2014 წლის 23 დეკემბერს, საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა, გიორგი გაბაშვილმა „ნიუ-იორკ თაიმსში“ საქართველოს შესახებ გამოქვეყნებულ სტატიაზე ისაუბრა. დეპუტატის განცხადებით, საქართველოს მთავრობამ გამოცემაში 8 გვერდიანი ჩანართი გადასახადის გადამხდელთა ხარჯით იყიდა. მასში ნახსენებია, რომ „ქართულმა ოცნებამ“ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ პენსია 50%-ით გაზარდა, რაც, დეპუტატის შეფასებით, სიმართლეს არ შეესაბამება.
ფაქტ-მეტრი გიორგი გაბაშვილის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა.
ჩვენ პენსიების შესახებ ადრეც ვწერდით. აღსანიშნავია, რომ 2007 წლიდან 2012 წლამდე ასაკით პენსიონერები სახელმწიფო პენსიაზე დანამატს სამუშაო სტაჟის მიხედვით, ორიდან ათ ლარამდე იღებდნენ. შესაბამისად, 2012 წელს ზოგიერთი პენსიონერისთვის პენსია 110 ლარს, ზოგიერთისთვის კი - 125 ლარს შეადგენდა. 2013 წლის აპრილში, პენსია ყველა კატეგორიის პენსიონერისთვის 125 ლარი, 2013 წლის სექტემბრიდან კი - 150 ლარი გახდა. 2014 წელს პენსია არ გაზრდილა, 2015 წლის სექტემბრიდან კი, ის 10 ლარით გაიზრდება. 2012 წელთან შედარებით, დღეის მდგომარეობით, პენსია დაახლოებით 36%-ითაა გაზრდილი, ხოლო 2015 წლის 1 სექტემბრიდან კი, 2012 წელთან შედარებით, ის 45%-ით გაიზრდება. აქვე აღსანიშნავია, რომ პროდუქტებზე ფასების ზრდისა და ინფლაციის დონის გათვალისწინებით, ხელისუფლების ოპონენტები მიიჩნევენ, რომ პენსიის 10 ლარიანი ზრდა პესნიონერის შემოსავალზე რეალურად არ აისახება.
2014 წლის 20 დეკემბერს „ნიუ-იორკ თაიმსში,“ სტატია სათაურით - „ქართული ოცნების“ მმართველი პარტია ეროვნულ ხედვას რეალობად აქცევს“ - გამოქვეყნდა. სტატია გაზეთში რეკლამისთვის განკუთვნილ გვერდზეა განთავსებული და 8 გვერდს იკავებს. ქვეყანაში განხორციელებული რეფორმების გარდა, სტატიაში საუბარია, რომ 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ „ქართულმა ოცნებამ“ პენსიები 50%-ით გაზარდა.
სტატიასთან დაკავშირებით, „ნიუ-იორკ თაიმსი“ განმარტავს, რომ დანართი მომზადებულია სარეკლამო სააგენტო „Haddock and Associates Ltd“ მიერ და მის მომზადებაში „ნიუ-იორკ თაიმსის“ თანამშრომლები არ მონაწილეობდნენ.
საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში განგვიცხადეს, რომ მთავრობის 2014 წლის 26 ნოემბრის № 2082 განკარგულებით, სსიპ საქართველოს ეროვნულმა საინვესტიციო სააგენტომ, სს „საპარტნიორო ფონდმა,“ სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციამ,“ სს „საქართველოს ენერგეტიკის განვითარების ფონდმა“ და შპს „ტრანს კავკასუს ტერმინალსმა,“ სახელმწიფოებრივი და საზოგადოებრივი მნიშვნელობის ღონისძიების შეუფერხებლად ჩატარების მიზნით, გამარტივებული შესყიდვის საშუალებით, 2014 წელს ბრიტანული მედია კომპანიის „Haddock and Associates Ltd“-სგან „ნიუ-იორკ თაიმსში“ დამოუკიდებელი ჩანართის განთავსების უფლება შეისყიდეს. „საქართველოს ეროვნული საინვესტიციო სააგენტო“-ს გარდა, რომელიც სახელმწიფოს მიერ შექმნილი საჯარო სამართლის იურიდიული პირია, გაწეული ხარჯები ზემოთხსენებულმა ორგანიზაციებმა საკუთარი ბიუჯეტით აანაზღაურეს. მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, „ეროვნული სააგენტოს“ მიერ გაწეული ხარჯის ანაზღაურება კი, 2014 წლის ბიუჯეტიდან მოხდა.
ჩვენ "ნიურ-იორკ თაიმსში" განთავსებული სარეკლამო სტატიის ღირებულებითაც დავინტერესდით, თუმცა მთავრობის ადმინისტრაციაში განგვიცხადეს, რომ მათთვის ეს ცნობილი არ არის.
ფაქტ-მეტრმა გიორგი გაბაშვილის განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. დეპუტატი მართალია, როდესაც „ნიურკ-თაიმსში“ განთავსებული სარეკლამო სტატიის შესახებ საუბრობს, თუმცა ფაქტ-მეტრისთვის ამ ეტაპზე უცნობია სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ზუსტად რა ოდენობის თანხის ანაზღაურება მოხდა. გარდა ამისა, უნდა აღინიშნოს რომ საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტში საქართველოს შესახებ სარეკლამო სტატიებისთვის შესაბამისი ხარჯები ყოველწლიურად არის გათვალისწინებული. შესაბამისად, სსიპ „საქართველოს ეროვნული სააგენტოს“ მიერ გაწეული ხარჯის ანაზღაურება საქართველოს საინვესტიციო პოლიტიკის დაგეგმვისა და მართვისთვის გამოყოფილი ასიგნების ფარგლებში მოხდა.
ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ, 2013 წლის აპრილში, პენსიები 36%-ით გაიზარდა. შესაბამისად, „ნიუ იორკ თაიმსში“ სტატიის გამოქვეყნების დროს პენსიები სწორედ ამდენით იყო გაზრდილი და არა 50%-ით. 2015 წლის 1 სექტემბრიდან კი, 2012 წელთან შედარებით, პენსია 45%-ით იქნება გაზრდილი.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი გაბაშვილის განცხადება: „საქართველოს მთავრობა 8 გვერდიან ჩანართებს ყიდულობს გადამხდელთა ხარჯით „ნიუ-იორკ თაიმსში“ და ამერიკულ პრესაში იუწყება, რომ თურმე საქართველოში პენსიები 50%-ით გაზრდილა,“ არის მეტწილად სიმართლე.

On 23 December 2014, member of the Parliamentary Minority, Giorgi Gabashvili, discussed a news article about Georgia which was published in the New York Times. According to the MP, the Government of Georgia purchased an eight-page long commercial space at the expense of taxpayers. The article says that since the Georgian Dream government came to power, it has increased pensions by 50%. Giorgi Gabashvili asserts that this is not true.
FactCheck took interest in Giorgi Gabashvili’s statement and verified its accuracy.
We have written articles about pensions before. Of note is that the amount of bonus based upon the length of employment for old-age pensioners was in the margin of GEL 2-10 in the period 2007-2012. In 2012, a portion of the country’s retirees received a pension in the amount of GEL 110 whilst other pensioners received GEL 125. Since April 2013, the pension for every category of pensioner has become GEL 125 and rose to GEL 150 in September 2013. There was no increase of pensions in 2014 whilst pensions will rise by GEL 10 starting from September 2015. As compared to 2012, the increase of pensions equals 36% at the present moment with the difference set to reach 45% on 1 September 2015. It needs to be mentioned that the government’s opponents often argue that against the backdrop of rising food prices and the level of inflation, the GEL 10 increase will hardly make any difference in the income of the country’s retired persons.
In 20 December 2014, the New York Times published an article entitled "The Georgian Dream Ruling Party is Making the National Vision Become a Reality." The article is eight pages long and printed in space designated for commercial ads. Apart from the reforms implemented in Georgia, the article says that after the 2012 Parliamentary Elections, the Georgian Dream increased pensions by 50%.
The New York Times issued an explanation that the ad had been prepared by Haddock and Associates Ltd and employees of the New York Times had not been involved in the process.
The Administration of the Government of Georgia clarified that following Decree No. 2082 of the Government of Georgia, issued on 26 November 2014, the LEPL Georgian National Investment Agency, JSC Partnership Fund, JSC Georgian Oil and Gas Corporation, Georgia Energy Development Fund and Trans Caucasus Terminals LTD purchased the right from the British media company, Haddock and Associates Ltd, to place an independent ad in the New York Times in order to ensure an unhindered publication of the article given both its public and national importance. All of the expenses related to the publication were covered by the abovementioned organisations using their own budgetary funds. The only exception is the Georgian National Investment Agency, a legal entity of public law, established by the government. According to the information obtained from the Administration of the Government of Georgia, the expenses incurred by the Georgian National Investment Agency were covered from the state budget of 2014.
FactCheck verified the accuracy of Giorgi Gabashvili’s statement. The MP is right to say that the article published in the New York Times was indeed of a commercial nature. However, at the present moment, FactCheck is unaware what sum of money was spent from the state budget to pay for the publication. Moreover, it must be noted that Georgia’s state budget envisages certain expenditures annually to advertise the country. Therefore, the expenditure of the LEPL Georgian National Investment Agency has been incurred from the funds designated for Georgia’s investment policy planning and management.
After the change of government, pensions rose by 36% in April 2013. This means that instead of a 50% rise as claimed in the article published in the New York Times, the actual increase of pensions constituted 36%. After 1 September 2015 the amount of pension will be 45% more as compared to the amount of pension in 2012.
FactCheck concludes that Giorgi Gabashvili’s statement: "The Government of Georgia buys commercial ads in the US media and announces that pensions in Georgia have increased by 50%," is MOSTLY TRUE.