published in 2014 and includes the period from January 2013 to June 2014. Among the Eastern Partnership countries, Georgia holds the first place in three out of six components. It holds the third place in two components, the second place in one component and the fourth place also in one component. Hence, FactCheck concludes that Eka Beselia’s statement: "Georgia holds the first or second positions among the Eastern Partnership countries in every single component," is HALF TRUE.